Victorian club golf results - Sunday

 

AMSTEL: Par Ranfurlie A: J Taylor (13) 1 up. B: T Henry (17) 1 up. W: L McCashney (28) 1 up.

   AUSSIE GOLF RANCH: Stableford: J Naismith (10) 33. W: E Cameron (19) 27.

   BAIRNSDALE: Mxd Team agg: C Day (29) S Mckenzie (36) N Paech (27) A Rassini (28) 112 cb.

   BARHAM: Mxd Foursome: K Windridge S Windridge (15) 69. Scr: K Windridge S Windridge 84.

   BERWICK MONTUNA: Mxd Stableford: S Chand (20) 43 cb.

   BOX HILL: Stableford A: C Dyer (14) 40. B: M Ferraro (22) 38 cb. Mxd Foursome: J Oriander (16)  S Sinko (39) 68.5. Scr: G Binion L Dawborn 159. Hole-in-one: R Bishop at 15th.

   CAMBERWELL: Stroke A: S Delanty (17) 67. B: R Fatnowna (22) 64. C/Trophy: G Larkin (28) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd Stableford: L Russell (19) 38 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Medal Waverley: L Simons (12) 70. Scr: C Blake 66. Women Stableford Churchill Pk A: W Ma (14) 42. B: T Ong (31) 38.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd Stableford: K Rup (22) 37.

   CRANBOURNE: Mxd 4B: J Angewin (17) M Ahern (24) 8 up. Stableford A: A Meler (2) 40. B: E Meyerowitz (13) 39. C: J Dore (22) 40. W: P Grodski (36) 36 cb.

   DEVILBEND: Mxd Foursome: C Wagstaff A Wagstaff (25) 69. Plate: I Hodge P Hellis 90.

   EAST MALVERN: Stableford: B Scarcella (27) 40 cb.

   EASTWOOD: Stroke A: D Phillips (7) 71. B: B Cunningham (18) 69. C: K Granger (36) 67 cb. Medal: K Granger (36) 67 D Lazenby (25) 67 to playoff. Women Stroke: J Chan (15) 76. Sept Medal/Medal of Medallists: D Anderson (17) 70.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: A Pondard (11) 58.

   FINLEY: Stroke A/Medal: K Tengstrom (17) 68. B: W Smith (23) 68. Scr: I Armer 75. Women Brooch: A Harding (28) 73.

   GARDINERS RUN: Mxd Stroke A: R Twisk (18) 65. B: J Youl (20) 70 cb.

   GARFIELD: Medley Stableford: D Schmidt (34) 35.

   GISBORNE: Stroke: A Ly (19) 67. W: L Lundberg (21) 72.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: R Luiz (19) 39.

   GOONAWARRA: Medley Stroke A: P Kilkenny (12) 66. B: D Baldassarro (31) 63.

   GREEN ACRES: Par: G Ooi (14) 3 up. W: R Lipton (40) 1 down.

   GROWLING FROG: Stableford: D Morello (20) 30.

   HARP: Mxd Stroke A/Medal: K Heard (21) 65. B: J Leydon (25) 68. C: J Robinson (45) 72.

   HEIDELBERG: Mxd Par A: M Charles (1) 1 up. B: D Pybus (17) 4 up. C: R Jeffery (19) 4 up cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: D Nikolic (36) 43.

   HOWLONG: Medley Stableford: R Mathews (14) 37.

   HUNTINGDALE: Stableford: S Burr (1) 37. W: L Smith (28) 35.

   IVANHOE: Par: N Vant (21) 2 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: D Cowan (18) 36.

   KEW: Stableford: A Ryan (31) 43. W: H Chew (29) 34.

   KEYSBOROUGH: Stableford: J Rose (17) 36. W: M Duncan (30) 35.

   KOORINGAL: Women Stroke A: M Robertson (24) 72. B: T Ly (32) 73.

   LATROBE: Stableford A: P Poposki (+2) 39. B: C Archer (25) 44. W: A: H O'Kane (12) 38. B: M Hodgins (25) 38.

   LEONGATHA: Mxd Canadian Foursome: A Gedye E Gedye (21.375) 68.625.

   MAFFRA: Stableford: M Allman (6) 33 cb. W: A Renehan (9) 36.

   MARYSVILLE: Stableford: T Stow (14) 39. W: J Coleman (22) 31.

   MEDWAY: Stableford A: A Bowring (9) 39. B: K Brooks (32) 46.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Parsons (16) 36.

   MOE: Mxd Foursome: R Williams (21) A Williams (22) 70.5. Scr: A Pickard P Majak 86.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: E White (6) 43.

   MORNINGTON: Stableford: M Forry (21) 41. W: R Hollands (32) 37.

   MURRAY DOWNS: Mxd Stableford: J Rogers (33) 34.

   NORTHERN: Stableford A: J Marnell (9) 38. B: G Ransome (15) 36 cb. C: J Jhoty (25) 40 cb. W: J Boulton (23) 39.

   PAMBULA MERIMBULA: Par: K McMahon (27) 7 up. Women 4B: J Lawrance (25) E Bragg (36) 50.

   PATTERSON RIVER: Stableford A: R James (17) 34. B: S Burke (21) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite A: J Catchlove (13) 37. B: T Noonan (30) 36. W: S Robertson (21) 38. Mxd Canadian Foursome Kingswood: A Ong R Reid (15-3/8) 77-5/8. Par A: R Fornieri (11) 2 down cb. B: M Phillips (30) 1 up cb. W: E Hanley (40) 6 down. Hole-in-one: J Clausen at 6th.

   PETERBOROUGH: Stableford: C Martin (15) 35.

   PORTSEA: Mxd Canadian Foursome: J Huddle (21) D Huddle (19) 74. Scr: P Bolt L Marshall 84.

   POWERGRIP SOCIAL at Centenary Park: Stableford: K Wells (24) 42. C'ship f: G O'Brien bt W Caffyn 3-1.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: W Ware (11) 33.

   RICH RIVER: Women Stableford East: R Freestone (30) 41.

   RIVERSDALE: Stableford: C Walden (30) 39.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke A: J Alcazar (18) 64. B: L Mann (19) 63.

   RIVERVIEW: Par: F Wiley (16) 3 up.

   ROSANNA: Stableford A: R Hazeltine (11) 42 cb. B: V Wilson (19) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford South: C Fuller (19) 44. W: C Loveday (29) 37.

   ROSSDALE: Mxd Ambrose: T Foster C Maggio (8) 64. Stableford: I Warner (28) 44. W: M Robinson (9) 38.

   SALE: Mxd Foursome c'ship: J Boyle M Bransdon I Glover M Jones 78.

   SANCTUARY LAKES: Stableford A: D Tamatea (5) 34. B: C Claringbould (14) 38. C: M Lloyd (24) 36. Women Medal: J McCormack (24) 38.

   SANDHURST: Foursome North: M Sanchez (plus 2) K Vogels (2) 153.

   SORTINO at Cape Schanck: Stableford Masters: C Barrie (18) 45. Cup: P Maiale (31) 44.

   SOUTHERN: Ambrose: G Worcester S Duncan C Blair T Blair (13.25) 54.75.

   STRATHALLAN: Mxd Stableford A: R Rezuk (15) 36. B: M Miletich (19) 33. C: R Horkings (25) 35 cb. W: D Ryan (23) 36. Overall: T Mahmoud (27) 37.

   THE HERITAGE: Stableford Henley: A: G Dickson (8) 34. B: B Blaich (14) 34. C: D Gauld (19) 34. W: P Ee (41) 31.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Ocean: F Aloisio (24) 35 cb. Old: D Hyde (18) 36. Long Island: A Kuriata (18) 42. Moonah: A Richardson (12) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Stableford: D Cox (38) 33.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford Creek: C Jones (14) 33.

   TOOLEYBUC: Medal: O Smith (19) 67.

   TORQUAY: Par: C Smith (23) 4 up cb. Vis: S Dummett (15) 3 up.

   VICTORIA: Par: G McGann (22) 4 up. W: V Andrew (20) 5 up.

   WERRIBEE PARK: Mxd Stableford: P Francis (13) 38.

   WHITTLESEA: Medley Stroke A: C Henry (2) 71. B: D Eyre (21) 73.

   WOODLANDS: Stableford: M Thomas (12) 33.

   YARRA YARRA: Stableford: R Mathieson (14) 42. W: M Cohen (17) 37 cb.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: T Goodley (21) 40. W: J Manche (30) 34.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria