Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A: S Alford (9) 42. B: M Hatch (15) 41. Women: C Adams (18) 36.

   APOLLO BAY: Stableford: A: D Honey (18) 35. B: R Fitzgerald (30) 34 cb.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: Ambrose: P Convey (14) J Godwin (16) D Pollard (8) S Whibley (35) 53.875.

   BARWON HEADS: Stableford: A: B Salter (11) 38 cb. B: C Steinfort (26) 42.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: N Angelopoulos (22) 41.

   BOX HILL: Stableford: A: B Tschudin (14) 42. B: G Cavill (16) 39 cb. C: D Maaser (26) 44.

   CAMBERWELL: Stableford: A: D Shaw (16) 39 cb. B: B Robinson (21) 46. C: C Hogan (27) 44.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: P Trenerry (25) 41 cb. Stroke: Foursome C'ship: A Conn L Griffin 78. D French (5.2) S French (25.0) 70.5.

   CASTERTON: Stroke: Medal of Medallists: K Etherton 73. Hcp: B May (15) 71 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Par: Waverley: A: M Kresinger (11) 4 up. B: I Koulas (24) 2 up cb.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: R Wallace (14) 36. Women: G Valente (25) 34.

   COHUNA: Par: R Farrant (10) 4 up. Women: M Smith (17) 1 down.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: B Richardson (15) 34 cb.

   CRANBOURNE: Stableford: A: D Burnett (8) 40. B: P Carlon (19) 41. C: P Worth (24) 40. Women: A Landes (13) 41.

   CURLEWIS: Par: A Hickey (11) 2 up.

   DEVILBEND: Stableford: D Riddell (17) 41. Women: L Dale (24) 40.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: M Lee (8) 38. B: R Curr (17) 45. C: M Dal Santo (23) 40.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: R Turfrey (25) 41.

   EASTERN: Mxd: Par: South: M Darcy (14) 3 up. North: C Evans (13) 7 up. East: R Kvalheim (12) 6 up. Stroke: Pinehurst: South: I Iedema (15) W Ji (18) 69.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: P McGhee (23) 35.

   EUROA: Stableford: 4B: L Hartup (19) M Prater (29) 47. Women: D Rule (19) M Carr (39) 47.

   FINLEY: Medley: Stableford: A Hand (22) 40.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke: A: C Baldwin (11) 61. B: A Thompson (20) 67.

   GARFIELD: Medley: Stableford: R Taylor (25) 37.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: G Ridout (28) 43.

   GREEN ACRES: Medley: 4B: C Smith (13) F De Iacovo (22) 47 cb. Women: M Cantwell (34) S Koopmans (32) 46 cb.

   GROWLING FROG: Veteran: Stableford: C Parr (32) 43.

   HEIDELBERG: Medley: Stableford: 4B: P Purvis (10) R Gregory (16) 43 cb.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Goodrope (25) 39.

   HOWLONG: Medley: Stableford: T Roebuck (16) 39.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Kirkman (15) 42 cb. Women: T Frances (12) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Stroke: A: J McCoy (10) 69. B: P Evans (29) 67.

   KEW: Stableford: A: R Angleovski (16) 42. B: J Gadsden (30) 40. Women: J Li (23) 40.

   KEYSBOROUGH: Stableford A: S Vavallo (15) 5. B: W Evernden (22) 7. Women: Stableford: H Layias (29) 4.

   KILMORE: Stableford: J Sharpe (23) 39.

   KOORINGAL: Par: A: G Tandy (4) 1 up. B: M Enright (17) 6 up. C: C Gauci (21) 2 up cb. Women: A: B Black (18) 2 down cb. Men: Stroke: Medal of Medallists: D Harrison (14) 76.

   LATROBE: Stableford: A: P Serong (15) 43. B: M Angelo (28) 45. Women: A: A Justice (19) 39. B: S Woon (22) 39.

   MOE: Mxd: Stableford: P Majak (22) 38.

   MOONAH LINKS: Stroke Medal: Legends: Black: A: T Weatherill (7) 72 cb. B: N Thompson (21) 69. Women: Stroke: Medal: K Brock (41) 71.

   MORNINGTON: Stableford: A Poh (10) 42. Women: L Hodge (18) 40. Hole in one: M Hancock at 7th.

   MORWELL: Stableford: A: E Heller 40. B: D Byers 40. C: B Barnes 44. Men: Plate: . Churchill 113.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Par: A: J Day (9) 4 up. B: F Wilmann (18) 8 up.

   NORTHERN: Stroke: A: U Il (6) 68. B: L Bezzina (16) 66. C: A Portia (19) 67 cb. Women: J Agius (11) 68.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: S Fay (22) 40.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: M Lampert (16) 39. B: J Ling (19) 39. Women: P Hughes (21) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par: Kingswood: A: S Marley (3) 3 up. B: S Lombardo (23) 2 up. C: P Walsh (27) sq. Women: S Cooper (16) sq.

   POWERGRIP SOCIAL at Racv Cape Schanck: Men: Stableford: A: R Ladd (22) 40 cb. B: M Wallis (33) 40.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: P Mathieson (12) 39.

   RIVERSDALE: Stableford: A Zhan (26) 44.

   RIVERVIEW: Stroke: J Bastow (16) 65.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: D Luca (12) 39. B: J Oscini (19) 42. Hole in one: M Ardley at 3rd.

   ROSSDALE: Stableford: W Kelly (25) 45. Women: G Thorne (17) 37.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: C Dimopolous (36) 42.

   SANDHURST: Medley: Stableford: 4B Agg: North: D Thompson S Thompson 69. A: W Hirth (11) 40. B: J Fah (16) 40 cb.

   SHEPPARTON: Stableford: Trophy: D O'Neill (8) 41.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: H Shand (36) R Shand (27) 44.

   SOUTHERN: Stableford: Div 1: J Lin (12) 41. Div 2: J Atkins (18) 38 cb. Div 3: J Creaser (20) 40.

   SPRING VALLEY: Par: A: H Kinread (14) 5 up. B: J Evans (23) 6 up. Women: K Pang (15) 5 up.

   STRATHALLAN: Mxd: Stroke: Ambrose: G Parfett S Workman (19) 59.5.

   SUNSHINE: Stableford: A: T Pulis (12) 42. B: D McDonald (13) 43. C: D McIntyre (22) 46. Women: M Lusdoc (24) 38.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: C McKenzie (8) 40. B: B Blaich (12) 37. C: D Kelsey (28) 28. Women: J Chen (10) 35.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: G Mouratidis (16) 41. Moonah: I Kohler (11) 39. Old: C Tsoutsouras (27) 42. Ocean: D Luiz (17) 39 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: Beach: A: H Smith (2) 40. B: P Blain (12) 42. C: J McHarry (16) 42.

   TORQUAY: Stableford: A Clark (6) 38. Women: M Bradley (31) 35. Visitor: M Lewis (RACV Cape Schanck 20) 40.

   VICTORIA: Stableford: D Marshall (10) 39. Women: K Payne (30) 37. Medley: 4B: D Payne (18) K Payne (30) 47.

   WARRAGUL: Mxd: Stableford: 4B: A Runnalls (23) N Morrissey (40) 51.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stroke: A: A Mc Millan (8) 65. B: B Warren (16) 67.

   WHITTLESEA: Par: A: R Turner (20) 5 up.

   WOODLANDS: Stableford: A: L Wilkinson (7) 36 cb. B: J Thomas (13) 38. C: G Rout (26) 37. Women: S Hobbs (18) 40.

   YARRA YARRA: Stableford: M Dance (9) 40. Women: M Cohen (19) 40.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: 4B: Lake: G Runnals (27) M Lidgerwood (20) 51. Women: M Hockley (31) J Kruger (6) 47.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: B Dyke (24) 3 up cb. Valley: M Camera (30) 2 up. Par White: B Brown (29) 2 up. Women: Par: Nursery: K Gelley (29) 1 down.

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria