Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Medal Ranfurlie A: J Verhagen (13) 37. B: L Munn (25) 40. W: K Urmston (16) 30.

   ANGLESEA: Stableford: J Logan (12) 38. W: P Moodie (11) 35.

   APOLLO BAY: Medal: R Matthews (21) 69.

   BAIRNSDALE: Stableford: G La Roche (23) 33 cb. W: J Murray (29) 31 cb.

   BARHAM: Stableford: G Layton (16) 41.

   BEECHWORTH: Medal: D Pool (4) 70.

   BERWICK MONTUNA: 4B Father-Child: S Chand (20) P Chand (21) 51.

   BOX HILL: Par A: W Chen (12) 3 up. B: W Killeen (20) 7 up. W: L Skelton (40) 2 up.

   CAMBERWELL: Stroke A: J Ogden (15) 67. B/Medal: R Sprague (19) 65. C: D Weymouth (27) 72 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par: J Simons (2) 1 up.

   CHURCHILL PARK: Stableford: S Prasad (13) 41. W: T Ong (30) 37.

   COHUNA: Mxd 4B: W Horridge (22) K Horridge (19) 40. Indiv: K Crane (7) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: W Laister (17) 41. B: B Welsh (21) 44. W: R Moran (37) 42.

   COROWA: Medley Stableford: P Addisson (13) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: P Richardson (25) 36.

   CRANBOURNE: Stableford A: T Stewart (11) 39. B: J Angwin (17) 33 cb. C/Medal: M Faigen (24) 40. W/Medal: L McKay-Lovejoy (41) 39.

   CURLEWIS: Stableford: G Perisic (22) 40.

   DEVILBEND: Stableford: L Gorton (22) 38. W: K Stuart (27) 28.

   EASTERN: Medley Stableford: C Bendle (15) 40.

   EASTWOOD: Women Stableford: M Scott (12) 33.

   ELSTERNWICK PARK: Medal: R Joseph (14) 55.

   FINLEY: Stableford: M Piggin (18) 35. W: E Bain (19) 26.

   GARDINERS RUN: Stableford: J Laidlaw (scr) 41.

   GARFIELD: Stableford: M Sullivan (Drouin 17) 35.

   GLEN WAVERLEY: Par: B Mead (23) 2 up.

   GOONAWARRA: Medley Stableford A: C Velcek (13) 36. B: M Srsen (17) 41.

   GREEN ACRES: Stableford A: D Leong (14) 42. B: T Tran (36) 42. W: R Boyd (27) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: A Azubuike (32) 41.

   HARP at Kingston Links: Stableford A: B Pattison (18) 40. B: H Jansen (26) 28. C: C Corry (35) 27.

   HEIDELBERG: Stroke A: T Walker (plus 1) 69. B: K Warwick (16) 70. C/Medal: L Franklin (18) 65. W/Medal: M Bolger (23) 71.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: J Gentile (22) 43.

   HILL TOP TATURA: Medley Canadian Foursome: D Roberts B Roberts (15-3/8) 70-5/8.

   HUNTINGDALE: 4B Father-Son: M Pinyopusakerk (8) S Pinyopusakerk (36) 43 cb. Indiv: F Goh (17) 40. W: J Hammer (24) 32 cb.

   IVANHOE: Stroke: A Preston (26) 77.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: G Ryan (9) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford: G Goy (25) 40. W: D Stone (27) 38. 4B Father-Son: N Fernando (20) J Fernando (31) 4 up.

   KOORINGAL: Par A: L Hendrick (scr) 2 up cb. B: A Parker (15) 2 up. C: T Warnock (21) 1 up cb. W: J Axelson (25) sq.

   LORNE: Stroke: E White (10) 69.

   MARYSVILLE: Stableford Medal: P Lilley (16) 40. W/Medal: G Leigh (10) 30.

   MEDWAY: Stableford A: E Lobartolo (11) 41. B: P Mauceri (25) 35. W: G Livingston (23) 33.

   METROPOLITAN: Stableford: S Fynmore (16) 39.

   MOE: Stableford: A Carolan (22) 30 cb.

   MOONAH LINKS: Stableford: M Edwards (4) 38.

   MORNINGTON: Stableford: K Coombes (25) 36. W: J Quinn (30) 32.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: T Ford (13) 38. B: L Seton-Stewart (36) 38.

   NEPEAN: Stroke A: M Fitzsimons (14) 67. B/Medal: F Frendo (16) 63.

   NORTHERN: Stableford A: S Gabriele (9) 41. B: B Said (18) 44. C: J Van't Hoff Snr (23) 41. W: J Chrimes (21) 42.

   PAKENHAM: Mxd Stableford Trophy: P Hearn (23) 33.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: M Welsford (11) 39. B: R de Jong (22) 40. W: J Ritchie (Creekside 29) 41.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula A: S Blight (18) 38. B: M Sullivan (32) 37. W: D Jobson (29) 32. Kingswood A: B Frith (10) 41. B: R Winslett (16) 36. C: L Pietralla (36) 42. W A: J Seigel (21) 32. B: R Reid (33) 43.

   PETERBOROUGH: Medal: M Fedley (15) 60.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: E Louw (4) 42.

   RIVERSDALE: Stableford: P Parry (23) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford A: T Anastasi (10) 37 cb. B: S Farrell (19) 38.

   RIVERVIEW: Stroke: N Dinh (14) 63.

   ROSANNA: Stableford A: G Ward (12) 41. B: T Wu (25) 39. W: S Hall (45) 40. Hole-in-one: A O'Connor at 15th.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford West: M Robinson (29) 40. W: M Knudson (17) 39.

   ROSSDALE: Stableford: D Chandler (8) 38. W: M O'Flaherty (28) 34.

   RUSHWORTH: Medal: K Jewell (31) 64.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: S Kitanovski (8) 39. B: G Banks (10) 36. C: S Khamly (27) 39. Medley Ambrose: T Grainger M Grainger (10) 63.

   SANDHURST: Stableford A: T Bibby (5) 36. B: G Smith (19) 40. W: B Reddy (4) 35.

   SOUTH PINES: Medley Stableford: R Shand (29) 37. W: C Neate (27) 33 cb.

   SOUTHERN: Stableford div 1/Medal: C Riley (13) 40 cb. Div 2: C Paynter (18) 39 cb. Div 3: T Boyd (21) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford A: S Connell (10) 40. B: D Mathieson (20) 37 cb. W: P Brockfield (24) 39 cb. Jnr: N Patel (34) 23.

   STRATHALLAN: Stroke A: P Gaut (4) 71. B: S Workman (18) 73. C: B Ellis (25) 71. W: W Guild (15) 74. Medal: E Koren (16) 69.

   SUNSHINE: Stableford: N Tiaore (18) 38.

   THE DUNES: Mxd Stableford: P Digney (17) 33.

   THE HERITAGE: Stableford A: R Sandy (5) 34. B: B Blaich (15) 34. C: J Krawiec (22) 33. W: G Zhu (20) 32.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: E Rathmayr (11) 41. Old: A Petersen (26) 34. Long Island: M Cotton (28) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd Stableford: M Roberts (22) 33.

   TOCUMWAL: Stroke A: C McNamara (9) 71. B/Medal: D Granville (16) 70. C: B Tenderson (26) 73. Women Stroke: L Cooper (18) 75.

   TOOLEYBUC: Stroke: R Lampard (20) 86.

   TORQUAY: Stableford: J Cengic (12) 34. W: M Joyner (20) 28. Vis: C Thick (Yarra Yarra 22) 35.

   VICTORIA: 4B: G Cupples (13) Y Cupples (23) 43. Indiv: M Whitehead (19) 39 cb. W: A Witherow (14) 36 cb. Trophy: K Skehan bt M Stone at 19th.

   WATTLE PARK: Stableford: P Haikal (17) 37.

   WERRIBEE PARK: Par: D Humphreys (3) 4 up.

   WESTGATE: Par A: C Kouvelis (2) 1 up. B: W Taylor (17) 1 up. C: F Pulis (26) 1 down.

   WHITTLESEA: 2B: M Corbett (30) G Goss (15) 45.

   WOODLANDS: Stableford A: M Thuys (8) 39. B: J Pollock (12) 42. C: A Stone (23) 38. W: C Satchell (30) 37. Jnr Medal: A Dart-Fagan (31) 28.

   YARRA YARRA: Stableford: N Artis (26) 41. W: M Proctor (28) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake: D Goodsall (4) 38 cb. W: G Macklan (6) 32.

   AAP sw




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria