Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stroke Ranfurlie: Black: A/Medal: P Bell (10) 66. B: J Florindo (15) 67 cb. Women: Stroke: Medal: C Thompson (14) 66.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: S Fowler (7) 63. B: A Rowarth (22) 61.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: T Mays (16) 39. Women: R Kercher (25) 40.

   BALLAN: Men: Stroke Black: A: F Raffaele (10) 62. B: L Killender (22) 59. C: S Hill (25) 52.

   BARHAM: Men: Stableford: D Mcknight (7) 42.

   BARWON HEADS: Men: Stroke 36-hole: Black: J Owen (1) 147, R Warnock (9) 139. A: P Robins (10) 68. B: D Ekstedt (17) 73.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Teohaere (8) 39 cb.

   BOX HILL: Men: Par White: A: A Erskine (5) 7 up. B: L Finis (17) 9 up. C: C Stone (30) 3 up cb. Women: C Renny (26) 2 up.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: G Fellow-Smith (15) 65. B/Medal: V Sargsyan (19) 62. C: D Hosking (32) 64.

   CAMPERDOWN: Stroke: Medal: P Hughes (13) 66.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: T Reiner (15) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: E Weinman (19) 35. Men: Stableford: Waverley: A: S Foster (12) 41. B: E Wilson (22) 42 cb.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: 2B multi: J Hrdina (11) R Bill (17) 69.

   COHUNA: Men: Stableford: K Crane (5) 39. Women: L Heap (23) 28.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: B Hockley (17) 42. B: L Bender (22) 41. Women: J Hoey (22) 37 cb.

   COROWA: Stableford: H Panteli (21) 35.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: J Baiocchi (4) 43.

   CRANBOURNE: Men: Stroke: A: S Leigh (11) 71. B: W Shub (14) 67. C: F Roelink (31) 66. Women: Medal: K Kelly (28) 71. Medal of Medallists: T Ryan (8) 72. K Kelly (28) 71.

   CURLEWIS: Stableford White: M Roberts (23) 44.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke Shield: White: I Turfrey (9) 63 cb.

   EASTERN: Mxd: Stroke: East: J McGee (18) 68. North: J Burke (16) 64 cb. South: A Ballantyne (15) 65.

   EASTWOOD: Men: Stroke: A: R Petrie (10) 71. B/Medal: S Hawkless (13) 68. C: C Pavey (25) 69 cb. Medal Feb: S Hawkless (13) 68. Women: A: J Chan (13) 73. B: I Duggan (27) 79.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: P Fielding (17) 42.

   FINLEY: Men: Stroke: T Ryan (25) 67. Women: S Simpson (25) 71.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: K Lang (6) 43. B: C Stevens (20) 43 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford White: J Barham (27) 43. Women: A Fievez (17) 35.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: G Macisaac (9) 39.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: N Gu (17) 43.

   GROWLING FROG: Stableford: A Taylor (16) 37.

   HARP: Mxd: Stableford: A: K Heard (20) 41. B: I Mollasi (23) 38. C: H Eustace (39) 36.

   HEIDELBERG: Men: Stroke: C'ship: A Scr: T Walker 290. A: P Kamay (6) 289. B Scr: C Terpos 325. B: D Mac (14) 289. C Scr: F Lopresti 261. C: E Ho (18) 208. D Scr: R Bartlett 188. D: A Beaini (33) 144. Jnr: T Walker (-1) 145. J Andrew (13) 144. Snr A Scr: A Voulgaris 152. A: M Lowrie (4) 146. B Scr: C Terpos 165. B: I Murphy (12) 145. C Scr: D Norman 177. C: K Quinn (17) 146. D Scr: R Bartlett 188. D: D Heffernan (26) 147.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford White: J Walsh (5) 40.

   HOWLONG: Men: Stableford: T Kovacevic (11) 40 cb. Women: Stroke: E Byatt (16) 71.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: M James (6) 42. Women: K Crawford (8) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: J Schonafinger (9) 38.

   KEW: Medley: Stableford: 4B: S Wade (18) G Mathers (6) 49. Men: P Sortino (19) 44. Women: W Yoong (19) 41.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: A: P Crook (18) 7 up. B: P Small (26) 7 up. Women: L Russell (21) 1 up.

   KOORINGAL: Men: Stroke White: A: M Emery (11) 67 cb. B: K Purcell (14) 70 cb. C: M Butler (26) 67. Women: Stroke/Medal: K Doerner (17) 73.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: S McCarthy (1) 40. B: P Vujovich (17) 42. C: M Mellili (22) 37. Women: Stableford: A: M Findlay (18) 38. B: D Cahill (24) 36. Jnr: Stableford Medal: White: S Thomson (23) 33.

   LORNE: Par 4B: White: P Wheal (8) E Graziani (7) 9 up.

   MALLACOOTA: Men: Stableford: G Symons (15) 53.

   MEDWAY: Men: Par: Trophy: A: V Dutt (11) 6 up. B: J Biffin (18) 3 up cb. C: M Williams (19) 4 up cb. Women: S Herrald (16) 1 up.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: J Wills (11) 66. B: A Jones (18) 68. C: H Murphy (25) 65. Women: W Burns (15) 75.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: 4B: G Hinton (15) B Cadd (23) 44. Men: B Bennett (14) 36.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: B Hinds (6) 42 cb. B: S Cail (18) 41. C: J Colletta (36) 40 cb. Women: T Ngo (28) 43.

   OAKLEIGH: Men: Stroke: L Shen (25) 50.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: R Cox (14) 40. B: K Rowe (20) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: T Malcom (13) 41. B: J Dore (20) 42. C: N Abeyaratne (29) 40. Women: J Emery (20) 31. Men: Par: Kingswood: A: M Dungey (13) 3 up cb. B: H Desai (20) 4 up. C: P Stewart (31) 1 down. Women: C Aston (16) 4 up.

   PETERBOROUGH: Stableford White: G Densley (28) 38.

   POWERGRIP SOCIAL at Churchill Waverley: Men: Stroke White: A: D Boddy (9) 71. B: R Sanders (24) 70.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: G Evans (16) 42.

   RIVERSDALE: Stableford White: P Parry (23) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Women: Stroke: Medal: J Simpson-Bagg (42) 70.

   ROSANNA: Men: Stableford Black: A: R McLachlan (16) 40. B: D Crawford (24) 44. Medal of Medallists: R McLachlan (16) 40. Women: Stableford: M Teasdale (18) 36. Medal of Medallists: S Tesche (24) 35.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: East: M Griese (16) 41. Women: A: J Goddard (25) 36. B: C Ryan (30) 34.

   ROYAL MELBOURNE: Stroke: C'ship: East: A: W Heffernan bt P Little 6-5. Div 2: A Bisset bt E Slocombe 2up. East: Div 3: L Buchanan bt S Curtain 5-4. Div 4: S Moulton bt A Hamann 3-2. Div 4: K Boyden bt J Serpell 1up.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Ambrose: R Ternes M Bracegirdle (12.5) 57.5.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: D Tamatea (5) 2 up. B: L Grioli (12) 3 up. C: A Wiradipa (36) 4 up.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: H Soekirno (7) 39. B: D Stec (21) 42. Women: J Templeton (28) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: A: S Balog (4) 5 up. B: M Evans (14) 5 up. C: A Edwards (26) 7 up. Women: Green: J Callaghan (26) 3 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Par White: G Thorpe (9) sq. Women: Par: T Holmes (23) 2 down.

   SOUTHERN: Medley: Stroke: Div 1/Medal: T Clement (5) 67. Div 2: A Schultz (19) 69 cb. Div 3: K Des Anges (24) 70.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: C Burridge (11) 41. B: W Thompson (31) 40. T Hagarty (21) 41.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: Medal: K Sing (20) 60. A: R Miles (13) 67. B: D Patterson (17) 69. C: A Wilson (25) 64. Women: K Adavani (20) 74.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Andoniadis (8) 36 cb. B: R Hatton (18) 39. C: M Morrissy (29) 40. Women: E Tricklebank (38) 38.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Bird (8) 38 cb. B: M Papadopoulos (12) 40. C: P Hall (20) 40. Women: J Stevenson (18) 35 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: S Whiteling (14) 40.

   TOCUMWAL: Men: Stroke A: C Holdsworth (11) 69. B: P Lovelace (13) 72. C: J Simm (21) 70. C Holdsworth (11) 69. Women: P Van Huizen (24) 74.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: W Gaunt (17) 41. B: P Skene (27) 45. Vis: A Cations (5) 41.

Women: H Wemyss-Smith (22) 33.

   VICTORIA: Men: Stableford: N Findeisen (11) 40. Women: N Patel (25) 39. Mxd: 4B: G Robinson (14) K Robinson (26) 45 cb.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: Team Agg: R Grant (14) E Howie (26) C Temby (22) 133.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Humphreys (2) 40. B: J Schadendorff (17) 39.

   WESTGATE: Men: Par White: F Pulis (24) 4 up cb.

   WHITTLESEA: Medley: Stableford: R Turner (17) 39.

   WODONGA: Men: Stableford: L Gransden (+3) 38.

   WOODLANDS: Men: Par White: A: J Doyle (7) 4 up. B: J Horler (14) 1 up cb. C: C Costoglou (24) 5 up. Jnr: Medal: J Curtis (22) 1 up. Women: M Rudd (22) 4 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: S Martyn (13) 42. Veteran Medley: Stableford: C Fraser (24) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: R Gray (17) R Hogg (4) 48 cb. Men: A Baird (6) S Campion (5) 43.

   YERING MEADOWS: Men: Stroke: Medal of Medallists: Nursery: J Campbell (29) 77. Stableford: R Morley (22) 42. Valley: P Young (13) 40 cb. Stableford White: B Edwards (9) 44. Women Nursery: J Manche (25) 35.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
16 October 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: G Visscher (14) 38 cb. B: J Williams (18) 39 cb. Women: H Sims (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria