Victorian club golf results - Sunday

 AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: P Sims (14) 38 cb. B: M Ma (27) 40. W: R Hunter (27) 34. Cup: C La Casa 1 up.

   ANGLESEA: Par: P Babiolakis (1) 1 up. W: R Adamson (21) 4 down.

   BAIRNSDALE: Mxd 4B: J White (25) J Fitzclarence (12) 42.

   BARHAM: Stableford: I Douthat (17) 37. W: A Holmes (18) 31.

   BARWON HEADS: Foursome c'ship: H Shier B Bennett 74. Hcp: H Shier B Bennett (4-1/2) 69-1/2.

   BEECHWORTH: Stableford: P Smith (16) 38.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: B McGill (3) 41. Matchplay f: P Cropley bt P Clydesdale 2-1.

   BOX HILL: Stableford A: L Rogan (12) 36 cb. B: R Kitching (19) 40. W: J Atkins (15) 33.

   CAMBERWELL: Stableford A: M Sheridan (16) 40. B: A Kemp (21) 40. C: D Chou (28) 36.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: J Nowak (19) 43.

   CHURCHILL PARK: Par: R Ratnayeke (14) 7 up. W: K Parry (SGA 26) 1 down.

   COBRAM BAROOGA: Stableford: M Pearce (18) 33 cb. W: J Curran (14) 36.

   COHUNA: Mxd 4B agg: T Jackson (20) W Jackson (23) 76. Indiv: W Miller (15) 36.

   COMMONWEALTH: Stableford A: P Barnes (13) 43. B: M Wade (24) 41. W: S Tokolyi (9) 40.

   CRANBOURNE: Stableford A: P Rahman (10) 39. B: H Mereine (19) 36. C: A Leiba (29) 36 cb. W: G Diamond (33) 38.

   CURLEWIS: Stableford: D Walder (6) 37.

   DEVILBEND: Stableford: I Hodge (10) 31. W: C Scarff (12) 29.

   EAST MALVERN: Stableford: M Rossborough (9) 42.

   EASTERN: Stroke: P Mackley (12) 69.

   EASTWOOD: Par A: A McDonald (6) 10 up. B: C Young (20) 1 up. C: G Welsford (21) 2 down cb. W: L McCleery (13) 3 down.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: A McAuliffe (28) 39 cb.

   FINLEY: Par: R Dean (20) 2 down.

   GARDINERS RUN: Stroke A: M Anthony (scr) 67. B: B Jones (25) 66.

   GARFIELD: Stableford A: C Hunter (13) 36. B: L Artico (21) 32. Hole-in-one: B Calderara at 14th.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: G MacIsaac (10) 66.

   GREEN ACRES: Stableford A: D Matthews (18) 38. B: J Forde (27) 43. W: D Paidoussi (29) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: M Healy (14) 37.

   HARP: Stableford A: D Hickleton (16) 41. B: T West (35) 34. C: G Coleman (33) 41.

   HEIDELBERG: Par A: M Jacques (5) 2 up cb. B: P Giannelis (13) 4 up. C: J Bremner (36) 8 up. Women Stableford: J Shrimpton (27) 37.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: J Blackwell (21) 37 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Holt (20) 40. W: E Smith (3) 37 cb. Shield: R Whelan bt I Ferguson 5-4.

   IVANHOE: Stableford: N Vant (20) 31.

   JUBILEE/WANGARATTA: Stableford: M Dean (20) 41.

   KEW: Stableford: P Abrahams (19) 41 cb. W: S Bradshaw (26) 35 cb.

   KEYSBOROUGH: Par A: M Murray (14) 4 up cb. B: C Highett (21) 4 up. W: K Pressley (15) 3 up. Cup: C White M Evangelista bt R Sutherland A Romei 6-4.

   KILMORE: Stableford: S Tweedie (20) 38.

   KOORINGAL: Par A: B Findlay (7) 3 up. B: J Murray (23) 3 up. W: J Ford (33) sq.

   MAFFRA: Stableford: J Barbour (21) 36. W: K Kemp (19) 39.

   MARYSVILLE: Stroke: R Thomas (25) 69. W: L Rundle (29) 79.

   MEDWAY: Par A: C Biffin (7) 3 up. B: G Cooper (20) 6 up. W: C McMillan (12) 1 up cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: M Carroll (14) 39. W: D Reardon (35) 35.

   METROPOLITAN: Foursome c'ship f: M Roberson C Smith bt S Baxter J Carroll 4-3. B: L Wordsworth R Hando bt T Beaconsfield B Cupitt at 21st. C: B Low R Kemp bt K Hoff R Symons at 19th.

   MOE: Stableford: J Hibbs (24) 34.

   MOONAH LINKS: Stableford: M Lever (3) 38. Legends: D Lacy (18) 38.

   MORNINGTON: 2B agg: P Karey (20) A Whitbourne (23) 76.

   NEPEAN: American foursome: C Hose D Leggett (8) 61.

   NORTHERN: Par A: D Wright (6) 7 up. B: M Emery (16) 4 up cb. C: C Patti (19) 5 up. W: S Blood (24) sq.

   PAKENHAM: Stableford: B Bateup (15) 36.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: K Boehm (7) 38. B: J Toohey (26) 35. W: M Gibbons (28) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par Kingswood A: D Geaney (15) 2 up cb. B: J Trebse (21) 3 up. C: S Clugston (24) 2 up. Women A: L Boadle (24) 2 up. B: R Reid (34) 5 up. Hole-in-one: B Yandle at 13th. Stableford Peninsula A: F Donaldson (9) 37 cb. B: K Mitchell (23) 38. C: L Scantleton (24) 39.

   PETERBOROUGH: Stableford: D Bradshaw (17) 38.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: J Heywood (11) 40.

   RICH RIVER: Mxd Foursome c'ship: K Mahady M Mahady 183. Hcp: S Putna J Putna (24-1/2) 153.

   RIVERSDALE: Stableford: D Pitts (18) 42.

   ROSANNA: Stableford A: D Sanusi (2) 39. B: F Furia (28) 41. W: J Laurens (12) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: L Price (28) 38. W: E Heffernan (29) 32.

   ROSSDALE: Stableford: M Smith (10) 38. W: S Cole (32) 33. Mxd 4B: T Wood (8) N Hartnett (30) 44.

   ROYAL MELBOURNE: Gentsomes: J Priestley (16) S Priestley (24) P King (21) J King (45) 58.

   RUSHWORTH: Rushworth Open 27-hole: D Cartwright 107.

   SALE: Stableford: S Krusic (25) 36.

   SANDHURST: Medley Stableford North: M Levy (21) 41. Medley Team Champions: R Ryan (12) M Perkins (21) D Curtain (12) G Curtain (26) 169. Indiv: A Goegan (8) 35.

   SETTLERS RUN: Stableford A: W McIntosh (12) 39. B: P Damen (16) 38. C: K Taylor (29) 42. W: L Watkins (28) 32.

   SHEPPARTON: Mxd Canadian Foursome: I Frost T Wearne (4) (Rich River) 71.

   SOUTHERN: 4B: M Ahmetogvlu (13) Z Rattray (8) 48.

   SPRING VALLEY: Stableford A: J Milana (15) 37 cb. B: R Anderson (16) 37 cb. W: J Sheldrake (17) 41.

   STRATHALLAN: Mxd 4B: C Baker (12) S Walker (24) 45.

   SUNSHINE: Stableford A: K Vongkham (11) 39. B: L Denys (13) 40. C: K Mangee (29) 42. W: E Tricklebank (35) 29.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: J Brutovic (7) 42. B: T Bennett (17) 37. C: S Ong (19) 38. W: S Kennington (14) 33.

   THE NATIONAL: Stableford Ocean: R Klein (21) 41. Moonah: P O'Brien (23) 42. Old: T Carter (15) 39. Long Island: R Cotton (9) 39.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford A: M Gregg (9) 39. B: P Jones (18) 37. W: J Pavletich (12) 27.

   TOCUMWAL: Par A: R Sidebottom (8) 1 up. B: I Vize (16) 2 up. C: G Jones (36) 8 up. W: H Crilly (13) 2 down.

   TORQUAY: Par: R Drury (18) 2 up. Vis: S Jones (Curlewis 2) 4 up. W: L Beltrame (37) 3 down.

   VICTORIA: 4B: A Caris (18) D Andrew (12) 46. Indiv: A Trebilcock (34) 41. W: M Rose (7) 40.

   WATSONIA RSL: Stroke A: W Monohan (20) 72. B: M Orr (21) 76. C: S Mann (34) 62.

   WATTLE PARK: Ambrose: A McDonald J Braemar (3-3/4) 54-1/4.

   WAVERLEY: 4B: E Chan (20) M Kresinger (9) 45 cb.

   WESTGATE: Medal: C Nikolovski (13) 62.

   WHITTLESEA: Par: S Biggs (19) 2 up.

   WOODLANDS: 4B: J Hobbs (18) S Hobbs (17) 45. Indiv A: T Pope (2) 39 cb. B: C Doran (13) 41. C: P Koh (19) 36. W: A Dunn (6) 39. Trophy: J Deftereos-Brennan (scr) 34.

   YARRA YARRA: Stableford: Z Lakman (18) 38. W: C Farmer (1) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Holden Scramble Ambrose qlfyng: M Emerson B Shields C Schurig B Watson (5-1/4) 53-3/4.

   YERING MEADOWS: Mxd 4B: H McCandles (20) G McCandles (41) 45. Indiv Nursery: R Morley (24) 40. White: R Love (24) 34. W: J Kennedy-Borg (2) 32.

   AAP sw




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria