Victorian club golf results - Sunday

 

13TH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: C Skimming (8) 40 cb. B: M Carson (15) 35. Women: K Bell (7) 37.

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: White: A: K McIntyre (9) 40. B: M Eddy (26) 43. Women: A: R Hunter (24) 36.

   ANGLESEA: Par: A: R Duff (10) 4 up. B: S Alsop (16) 3 up. C: R Meaney (25) 5 up. Div 1: S Britnell (16) 1 down. Div 2: B Hinton (19) 1 up. Div 3: W Callahan (28) 6 up.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: G Alexandrou (19) 42. Cup: B Patterson bt D McGirvan 7-6.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Crawford (9) 36. T Archibald (30) 40. Women: S Dumbleton (20) 38.

   BARHAM: Medley: Stableford: A: G Lahy (14) 41. B: S Thompson (26) 36.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Trophy: Black: L Raybould (10) 39. Stableford: I McLennan (18) 40. Women: J Carden (7) 35.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: S Chand (17) 44.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: T Smyth (10) 42. B: M Richardson (15) 42. C: R Zheng (30) 42. L Dawborn (12) 37 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: S Bradshaw (16) 60. B: T Angus (21) 64. C: D Chou (28) 65.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: J Simons (3) 40. B: P Ricardo (16) 44.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stroke: Waverley: A: P Raditsis (12) 67 cb. B: C Caroll (18) 67.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: A Jinks (25) 45 cb. C Jinks (31) 45.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford Minor: White: R Lacy (24) 40.

   COHUNA: Men: Par: G Appleby (11) 6 up. Women: W Horridge (22) 2 up.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: O Ngo (14) 44. B: T Reibel (19) 42. Women: E Pollock (7) 41.

   COROWA: Medley: Stableford: P Pavey (11) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: A: B Richardson (14) 67.

   CRANBOURNE: Men: Par: A: A Bloom (12) 2 up cb. B: G Burgin (17) 3 up cb. C: D West (31) 3 up. Women: M Sacks (15) 6 up.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford White: A: J Lee (25) 42.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: M Zouros (4) 41.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: P Morgan (19) 44 cb. North: S McKenzie (10) 39 cb. East: J Moussi (25) 46.

   EASTWOOD: Men: Par: A: J Crouch (6) 6 up cb. B: D Goldsmith (17) 5 up. C: G Kennedy (22) 6 up. Women: A: G Scott (22) 3 up.

   FINLEY: Medley: Stableford: T Emerson (27) 40.

   GARDINERS RUN: Stableford White: A: L Wakeling (8) 45. B: J Mitchell (22) 45.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Baharis (39) 41 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford White: O Clough (32) 43. Women: K Peterson (11) 38.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: G Reilley (25) 43 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Par: A: C Velcek (11) 3 up. B: M Young (15) 5 up. C: S Bobko (29) 4 up cb.

   GREEN ACRES: Stableford White: A: L Colangelo (12) 41. B: M Chung (32) 38. Women: E Yeun (27) 38.

   GROWLING FROG: Stableford: A Creffield (24) 41.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal: A: K Heard (20) 66. B: J Leydon (24) 66. C: H Eustace (39) 64.

   HEIDELBERG: Mxd: Stroke Black: A: G Lindstrom (12) 68 cb. B/Medal: R Vavra (15) 65. C: J Reggars (18) 67.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Par White: L Mahony (36) 4 up.

   HOWLONG: Medley: Stableford: 2B: B Bengough (9) L Lehmann (24) 40. Men: A: J Sheehan (14) 40. B: T Mardling (25) 41.

   HUNTINGDALE: Men: Par: V Chabdjian (16) 6 up. Women: E Smith (3) 2 up.

   IVANHOE: Stableford: A Preston (25) 38.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stroke White: B Adams (25) 67.

   KEW: Men: Stableford White: M Choy (25) 44 cb. Women: A Matthews (35) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: J Small (13) 5 up cb. B: B Conners (20) 6 up cb. Women: M Paszkiewicz (26) 3 up cb.

   KOORINGAL: Men: Par White: A: S Staples (4) 3 up cb. B: C Zelez (16) 4 up. C: J Ngo (36) 5 up. Women: H Harley (6) 2 up cb. L Gibson (26) 3 up.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: M Magaton (7) 40. B: P Mutimer (17) 41. Women: A: K Stewart (13) 40. B: R Clyne (40) 44. Jnr: Stableford Medal: White: N Kalifatidis (6) 36.

   LEONGATHA: Stableford: S Wylie (23) 38.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: C Adams (11) 41. B: J Vecchiarelli (18) 44. C: C Downing (19) 41. Women: J Merriman (23) 34 cb.

   METROPOLITAN: Stableford: J Anderson (25) 38.

   NEPEAN: Men: Stableford White: A: V Andonopoulus (11) 41. B: J Carmichael (21) 40.

   NORTHERN: Mxd: Stroke: A: P Constable (7) 66. B: B Pound (16) 60. C: P Sweeney (24) 61. L Galtieri (10) 72.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: K Edwards (18) 39.

   PAMBULA MERIMBULA: Mxd: Stableford: 2B: J Brown . M Noble 49.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Oswald (16) 43. B: L Dunn (21) 43. Women: L Fitzgerald (14) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Peninsula Composite: A: P Delahunty (11) 44. B: S Blight (16) 39. C: M Gough (30) 43. Women: A: B Yandle (14) 43. B: M Snaddon (26) 31.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: C Handasyde (7) 39.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: T Cooke (22) 48.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stableford White: A: J Bradley (14) 44 cb. B: P Woodlock (22) 45.

   RIVERVIEW: Stroke: Ambrose: S Ashby (7) A Loren (17) 58.

   ROSANNA: Men: Stroke: A: C Alcaide (11) 40 cb. B: R Mee (21) 46. Women: Stableford: S Polkinghorn (26) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford East: White: A: A Rogers (0) 42. B: D Jackson (28) 42. Women: T Wynde (23) 35 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Terrell (13) 41. Foursome C'ship: G Warrener M Chapple 147. Women: Stableford: S Cole (30) 37

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par White: A: B McIlwain (6) 6 up. B: Y Kim (9) 6 up. C: B Watters (20) 7 up. Women: Stableford: A: G Linek (31) 38.

   SANDHURST: Men: Stableford Champions: White: A: B Edwards (7) 43. B: T Psinas (18) 43. C: R Fernandez (36) 44. Women: D Ellery (31) 40.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: H Webb (+1) 39. B: J Dembinski (14) 41. C: C Bryden (29) 40. Women: Green: C Bell (34) 39.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: P Gould (12) 3 up. Div 2: D Bunnett (21) 6 up cb. Div 3: A Klasan (25) 4 up cb.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: S Box (7) 41. B: A Harpur (23) 42. Women: E Kreymborg (13) 44.

   STRATHALLAN: Men: Par: B Care (18) 2 up cb. A: E Koren (16) 2 up. B: K Sing (20) 2 up. C: B Horkings (25) 1 up. Women: D Ryan (19) 2 down.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: J Commane (4) 42. B: S Todaro (13) 43. C: P Jovanovic (28) 47. Women: A Gander (5) 35.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: D Stewart (12) 38 cb. Women: J Stevenson (18) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford Long Island: Black: L Ballard (27) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: S Piasante (16) 37.

   TOCUMWAL: Men: Par: A: M Conway (9) 3 up. B: H Jankov (13) 3 up. C: B Clements (22) 3 up. Women: A Clements (45) sq.

   TORQUAY: Men: Par: A: B Thompson (15) 7 up. Jnr: B: M Hooiveld (23) 4 up. Women: P Mitchell (23) 2 up. Vis: S Newton (Kew 18) 5 up.

   TRARALGON: Men: Stableford: A: A Went (10) 38. B: C Porto (13) 42. C: G Driffield (20) 39. Scr: P Brown 35. Plate: Morwell 111.

   VICTORIA: Men: Stableford: A: L Peters (14) 39. B: D Harte (23) 42. Women: O Tozer (20) 39.

   WARRACKNABEAL: Men: Stableford: A: R Male (13) 37. B: B Pitt (25) 39. Women: K Germano (16) 32.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: M Fitzpatrick (8) 41. B: J Schadendorff (14) 38.

   WESTGATE: Men: Stroke Canadian Foursome: White: R Burrell C Kouvelis (10.5) 57.5.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: M Collard (31) 67.

   WOODLANDS: Mxd: Par 4B Agg: White: M Jarman (14) T Edwards (8) M Jarman (29) J Edawards (24) 5 up. Men: A: J Nancarrow (10) 6 up. B: G Morris (15) 5 up. C: T Greaney (28) 5 up cb. Women: C Fraser (23) 3 up cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: B Vohora (20) 39 cb. Women: K Baker (29) 42.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke: Lake: A: M Staine (0) 69. Stableford: B: J Davies (15) 38. C: D Sharrock (24) 38. Stroke: 36-hole: J Martin 140. A: L Thomas (9) 135. Stableford: B: J Korb (15) 70. C: L Flytouris (21) 76. Women: Murray: P Davies (15) 38. 36-hole: L Christie (16) 76.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: 4B: Nursery: K Dunkley (15) D Meredith (24) 47. Mxd: C Dunkinson (34) J Mackay (18) 40 cb. Men: Valley: K Roberts (11) T Waterbeek (19) 46.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria