Victorian club golf results - Sunday

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: C La Casa (12) 9 up. B: S Holmberg (16) 3 up. W: R Cochrane (14) 1 down.

   ANGLESEA: Par A: I Treloar (12) 5 up. B: P Manson (17) 4 up. C: D Walsh (36) 7 up. W: M Trauenfelder (36) 1 down.

   APOLLO BAY: Stableford A: T McClelland (17) 36. B: L Thomas (25) 36.

   BAIRNSDALE: Medley Stableford: L Pearce (31) 41. W: F Mantell (21) 34 cb.

   BARHAM: Ambrose: A Ward C McLennan J McGuiness C Mitchell (6-2/8) 55-6/8. Scr: A Hayley A A Laughlin I Merrett R Boulton 58. W: H Steer N Dicks M Hendriks K Bond (16-4/8) 59-4/8. scr: L Turner B Findlay B Drake H Leech 69.

   BOX HILL: 4B: L Anderson (40) P Adam (26) 51 cb. Indiv: T Rho (22) 37.

   CAMBERWELL: Par A: K Thomas (17) 3 up. B: T Angus (18) 4 up cb. C: J Bellian (26) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: T McDermott (12) 39 cb.

   CHURCHILL PARK: Stableford: B Ong (14) 36 cb. W: A Kuuse (29) 34.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd Chapmans: K Smedley C Smedley (12-3/4) 66-1/4.

   COBRAM BAROOGA: Medley Ambrose: D Casley J Gould (19-1/8) 64-7/8.

   COHUNA: Gentsomes: W Millar (15) T Farrant (15) J Taylor (18) 95. W: B Barry (20) S Hancock (20) C Murchie (26) 89.

   COMMONWEALTH: Stableford A: T Wagg (15) 39 cb. B: F Stewart (26) 47. W: J Fitzgerald (22) 37.

   COROWA: Cup 27-hole: C De Mink 111. Hcp: A Scott (6) 107. A: S Rohrich (7) 110-1/2. B: P Filliponi (10) 112. C: N Batt (18) 110. W: G Hoskin 130. Hcp: N Miller (18) 104.

   CRANBOURNE: Stableford A: C Green (10) 40. B: D Dribbin (17) 40. C: N Picker (23) 41. W: Z Giddings (14) 39.

   CURLEWIS: Mxd Stableford: C Thompson (12) 38 cb.

   DORSET: Stableford A: J Grieco (15) 33. B: P Neville (22) 36.

   EASTERN: Stableford: P Hayward (12) 38.

   EASTWOOD: Par A: R Attard (8) 6 up. B: M Tynan (13) 5 up. C: K Granger (33) 7 up. Women A: R Ball (17) sq.

   FINLEY: Stableford: M Piggin (16) 38. W: S Simpson (22) 30.

   GARDINERS RUN: Stroke: B McDermott (6) 63.

   GISBORNE: Stableford: M Lovitt (10) 35. W: L Le Lievre (16) 27.

   GLEN WAVERLEY: Par: P Kleins (29) 3 up.

   GOONAWARRA: Medley Par A: D Ross (14) 3 up. B: J Rea (35) 3 down.

   GREEN ACRES: Stableford A: M Hynes (14) 40. B: A Sargeant (23) 41. W: D Pollard (29) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: M Aphanitis ((17) 35.

   HARP: Medal A: R Voce (17) 63. B: P Bishop (33) 62. C: R Reeves (41) 68.

   HUNTINGDALE: Stableford: A Keast (14) 39. W: A Glynn (26) 35.

   IVANHOE: Stableford: A Preston (25) 41.

   KEW: Stableford: J Nelson (19) 37. W: L Leatham (30) 35.

   KEYSBOROUGH: Par: D McPherson (17) 7 up cb. W: Y Banks (24) sq.

   KOORINGAL: Stableford A: B Findlay (5) 37. B: L Hua (17) 35 cb. C: R Ford (23) 37 cb. W A: C Derose (23) 37. B: J Schlank (35) 35.

   LATROBE: Mxd 4B: D Hocking (11) M Hocking (22) 7 up. Indiv A: P Holt (7) 41. B: J Hung (21) 39. W: A Gillin (34) 41.

   LORNE: Stableford: H Davies (15) 39.

   MANSFIELD: Stroke A: A Stephens (15) 66. B: T Wright (21) 75. Gold: P Healey (28) 64.

   MARYSVILLE: Par: M Kuan (16) 5 up. W: H Howard (21) 4 up.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: G Downes (14) 42. W: D Reardon (35) 37.

   METROPOLITAN: Par: W Brown (19) 1 up.

   MOE: Stableford: D Loprese (17) 37.

   MORNINGTON: Stableford: J Whelan (13) 43. W: J Seal (25) 37.

   MURRAY DOWNS: Mxd Stableford: M Morrison (20) 35.

   MYRTLEFORD: Mxd Pinehurst: J Garner K Garner (6-3/4) 70-1/4.

   NEPEAN: Par/Trophy: K Bravo (35) 5 up.

   NORTHERN: Stableford A: D Reeco (4) 39. B: D Paolo (15) 38 cb. C: C Cooke (19) 38 cb. W: N Hart (38) 38. Ambrose: D Anderson B Anderson R Smith D O'Connor (9-1/2) 56-1/2.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: J Driscoll (3) 40. B: G Smith (Rossdale 20) 44. W: R Thomas (6) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: P Liakopoulos (14) 4 up. B: R Benham (19) 3 up. C: J Hasell (34) 2 up cb. W: A Lewis (20) 1 up. Stableford Peninsula A: N Christie (15) 41. B: N Moylan (16) 39. C: D Coffey (20) 37. W: M Brookes (19) 32.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: K Hradsky (14) 38.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medal: N Effendic (20) 63. Snr Stroke: G Curtis (25) 65.

   ROSANNA: Stableford A: J Rennie (6) 40. B: Q Yang (23) 38 cb. W: S Tesch (33) 41 cb.

   ROSSDALE: Stableford: M Dessaix (Cape Schanck 7) 41. W: A-M McCue (26) 36 cb.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: B Dodds (4) 36. B: D Danh (16) 37. C: T Cao (20) 45.

   SANDHURST: Par A: M Di Iorio (10) 2 up. B: I Dunne (Mornington 14) 5 up. W: L Ames (23) 2 down.

   SETTLERS RUN: Stableford A: C Bell (12) 39. B: A Bock (12) 41. C: M Fyfe (20) 37. W: J Hawke (38) 30. Hole-in-one: M Johnson at 8th.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: A Hill (10) 42. Div 2: D Robinson (17) 45. Div 3: S Smith (24) 40. W: J Taylor (11) 38 cb.

   STRATHALLAN: Stroke A: P Kamay (7) 67. B: E Koren (18) 69. C: R Lohmer (29) 68. W: L Lorenz (28) 71. Overall: R Miles (12) 63.

   SUNSHINE: Stableford A: M Whiteing (12) 36. B: T George (13) 41. C: T Griffin (23) 40. W: E Smart (24) 32.

   TAMBO VALLEY: Medal: B Wyllie (16) 72. W: M Thiele (Wodonga 34) 74.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: I Raines (8) 38. B: Z Valle (17) 40. C: J Tjangejaja (22) 40. W: A Okumura (23) 35.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: D Ferguson (6) 39. Ocean: N May (19) 42. Old: K Olsen (+2) 40. 4B: P West (5) C Kelaher (20) 42. Long Island: S Strauss (11) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: D Fiolet (14) 32.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: R Gibson (11) 38. B: S Day (16) 34. W: C Paxton (26) 32.

   TOCUMWAL: Stroke A: C Bovalina (2) 68. B: J Bovalina (14) 67. C: K Waller (19) 67. W: W Muir (45) 33 cb.

   TORQUAY: Stableford A: P Gardland (12) 37. B: F Pyke (31) 38. W: J Welsh (45) 32.

   VICTORIA: 4B: M Anderton (8) P Dickson (16) 48. Indiv: M Cleminson (11) 39. W: S Hidayat (15) 38.

   WAVERLEY: Stableford A: S Bajaj (14) 39. B: P Borman (19) 40.

   WERRIBEE PARK: Stableford: T Curtain (18) 35.

   WESTGATE: Par A: B Johns (16) 2 up. B: J Matthews (29) sq.

   WHITTLESEA: Stroke: P Campi (12) 70.

   YARRA YARRA: Stableford: Y Chan (17) 40 cb. W: M Proctor (29) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd 4B: K Droop (11) B Droop (21) 47.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: G Roza (5) 43. Valley: J Farley (16) 37. W: M Jury (45) 33.

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
13 December 2017
The Men's & Women's Victorian Amateur finals are now underway at Commonwealth GC. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria