Victorian club golf results - Sunday

   

ANGLESEA: Medley: Stroke: Foursome C'ship: A: D Fowlston B Stokes (19) 70 cb. B: A Stokes C Fowlston (22) 77.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: A Felix (11) 40.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: 4B Agg: J Stewart (29) J Obst (27) 47.

   BARWON HEADS: Men: Stroke Foursome: R Larkins (10) C Keon-Cohen (18) 69. Women: Stroke: B Ingliss (25) L Stinson (18) 74.5.

   BERWICK MONTUNA: Men: Par: A Cary (21) 4 up.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: B Tschudin (15) 66 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: G Roberts (14) 43. B: R Sorani (18) 43. C: M Hurley (32) 39.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: D Bradbury (25) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: A: M Crossett (10) 33. B: T Wright (16) 37 cb. Men: Stroke: Churchill Park: S Galam (32) 66.

   COLAC: Men: Stroke: A: G Welsh (6) 70. B: P Kerr (14) 70. C: R Walker (31) 72.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: G Tokolyi (13) 38. B: P Nash (21) 38. Women: Stableford: K Maddocks (25) 33.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stroke: A: C Rissinich (13) 71 cb. B: P Harris (15) 71. C: L Kowalski (26) 70.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S Antoniou (10) 43. B: F Tamborriello (14) 39 cb. C: S McNeil (26) 44. Women: P Shapiro (34) 36. Mxd: Stroke: Matchplay: G Smith P Somers bt B Bejer I Bejer 4-2.

   CURLEWIS: Mxd: Par White: B Henkel (2) 4 up.

   DORSET: Mxd: Stableford White: Div 1: J Gagnon (4) 38. Div 2: D Frost (18) 43.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke White: J Catton (20) 58.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: N Evans (8) 38. B: P Brown (20) 38. C: T Broadley (22) 36. Women: V Laurito (6) 35.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A: A Pondard (10) 44. B: S Biar (13) 37. Plate: J Bowey (24) 76.

   FINLEY: Men: Stroke: Foursome: R Harris (20) D Brockie (+1) 110.75. Foursome C'ship: I Armer M Daniel 129.

   FOSTER: Men: Stroke: C'ship: A Scr: S Rathjen 77. A: S Rathjen (8) 69. B Scr: F Tyers 84. B: F Tyers (16) 68. C Scr: T Jones 94. C: T Jones (23) 71.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: C Jury (20) 8 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: P Wilson (22) 38.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: S Scott (5) 35 cb. B: M Crisp (26) 35.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: J Milgate (17) 42. Women: Stableford: J Grover (13) 37.

   HARP: Mxd: Stroke: A/Medal: R Voce (16) 68. B: J Voce (30) 73. C: C Corry (34) 69.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke Black: A: J Hozjan (2) 77. B: R Gallasch (26) 77.

   HOWLONG: Men: Stableford: N Batt (14) 38. Women: A Arnot (25) 34.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: H Elyasie (Pakenham 16) 37. Women: M Mann (44) 38.

   KEW: Men: Stableford: S Tropeano (22) 42. Women: J Li (24) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: G Krasnowski (21) 38. Women: C Horwood (14) 33.

   KOORINGAL: Men: Stroke White: A: W Suzara (9) 66. B: R Viney (13) 71. C: J Sponner (27) 70 cb. Women: Stroke: Medal of Medallists: T Ly (29) 72.

   LAKES ENTRANCE: Stableford: 9-hole: A: D Cuthbertson (14) 19. B: M Goorjen (17) 19.

   LATROBE: Stroke A: D Baker (2) 68. B: I Carroll (28) 71. Women Stableford: P Burton (13) 36. C'ship: C Page 142.

   LEONGATHA: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: A: C Leaver M Leaver (13) 66. A Scr: M McKenna K McKenna 84. B: C Bear K Bear (21.72) 73.25. B Scr: J Dalton L Adamson 97.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: G Jeffery (6) 39. B: W Schoenfelder (30) 38.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford 4B: White: R Briggs (22) C Briggs (45) 44 cb.

   MOE: Men: Stroke: W Wilkinson (20) 67.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Medal of Medallists: Open: T Weatherill (6) 82.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: D Free (0) 75. B: L Evans (35) 69.

   NORTHERN: Mxd: Stableford: 4B: V Galtieri (8) L Galteri (10) 48.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: S Bloomfield (27) 34.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: T O'Connor (13) 44. B: M Rakic (18) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: C Smart (7) 36 cb. B: M King (20) 36. Stableford: Kingswood: A: M Labiris (12) 35. B: I Yagi (26) 37. Women: M Howell (31) 32.

   PETERBOROUGH: Medley: Stroke White: Medal: V Beekmam (21) 61.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: P Schmidt (27) 36.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: G Urquhart (12) 42.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: J Shang (27) 40 cb.

   ROSANNA: Par: C Stewart (24) 6 up. Medley: Stableford: 4B: C Harvey (32) G Mitchell (30) 49.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: North: M Mether (17) 42. Stroke: Foursome: K Elphinestone (14) W Elphinestone (7) 68.5. Foursome C'ship: D Naylor K Naylor 164.

   ROSSDALE: Men: Par: 4B: N Linford (31) D Chandler (7) 11 up. Women: J Moate (30) E Vinton (26) 7 up cb.

   SALE: Mxd: Stableford Canadian Foursome: White: A: S Little (7) D Parker (20) 40. B: B Carter (8) M Ballinger (33) 45.

   SANDHURST: C'ship f A: J Ralph 149. Hcp: J Ralph (4) 141. B: M Simmons 168. Hcp: M Simmons (8) 152. C: F Rossi 174. Hcp: M Glassford (16) 143. D: I Jackson 210. Hcp: D Esler (28) 154. Women A: D Lozo 168. Hcp: M Levy (11) 149. B: G Williams 186. Hcp: G Williams (14) 158. Jnr: K Solivan 155 cb. Girls: K Shipp 169 cb.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: J Manning (26) 38. Women: Green: D Boland (17) 39.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: A: R Shand (28) H Shand (37) 48. Div 1: B Jackson (24) G Sinclair (22) 45. Div 2: N Kilmartin (32) V Kilmartin (24) 44.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: R Hignett (9) 40. Div 2: D Proud (23) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: 4B: J Carlson (10) A Watson (29) 46. Men: Stableford White: D O'Brien (16) 36. Women: Stableford: S Munro (14) 40. Men: Par White: S Prendeville (35) 2 up. Stroke: C'ship: A Scr: S Hooper bt G Ebinger 6-5. A: M Sosbey bt G Robinson 4-3. B: I Petric bt R Spiers 19th. C: C Bailey bt W Taylor 3-1. D: H Dziubinski bt A Harpur 6-5.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: M Whiting (14) 41 cb. B: H Robert (18) 41 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stroke C'ship: Henley: Gold: A: L Pettinella (4) 77. B: M Molloy (17) 72. C: B Crooks (20) 73.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke Long Island: Black: R Stinson (7) 71.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: M Carson (17) 36 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: J Henry (12) 36. B: I McFarlane (21) 38. Women: S Clark (18) 37.

   TORQUAY: Men: Stableford: W Olney (11) 40. Visitor: S Burrell (19) 36.

   TRARALGON: Men: Stroke: Foursome C'ship: G Hastie (13) D Reynolds (3) 72.

   VICTORIA: Men: Stableford: F Hilliard (17) 37. Women: J Clark (6) 37.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: 4B: R Grant (15) I McDonlad (21) 43. C'ship: R Grant (15) I McDonlad (21) 83.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par White: D Nixon (15) 6 up.

   WESTGATE: Men: Stroke Ambrose: White: C Kouvelis R Burrell J Black (9.33) 49.66.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford Medal Nov: White: C Henry (1) 33.

   WOODLANDS: Mxd: Stableford: Team: P Mason J Clarke B Pitts K Arthurs 116. Men: Stableford White: A: D Lucas (11) 36. B: T Henry (12) 37. C: A Milledge (22) 40. Women: S Girvan (27) 35.

   WOORAYL: Men: Stroke: C'ship: A: I Balfour (7) 73. B: T Lund (10) 73. C: T Hogan (16) 68. D: J Hassett (23) 71.

   YALLOURN: Men: Stroke: Medal Oct: B Estrada (9) A Keenan (17) 69 to playoff. Scr: R Kincaid 75.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: R Wood (16) 38. Women: Stableford: D Tilley (26) 40. Stroke: N Bickerton (13) 79.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Par Murray: J Moore (7) 2 up. Women: G Macklan (6) 4 down.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: Div 1: L Anderson (11) 39. Div 2: K Jacobsen (15) 39.

18 June 2018
Douglas Francis (Metropolitan) & Helen Pascoe (Bunniyong) take overnight leads in Shepparton Read more
17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
19 June 2018
CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Women: Stroke: Medal Jun: L Hamilton (36) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria