Victorian club golf results - Sunday

 

 

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: M Johnston (10) 4 up. B: M Casey (16) 5 up. Women: Par: C Westrip (21) sq.

   BAIRNSDALE: Mxd: Par: A: P McCallum (13) 3 up. B: J Ellis (19) 5 up.

   BARHAM: Medley: Par White: Div 1: T Wheeler (14) 3 up. Div 2: C Mulligan (22) 2 up.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Brown (21) 40.

   BLACK BULL: Men: Par: B Goodall (11) 7 up. Women: T Fraser (10) 1 up.

   BOX HILL: Women: Stableford: L Anstie (41) 35. Men: Stableford White: A: F Chai (10) 42. B: A Pargeter (15) 38 cb. C: D Donohue (36) 41.

   CAMBERWELL: Men: Stableford White: A: L Boarotto (16) 38. B: G Brooker (18) 40. C: D Manz (25) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: G Jollands (5) 3 up cb.

   COHUNA: Men: Stableford: J Corry (16) 40. Women: H Thies (19) 33.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: J Rodriquez (8) 37. B: R Marmur (20) 36. Women: Stableford: L Sanft (4) 35.

   COROWA: Stroke: L Cox (16) 59. Scr: J Pavey 72.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: T Stewart (7) 40. B: R Bierenkrant (15) 40. C: N Picker (22) 39. Women: M Sherritt (17) 37 cb.

   CYPRIOT: Medley: Stableford White: A: W Kershaw (9) 34. B: L Savva (22) 28. C: G Alexandrou (28) 33. Cup: W Kershaw.

   EASTERN: Mxd: Par: South: J McLean (15) 4 up. North: G Lowe (17) 6 up. East: N Dinh (14) 3 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: C Baker (10) 39. B: J Peck (14) 41. C: E Gamwell (25) 38. Women: Yellow: V Laurito (3) 34.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A: R Joseph (13) 36. B: P Lalor (26) 34.

   FINLEY: Men: Stroke: A: M O'Brien (9) 70. B: G Wilson (10) 72 cb. C: D Pyke (20) 68 cb. D: M Percy (36) 75. Women: Stableford: M Doyle (27) 31 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke: A: A Gutsche (10) 68. B: L Stanbridge (14) 68 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: B Wrught (22) 38.

   GISBORNE: Mxd: Stableford White: D McGar (14) 37.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: J Kim (2) 40. B: T Maltaric (18) 39.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: C Bate (18) 45. B: M Read (22) 39. Women: Stableford: R Dodd (43) 38.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal A: F Lee Ack (17) 64 cb. B: R Drew (28) 71. C: R Reeves (35) 69.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Flannagan (11) 43 cb. B: A Turner (15) 45. C: A Hugh (30) 42. Women: C Nance (29) 40.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford White: J Stephens (12) 40.

   HOWLONG: Men: Stableford: R Aalbers (8) 42. Women: G Hoskin (7) 34.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: J Papadopoulos (28) 39 cb. Women: B Yang (33) 34 cb.

   KEW: Men: Stableford: P Gebert (9) 45. Women: S Bradshaw (23) 38.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: T Van Stratum (17) 3 up cb. Women: Par: J Stanley (26) 1 up.

   KILMORE: Men: Stableford White: A: B Nicholls (18) 36.

   LEONGATHA: Stableford: C Baker (41) 34.

   LORNE: Men: Par: J Bliss (27) 2 up.

   MALLACOOTA: Men: Stroke: Team Agg: T Cashmore (16) E Donald (26) 213. Women: L Ellis (38) T Owen (30) 215.

   MARYSVILLE: Men: Stroke Trophy: P Jeffery (17) 65. Women: H Howard (23) 75.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: D Kordanovski (12) 42. B: B Fitzsimmons (14) 40. C: J Leury (25) 40. Women: A: R Pocknee (26) 32.

   METROPOLITAN: Mxd: Par: 4B: P Loder (22) A Bliss (24) 10 up.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: C Boucher (0) 40. B: D Neale (17) 40. C: D Thompson (22) 41. Women: T Benoit (30) 42.

   NEPEAN: Men: Par White: M Fitzsimons (17) 6 up.

   NORTHERN: Men: Stroke: A: S Doran (9) 67. B: A Del Mastro (15) 62. C: R Gacesa (19) 68 cb. Women: S Veale (31) 72.

   OAKLEIGH: Men: Par: R Seach (19) 4 up.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: S Barrett (11) 43.

   PAMBULA MERIMBULA: Men: Stroke: C'ship: Div 1: G O'Brien (7) 72. Div 1 Scr: M Maxworthy 74. Div 2: D Stewart (12) 69. Div 2 Scr: J Stephenens 81. Mxd: 4B: B Walker H Dennis 67.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Waters (16) 38. B: A Robertson (29) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: S Jackel (14) 38 cb. B: P Carmichael (23) 40. C: A Leuzzi (30) 38 cb. Women: K Barcelon (13) 38.

   PETERBOROUGH: Men: Stableford White: D Bradshaw (15) 42.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: H Doyle (28) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Par White: A: M Efendic (9) 3 up. B: P Schneider (21) 1 up.

   RIVERVIEW: Stableford: R White (25) 40.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: M Stone (14) 41. B: M Ardley (19) 40. Women: J Gibbs (24) 37 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: East: A: M Hatfield (15) 5 up. B: R Toce (23) 4 up. Women: A: G Larsen (18) 1 up. B: M Van Weel (26) 1 down cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: D Humble (22) 41. Women: J Sykes (27) 36.

   ROYAL PARK: Men: Stableford 2B multi: Yellow: P Almeida (20) T Degenhardt (22) 83.

   RUSHWORTH: Men: Ambrose: D Hardy B Barlow (6) 66.

   SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: D Hills (24) 41. Men: Stroke White: A: L Keenan (8) 68. B: R Laski (12) 65. C: S Snopczynsk (35) 58.

   SANDHURST: Mxd: Par: Champions: A: S Miranda (3) 4 up. B: F Artufel (18) 3 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: B Suitor (10) 40. B: J Alister (15) 43. C: B Otten (19) 36. Women: Green: K Laxon (27) 40.

   SHEPPARTON: Medley: Stableford Trophy: White: D O'Neill (7) 37 cb.

   SORTINO at Mandalay: Men: Stableford White: A: E Saikali (20) 40. B: C Formica (26) 38. Overall: M Cellante (13) 46.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: P Cocker (10) 41. Div 2: T Bishop (17) 40. Div 3: R McMurray (24) 38.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford White: A: F Van Shilt (10) 43. B: M McCrae (20) 44. Women: Stableford: M Platt (32) 39.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: C O'Connor (20) 38. Women: W Guild (15) 34.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: J Prudden (11) 39. B: D Nguyen (18) 37. Women: M Lusdoc (19) 37.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: D Curtain (5) 40. B: R Taylor (12) 36. C: B Zhou (22) 40. Women: P Lim (25) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Garbutt (23) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: G Graham (14) 39 cb. Women: A Hede (34) 33.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: R Press (12) 41. B: L Richard (16) 37. C: J Simm (19) 40. Women: H Crilly (14) 37.

   TORQUAY: Men: Stableford: G Kerr (19) 43. Visitor: K Best (The Sands 29) 43.

   VICTORIA: Men: Par: M Nevett (24) 4 up. Women: S Taylor (31) 6 up. Medley: 4B: M Sholly (16) T Pearse (16) 10 up.

   WATSONIA RSL: Men: Stroke: A: R Allport (20) 67. B: W MacClean (23) 66. C: N Briggs (26) 69.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: R Grant (14) 31. Hole in one: R Grant at 13th.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par White: A: S Hardwick (13) 1 up. B: S O'Brien (21) 4 up.

   WESTGATE: Men: Stableford White: T Nguyen (16) 42.

   WHITTLESEA: Mxd: Par White: M Howard (9) 2 up cb.

   WODONGA: Men: Stableford: K Garner (12) 36. K Garner (12) 36.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: B Ellison (5) 38 cb. B: A Mirams (15) 37 cb. C: L Cusin (24) 38. Women: J Waddell (17) 38. Medley: 4B: M Taylor (27) N Taylor (31) 45 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: A Tregear (21) 44. Women: Stableford: H Strachan (40) 44.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Murray: A Foote (16) 34. Men: G Stone (15) 40.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Leardi (22) 39. Valley: P Kallista (15) 42. Women: Nursery: L Smith (43) 40.

22 June 2018
Victorian David Micheluzzi is into the quarter-finals of the British Amateur at Royal Aberdeen in Scotland. Read more
21 June 2018
Pat Giles (The National) & Judy Langford (Wodonga) have set the pace at the 2018 Tocumwal Senior Amateur Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria