Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Mxd: Stableford: 4B: Ranfurlie: J Madsen (16) M Nati (8) 45.

   APOLLO BAY: Men: Stableford: A: A Rowarth (22) 36.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: C Dumbleton (24) 38. F Mantell (23) 36.

   BENDIGO: Men: Stableford White: J Chamouras (16) 40.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: B Mack (35) 48.

   BLACK BULL: Men: Stroke: Medal: M Morton (26) 68.

   BOX HILL: Men: Stableford White: A: B O'Gorman (16) 42. B: L King (29) 38 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stroke White: A: S Delanty (14) 64 cb. B: G Downes (23) 63. C: P Brophy (36) 65.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: P Ricardo (14) 44.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: A Edwards (36) 42. Mxd: Par: Waverley: A: J Jackson (13) 5 up. B: P Lizza (17) 7 up.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: Team: G Fifer (21) S Fifer (26) P Hoornweg (32) B Raffety (34) 85.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: F Messner (16) 36. Women: R Messner (22) 32.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: H Bryant (14) 41. B: P Stewart (19) 42. Women: S Heydon (22) 39.

   COROWA: Par: P King (13) +2 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: G Tatham (7) 41. B: M Kaiyum (12) 41. C: D Ross (22) 42. Women: A Landes (13) 39.

   CURLEWIS: Men: Par White: A: S Loftus (13) 6 up.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: L Gorton (21) 41. Women: P Hellis (27) 39.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: C Connor (16) 39 cb.

   EASTERN: Mxd: Stableford South: Black: A: B McLaughlin (17) 41. North: T Wallace (16) 42. East: S Ilgoutz (14) 41.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: P Crockett (10) 7 up. B: D Lord (19) 9 up. C: W Holderhead (22) 3 up cb. Women: Yellow: G Scott (19) 3 up.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: Medal: D MacCallum (18) 59. A Costanzo (14) 60.

   FINLEY: Men: Stableford: A: M Piggin (17) 39 cb. B: A Hand (20) 39. Women: S Simpson (25) 37.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke White: A: P Goodburn (9) 66. B: D Morgan (13) 65.

   GARFIELD: Medley: Stableford: Q Wright (29) 41 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: C Sutherland (13) 40.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: R Te Whare (4) 40. B: H Fasal (14) 41. C: L Lyons (19) 41 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: J Baines (3) 36.

   HARP: Mxd: Stableford: A: B Pattison (17) 32. B: J Leydon (25) 38. C: R Reeves (37) 34.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: G Gardiner (10) 40. B: G Taylor (22) 43.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: D Rava (14) 39. Women: R Emery (14) 34.

   KEW: Men: Stableford: N Joyce (13) 41 cb. Women: S Bradshaw (23) 37 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: C Williams (12) 43. Women: L Shannon (11) 38.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: D Blake (12) 42 cb. G Tsoleridis (14) 43. J King (25) 40. Women: N Thorpe (28) 34. Mxd: Stroke: Foursome: A Purdon (17) L Purdon (23) 65.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: P Duske (7) 40. B: K Doyle (14) 41. C: P Berryman (20) 39. Women: Stableford: A: J Cummins (15) 36. B: R Clyne (36) 39.

   LORNE: Men: Stroke: E Darcy (11) 69.

   MARYSVILLE: Mxd: Stableford: M Kuan (15) 45. R Lee (29) 42.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: D Trajkovski (9) 43. B: E Bangit (17) 41. C: I Kennedy (29) 42. Women: A: J Lyell (30) 35.

   MIDLANDS: Men: Stableford: Ambrose: A: D Speechley N Haase G Harrison B Mucienicks 54. B: A Rimmington J Connellan B Chapman A Furniss 54.5. Women: P Bandy T Benoit G Skinner J Fraser 59.25.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Legends: White: R Roberts (23) 43. Open: J Brock (17) 36 cb. C McBride (17) 36.

   MORNINGTON: Men: Stableford: T Dahm (16) 40. Women: L Hodge (17) 34.

   NEPEAN: Men: Par White: A: K Stout (12) 1 down. B: B Muldowney (17) sq.

   NEWRY: Men: Stroke: A: B Morgan (16) 69. B: I Whitelaw (24) 63.

   PAKENHAM: Mxd: Par: Div 1: M Yusoff (13) 5 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Medley: Stroke: American Foursome: A Pointon T Freeman (10.5) 69.5.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J McCluskey (16) 40. B: D Vandenhoven (28) 39. Women: C Sales (22) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: P Rowe (5) 39 cb. B: S Yeo (21) 39 cb. C: J Morahan (24) 38. Women: K Adkin (24) 38. Men: Stableford: Kingswood: A: M Pietralla (8) 38. B: D Forge (23) 41. C: I Gunnis (27) 41. Women: P Soon-Shiong (15) 31 cb.

   PETERBOROUGH: Men: Stableford: C Martin (12) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: W Ware (13) 65.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: G Bertuch (18) 43 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Par: A: P Evans (13) 3 up. B: L Sposato (26) 5 up.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: B Sandars (24) 66.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: D Alcaide (13) 43. B: J Toohey (19) 43. Women: S Tesche (24) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: K Barth (13) 42. Women: A: T Wynde (20) 35. B: H Van Rijn (31) 37.

   ROSSDALE: Men: Stroke: Medal: J Barnes (21) 64. Women: J Barrett (25) 73 cb.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Medal Mar: C Meegan (22) 58.

   SANCTUARY LAKES: Mxd Stableford A: M Smith (6) 42. B: C Claringbould (13) 41. C: J Tong (22) 39 cb. Jnr: Stroke White: Boys: U-18: J Mackenzie 74 cb. Hcp: J White (15) 67 cb. U-14: A Tran 77. Hcp: V Rodriguez (18) 66. Girls U-18: N Sohoil 76. Hcp: K Hughes (15) 71. U-14: S De Costa 80. Hcp: A Phanuruk (17) 70. Stableford: E Wong (21) 46.

   SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: A: R Dovison (10) 40. B: J Sandhu (13) 41.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: N Thomas (32) 34. Men: Gold: A: J Pinirou (9) 39. B: M Woodall (12) 40. C: M Patterson (24) 43.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Johnson (10) 39. Div 2: G Bryce (18) 40. Div 3: D Laheen (31) 43.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: A Crawford (29) 58. A: R Rezuk (13) 69. B: G Parfett (19) 66. C: T Mahmoud (26) 70. Women: K Adavani (20) 68.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: E Papadopulos (3) 41. B: P Downs (15) 37. C: A Nicou (28) 40. A: E Papadopulos (3) 41. B: P Downs (15) 37. C: A Nicou (28) 40. Women: M Vella (34) 37.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: C Hunt (9) 37 cb. B: C Wong (18) 37. C: R Tjangdjaja (21) 33. Women: M Leung (18) 37.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: B Hosie (5) 40. B: P Hansen (18) 41. C: J Sacco (21) 37. Women: C Hart (17) 37.

   VICTORIA: Medley: Stableford: 4B: K Newham (12) S Hidayat (8) 47. Men: P Jacka (18) 40. Women: C Henderson (21) 42.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par White: A: D Chang (12) 3 up. B: G Radford (17) 5 up.

   WESTGATE: Men: Par White: A: E Cucek (1) 1 up. B: M Ritchie (18) 3 up. C: L Przyborski (29) 2 up. Stroke: Matchplay: R Burrell J Black bt K Holden L Graham 1up.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: A: M Godfrey (10) 70.

   WOODLANDS: Medley: Par White: A Edwards (25) D Edwards (24) 8 up. Men: A: Y Tsuzaki (13) 2 up cb. B: W Pretsell (14) 5 up. C: M Ocean (18) 2 up cb. Women: Par: L Houten (15) 1 down.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: E Thian (9) 43. Women: K Baker (25) 35 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: B Ridley (12) 41 cb. B: A Skewes (13) 42. C: C Whitelock (29) 39. Women: A Quinn (22) 40.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Valley: P Kallista (16) 41. M Finlayson (16) 41 cb. Women: Valley: J Manche (24) 28.

22 June 2018
Ian Frost (Indooroopilly) & Judy Langford (Wodonga) are the 2018 Tocumwal Senior champions. Read more
22 June 2018
Victorian David Micheluzzi is into the quarter-finals of the British Amateur at Royal Aberdeen in Scotland. Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria