Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: L Punch (6) sq cb. B: G Young (17) 5 up. Women: M Murphy (22) 1 down.

   AUSTRALASIAN: Men: Stroke: Shield: G Alexandrou (16) 72.

   BARWON HEADS: Mxd: Stableford: 4B: F Webb (11) J Webb (24) 45. Men: A: F Webb (12) 39 cb. B: R Loder (19) 39. Women: A Ward (32) 37 cb. Hole in one: F Webb at 17th.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: D Newsom (21) 41.

   BLACK BULL: Men: Stableford Vis Black: T Ion (29) 46. Women: G Macklan (6) 36.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: D Williams (14) 4 up cb. B: G Morris (20) 6 up cb. C: W Maguire (28) 1 up cb. Stroke Trophy: S Delanty (14) 52.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: V Hill (16) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: A: A Reid (14) 39 cb. B: K Arunroch (18) 40. Stableford 4B: Churchill Park: White: B Ong (14) N Foo (9) 52.

   COHUNA: Men: Par: N Crichton (19) 4 up. Women: L Heap (24) 2 down.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: S Mesley (11) 38 cb. B: C Millson (26) 40 cb. Women: A Byrne (30) 37 cb.

   COROWA: Mxd: Stroke: Cup: A: S Rohrich (8) 109. B: B Glare (13) 102.5. C: B Suckling 105.5. Scr: J Barfoot 114.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: J Yee (10) 72.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: M Ruben (9) 37. B: J Angwin (16) 38. C: R Feldman (33) 35. Women: R Grusd (25) 36 cb.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: M Leeds (14) 42.

   EASTERN: Mxd: Par: South: A Zhang (18) 4 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: P Ribarits (10) 42. B: P Brickell (13) 41 cb. C: B Batten-Leitch (22) 42 cb. Women: Yellow: N Stoer (12) 36 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: Div 1: C McAuliffe (19) 58. Div 2: J Hunter (35) 50.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: S McRae (10) 42. B: S Simpson (26) 40 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: R Manning (10) 67. B: J Donald (18) 64 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: R Coates (19) 38.

   GISBORNE: Men: Stableford White: A: A Ly (15) 38. Women: R Tucker (17) 38.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: P Kleins (29) 59.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: A Attard (7) 37. B: A Gunawan (18) 39. C: T Koman (22) 40.

   GREEN ACRES: Men: Par White: A: N Nadarajah (17) 4 up. B: M Sinopoli (26) 5 up. Women: C Dwyer (9) 2 up. Mxd: Stableford: 4B: S Shannon (12) R Andersen (5) 46.

   HARP: Mxd: Stableford: A: N Parker (17) 38. B: G Bearzatto (30) 37. C: T Anderson (40) 30 cb.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: B Fitzmaurice (24) 43 cb.

   HOWLONG: Medley: Stroke: Ambrose: K Turton (34) M Brennan (35) 57.25.

   HUNTINGDALE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: M James L Teo bt G Mathers H Gellatly 3-2. Men: Par: K Yamada (14) 5 up. Women: M Beamish (20) 1 up.

   IVANHOE: Par: N Vant (21) sq.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: M Stone (13) 7 up. Women: S Paynter (31) 2 down. Mxd: Par 4B: White: R Lal (0) S Lal (38) 10 up cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: J Nibbs (5) 39 cb. B: D Barker (18) 39. C: W Fullwood (26) 40. Women: Yellow: A: T Ly (22) 40. B: L Foote (32) 31.

   LATROBE: Men: Par White: A: A Pedler (11) 4 up. B: R Johnstone (33) 4 up. Hole in one: P Whitfield at 9th. Women: Par: A: G Brown (24) sq. Mxd: Stableford 4B: White: J Clyne (12) R Clyne (37) 44.

   LORNE: Men: Stableford: E Darcy (11) 38.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: R Summerhill (6) 42. B: D Twite (18) 41. C: I Kennedy (31) 44. Women: K Kong (32) 36.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: D Thomson (7) 36.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: A McDonald (15) 33. Mxd: President's Trophy: V Van Der Venne (25) B Baskett (22) 45.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: R Delaland (12) 68. B: S Finlayson (16) 69. C: B Waters (23) 65. Women: G Barnett (26) 78. Men: C'ship: A: K Haase 292. B: A Jarvis 327. C: G Pahl 347. D: A Jones 362. Jnr: C Haase 300.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: G Cox (7) 36. B: J McEwan (27) 33.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: R Tarantelli (8) 40 cb. B: C Bell (18) 43. C: L Abraham (29) 44. Women: Stableford: A Kelly (27) 39.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: M Sweeney (8) 39. B: A Warburton (18) 40. Women: J Musgrove (26) 34. Mxd: 4B: A Angelides (20) 41. B Raulin (27) 41. Men: Stroke: Matchplay: A: J Paturzo bt C Williams 6-5.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: B White (15) 39 cb. B: B Bryce (21) 36. C: D Chambers (24) 37. Women: K McFarland (21) 32. Men: Kingswood: A: P Edgley (14) 39. B: C Devanny (20) 39. C: N Yandle (28) 40. Hole in one: C Robinson at 4th. Women: K Neuhold (17) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stableford 2B: White: B Couch (8) B Dumesney (7) 49.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: W Ware (13) 65 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: C'ship A: J Jacobs 299. Hcp: T Curran bt A Clifford 1up. B: I Houston bt D Wylie 3-2.

Hcp: J Cope bt P Fraser at 19th. C: M Williamson bt S Varkey 6-4. Hcp: B Coombe bt J Butler 4-3. Stableford White: S Tan (18) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Medal: R Harrison (19) 61. Snr Medal: R Harrison .

   ROSANNA: Men: Par: A: J Collis (5) 3 up. B: J Driscoll (26) 7 up. Women: H Carter (30) 4 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: I McAdam (6) 42. B: D Timion (18) 42. Women: A: N Colahan (15) 34 cb. B: L Rowell (32) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: M Maskew (27) 41 cb. Women: J Howe (16) 38.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Medal: T Catoggio (1) 64.

   SALE: Men: Stableford: Plate: A: K Curtis (16) B Carter (11) P Mogridge (5) G Schaper (12) 101.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Kitanovski (7) 38 cb. B: M Scott (15) 39. C: C Weffer (18) 38.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: A: J Tisdale (9) 3 up. B: D Southern (23) 4 up. Women: S Shreer (19) 2 up. Medley: Par North: White: R James (19) 7 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: J Pinirou (9) 37. B: A Maitland (15) 40. C: M Callaghan (26) 37. Women: Green: J Callaghan (27) 39.

   SORRENTO: Stableford: M Burnett (15) 45.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford White: B Prowse (24) 34.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Jones (14) 41. Div 2: J Tan (16) 40. Div 3: J Sherman (21) 38.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome: P Carlson (19) J Carlson (9) 65. C'ship: E Kreymborg (10) G Ebinger (3) 149. Par: A: R Drury (12) 5 up. B: E Steel (23) 1 up. B: G Neate (28) 7 up.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: P Gaut (6) 66. A: C Baker (12) 68. B: G Britton (18) 68 cb. C: T Mahmoud (26) 70.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: W Cassar (15) 40. B: N Van Leeuwen (21) 40 cb. Women: Stableford: A Darch (40) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: C McFaul (16) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: P Bongiorno (9) 36. B: P Whyte (12) 39. Women: F Wheatley (10) 29.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: K Clark (12) 1 up. B: R Hansen (14) 4 up. C: C O'Connell (19) 3 up. Women: D Huy (22) sq.

   TORQUAY: Men: Stableford: W Bodley (21) 37. Women: K Potter (29) 30.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Cupples (12) D Donnellan (24) 45 cb. P Dickson (16) 40. Women: S Hidayat (10) 39.

   WARRACKNABEAL: Men: Par: A: R Laycock (9) 7 up. B: J Cheney (26) 4 up. Women: Stableford: B Bell (21) 36.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford White: A: N Rendina (13) 42. B: M Orr (22) 43. C: S Mann (28) 38.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: C'ship: A: R Grant (16) 39 (in play-off). B: M Wallace (21) 108. Trophy: M Wallace.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: R Goldburg (16) 38.

   WESTGATE: Men: Par 4B: White: J Matthews (30) L Przyborski (28) 11 up.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford: M Hughes (22) 40.

   WODONGA: Men: Stableford: J Watson (17) 41. Women: D Wolfe (16) 37.

   WOODLANDS: Snr Stroke: C'ship: M Doutch bt G Simmons 3-2. Jnr: C Schmidt bt K Nguyen 7-6. Medley: Stableford White: P McNicol (19) T Edwards (7) 44. Men: A: N Parsons (5) 39. B: B Millar (16) 40. C: R Joblin (35) 36 cb. Women: V Davey (19) 36.

   YARRA YARRA: Men: Par White: T Walsh (27) 7 up. Women: D Thurlow (24) sq. Mxd Irish Team: C Love (7) F Love (8) T Baker (20) K Baker (25) 91.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: B Ridley (13) 40. Women: R Ferguson (25) 31.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: S Jones (16) 39 cb. Women: Valley: L Kenway (37) 40. Men: T Walker (25) 41. Stroke C'ship: Nursery: Black: A Scr: G Hale (3) 315. A: J Arouff (13) 350. B: L Marks (19) 391. C: R Issa (26) 417.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
The 3-man team from Welshpool Golf Club have held onto their overnight lead to claim the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria