Victorian club golf results - Sunday

AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: J Young (12) 41. B: C Samuels (24) 40. Women A: J Jaksic (21) 41.

   ANGLESEA: Par: T Leeds (15) 1 down.

   APOLLO BAY: Par: D Wagstaff (9) 1 down.

   AUSTRALASIAN: Stroke: J Zapanits (17) 59. Scr: J Jacobsen 70.

   BARHAM: Par A: K Gray (12) sq. B: K Cunningham (24) 2 up. W: W Lake (18) 2 down.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: G Edmond (18) 39. Matchplay: C Taylor C Metcalf bt A McLellan C Jamieson 2-1.

   BOX HILL: Stroke A: A Pargeter (14) 69. B: B McCasker (31) 68. W: J Webb (11) 73. Tancard: B McCasker. Goblet: J Webb.

   CAMBERWELL: Stroke A: M Woloszyn (16) 68. B/Trophy: D Barker (18) 66. C: D Weymouth (26) 68.

   CARDINIA BEACONHILLS: 2B multi: C Timmins (15) B Cunningham (17) 78.

   CERBERUS: Jnr Stroke: J Tabernez (20) 72. Scr: J Hogan-Keogh (9) 73. Girls: V Hogan-Keogh (45) 72. Scr: K Balnon 75.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: C Mercuri (10) 40. W: W Seegets (31) 25 cb. Waverley Stroke A: A Johnson (9) 71 cb. B: D Gilbert (20) 72. Hole-in-one: V Mali at 5th.

   COMMONWEALTH: 4B: D Welsh (8) A Yeoh (12) 47 cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: D Cheetham (11) 70.

   CRANBOURNE: Stableford A: T Stewart (8) 37. B: M Dubuisson-Perrine (16) 39. C: G Onions (31) 43. W: M Ahern (25) 38.

   DORSET: 4B: A Hoad (7) G Beer (18) 10 up.

   EAST MALVERN: Stableford: W Branchflower (17) 36 cb.

   EASTERN: Stableford: A Neranczoulis (4) 41. PM: Holden Scramble: G Smith J Botha P Smith S Cope (5-5/8) 52-3/8.

   EASTWOOD: Stableford A: P Coutts (8) 37 B: R Monaghan (18) 37 C: K Challinor (26) 37. Mxd  Foursome: I Caine G Scott (20.5) 74.5.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: T Buchanan (24) 33.

   GARDINERS RUN: Par: B Jones (24) 4 up.

   GARFIELD: Stableford: C Hunter (11) 33 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stroke A: N Gu (18) 71.

   GREEN ACRES: Gentsome: W Johnston (13) S Carroll (22) D Jackson (33) G Mortimer (22) 102. Indiv: A Sargeant (23) 42 cb. W: J Pilling (17) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: S Ronan (23) 34.

   HARP at Yarrambat: Stableford A: R Voce (17) 36. B: P Hill (30) 37. C: C Corry (36) 35.

   HEIDELBERG: Stableford A: B Cashen (3) 42. B: S Brumale (17) 43. C: E Ho (18) 42.

   HIDDEN VALLEY: Men: Stableford: D Fischmann (15) 34.

   HUNTINGDALE: Par: P Hale (7) 2 up. Women: N Scanlon (21) 1 up.

   KEW: Stableford: S Moten (26) 43. Women: E Park (13) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford: P Small (27) 39. W: K Pressley (16) 35.

   KOORINGAL: Stableford A: B Findlay (5) 39. B: C Jones (16) 37. C: D Beever (26) 48. Women A: C Derose (25) 36. Foursome: K Bitzer M Svilar (4-1/2) 70-1/2.

   LATROBE: Stableford A: J Clyne (13) 39. B: R Hunt (24) 41. Women A: M Mulcahy (21) 32. B: M Hodgins (26) 35.

   LEONGATHA: Medley Ambrose: J O'Rourke M Warne L Spence J Pryde (9-1/2) 56-1/2.

   LORNE: Stableford: D Wyles (6) 40.

   MALLACOOTA: Stroke A: S Pooley (13) 72. B: P N Ly (14) 71. C: K Morrison (20) 76. D: E Janneson (28) 77. C'ship: C Armstrong 248.

   MEDWAY: Stableford A: C Doran (13) 41. B: S Lynch (23) 42. Women A: S Herrald (17) 36.

   METROPOLITAN: Mxd Stableford: A Hinchliffe (scr) 35.

   MOE: 2B: D Watt (21) C Rothwell (14) 18 up.

   MOONAH LINKS: Peninsula District C'ships: P O'Dwyer 145. Hcp: B Croker (scr) 152. W: J Jeffreys 171. Hcp: S Evans (12) 164.

   MORNINGTON: Stableford: J Stanhope (24) 39. W: V Stamp (24) 30.

   MURRAY DOWNS: Par: M Free (12) 1 up.

   NEPEAN: Stableford A: T L'huillier (12) 35. B: M McGill (27) 36.

   NORTHERN: Par A: R Tarantelli (8) 5 up. B: M Emery (15) 7 up. C: G Cardillo (36) 8 up. W: G Church (24) 3 up.

   PAKENHAM: Mxd Trophy: S Bloomfield (27) 35.

   PATTERSON RIVER: Par A: D Standerwick (9) sq. B: D Platten (19) sq. Women: J Fisher (28) 1 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: A: T Murray (9) 36. B: R Langley (22) 41. Women: K Adkin (38) 34. Kingswood A: J Kraiten (10) 38 cb. B: A Terzini (18) 39. C: B McKenzie (25) 36. W: M Howell (33) 34. Hole-in-one: B Naughton at 6th.

   POWERGRIP SOCIAL at Lang Lang: Stroke A: R Ladd (22) 74. B: M Wallis (32) 74.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Harris (24) 38.

   RIVERSDALE: Stableford: H Huang (16) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Captains Trophy A: B Kreuger (15) 3 up. B: G Dyer (30) 3 up.

   ROSANNA: Stableford: D Crawford (30) 39 cb. Mxd Foursome C'ship: I Mooney T Mooney (12) 147.

   ROSEBUD: Canadian Foursome: M Beaton P Fisher (4-1/8) 66-7/8. Indiv: A Walmsley (11) 39.

   ROSSDALE: Stableford: P Bailey (23) 38. W: K Schmidt (17) 34. Trophy: B McQueen (17) 72 cb. Women Cup: J Howe (16) 66.

   ROYAL MELBOURNE: Ambrose: M Hurley S Rothe G Cohen S Bickford (8-3/4) 54-1/4.

   ROYAL PARK: Medal: S McBain (20) 58.

   RUSHWORTH: Stableford: D Campbell (20) 36.

   SALE: Mxd Stableford: M Richter (19) 31.

   SANDHURST: Medley Par A: M Simmons (8) sq. B: R Carr (19) 3 up.

   SETTLERS RUN: Par A: S Scott (11) 1 up. B: S Walter (16) 4 up. C: D Anderson (25) 3 up. Women: J Hawke (39) 1 up.

   SOUTHERN: Par A: G Dempsey (11) 6 up. B: T Hoar (17) 9 up. C: J Zhu (25) 9 up.

   SPRING VALLEY: Par A: S Alexander (9) 5 up. B: P Doran (15) 6 up. Women: L Cai (22) 5 up.

   STRATHALLAN: Par A-B: C Greenway (11) 2 down. B-C: S Walker (24) 3 down. Overall: R Miles (12) sq cb.

   SUNSHINE: Stableford: T Aue (17) 40.

   THE HERITAGE: Stableford: M Ubavin (8) 42. W: H Stewart (24) 31.

   THE NATIONAL: Medley Stableford: Long Island: I Green (20) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford The Creek: A: M Green (5) 37. B: V Rodriguez (25) 38. Women: S Davis (39) 26.

   VICTORIA: 4B: W Woodcock (4) P Kendall (10) 45. Indiv: W Milenkovic (36) 42. W: V Andrew (21) 35.

   WATTLE PARK: Stableford: J Braemar (7) 37.

   WERRIBEE PARK: Stableford: R Goldburg (19) 32.

   WESTGATE: Medal: B Johns (16) 63 cb.

   WHITTLESEA: Stableford: S Collins (12) 34. Mxd Foursome C'ship: M Bland L Bland 188.

   WOODLANDS: 4B: A Woolley (16) C Dunn (22) 7 up. Indiv A: B Smith (7) 2 up. B: R Moffatt (21) 3 up. W: K Bullen (18) sq.

   YARRA YARRA: Stableford: H Tan (20) 44 cb. W: M Love (18) 36 cb.

   YARRAM: Plate: I Blencowe (20) S Blencowe (28) M Hale (28) D Taylor (22) (Mirboo North) 104. Scr: P Brown (Morwell) 75. Stableford A: N Cooper (Foster 11) 36. B: N Underwood (16) 38 cb. C: D Taylor (Mirboo North 22) 38 cb.

   YERING MEADOWS: Par Nursery: S Meddings (4) 1 up. Women: L Kenway (38) 7 down.

25 February 2018
The 2018 Victorian Men’s Country Championship incorporating the Junior Country Regions Read more
25 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Lang Lang Golf Club today. Read more
23 February 2018
ALEXANDRA: Women: Stroke: A: D Richardson (15) 70. B: M Williamson (23) 70. C: E Goss (39) 67. Scr: G Leigh 82. Read more
MyGolf
Golf Victoria