Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Stableford A: J Kaeman (6) 36 cb. B/Medal: K Benham (16) 37. Women Medal: J Telford (30) 35.

   ANGLESEA: Stableford A: L McIlvenny (12) 39. B: B James (17) 39. C: S Leeds (23) 42. W: S Caldwell (23) 38.

   APOLLO BAY: Stroke A/Medal: K Johnson (16) 64. B: R Johnston (20) 65.

   AUSTRALASIAN: Medal: G Alexandrou (23) 62.

   BAIRNSDALE: Mxd Stroke: D Newell (19) 71. W: J Gibbs (24) 72.

   BARHAM: Stableford: G Lahy (14) 40. W: S Hall (33) 32.

   BEECHWORTH: Medal: N Dudley (15) 70 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: E Brown (25) 37. W: J Brown (21) 29.

   BOX HILL: 4B: L Rogan (11) G Lee (24) 10 up cb. Indiv: D Moon (13) 2 up.

   CAMBERWELL: Stableford A: D Shaw (17) 40. B: M Burke (21) 41 cb. C: C Hogan (30) 38. Medal: P Miglis (19) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D Ottaway (5) 37.

   CHURCHILL PARK: Medal: B Ong (12) 70. Women Stroke: K Parry (27) 71. Medal: E Moore (22) 75.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd 4B: P Morris (24) H Morris (24) 44.

   COBRAM BAROOGA: C'ship 72-hole: J Murdoch (Kingston Heath) 286 K Michel (Shepparton) 288. Women: A Hilliard (Commonwealth) 293 M Strauss (National) 308. 18-hole: JR Martin (Yarrawonga) 69 cb. W: A Hilliard 71. Medley Stableford: D Jackson (16) 33 cb. W: M Ruigrok (23) 29.

   COHUNA: Stroke: D Barry (15) 37. Women Stableford: I Roberts (29) 31.

   COMMONWEALTH: Par A: G Alston (14) 3 up. B: T Reid (31) 5 up. W: S Bernhardt (17) 3 up.

   COROWA: American Foursome: R Sargood P Dunning (8-1/4) 68-3/4.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: S Thornton (22) 69 cb.

   CRANBOURNE: Par A: L Scerri (5) 2 up cb. B: J Steg (19) sq cb. C: K Fletcher (31) 1 up. Team: L Scerri (5) R Brown (10) W Beardmore (12) 2 up. Women Par: K Kelly (28) 1 up.

   CURLEWIS: Par: B Fraser (27) 6 up.

   DEVILBEND: Stableford: G O'Carrigan (7) 33. W: C Scarff (12) 26.

   EASTERN: Medley Par: G Smeaton (20) 5 up cb.

   EASTWOOD: Stroke A/Medal: J Rich (9) 68. B: A Paull (18) 69. C: M Vandelaak (30) 70. W: L Walker (17) 79.

   FINLEY: Stableford: D Brockie (plus 1) 36. W: J Delminco (21) 20.

   GARFIELD: Stableford A: G Hobson (14) 37. B: R McGlone (23) 32.

   GISBORNE: Stableford: A De Paoli (13) 37.

   GLEN WAVERLEY: Par: G Macisaac (10) 2 up.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: M Phillips (6) 37 cb. B: S Gall (18) 41. C: D Wain (23) 39.

   GREEN ACRES: Stableford A: R Pilling (9) 39. B: M Paidoussis (27) 39. W: G Liszukiewicz (30) 43.

   GROWLING FROG: Stableford: J Crouch (18) 40.

   HARP at Yarra Bend: Stableford A: T Tanmahapran (16) 41. B: J Leydon (26) 35. C: C Corry (36) 34.

   HEIDELBERG: Stableford A: K Aitken (10) 39. B/Medal: I Murphy (13) 42. C: S Slizankiewicz (29) 38. W A/Medal: D Jones (8) 37. B: J Shrimpton (26) 30.

   HIDDEN VALLEY: 4B: D Byrnes (6) J Blackwell (21) 45.

   HUNTINGDALE: Par: R Board (21) 3 up. W: L Smith (30) sq.

   IVANHOE: Stroke: A Preston (25) 71.

   KEW: Medley Stableford: W Lauria (13) 37. W: H Chew (29) 34. PM: G Ballard (19) 43. W: D Chard (22) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: N Taia (19) 43. W: T Small (20) 34.

   KILMORE: Stableford: K Lambert (7) 34.

   KOORINGAL: Stableford A: F Pellegrino (9) 38. B: B Newman (14) 36 cb. C: B McKendrick (26) 40. W: V Bartlett (18) 33.

   LATROBE: Stableford A: I Toall (7) 37. B: D Murray (34) 42. W A: N Nguyen (19) 36. B: S Thomson (29) 37.

   LORNE: Par: P Ironmonger (31) 7 up.

   MARYSVILLE: Par Medal: P Lilley (17) 1 up. Women Medal: J Doran (19) 79.

   MEDWAY: Stableford A: V Nguyen (12) 40. B: T Clark (15) 41. C: G Cooper (21) 39. W: L James (18) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: M Chand (16) 39 cb.

   METROPOLITAN: Par: D Farquharson (13) 3 up.

   MOE: Stableford: W Boase (20) 36.

   MOONAH LINKS: Stableford: C White (11) 41. Legends: S Smythe (23) 45.

   MORNINGTON: Stableford: S Horstra (24) 39. W: L Curtin (27) 34.

   MT MACEDON: Stroke: I Golden (18) 65.

   NEPEAN: Stroke A/Medal: N McCartin (6) 65. B: F Frendo (17) 66.

   NORTHERN: Stableford A: J Creasey (9) 40. B: D Paolo (13) 44. C: C Cooke (20) 40 cb. W: C Potter (16) 37.

   PAKENHAM: Stableford: P Van Helmond (20) 34.

   PATTERSON RIVER: Par A: B Orologas (9) 3 up. B: C Abbott (19) 1 up. W: J Bouman (10) 2 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Kingswood Stableford A: R Fornieri (12) 39 cb. B: S Lombardo (22) 35 cb. C: P Stewart (31) 41. W Div 1: K Barcelon (15) 34 cb. Div 2: J Johnston (30) 30. Peninsula A: F Donaldson (9) 41. B: N Jorgenson (29) 42.

   PETERBOROUGH: Medal: M F Beer (9) 62.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: T Carroll (13) 37.

   RIVERSDALE: Stroke: C Fairbrother (11) 66 cb. Stableford: G Powell (23) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford/President's Trophy A: R Collins (18) 41. B: D Mickalovsky (20) 34.

   RIVERVIEW: Stableford: A Loren (18) 39.

   ROSANNA: Stableford A: J Comeskey (14) 39. B: T Crowley (22) 41. W: C Olney (23) 36 cb.

   ROSSDALE: Stableford: V Joyce (13) 39. W: C Maggio (7) 34.

   RUSHWORTH: Medal: F Stewart (14) 67.

   SALE: Stableford: S Books (18) 30.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: S Kang (scr) 37. B: A Destanovic (9) 36. C: I Lijuwardi (27) 39. Women Medal: T Grainger (39) 34 cb.

   SANDHURST: Medley Stableford: L Kyriakopoulos (19) 35. Mxd Holden Ambrose qlfyng: J Steen A Steen P McGown D Ogier (5-1/2) 53-1/2. Stableford North: M Connolly (10) 43. W: N Ryalls (19) 36.

   SOUTH PINES: Stableford: I Ingram (28) 33. W: M Raissis (26) 32.

   SOUTHERN: Stableford Div 1: D Verlander (14) 39. Div 2/Medal: G Bryce (16) 44. Div 3: C Li (25) 40.

   SPRING VALLEY: Stableford A: D Phin (5) 38. B: G Battistella (23) 37 cb. W: P Brockfield (24) 40.

   STRATHALLAN: Stableford A-B: D Patterson (14) 32. B-C: L Williams (21) 32. Overall: E Koren (17) 37.

   SUNSHINE: Stableford: S La (17) 38. W: G Sottile (19) 37 cb.

   THE HERITAGE: Stableford Henley A: B Bergin (8) 38. B: C Simari (13) 40. C: J McGuinness (27) 44. W: K Marx (7) 35.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: P Rahilly (12) 40. Ocean: M Godfrey (28) 41 cb. Old: A Villinger (scr) 37. Long Island: J Dyer (11) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: J Radford (18) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Par A: A Kors (7) 8 up. B: D Gundry (13) 3 up. C: R Millard (26) 8 up.

   TORQUAY: Stableford: T Powell (18) 40. Vis: S Smith (13th Beach 26) 37.

   VICTORIA: 4B: G Couples (11) Y Couples (22) 44 cb. Indiv: J Swanell (24) 39. W: M Donnellan (25) 38 cb.

   WARRAGUL: Mxd Canadian foursome: B Best C Fox (12-3/4) 72-1/4.

   WATTLE PARK: Stroke Trophy: J Braemar (8) 59.

   WAVERLEY: Stableford A: C Kaye (10) 38. B: W Stewart (28) 39.

   WERRIBEE PARK: Stableford: A Simpson (15) 39.

   WESTGATE: Medal: G Ward (16) 58.

   WHITTLESEA: Stableford: D Cromie (plus 1) 38.

   WOODLANDS: Par A: A Taylor (10) 2 up. B: J Pollock (13) 2 up cb. C: B Raverty (20) 2 up. W: W McEniry (18) 1 up.

   YARRA YARRA: Stableford: R Ng (21) 36 cb. W: G Pau (22) 32.

   YARRAWONGA MULWALA: Team: Eastern 44 (T White (14) P Mackley (12) D Montgomerie (22) 50) bt Yarrawonga 43.22 (B Hidson (17) K White (26) G Cunningham (24) 51. Hole-in-one: G Fawcett at 7th.) Women: Eastern 43.5 (J Main (27) N Smith (38) C Cuff (25) 46) bt Yarrawonga 41.5 (G Moraitis (24) R Gray (15) I Thompson (14) 44).

   YERING MEADOWS: Par: B Coffey (30) 3 up. W: L Ollaik (31) 2 up.

16 August 2018
Zach Murray is the last Aussie standing at the US Amateur Championship after an extraordinary finish to his first match play clash at Pebble Beach. Read more
16 August 2018
From Tuesday 4 September all golfers and officials will need to log-in to view handicaps and handicap histories on www.golf.org.au. Read more
16 August 2018
ALEXANDRA: Women: Stableford: J Pearson (25) 35. Read more
MyGolf
Golf Victoria