Victorian club golf results - Sunday

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: C Downer (13) 1 up. B: K Erdeg (16) 2 up. W: Y Jones (21) 2 down.

   AUSSIE GOLF RANCH: Stableford: J Ross (9) 34. W: E Cameron (21) 31.

   AUSTRALASIAN: Stableford: M Hoy (11) 41.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: M East (11) 33 cb. W: G Quist (23) 36 cb.

   BARHAM: Stableford A: N Dutton (31) 42. W: L Moore (14) 31.

   BARWON HEADS: Mxd Canadian Foursome: T Reilly J McMillan (12-3/4) 72-1/4.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: R Whitney (15) 39.

   BOX HILL: 4B: T Stancombe (13) T Hogan (25) 45. Indiv: L Pollard (20) 36.

   CAMBERWELL: Stableford A: S Delanty (17) 41. B: G Morris (22) 41. C: J Bellian (25) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D Ottaway (6) 42.

   CHURCHILL PARK: Stableford: T Rogacki (20) 40. W: E Moore (22) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd Canadian foursome: G Braybrook M Braybrook (12-3/8) 72-5/8.

   COBRAM BAROOGA: 4B West: R Pearson (20) G Clay (18) 40.

   COHUNA: Par: P Taylor (32) 6 up. W: C Doerner (14) 1 down.

   COMMONWEALTH: Stableford A: L Eipper (7) 43. B: T Harvey (23) 36 cb. W: J Barnesby (16) 38. Hole-in-one: R Burridge at 15th.

   COROWA: Medley 4B agg: P Nikolaidis (10) J Chahoud (16) (Northcote) 74.

   CRANBOURNE: Stableford A: R Taylor (7) 39. B: B Hyams (15) 38. C: I Richter (25) 44. W: Y Kim (8) 37.

   CURLEWIS: Par: B Drew (Clifton Springs 20) 1 up cb.

   DEVILBEND: Stableford: G Bullas (4) 38. W: A Hackett (12) 31.

   DORSET: Stableford A: L Tonkin (12) 36. B: A Morton (13) 40. C: J Gallagher (25) 34.

   EAST MALVERN: Stroke: R Tambe (19) 66.

   EASTERN: Medley Stableford: M Edwards (3) 5 up.

   EASTWOOD: Stableford A: M Crawford (9) 41. B: A Casey (15) 41. C: J Heselschwerdt (22) 36. Medal: M Crawford (9) 41 A Casey (15) 41 to play off. W Div 1: N Stoer (11) 31. Div 2: J Elliott (21) 33.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: M Mason (15) 36.

   FINLEY: Stroke A: G Wilson (9) 72. B: R Wilson (27) 71. Scr/Masters: I Armer 69. Women Masters: M Neill 92. Hcp: M Ayers (23) 74.

   GARDINERS RUN: Par: A Gough (10) 5 up.

   GARFIELD: Stableford: I Hopper (9) 36.

   GISBORNE: Stableford: J Loch (3) 41. W: M Gordon (35) 30.

   GLEN WAVERLEY: Medal: S Williams (15) 69.

   GOONAWARRA: Stableford A: A Skillen (12) 37. B: R Fryer (21) 41.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Pilling (11) 41. B: D Ellis (20) 41. W: J Day (27) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: G Masalkovski (19) 39.

   HEIDELBERG: Stableford A/Medal: T McDonald (12) 42. B: I Vague (14) 40. C: P Conheady (18) 39 cb. W: J Cashen (23) 38.

   HILL TOP TATURA: Gentsome: L Swetnam (31) B Robertson (17) 77.

   HOWLONG: Women Stableford: W Day (18) 40.

   HUNTINGDALE: Par: M Burke (14) 1 up. W: M Smith (13) 3 up.

   KEW: Stableford: K Luke (14) 39. W: A Prior (29) 36.

   KEYSBOROUGH: Stableford: R Edwards (22) 37 cb. W: D Sullivan (12) 28 cb.

   KOORINGAL: Stableford A: P Findlay (11) 37 cb. B: W Streets (14) 37. C: C Jackson (26) 41. W: R Jones (38) 32 cb.

   LATROBE: Stableford A: R Sparvelis (14) 38. B: T Brotherton (24) 38. W: Div 1: LP Woon (17) 34. Div 2: A Gillin (33) 33.

   MAFFRA: Stableford: M Magnuson (scr) 41. W: L Murray (25) 35.

   MARYBOROUGH: 27-hole Tournament A: S Reddaway 106. Hcp: D Davenport (9) 103. B: A Proctor 123. Hcp: S McPhee (24) 106. 18-hole A: M Wyllie (plus 1) 71. B: R Griffiths (12) 72. Veteran: G James 91. Hcp: M Rosini (19) 76.

   MARYSVILLE: Stableford: B Simmons (8) 34. W: J Doran (18) 29.

   METROPOLITAN: Par: M Peters (15) 3 up. C'ship Snr: M Dunn bt H Richardson 1 up. Veteran: M Myles bt T Walstab 7-5. Legends: D Andary bt B Ranford 3-1.

   MOONAH LINKS: Stableford: N Gilligan (23) 37. Legends: S Wilson (23) 39.

   MORNINGTON: Ambrose: A Poh D Rodrigues (9-1/4) 64-3/4.

   NEPEAN: Par A: T Wheeler (11) 5 up. B: N Hannigan (20) 3 up.

   NHILL: 4B: K Halpin (10) C Cooper (15) 45. W: M Smith (24) D Chard (22) 43.

   NORTHERN: Par A: S Denman (9) 5 up cb. B: I Moore (13) 7 up. C: I Abou'eid (28) 5 up. W: L Galtieri (10) 1 up.

   PAKENHAM: Stableford: T Pratt (15) 42.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: R Nicholson (4) 37. B: T Peck (Rossdale 21) 38. W: N Asami (Huntingdale 12) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood A: R Plummer (10) 36 cb. B: S Lombardo (23) 39. C: J Hasell (33) 42. W: J Seigel (23) 34. Peninsula A: J Little (8) 42 cb. B: H Surrao (19) 41. W: G Franklin (25) 32.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: S McIlroy (15) 40.

   RIVERSDALE: Stableford: E Sigmont (18) 45.

   RIVERVIEW: Medal: M Fry (5) 68.

   ROSANNA: Stableford A: R McLachlan (14) 37 cb. B: B Higgins (19) 43. W: A Henderson (8) 34 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd Stableford East: T Larsen (12) 38. Mxd 4B: T Wynde (20) J Wynde (15) 48.

   ROSSDALE: Stableford: P Ligeti (24) 43. W: D Betts (Riversdale 22) 33.

   ROYAL PARK: Ambrose: P Busch S Basile (5-1/2) 62-1/2.

   RUSHWORTH: Stableford: P Curtis (12) 37. Trophy: P Curtis (12) 76.

   SANCTUARY LAKES: Par A: J Lim (8) 1 up. B: S Hughes (15) 4 up. C: M Sarpi (19) 1 up cb.

   SANDHURST: Stableford A: S Miranda (3) 39. B: M Smith (22) 38. W: M Sumithran (14) 36. Medley North: R Gorman (23) 38.

   SETTLERS RUN: Par A: O Lindberg (11) sq. B: M Fife (19) 3 up. C: L Allan (20) 6 up. W: J Withers (45) 2 up.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: J Gates (16) 40. Div 2: M Bolton (22) 45 cb. W: C Besley (19) 37.

   SPRING VALLEY: Stableford A: M Hill (11) 39 cb. B: J Tucci (21) 40 cb. W: E Burrows (24) 39. Jnr 9-hole: A Harrington (38) 15.

   STRATHALLAN: Par A: P Kamay (7) 1 down. B: T Carter (20) 1 down. C: D Gibbs (26) 3 down cb. W: S Lowerson (19) 5 down cb. Overall: E Koren (17) 1 up cb. PM: Medal: P Kamay (7) 68.

   SUNSHINE: Stableford A: T George (11) 38. B: N Jones (18) 42. C: P Aue (20) 38. W: A Hing (9) 32.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: J Kiekebosch (2) 41. B: R Gilson (13) 38. C: B McCammon (25) 40. W: J McCammon (27) 37.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: J Hocking (22) 39. Ocean: J Guterres (22) 40. Old: A Wischer (13) 37. Long Island: Medley Stableford: P Gompertz (16) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley Stableford: M Berry (12) 36 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: H Smith (1) 40. B: Q Waldron (13) 38. C: C Larson (26) 42. W: X Teo (17) 32.

   TORQUAY: Stableford: C Smith (21) 39. W: E Douglas (29) 29.

   VICTORIA: Stableford: A Wilson (9) 38 cb. W: S Hidayat (14) 36 cb. Medley 4B: G Black (25) B Black (41) 45.

   WAVERLEY: Stableford A: L Simons (11) 40. B: P Karan (23) 38.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: K Gutterson (5) 35. B: E Van Haesten (21) 36.

   WESTGATE: Medal: C Brown (17) 7 up.

   WHITTLESEA: Par: P Rogers (15) 3 up.

   WOODLANDS: 4B: L Rowlands (12) V Rowlands (33) 52. Indiv A: J Cunnington (7) 40 cb. B: C Brown (16) 38 cb. C: J Seedsman (29) 39. W: K Caridakis (9) 32.

   YARRA YARRA: Stableford: D McKee (19) 40. W: L Nayna (6) 36.

   YARRAM: Mxd Canadian Foursome A: G Geisler C Toyne (Moe 13-1/8) 72-7/8. Scr: B Williams (Yallourn) M Williams (Yallourn) 82. B: T Heiser H Daniels (21-3/4) 77-1/4. Scr: G Geisler (Moe) H Geisler (Moe) 89.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: M Caruso (9) 36. B: S Thompson (17) 42. W: J Collier (33) 31.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: S Jones (18) 1 up. W: C Brooks (21) 6 down.

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
13 December 2017
The Men's & Women's Victorian Amateur finals are now underway at Commonwealth GC. Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria