Victorian club golf results - Sunday

 

 AMSTEL: Par Ranfurlie A: N Crossley (5) 1 up cb. B: T Ashmore (18) 8 up. W: H Sims (24) 4 down cb.

   ANGLESEA: Par: J Laidlaw (8) 1 up. W: S Eskrigge (15) 3 down.

   APOLLO BAY: Stroke: C McKenzie (9) 61.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: J Clemm (17) 36 cb. W: T Tompkin (18) 38.

   BARHAM: Stroke A: S Tonkin (2) 72. Scr: B Connor 71. B: I Bennett (10) 73. Scr: G Pickford 81. C: S Luczo (20) 72. Scr: T Olsen 88. C'ship: K Haase 144. Hcp: B Connor (3) 142.

   BEECHWORTH: Stableford: J Whitehead (21) 37.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: T Boler (27) 41.

   BOX HILL: Par A: R Lethbridge (10) 3 up cb. B: R Merriel (23) 4 up. W: S Sinko (40) 1 down.

   CAMBERWELL: Stableford A/Trophy: R Devlin (12) 41. B: R Sprague (20) 38. C: B McGuinness (27) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: 4B: P Lipshut (29) M Leddin (19) 9 up cb. Ambrose: C Dell L Haag (9-1/2) 64-1/2.

   CHURCHILL PARK: Stableford: J Huysmans (11) 35 cb. W: K Ellis (14) 31.

   COHUNA: 4B: G Morley (21) K Michelmore (8) 46. W: B Barry (21) R Dunn (16) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A Thomas (14) 38. B: A Mackintosh (25) 38. W: J O'Shea (19) 38.

   COROWA: Mxd Foursome c'ship: P Pavey E King 91. Hcp: P Pavey E King (18) 73.

   CRANBOURNE: Stableford A: M Diamond (12) 39. B: T Bell (13) 40. C: A Blumberg (32) 37. W: Y Kim (9) 37.

   CURLEWIS: Mxd Stableford: B Walsh (11) 36.

   EAST MALVERN: Stableford: E Asmus (16) 40.

   EASTERN: Stableford: T Tham (17) 39 cb.

   EASTWOOD: Stableford A: J Rich (10) 41. B: M Lumsden (18) 37. C: D Brown (21) 36. Women A: N Stoer (11) 36. B: J Campbell (32) 32 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke/Medal: A Fielding (22) 64 cb.

   FINLEY: Stroke A: I Armer (1) 75. B: S Fuller (26) 76. W: E Bain (21) 75.

   GARDINERS RUN: Stroke A: M Taylor (8) 70. B: J Henderson (26) 66.

   GARFIELD: Stableford A: J Henning (13) 39. B: J Mitchell (26) 35.

   GISBORNE: Stableford: B James (27) 39. W: J Silver (28) 30 cb.

   GLEN WAVERLEY: Par: S Grant (17) sq.

   GREEN ACRES: Stableford A: J Allan (5) 39. B: J Forde (31) 38. W: A Smith (22) 34.

   GROWLING FROG: Stableford: J Denney (24) 37.

   HARP: Stableford A: F Leeack (16) 42. B: G Bearzatto (22) 41. C: R Reeves (39) 35.

   HEIDELBERG: Stableford: J Peckham (25) 40. W: M Bolger (26) 37.

   HUNTINGDALE: Par: D Smith (5) 2 up. W: C Rubtsov (15) 3 up.

   KEW: Stableford: G Perrett (26) 39. W: R Morrissy (32) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: S Pummeroy (24) 41. W: K Pressley (13) 34.

   KILMORE: Stableford: S Bryant (22) 35 cb.

   KOORINGAL: Par A: P Bamforth (12) 2 up. B: M Fletcher (16) sq cb. C: J DiPietro (20) sq. Women A: H Harley (7) sq. B: J Feehan (26) 5 down cb.

   LATROBE: Stableford A: P Biddington (12) 37. B: I Moran (17) 42. W A: M Cleary (15) 37. B: M Hodgins (25) 33.

   LORNE: Stroke: G Balderas (18) 65.

   MAFFRA: Stableford: M Allman (6) 35. W: E Noble (23) 33 cb.

   MALLACOOTA: Par: T Pepper (21) 2 down.

   MEDWAY: Stableford A: D Brown (2) 37. B: M Lynch (15) 37. C: W Schoenfelder (28) 38. W: J Gillingham (16) 36.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Culakovski (20) 36. W: J Wild (36) 32.

   METROPOLITAN: Mxd 4B: P Ward (9) S Stroud (13) 5 up.

   MOE: Stableford: M Warne (15) 41.

   MOONAH LINKS: Stableford Open: L Smith (26) 35 cb. Legends: R Watson (20) 38 cb.

   MORNINGTON: Ambrose: J Ellis P Martin S Martin (10-3/4) 66-1/4.

   MURRAY DOWNS: 4B: R Hastings (6) C Hodgson (12) 4 up.

   NEPEAN: Par: S O'Connor (17) 4 up.

   NORTHERN: Stableford A: P Clements (11) 39. B/Medal: J Macleod (17) 42. C: A Lim (28) 41. W/Medal: J Fisher (10) 34.

   PATTERSON RIVER: Medley 2B agg: S Morris (2) J Toohey (24) 63.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford A: N Moylan (15) 40 cb. B: R Langley (23) 37. Hole-in-one: N Moylan at 4th. Par Kingswood A: N Cormick (14) 1 up. B: M Brookes (17) 2 up. C: N Yandle (34) 1 up. W: K Adkin (45) 5 up. Hole-in-one: K Neuhold at 4th.

   PETERBOROUGH: Stableford: G Densley (27) 34.

   PORTSEA: 4B: J Pitcher (15) R Pitcher (17) 8 up. Indiv: G Tuthill (22) 40.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: L Tormey (11) 71.

   RIVERSDALE: Stableford: D Ross (22) 40 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford A: M Bagg (14) 40. B: D Cousins (20) 35.

   ROSANNA: Stableford A: G Duncan (12) 37. B: K Young (23) 42. W: B Yang (36) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South: K Ward (16) 37. W: A Colahan (12) 36.

   ROSSDALE: Par: I Warner (29) 5 up. W: B Terrell (16) 1 down. Hole-in-one: R O'Hare (Cape Schanck) at 3rd.

   ROYAL PARK: Stroke/Medal: T Catoggio (scr) 66.

   RUSHWORTH: Stableford: W Barlow (10) 44.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: R Peroomal (5) 39. B: M Hunt (12) 38 cb. C: A O'Meara (18) 39. Women Medal: A Pugh (20) 29.

   SANDHURST: Stableford North A: T Cronk (10) 36. B: L Schammel (13) 36. W: J Disher (15) 33.

   SETTLERS RUN: 4B agg: R Hakvoort (28) M Baneth (8) 71.

   SOUTH PINES: Stroke: S Newell (10) 73 cb. W: M Raissis (26) 76.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: L Hardingham (10) 36 cb. Div 2: F Valasis (15) 40. Div 3: C Paynter (20) 40. W: J Webberly (11) 38.

   SPRING VALLEY: Par A: B Dolman (14) 2 up. B: J Ward (19) 2 up. W: H Cadwallader (19) 2 up cb. Jnr 9-hole Stableford: A Harrington (40) 17.

   STRATHALLAN: Par A/B: S Workman (18) 1 down. B/C: S Walker (23) 3 down. Overall: A Wilson (28) 3 up.

   SUNSHINE: Stableford A: T Wolczecki (12) 35. B: B Jackson (17) 37. C: B Do (24) 32. W: L Baliton (21) 30.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: D Seymour (scr) 39. B: J Lawlor (14) 38. C: D Blaich (19) 40. W: E Shek (20) 33.

   THE NATIONAL: Stableford Old: R Arthur (10) 35. Ocean: J Silluzio (21) 36. Moonah: C Robinson (8) 39. Winter Cup: S Verner K Akom bt J Carey M Kitchen 7-6. Stableford Long Island: M Rosenberg (12) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: G Saunders (12) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: G Marks (8) 38. B: C Chester (11) 38. C: J McHarry (16) 40 cb. W: J Pavletich (11) 33.

   TOCUMWAL: Stableford A: D John (6) 36. B: P Stokes (21) 34. W: H Crilly (11) 31.

   TORQUAY: Stableford: G Smith (14) 40. Invit: P Wickenden (RACV Cape Shanck 14) 37. W: L Beltrane (38) 31. Invit: K Sheer (Royal Melbourne 25) 39.

   TRENTHAM: Mxd American Foursome: R Campbell M Campbell (12-3/4) 70-1/4.

   VICTORIA: Stableford: K Nakagawa (22) 37. W: C Resoort (22) 43. 4B: A Brandt (24) K Newham (15) 46. Hole-in-one: P Halpin at 7th.

   WATSONIA RSL: Stableford A: B Porter (19) 36. B: S Mann (30) 35.

   WATTLE PARK: Stableford: B Talj (17) 33. Trophy: R Grant (17) 67.

   WAVERLEY: Stableford A: J Fordham (9) 39. B: M Crossett (17) 48.

   WERRIBEE PARK: Stableford: P Francis (15) 36.

   WESTGATE: Irish Team: P James (8) S Stuart (9) J Brown (14) D McNeil (21) 84. Matchplay: C Kouvelis bt C Nikolovski 3-1.

   WHITTLESEA: Stroke: I Gibson (17) 74.

   WOODLANDS: 4B: K Clarke (11) S Clarke (24) 36. Indiv A: M Ryan (4) 41. B: L Barrand (14) 38. C: P Herbison (22) 35 cb. W: L Wolany (24) 33. President's Cup: D Teasdale C Graham bt D Nugent R Cotter 2-1.

   WOORAYL: 4B: B Hogan (9) T Hogan (17) 9 up.

   YARRA YARRA: Par: W Hetherington (1) 1 up cb. W: N Bickerton (11) 2 down cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: M Goodall (28) 37. W: J Collier (33) 35.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: C Dineen (12) 1 up. W: J Kennedy-Borg (2) 6 down.

Golf Month
22 September 2018
On different sides of the world, two young Australians continued to edge toward significant career moments today. Curtis Luck and Lucas Herbert, 22, ... Read more
21 September 2018
Helen Pascoe (Buninyong) & Marian McKenzie have been crowned the Ruby McKenzie and Vi Teesdale champions respectively for 2018 Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria