Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A/Medal: G Visscher (14) 38. B: M Wood (27) 34. Women: Medal: V Urmston (26) 34.

   APOLLO BAY: Stableford: A: B McKenzie (18) 38. B: R Hansen (25) 36.

   BAIRNSDALE: Mxd Stableford: N Drowley (11) 39. Women: T Tomkin (21) 36.

   BALLAN: Mxd: Stroke Medal Apr: White: A: B Arklay (9) 61. Medal May: A: B Arklay (9) 61. B: A Love (21) 65. C: V Buttigieg (23) 60 cb.

   BENDIGO: Stableford: M Mooney (14) 35.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: M Richardson (23) 40.

   BLACK BULL: Stroke: B Goodall (10) 74.

   BOX HILL: Mxd: Stableford White: A: A Pane (12) 40. B: J Sinko (19) 40. C: P Marchesi (28) 42. Women: Stableford: A: L Anstie (39) 39.

   CAMBERWELL: Stableford: A: R Sorani (14) 40 cb. B: G Morris (19) 41. C: E Wee (35) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: A: M Kresinger (11) 42. B: R Edwards (13) 39. C: E Tan (22) 41. Churchill Park: M Keth (18) 39.

   COHUNA: Stableford: R Farrant (9) 38. Women: K Doerner (14) 34.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: R Meyrick (12) 40. B: J Banks (32) 39. Women: A Byrne (27) 37.

   COROWA: Stableford: J Coghill (7) 34.

   CRANBOURNE: Stableford: A/Medal: F Garcia (10) 39. B: K Sander (13) 38. C: J Geerdink (20) 40. Women: Medal: M Katz (23) 36.

   CURLEWIS: Stableford: D Russell (8) 37.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: J Gagnon (2) 39. B: G Beer (18) 38. C: S Minuzzo (20) 40.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: P Van der Zant (22) 35. North: S Lush (8) 37. Stableford East: Yellow: K Shady (30) 40.

   EASTWOOD: Stableford White: A: D Cassidy (8) 41. B: L Hellier (20) 37. C: A Burborough (30) 42. Women: Yellow: V Laurito (3) 30 cb.

   FINLEY: Stableford: M Piggin (19) 38. Women: H Wastle (13) 31.

   FOSTER: Medley: Stableford: Plate: S Reid K Witheridge T Vanin N Cooper 108.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: D Case (2) 43.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Whyte (13) 36.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: G Ridout (29) 35 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: J O'Connor (8) 40. B: O Elzanaty (26) 43.

   GREEN ACRES: Stableford: A: T Cook (16) 40. B: P Leoncelli (23) 3 cb. Women: K Harris (17) 36 cb.

   HARP: Mxd: Stableford: A: B Pattison (16) 43. B: W Robinson (25) 39. C: P Brophy (34) 38.

   HEIDELBERG: Medley: Stableford: A: P Eramo (11) 39. B: J Heenan (13) 37. C: C Hinchliffe (27) 43. Women: J Cashen 33 cb.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: E Fah (13) 38. B: N Batt (16) 40.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Jackson (2) 39. Women: M Beamish (20) 34.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: S Goldsworthy (20) 38.

   KEW: Stableford: P McCrone (16) 40. Women: G Whittaker (12) 35.

   KEYSBOROUGH: Stableford: G Liddy (26) 49. Women: J Stanley (25) 37 cb.

   KOORINGAL: Par: A: D Loton (3) 7 up. B: R Segovia (16) 3 up. C: J Taylor (25) 5 up. Women: Par Yellow: B Black (16) 6 up. Men: Hole in one: White: R Sergovia at 13th.

   LATROBE: Par: A: S Hawkins (12) 2 up. B: J Kay (25) 7 up. Women: M Corfield (24) 3 down.

   MALLACOOTA: Women: Stroke: R Howell (35) 73.

   MARYSVILLE: Stableford: Y Kuan (12) 35. Women: L Rundle (28) 31.

   MEDWAY: Par: A: C Purcell (8) 4 up. B: J Ronquillo (18) 4 up. C: S Lynch (22) 5 up. Women: S Heffernan (15) 3 up.

   MIDLANDS: Stableford: A: M Mennen (12) 40. B: T Grummett (18) 39. C: C Ryan (24) 41. Women: R Britt (39) 41.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: Legends: R Moore (24) T Watkins (16) 40 cb.

   NEPEAN: Stableford: A: C Hose (13) 39. B: G Steven (17) 39.

   NORTHERN: Stableford A: F Agius (12) 41. B: L Gallant (17) 44. C: R Gacesa (19) 40. Women: A Burgess (17) 37.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: S Barrett (10) 35.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: B Fitzgerald (15) 41. B: J O'Reilly (34) 41. Women: C Sales (20) 26.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Peninsula South: A McCaig (5) 44. Men: Stableford White: A: D McCullough (18) 41. B: B Harris (25) 45. Women: Par: Kingswood: J Seigel (23) sq. Men: A: B Twentyman (5) 4 up cb. B: L Twirdy (20) 6 up.

   POWERGRIP SOCIAL at Drouin: Stroke: A: R Lovett (18) 73. B: I Wells (34) 73.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: W Fenner (18) 39.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: N Watchorn (16) 46. B: W Thomson (18) 41 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke: Ambrose: P Nicolas (5) R Davin (5) 61.

   RIVERVIEW: Stableford: A Loren (17) 40.

   ROSANNA: Stableford: A: X Xianming (16) 39. B: M Tabone (26) 38. Women: J Laurens (13) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford: East: D Castle (6) 41. Women: D Ludlow (16) 35.

   ROSSDALE: Par: K Tsitiridis (17) 6 up cb. Women: M Robinson (9) 1 down.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: F Butterworth (4) 40. B: A Coleman (13) 42. C: A Mackey (22) 44. Par White: A: B Mcllwain (4) 4 up. B: C Costa (11) 4 up. C: A Suvoltos (19) 8 up.

   SANDHURST: Men: Stableford North: White: G Mcdonald (14) 46. Women: Stableford: J Cronk (15) 33. Medley: Par: Champions: D Reddy (6) 1 down.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: J Dembinski (12) 43. B: A Haggett (12) 36. C: D Lunt (22) 37. Women: Green: D Saker (29) 38.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Choi (9) 41. Div 2: J Golledge (20) 39.

   SPRING VALLEY: Par: A: G Toole (11) 6 up. B: G Bird (17) 5 up. Women: I Bellaart (21) 3 up.

   STRATHALLAN: Stableford: B Ellis (26) 46. A: D Patterson (14) 37. B: S Workman (19) 31. C: A Wilson (23) 35.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: T Pulis (12) 8 up. B: B Jackson (20) 7 up. Women: Par: E Batten (23) 4 down.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Thorkildsen (17) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Stableford: Creek: M Browne (17) 41. Women: S Jones (8) 32.

   TOCUMWAL: Mxd: Stableford: 3B: A: I Vize H Jankov R Bourke R Samways (11) 119.

   TORQUAY: Stableford: B Thomas (8) 42. Visitor: J Leiwo (19) 30.

   VICTORIA: Medley: Stableford: 4B: Y Cupples (22) G Ferrari (37) 45 cb. Men: M Cleminson (12) 41. Women: N Patel (20) 40.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: C Moore (14) 38.

   WESTGATE: Stroke: Medal: J Dessmann (22) 62.

   WHITTLESEA: Mxd: Par White: J Craven (10) 1 down.

   WODONGA: Stableford: E Whitehead (9) 37.

   WOODLANDS: Medley: Par: 4B: A Edwards (27) D Edwards (25) 2 up. A: M Alexander (13) 4 up. B: M Clark (18) 4 up cb. Women: M Thomas (14) 5 up.

   YARRA YARRA: Stableford: S Ehrenreich (17) 42 cb. Women: M Loomes (45) 40.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: J Anwin (23) 40. Men: P Clarnette (5) 40.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: M Lavelle (14) 3 up cb. Women: A Wilkes (33) 1 up.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria