Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A: T Bennett (12) 37. B: D Bird (16) 40.

   ANGLESEA: Par: A: T Leeds (13) 3 up. Women: J Miller (23) sq.

   APOLLO BAY: Stroke: A: J Newcombe (17) 61.

   AUSTRALASIAN: Stableford: C Garbellini (13) 39.

   BAIRNSDALE: Par: D Browne (22) sq. Women: B Fisher (25) 4 up.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: 4B: D Haig D Fitzgerald 46. MV: G Lott P Fowler 46. Women: 4B: H Fitzpatrick T Fitzpatrick 44 cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: D Allen (13) 39 cb.

   BOX HILL: Stableford: 4B: M Ferraro (20) A Kemp (27) 52. Mxd: Stroke: Ambrose: M Valenti (13) W Tarr (17) 61.5.

   CAMBERWELL: Stableford: A: S Delanty (16) 44. B: K Prior (20) 44. C: M Piraino (35) 43. Cup: S Delanty (16) 83.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: R Godber (32) 46.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Waverley: A: B Ong (14) 71. B: J Webb (23) 67. Matchplay: I Logan bt S Ellis 1up. Stableford: Churchill Park: A: B Rossiter (11) 35.

   CLIFTON SPRINGS: Foursome: K Smedley C Smedley 69-3/4.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Par: P Wisniewski (19) 5 up.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: W Laister (18) 43. B: E Bryant (19) 38. Women: M Goodman (16) 35 cb.

   COROWA: Stableford: M Serovic (9) 40.

   CRANBOURNE: Stableford: A: S Leigh (12) 37. B: K Sander (13) 38. C: P Worth (24) 36. Women: P Grodski (36) 39. Men: Stroke: Scr: D Micheluzzi 66.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: K Littras (23) 45.

   DEVILBEND: Stableford: C Aedy (9) 39. Women: M Wade (31) 33.

   EASTERN: Stroke: Matchplay: South: R Marshall bt R Bladen 2-1. Mxd: Stableford: P Wong (13) 40. North: A Lush (14) 38 cb. East: G Cousins (36) 43.

   EASTWOOD: Stableford: A: M Tynan (12) 42. B: C Young (19) 40 cb. C: G Norden (24) 41. Women: R Ball (21) 36.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: A McAuliffe (25) 36.

   FINLEY: Medley: Par: A: R Ross (15) 4 up. B: B Fahey (26) 3 up cb.

   GARDINERS RUN: Medley: Stableford: A: P Moore (6) 43. B: K Gray (21) 44.

   GLEN WAVERLEY: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: M Scott (27) R Luiz (21) 71. Men: C Rowe (17) 62.

   GOONAWARRA: Medley: Par: A: M Marincic (15) 2 up. B: J Rigby (19) 3 up.

   GREEN ACRES: Stableford: A: G Triantopoulos (18) 40 cb. B: M Perri (32) 44. Women: A Zhou (30) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: P O'Sullivan (12) 39.

   HARP: Mxd: Stroke: A/Medal: G Sykes (18) 67. B: H Jansen (25) 70. Women: Stableford: H McLennan (71) 41.

   HEIDELBERG: Par: A: G Milner (7) 4 up. B: D Schultz (13) 4 up. C: W Dunstan (19) 6 up. Women: T McLaughlan (9) 2 up. Men: Hole in one: C Ward at 17th.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke: A: D Fischmann (17) 66. B: B Gandolfo (30) 70.

   HOWLONG: Medley: Stableford: W Hannan (16) 41.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Manning (6) 34. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: O Smith (5) L Smith (28) 72.5.

   IVANHOE: Stableford: N Vant (22) 47.

   KEW: Stableford: N Fragoulis (15) 41. Women: J McLellan (24) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford: P Sharp (11) 43. Women: Stroke: C Dove (13) 74.

   KOORINGAL: Stableford: A: C Mola (12) 43. B: R Fraser (14) 40. C: B McCendrick (19) 40 cb. Women: D Howard (18) 34. Mxd: 4B: R Hugglestone (21) R Vandernagel (18) 43 cb.

   LATROBE: Stableford: A: B Anderson (12) 39. B: G Cridland (16) 40. Women: J Lau (14) 39.

   MEDWAY: Stroke: C'ship: A: N Tuddenham (0) 285. B: B Flynn (9) 238. C: L Farrugia (17) 261. D: M Pallot (20) 271. Women: L Goddard (6) 251.

   MIDLANDS: Stroke: A: N Skewes (8) 67. B: J Partington (9) 68. C: B Mathews (16) 69. D: G Harrison (20) 68. Women: L Day (15) 71.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: M Dickson (8) 39. B: C Breslin (16) 37. C: C Kennon (22) 38.

   NEPEAN: Stroke: A: M Vanderpas (13) 71. B: M Bright (19) 63.

   NEWRY: Stroke: A: B Adam (16) 69. B: P Duncan (20) 68.

   NORTHERN: Stableford: A: D Brownett (12) 41. B: G Allen (15) 40. C: H Copeland (28) 40. Women: A: M Turner (18) 44.

   PAKENHAM: Mxd: Par: S Barrett (12) 5 up.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: M Sweeney (10) 40. B: R Dent (25) 40. Women: L Beagley (28) 30.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford: Kingswood: A: P Bence (4) 39. B: T Dillon (17) 37. C: L Pietralla (36) 36. Women: B Yandle (12) 35. Stableford Peninsula Composite: A: L Kenny (2) 38. B: S Tonkin (16) 39 cb. C: J Robertson (33) 39. Women: K McFarland (21) 34.

   RACV HEALESVILLE: Par: M Hay (27) 4 up.

   RIVERSDALE: Stableford: B Rawlyk (20) 40 cb. Mxd 4B: P Hough (13) K Hough (30) 48 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: A: M Smith (7) 41 cb. B: D Bryant (30) 41.

   RIVERVIEW: Stroke: A Grinbergs (11) 61.

   ROSANNA: Stableford: A: J Mickan (18) 40. B: B Higgins (19) 42. Women: R Whitehead (21) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: North: C Le Chevallier (6) 39. Women: H Palmer (16) 35.

   ROSSDALE: Stableford: B Beet (25) 42. Women: J Sykes (26) 33. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: R Williams J Adams 86. Foursome: S Foots (18) J Howe (17) 73.5.

   ROYAL MELBOURNE: Stroke: 36-hole: East: P Little (1) 146. Scr: W Heffernan 146.

   ROYAL PARK: Stroke: Foursome: C Jovanovic (21) D Lucas (8) 60.5.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: B McIlwain (4) 35 cb. B: G Park (14) 40 cb. C: M Nguyen (26) 37 cb.

   SANDHURST: Stableford: Champions: A: S Miranda (4) 38. B: J Paguio (14) 40. Women: F Presbury (27) 38. Medley: Stableford North: D Rawlings (24) 38.

   SETTLERS RUN: Stableford Gold: A: S Nolte (7) 40. B: P Wilson (13) 41. C: J Manning (24) 41. Women: D Boland (15) 38.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: B Prowse (24) G Thorpe (9) 45.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: W Murphy (14) 39. Div 2: B Pais (21) 39 cb. Div 3: H Nickou (27) 43 cb.

   SPRING VALLEY: Par: A: B Jenkins (15) 7 up. B: S Ingham (21) 4 up cb. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: P Doran (17) K Doran (33) 69.

   STRATHALLAN: Stableford: A Wilson (26) 37. A: P Jackson (16) 32. B: G Parfett (19) 35. C: B Conlin (30) 34 cb. Women: J Parfett (38) 33.

   SUNSHINE: Stableford: B Sweeney (16) 40. Women: A Darch (42) 39.

   THE HERITAGE: Stableford: St John: C McKenzie (7) 35 cb. Women: P Ee (36) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Dollman (14) 37 cb. Ocean: P Carter (10) 38 cb. 4B: Old: P Van Ryn (11) K Van Ryn (41) 40. Indiv: K Brown (19) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: Creek: D Gray (32) 46.

   TOCUMWAL: Stableford: A: J Crilly (12) 39. B: R Medland (13) 40. C: R Huy (19) 36. Women: J Hills (15) 39.

   TORQUAY: Stableford: J Harding (24) 42. Women: M Reeves (42) 41. Men: Visitor: S Ellis (11) 38.

   VICTORIA: Par: 4B: G McGann (20) R Shepherd (18) 8 up. M Renwick (20) 3 up. Women: W Jonson (23) 3 up cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: S McGarrigle (15) 38.

   WESTGATE: Stroke: Medal: J Brown (14) 63. Men: Captain's Trophy: T Nguyen (17) 131.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: A: D Edwards (22) 70.

   WOODLANDS: Mxd: Par 2B Agg: P Tessier (27) W Ford (27) 1 up. Men: A: P Reeves (6) 4 up. B: G Pengelly (17) 4 up. C: P Tessier (27) 2 up. Women: Par: K Young (19) 1 up.

   YARRA YARRA: Stableford: D Collett (23) 37 cb. Women: C Carlisle (34) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Lake: A: G Soutter (8) 37. B: D Potter (32) 44. Women: J White (25) 39.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: B Menzies (28) 5 up. Valley: J Kruyer (8) 3 up. Women: G McCandless (39) 1 down cb.

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria