Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Stableford A: A Vitale (18) 39. B: P Sims (15) 36 cb.

   ANGLESEA: Stableford: P Gowans (13) 34. W: N Warhurst (21) 31.

   APOLLO BAY: Stableford: D Gill (5) 33.

   AUSSIE GOLF RANCH: Stableford: N Bentley (14) 36. W: L Walker (14) 31.

   AUSTRALASIAN: Stroke: J Zapanthis (17) 64.

   BAIRNSDALE: Par: M Henger (17) 3 up. W: R Pearce (37) 2 up.

   BARHAM: Stableford: P Hayward (19) 36. W: T Sullivan (13) 33.

   BERWICK MONTUNA: Par: M Robertson (8) 3 up.

   BOX HILL: Mxd 4B: I Skelton (24) L Skelton (41) 43. Indiv A: D Shaw (5) 38. B: D Scodella (28) 36.

   CAMBERWELL: Par A: M Woloszyn (16) 1 up. B: K Johns (21) sq. C: G Downes (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: N Hamilton (19) 40.

   CHURCHILL PARK: Stableford: T Nagalingham (22) 40 cb.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Rak (17) 39. B: L Vine (24) 36. W: M Goodman (18) 37.

   COROWA: Foursome c'ship 27-hole: P Dunning A Scott 126. Hcp: P Dunning A Scott (10-1/2) 115-1/2.

   CRANBOURNE: Par A: F Carcia (12) sq. B: S Martin (17) 4 up. C: J Federman (29) 1 down cb. W: M Sacks (13) sq.

   CURLEWIS: Stableford: M Robinson (13) 38.

   DEVILBEND: Stableford: T Weir (24) 33. W: M Wade (36) 26.

   EAST MALVERN: Stableford: A Argent (18) 35 cb.

   EASTERN: Mxd Par: D Kann (22) 2 up.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (1) 35 cb. B: G Neil (19) 37. C: M Missen (32) 36. W: V Laurito (6) 30.

   ELSTERNWICK PARK: 4B: A Pondard (9) R Joseph (13) 45.

   GARDINERS RUN: Par: D Morgan (14) 6 up.

   GARFIELD: Stableford: K Shannon (22) 32.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: G Macisaac (10) 69 cb.

   GOONAWARA: Medley Stableford A: C Baird (5) 35. B: D Lang (26) 40.

   GREEN ACRES: Medley Stableford A: R Jonsson (12) 39. B: M Yii (19) 37. W: H Cations (20) 35.

   GROWLING FROG: Stableford: J Laurie (11) 34.

   HARP: Medal A: F Leeack (15) 69. B: P Bishop (31) 71. C: J Nunan (35) 70.

   HEIDELBERG: Stableford A: P Naismith (5) 39. B: D Apostola (14) 41. C: W Dunstan (22) 39 cb. W: D Jones (8) 34.

   HUNTINGDALE: Stableford: K Yamada (14) 37 cb. W: S Miller (34) 32.

   IVANHOE: Par: A Preston (25) 7 down.

   KEYSBOROUGH: Stroke: J Robertson (13) 67. W: Y Banks (21) 78 cb.

   KOORINGAL: Mxd 4B: T Dodemaide (24) V Cleary (18) 44 cb. Par A: P Findlay (10) 1 up. B: D Bovalina (13) 3 up cb. C: G Klapsas (25) 3 up. W: B Black (18) 4 up.

   LATROBE: Stableford A: P Ha (11) 38. B: A Duske (36) 39. Women A: L Keelan (14) 35. B: J Sedawie (26) 31.

   LORNE: Stableford: L McIlvenny (13) 38.

   MARYSVILLE: Stableford: R Thomas (26) 35. W: L Rundle (928) 31.

   MEDWAY: Par A: B Braini (8) sq. B: J Magazzu (19) sq. W: B Nixon (22) 6 down cb.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: J Burke (18) 37. Open: J Carroll (5) 37.

   MORNINGTON: Mxd Canadian Foursome: J Smith J Quinn (18) 33.

   MURRAY DOWNS: Par A: L Matthews (15) 6 up. B: T Miceli (18) 4 up. W: M Mathiske (35) 2 up.

   NEPEAN: Stableford: T L'Huillier (12) 38.

   NORTHERN: Stableford A: J Marnell (9) 37 cb. B: L O'Neill (15) 40. C: D Vickery (22) 40. W: J Ryan (30) 39.

   PAKENHAM: Stableford: M Delaney (13) 35.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: A De Luca (13) 39. B: J O'Reilly (Rossdale 31) 39. W: K Egan (19) 27.

   PENINSULA KINGSWOOD: Peninsula Stableford A: C Dynon (16) 38. B: J Sullivan (28) 43. Kingswood A: B Losordo (1) 35. B: M McLean (22) 32. C: P Balmano (25) 38. W: R Smith (18) 30 cb.

   PETERBOROUGH: Stableford: M Tribe (13) 40.

   PORTSEA: Open Amateur: K Michel (Shepparton) 285. W: O Kline (Victoria) 307 in play-off.

   POWERGRIP SOCIAL at Eagle Ridge: Stroke A: D Boddy (11) 68. B: S Brinkley (27) 69.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (11) 34 cb.

   RIVERSDALE: Stableford: G Weston (27) 39 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Par A: M Bagg (13) 3 up. B: L Mann (19) 1 down.

   RIVERVIEW: Stableford: A Beath (15) 41.

   ROSANNA: 4B: G Higgins (10) M Anderson (27) 6 up cb. Hole-in-one: A Wildsmith at 15th.

   ROSEBUD COUNTRY: Irish Team West: R Lee (10) D Whitehead (10) M Mether (17) D McMahon (22) 87. Indiv: G Meyer-Heinrich (6) 39.

   ROSSDALE: Stableford: J Lingos (24) 41. W: L Chapman (17) 25. Mxd American Foursome: B Terrell K Disher (13-1/2) 71-1/2.

   ROYAL MELBOURNE: Ambrose: D McKay J Sutton A Walker G Borham (13-1/8) 56-7/8.

   ROYAL PARK: 2B: T Spasevski (18) C Kendall (20) 52.

   RUSHWORTH: Stableford A: W Barlow (9) 38. B: V Hourigan (21) 33.

   SALE: Foursome c'ship: J Simic G Balliner 151. Hcp: J Simic G Ballinger (5) 141.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: D Dalton (4) 32. B: P Chun (15) 36. C: J McClintock (27) 35.

   SANDHURST: Stableford A: C Dupen (5) 38. B: M Daffy (12) 38. W: J Disher (15) 32.

   SETTLERS RUN: Stableford A: J Dehay (6) 36. B: A De La Rue (19) 40. C: M Paterson (27) 39. W: J Nichols (30) 30.

   SOUTH PINES: Stableford: G Thorpe (8) 35. W: R Bertino (19) 32.

   SOUTHERN: Par Div 1: T Macnee (5) 2 up cb. Div 2: T Lehparmer (19) 1 down cb. Div 3: I Chen (23) 3 up.

   SPRING VALLEY: Stableford A: M Vaughan (14) 36. B: I James (24) 34 cb. W: R Baxter (11) 37.

   STRATHALLAN: Stableford A: P Heenan (15) 34. B: T Lumsden (21) 34. C: B Pike (23) 26 cb. W: W Guild (15) 26. Overall: E Koren (17) 38.

   SUNSHINE: Stableford: T George (8) 36. W: E Tricklebank (35) 26.

   TAMBO VALLEY: Stableford: C Hunt (Maffra 26) 40.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: G Dickson (8) 38. B: N Ilic (12) 37. C: G Davidson (22) 36. W: P Ee (41) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: M Forte (14) 40 cb. Ocean: D Troy (13) 37 cb. Long Island: A Ebert (17) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: L Bassett (5) 2 up. B: G Wilson (16) 1 up. W: X Teo (17) 2 up.

   TOCUMWAL: Foursome c'ship: C Bovalina N Matthews 120. Women Stableford: L Cooper (18) 35.

   TORQUAY: Stableford: M Cassar (9) 40. W: K Potter (29) 23.

   VICTORIA: 4B: W Cheeseman (30) H Trakal (20) 40 cb. Indiv: P Lansley (24) 38. W: K Newham (15) 32.

   WATTLE PARK: Stableford: J Braemar (8) 34.

   WAVERLEY: Stableford A: D Hicks (10) 42. B: M Crossett (16) 39.

   WERRIBEE PARK: Stableford: M Maloney (23) 39.

   WESTGATE: Par A: E Cucek (2) 1 down. B: F Merkovski (16) 2 up. C: W Morris (24) 1 down.

   WHITTLESEA: Stroke: P Campi (10) 72.

   WODONGA: Medley Stableford: M Leman (9) 36.

   WOODLANDS: 4B: H Grant (35) R Andrew (34) 9 up. Indiv A: J McDonald (7) 3 up. B: R Ironmonger (17) 1 up cb. C: J Seedsman (27) 5 up. W: K Harrold (30) 4 down.

   YARRA YARRA: Stableford: N Michael (16) 36 cb. W: J Bowman (20) 33 cb.

   YERING MEADOWS: Stableford: P Buff (10) 36. W: B Morgan (24) 24.

   AAP sw




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria