Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Par: Ranfurlie: A: T Ashmore (13) 8 up. B: D Ledger (20) 5 up. Women: M Rohan (15) 2 up.

   ANGLESEA: Stableford: A: B Coleman (8) 37. B: J Colebatch (18) 40. C: F Tait (24) 38. Div 1 Scr: S Eskrigge 37.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Murphy (26) 36. K McCormick (6) 35. J Shearman (21) 37. L Lim (17) 36.

   BARWON HEADS: Stableford: A: J Stagg (15) 39 cb. B: M Bennett (18) 41 cb. Women: A Happell (38) 42. Mxd: Canadian Foursome: J Brookes S Brookes (21) 36.

   BENDIGO: Stableford: D Dawson (10) 37 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: K Chand (27) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: 4B: D Maher (17) S Bell (19) 48. D Littlewood (7) 38.

   CAMBERWELL: Stableford: 4B Agg: Div 1: G Hill (17) S Holmes (15) 81. Div 2: J Ryan (28) P LaMotte (36) 80.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: B Reynolds (12) 45.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: P Kerber (10) 38. B: A Wright (18) 42. C: B Marriott (33) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Waverley: A: A Johnson (12) 41. B: J Cetraro (22) 43.

   COBRAM BAROOGA: Mxd: Stableford: T Patton (14) 40. Women: R Messner (23) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: H Shephard (8) 42.

   CRANBOURNE: Stableford: A: P Carlon (4) 36. B: J McDaid (17) 39. C: M Robinson (27) 45. Women: M Ahern (23) 37.

   CREEKSIDE: Par: A: C Johnson (14) 4 up. B: C Chan (22) 5 up. C: C Chiatra (24) 2 up. Women: L Laitken-Gattari (30) 3 up cb.

   CURLEWIS: Stableford: A: T Lugsdin (7) 39. B: R Rigg (12) 41. C: J Dorgan (16) 42. D: C Reive (21) 41. Women: G Morrison (15) 39. Mxd: Par: T McFarlane (9) 2 up.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: A Reeve (16) 42.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: G Brivulis (19) 40 cb. North: B Fisher (23) 47. East: B Sadler (17) 45.

   EASTWOOD: Stableford: 4B: G Brooke (9) N Brooke (36) 51. Mxd: D Caruana (13) J Chan (14) 44 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: American Foursome: A: I Proudfoot C Fitchett (20.5) 49.5. B: S Hunter J Hunter (23.5) 51.5.

   FINLEY: Medley: Stroke: A Harding (19) 67.

   GARDINERS RUN: Stableford: A: L Wakeling (7) 41. B: M Jones (17) 41. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A West (+1) A Makin (13) 160.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A Power (24) 44.

   GISBORNE: Stroke: A: S Kourkoumelis (10) 69. B: D Manago (36) 69. Women: M Daly (16) 73 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: P Cahill (21) 60.

   GOONAWARRA: Medley: Stroke: A: J O'Connor (10) 65. B: J Tekiu (14) 67. C: D Hendy (31) 65.

   GREEN ACRES: Stroke: Foursome C'ship: R Duncan R Mallard 154. Stableford: A: A Kemp (18) 40. B: A Marazita (29) 37. Women: A Jordan (14) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: S Engvall (14) 38.

   HEIDELBERG: Stableford: A: A Rachkovski (5) 41. B: D Smyth (15) 42. C: A Zanon (18) 43. Women: B Looner (19) 39 cb.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (3) 39 cb.

   HOWLONG: Stableford: A: N Brown (13) 43. B: A Feuerherdt (25) 47. Medley: A: P Thurnber (12) 43. B: R Murray (26) 40.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Thompson (12) 39. Women: E Yang (22) 37.

   IVANHOE: Stableford: N Vant (21) 34.

   JUBILEE WANGARATTA: Par: G Allan (2) 7 up.

   KEW: Stableford: A Thompson (25) 44. Women: J Jacobsen (13) 39.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A: G Tutton (18) 41. B: C Dickinson (21) 43. Women: D Georgoussis (19) 39.

   KOORINGAL: Par: A: S Deluca (12) 7 up. B: B Martin (17) 5 up. C: T Ngo (34) 5 up. Women: A: L Foote (32) 3 up. Hole in one: J Orton at 13th.

   LATROBE: Stableford: A: P Whitfield (7) 42. B: A Lau (22) 43. Women: A: S Woon (21) 37. B: J Senyard (22) 37.

   LEONGATHA: Stableford: K Rotthier (32) 39.

   MARYBOROUGH: Stableford: A: L Kelly (11) 37. B: R Dawson (15) 37. C: S McNaught (20) 37. Women: Stroke: R Brooker (21) 75.

   MARYSVILLE: Stroke: Y Kuan (13) 72. Women: M Page (22) 76.

   MEDWAY: Stableford: Trophy: A: D Brown (6) 41. B: H Gomez (17) 38. C: G Bult (23) 40. Women: J Lyell (29) 36 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: S Sinclair (12) 36.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: G Burns (9) 36 cb.

   MORNINGTON: Stroke: American Foursome: A Poh (9) D Rodrigues (24) 66.625.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Par: A: J Leschke (9) 2 up. B: M Lenton (29) 3 up.

   NEPEAN: Stableford: A: V Andonopoulus (10) 39. B: B Walker (23) 40.

   NORTHERN: Stroke: A: M Welch (12) 67. B: T Carneli (18) 69 cb. C: J Jhoty (24) 67. Women: J Williams (22) 71.

   PAKENHAM: Mxd: Par: K Edwards (17) 3 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: D Davidson (14) 41. B: A Angelides (23) 37. Women: J Rais (21) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford: Peninsula Composite: A: T Smith (3) 39. B: K Mitchell (17) 38. C: P Chan (26) 41. Women: D Jobson (31) 41. Par: Kingswood: A: M McCole (5) 3 up. B: J Carlisle (16) 5 up. C: S Clugston (26) 3 up. Women: Y Jang (14) 1 up.

   PETERBOROUGH: Stableford: P Sinnott (11) 43. Women: A Jamieson (9) 40.

   PORTLAND: Women: Stroke: K Smail (27) 63.

   POWERGRIP SOCIAL at Centenary Park: Stroke: A: R Ladd (21) 70. B: G O'Brien (30) 71.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: K Hradsky (14) 47.

   RIVERSDALE: Stroke: M Tan (21) 66 cb. Men: Stableford: A Finemore (29) 45.

   RIVERVIEW: Stableford: J Bastow (15) 40.

   ROSANNA: Stableford: A: R Archibald (12) 41. B: D Crawford (27) 44. Women: D Harding (24) 40 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: South: T Romania (10) 41 cb. Women: T Wynde (23) 40.

   ROSSDALE: Stroke: Medal: D Humble (23) 65. Women: K Soros (45) 70.

   SANDHURST: Par: Champions: A: I Shreer (9) 4 up. B: B McCartney (19) 5 up. Women: L Cochrane (10) sq.

   SOUTH PINES: Mxd: Par: V Kilmartin (23) +1 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: B Price (6) 39. Div 2: G Hobbs (25) 41. Div 3: E Jeanne (26) 40.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: E Kreymborg (11) 40. M Fitzsimon (14) 41. B: B Evans (27) 42 cb.

   STRATHALLAN: Stableford: B Pike (23) 45. A: C Newnham (15) 38 cb. B: G Britton (17) 41. C: R Horkings (25) 38. Women: K Adavani (21) 32.

   SUNSHINE: Stableford: A: L Cran (4) 41 cb. B: A Nguyen (36) 49. Women: R Gebing (18) 34.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: A: J Ghirardello (11) 38. B: R Van Raay (15) 35. C: C Stevenson (20) 36 cb. Women: J Stevenson (19) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Van Herwerden (29) 42.

   THIRTEENTH BEACH: Par: Creek: A: C Chapman (0) 7 up. B: P Agnew (13) 7 up. C: J Bell (21) 7 up cb. Women: T Tebb (30) 2 up.

   TOCUMWAL: Stableford: A: J Kerr (12) 41. B: R Clarke (13) 41. C: R Samways (26) 41. Women: A: M Field (5) 38.

   TORQUAY: Stableford: A: P McCluskey (11) 41. B: C Smith (21) 40. Visitor: S McCallum (Commonwealth 18) 46. Women: L Moore (14) 33.

   WARRAGUL: Mxd: Stroke: Ambrose: E Christe L Kennedy G Christie R Thompson 55.625.

   WATTLE PARK: Stroke: Trophy: R Grant (16) 56. Women: Stableford: S Ricardo (33) 35.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: D Humphreys (3) 3 up. B: R Heath (34) 6 up.

   WESTGATE: Par: A: C Brown (13) 5 up. B: Z Rolka (29) 4 up.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford: Hcp: A: J Meakins (14) 41.

   WODONGA: Stableford: P Ledger (17) 38 cb. Women: M Duncan (15) 35 cb.

   WOODLANDS: Stableford A: L Wilkinson (6) 38. B: M Cauchi (14) 39. C: L Mahon (31) 38. Women: C Fraser (22) 33. Medley 2B: L Mc Nicol (21) P McNicol (25) 42. 

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Murray: A: B Hore (13) 39. B: S Tregenza (20) 40. Women: Lake: G Macklan (6) 38.

   YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: M Wood (13) 40. Women: H Den Elzen (19) 36 cb. Valley: A Black (20) 40 cb.

13 December 2017
The Men's & Women's Victorian Amateur finals are now underway at Commonwealth GC. Read more
12 December 2017
The finalists for the Men's and Women's Victorian Amateur Championships have been decided, with the final matches to take place tomorrow over ... Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria