Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stroke Ranfurlie: Black: A/Medal: A Wiesniewski (8) 68. B: V Bradshaw (15) 69 cb. Women: White: A: M Rohan (15) 73.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: R Stone (14) 64. B/Medal: D McGrath (28) 60.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: P Stewart (26) 41.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Wieland (35) 39. R Nicholes (29) 36.

   BALLAN: Men: Stroke Medal Apr: White: A: B Arklay (8) 61 to playoff. B: L Martin (16) 61 to playoff. C: J Muhlhan (23) 66.

   BARHAM: Medley: Stableford: D Mcgowan (16) 39.

   BARWON HEADS: Men: Stroke Black: Medal: D Hough (16) 67. Stroke: W Nelson (16) 63. Women: G Palmer (18) 74.

   BLACK BULL: Men: Stableford: J McGinness (26) 40.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: G Cavill (19) 64. B: R Zheng (23) 67 cb.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: M D'Intino (15) 68. B/Medal: I Urquhart (23) 64. C: C Atkins (26) 65.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: M Dowler (17) 3 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: A: P Cecchin (14) 38. R Henderson (21) 40.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford White: R Zimmer (14) 38. H Aston (23) 35 cb.

   COROWA: Stableford: M Cunningham (16) 35.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: T Warburton (9) 39. B: J Pilmore (15) 38. C: R Richardson (23) 41. Women: Medal: R Grusd (24) 40.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford White: A: C Stow (14) 42.

   DEVILBEND: Men: Stableford White: R Robinson (19) 37 cb. Women: Stableford: M Wade (30) 36 cb.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: C Fabb (25) 39.

   EASTWOOD: Mxd: Stroke: Medal Apr: D Cassidy (10) T Lewis (14) 67 to playoff. Men: A: D Cassidy (10) 67. B: T Lewis (14) 67. C: G Clough (23) 70 cb. Women: J Webb (7) 76.

   FINLEY: Men: Stableford: A Hand (19) 40. Women: J Delmenico (23) 32.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: W Phillips (6) 41. B: S Collins (14) 43.

   GARFIELD: Stableford White: R Coates (19) 39.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: P Kleins (29) 68.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: J Kim (3) 41. B: M Casey (14) 40 cb. C: R Furlanetto (28) 42.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: B Reed (28) 36 cb. Men: Stableford White: A: D Tuddenham (13) 43. B: T Ivic (15) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: L Apps (11) 40.

   HARP at Dorset: Mxd: Stableford: A: N Parker (16) 37. B: G Coleman (29) 36. C: P Corry (41) 39.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: R Mathews (12) 43. B: P Korju (23) 40. Women: Stroke: J Ryder (31) 67.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: N Bade (Kingston Heath 17) 41. Women: R Farrell (8) 32 cb.

   IVANHOE: Stableford: B Cowman (17) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: K Arnold (18) 39.

   KEW: Medley: Stableford: 4B: M Doery (29) P Doery (36) 46. Men: C Watt (21) 43. Women: A Draschler (13) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: B Myers (16) 6 up. Women: Par: B Lloyd (38) 6 up.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: M Doolan (12) 43. B: J Magnaye (18) 38 cb. C: J Johnston (31) 43. Women: Stableford: Medal Apr: A: H Harley (8) 35 cb.

   LATROBE: Men: Stableford: A: P Higgins (9) 38. B: P Crowe (15) 39. C: J Hung (24) 39. Women: A: M Mulcahy (19) 38. B: B Innes (23) 34.

   MANDALAY: Mxd: Par White: S Murphy (21) 4 up.

   MANSFIELD: Mxd: Stableford: 9-hole: C Marsden (14) 17.

   MEDWAY: Women: Stableford: A: F Allie (22) 34. Men: A: G Higgins (12) 40. B: N Juegan (14) 41. C: W Schoenfelder (30) 38.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: M Taylor (7) 65. B: C Evans (15) 67. C: G Cheeseman (20) 66. Women: T Benoit (32) 68.

   MORNINGTON: Stableford: 2B Agg: P Hume (24) N Hughes (30) 70.

   MT MACEDON: Stroke: Matchplay: M Dubyoo bt M Ward 2up.

   MURRAY DOWNS: Medley: Par: A: T Watts (16) 2 up.

   NEPEAN: Men: Stroke White: B: M Nixen (19) 63.

   NEWRY: Men: Par: B Morgan (16) 1 up.

   NORTHERN: Men: Stroke: A: A Lam (9) 40 cb. B: J Formica (16) 44. C: J Minenko (25) 44. Women: Stableford: L Galtieri (10) 34.

   OAKLEIGH: Men: Stroke: Canadian Foursome: T Rebrovic C Barnes (17) 50.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: M Yusoff (13) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R James (19) 42.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Par: Kingswood: A: C Falkingham (12) 3 up. B: A Rae (17) 2 up. C: P Balmano (24) sq. Women: K Barcelon (14) 2 down. Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Conquest (4) 38 cb. B: N Burrows (18) 38. C: J Jorgensen (26) 41. Women: Stableford: G Scantleton (38) 41.

   PETERBOROUGH: Stableford: S McKenzie (26) 43.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: C Handasyde (6) 67.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: M Palma (13) 44.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Par White: A: M Gregory (17) 1 up. B: R Perez (23) 2 up.

   RIVERVIEW: Stableford: B Sandars (24) 37.

   ROSANNA: Men: Par: A: C Cetrangolo (16) 2 up. B: B Motteram (17) 5 up. Women: M Teasdale (18) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: T Romania (8) 39 cb. Women: A: S Meyer (21) 39. B: P White (27) 35.

   SALE: Men: Stroke: A: L Sclater (2) 68. B: P Hulland (17) 69. C'ship: A Scr: L Sclater 287. A: L Sclater (4) 271. B Scr: D Gaskill 336. B: J Thomas (10) 296. C Scr: P McIntyre 353. C: C Sharp (22) 283. Jnr: A: L Sclater (4) 143.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: M Wasley (6) 38. B: G Park (12) 41. C: R Williamson (22) 39.

   SANDHURST: Par: North: A: S Miranda (4) 6 up. B: D Hayashi (16) 6 up. Medley: Stableford Champions: White: D Lerm (17) 38.

   SETTLERS RUN: Women: Par Green: J Burgin (27) 4 up. Men: Gold: A: A Dunne (7) 5 up. B: T Hawke (13) 2 up. C: D Morrison (26) 2 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Par White: G Thorpe (9) 1 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: R Wainwright (11) 38 cb. Div 2: I Richardson (19) 44. Div 3: G Goss (26) 41.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: P Dowell (15) 40. B: J Bellaart (21) 41. Women: M Littman (19) 36.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: W Guild (17) 41. A: P Kamay (4) 35. B: G Parfett (19) 31. C: T Pratt (27) 38. Women: L Gorey (22) 35.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: T George (9) 36. B: A Nguyen (22) 39. Women: F Batten (23) 31 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Dickson (9) 38. B: E O'Shea (17) 35 cb. C: G Gorman (19) 37. Women: J Stevenson (17) 35.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: S Stephanides (22) 38. Women: A: T Tebb (29) 26.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: A: R Sidebottom (7) 73. B/Medal: S Deppeler (13) 71. C: R Joseph (31) 71. Women: L Cooper (19) 71.

   TORQUAY: Men: Stableford: T Cosgrave (19) 40. Women: H Wemyss-Smith (22) 37. Men: Visitor: J Wallace (13) 41.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: L Fitzpatrick (5) 37. B: T Bouldin (34) 37.

   WESTGATE: Men: Stableford Medal: White: A Bain (23) 41.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke White: I Finlayson (16) 70.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: M Dole (21) 41. Women: K Baker (25) 37.

   YARRAM: Men: Stroke: Medal: A/Medal: J Swift (6) 67. B: J Movric (14) 68. C: K Plunkett (22) 72. D: J Jeffs (29) 73. A Scr: J Swift 73. Women: M Cook (35) 77.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stroke: Pinehurst: Lake: S Dawes (2) J Dawes (4) 68.75. Men: Stableford: G Hosie (22) 38.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: 9-hole: J Kim (30) 19 cb.

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria