Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: A Wiesniewski (10) 42. B: V Bradshaw (15) 39. Women: K Urmston (11) 35.

   ANGLESEA: Stableford: A: P Gowans (12) 40. B: G MacColl (20) 40. C: T Nowell (33) 41. Women: E Coleman (23) 37.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: S Moore (25) 41 cb.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: 4B: N Peach (24) J Ellis (19) 48.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: D Allen (12) 42.

   BLACK BULL: Men: Par: G Hill (16) 5 up.

   BOX HILL: Men: Stableford White: A: A Ho (14) 43. B: J Franchi (17) 43. Women: L Oliver (27) 32.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: S Newman (15) 40 cb. B: K Prior (19) 41. C: J Bourke (25) 51.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: R D'Argent (17) 47.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: E Moore (23) 37 cb. Waverley: A: C Hill (9) 41. B: P Atkinson (20) 41.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: C Tomlinson (+2) 42. Women: M Donnellan (25) 38.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: C Barnes (14) 44. B: J Mckenzie (29) 38. Women: J Hoey (21) 36.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stableford: B Walta (4) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: G Tatham (8) 44. B: S Fisher (13) 38 cb. C: S Myerson (33) 40 cb. Women: K Kelly (27) 39. Hole in one: Z Mymin at 8th.

   CURLEWIS: Stableford White: A Bartle (11) 40.

   DORSET: Mxd: Stroke White: A: P Cossens (8) 63. B: L Tonkin (14) 63. C: J Gallagher (23) 58.

   EAST MALVERN: Stableford White: W Branchflower (15) 45.

   EASTERN: Mxd: Par: South: I Grant (23) 2 up cb. North: P Caruana (13) 2 up. East: N Hamilton (13) 10 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: A McDonald (6) 45. B: J McDonald (20) 44. C: S Shelden (35) 41 cb. Women: Yellow: M Scott (11) 36.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: 2B Agg: S Hunter (15) J Hunter (33) 90.

   FINLEY: Men: Stroke: L McNamara (19) 68. Women: K Lawlor (35) 73.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford Gentsome: White: R Ochiltree T Dorsett J Henderson B Evans 108.

   GARFIELD: Medley: Stableford: B Flynn (17) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Par: D Campbell (9) 3 up cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: A Brett (4) 37. B: N Shoesmith (16) 49. C: M Malkoun (27) 40.

   GREEN ACRES: Men: Par White: A: D FairBrother (16) 7 up. B: R Levin (29) 5 up. Women: S Brennan (31) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: T Pham (19) 44.

   HEIDELBERG: Men: Par: A: B Waddell (9) 4 up. B: M Downey (13) 4 up. C: A Beaini (32) 5 up. Women: M Burrows (20) 5 up cb.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford White: D Fischmann (15) 42.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: C Barton (15) 43. B: A Neilson (33) 37.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: P Campbell (1) 41. Women: S Lotz (Avondale 40) 39.

   KEW: Men: Stableford White: C McLellan (21) 45. Women: C De Highden (41) 36 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: D Coulon (12) 40. Women: S Paynter (30) 36.

   KOORINGAL: Men: Par White: A: A Brehaut (10) 4 up. B: A Littley (13) 5 up. C: S Virag (29) 4 up. Women: H Grieve (16) sq.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: D Berg (10) 41.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: M Pearson (3) 40. B: D Fairless (13) 42. C: J Evans (23) 40. Women: A: P Burton (14) 40. B: D Cahill (24) 37.

   LORNE: Men: Stableford White: C Goldsworthy (23) 38.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: Trophy: T Nolan (23) 68. Women: T Owen (31) 71.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: H Gooch (5) 41. B: P Heath (14) 41. C: N Van Duyn (29) 43.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: A Haintz (19) 68. A Scr: A Sharp 77. B: B Douglas (26) 66. B Scr: R Sculley 93. 36-hole: A Scr: K Haase 138. A: L Hewitt (8) 138. B Scr: J Willis 165. B: K Venville (24) 143. Women: Stableford: R Britt (45) 49.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Legends: White: S Karnas (20) 41. Open: T Smith (9) 42.

   MORNINGTON: Men: Stableford White: G Littlejohn (19) 39. Women: Stableford: D Rodrigues (24) 35.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford Black: A: M Priest (3) 35. B: P Clifford (27) 36.

   MYRTLEFORD: Mxd: Stroke: Ambrose: B McMahon (18) S Kishere (34) J Russell (16) M Roberts (10) 54.25.

   NEWRY: Men: Stroke: T Pattison (16) 67.

   NORTHERN: Men: Stroke White: A: B Monkcom (9) 67. B: J Minenko (15) 66. C: C Mott (19) 65 cb. Women: N Burke (25) 72.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: M Yusoff (14) 40.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Kavanagh (17) 42. B: G Bolger (22) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: A: A Betts (8) 42. B: D McCullough (18) 37. C: G Naylor (24) 37. Women: D Luiz (36) 31. Stableford: Kingswood: A: S Marley (4) 39. B: J Buckeridge (18) 37. C: R Stevens (28) 37. Women: Medal: D Beckley (36) 40

   PORTLAND: Men: Stroke: Gentsome: K Pasque (15) T Albert (8) T Bunworth (12) J Mitchell (21) 102. Mxd: M Smail (11) K Smail (23) H Webb (31) G Bartel (23) 104 cb. Women: K Holmes (15) M Garner (18) A White (20) S Stewart (7) 96.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: E Louw (5) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stableford White: Z Agacan (29) 38.

   RIVERVIEW: Par: F Wiley (14) 6 up.

   ROSANNA: Men: Par: A: J Collis (5) 6 up. B: G Ploenges (23) 5 up. Women: M Healey (26) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: M O'Donnell (29) 40 cb. Women: T Wynde (21) 38.

   ROSSDALE: Men: Stroke: K Naismith (-1) 69. Women: K Bannan (1) 75. Jnr: J Brooks (11) 72.

   ROYAL PARK: Mxd: Stableford: 2B Agg: M McKellar (30) M Bracegirdle (23) 74.

   SALE: Medley: Stableford: 2B: P Neville (16) N Maxfield (18) 46.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: A Destanovic (7) 42. B: J Vlahiotis (11) 44. C: K Cheong (25) 45.

   SANDHURST: Men: Stableford Champions: A Steen (5) 41. North: A: W Murry (8) 41. B: D Bok (18) 38. Women: S Shreer (18) 33.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: S Chappell (22) 42. Women: Green: E Bryden (28) 37.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Lim (0) 42. Div 2: B Abbley (18) 39. Div 3: J Golledge (21) 43 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: M Dickson (13) 43. B: A Harpur (22) 48. Women: L Cai (20) 41.

   STRATHALLAN: Mxd: Stroke: Ambrose: R Miles (13) G Parfett (19) 64.

   SUNSHINE: Stableford: A: I Cekic (10) 42. B: S Bouakeo (14) 43. C: H Szarf (21) 42. M Lusdoc (20) 39.

   THE HERITAGE: Men: A: C Hunt (10) 35. B: R Schilling (16) 41. C: B Kakolyris (27) 39. Women: Henley: W Smith (15) 37.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: R Snow (25) 35. Old: K Van Ryn (38) 38 cb. Ocean: S Morris (33) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: S Ambelas (7) 41. B: P Rogers (15) 42. Women: J Rogers (30) 21 cb.

   TORQUAY: Men: Stableford: J Magliano (9) 43. Women: A Staig (34) 34. Mxd: Visitor: D Forrest (Cape Schanc) (17) 41.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: L MacRedmond (9) S Hay (11) 44. T Warwick (17) 40 cb. Women: M Wang (29) 36.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: E Howie (26) 38.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Humphreys (1) 42. B: P Barras (14) 47.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford: T Du Preez (15) 35 cb.

   WOODLANDS: Medley: Stableford 2B: S Downey (20) H Pearce (29) 44 cb. Men A: J Cathcart (12) 42 cb. B: R Cameron (19) 42. Women: K Smith (11) 32 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: A Mitchell (17) 41. Women: B Hunt (32) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: A Mott (12) 40. B: J Bruce (17) 39. Women: K Overington (15) 39. Men: Lake: B Woodgate (18) 41.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: J Kim (32) 43. R Issa (25) 38. Women: J Kennedy-Borg (4) 40.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

24 October 2017
Marc Leishman's breakout year in America has left him on the cusp of the world's top 10 for the first time in his career. Read more
23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria