Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: J Donaghy (13) 38. B: F Hogan (21) 38 cb. Women: L Hoey (18) 30.

   ANGLESEA: Stableford: A: A Daffy (5) 36 cb. B: T Van Eekelen (18) 39. C: M Bates (24) 37. Div 1: A Stokes (15) 36.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: G Vesey (16) 59. B: G McKenzie (22) 64.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: C Lambert (15) 72. M Nordblom (20) 72.

   BARWON HEADS: Men: Stroke: A: P Telford (10) 67 cb. B: K McFarlane (18) 67 cb. Women: E Clark (27) 73. Mxd: Foursome: I Head S Head (24.5) 70.5.

   BENDIGO: Men: Stableford: B Smith (6) 41.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: G Johnson (7) 42 cb.

   BLACK BULL: Men: Stableford: C Beggs (18) 41.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: 4B: M Richardson (14) L Rogan (10) 48.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: R Holcombe (16) 4 up. B: M Thomas (23) 4 up. C: J Bellian (25) 2 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: T O'Neill (8) 39 cb.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: A: M Keth (18) 39. Men: Stroke: Waverley: W Owen (25) 68.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: S Hind (21) 35. R Messner (24) 34.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Giannakopoulos (15) 41. B: K Starke (30) 45. Women: J O'Shea (17) 35.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: J Rucinski (9) 41. B: S Fisher (13) 40 cb. C: T Foote (36) 49. Women: G Angwin (24) 38.

   CURLEWIS: Stableford: C Ayres (23) 39.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: M Beggs (22) 41. M Wade (31) 33.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: C Fabb (22) 42 cb. North: R Dolan (18) 40 cb. East: M Crabbe (23) 44.

   EASTWOOD: Men: Par: A: P Farell (9) 5 up. B: C Lafontaine (15) 7 up. C: R Connelly (21) 2 up. Women: R Ball (18) 2 down.

   FINLEY: Men: Stableford: S Corcoran (19) 36.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: M Rosam (8) 46. B: S Goi (20) 46.

   GARFIELD: Medley: Stableford: R Calderara (12) 37.

   GISBORNE: Men: Par: R Merne (29) 2 up cb. Women: J Kerr (37) 1 up.

   GLEN WAVERLEY: Men: Par: S Grant (16) 2 up cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: Trophy: A: C Baird (4) 37. B: S Donovan (19) 40. C: P Triandafillou (25) 38.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: Y Loh (18) 39 cb. B: P Leoncelli (22) 38. Women: R Dodd (37) 37.

   GROWLING FROG: Stableford: S Whiting (9) 35.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal May: A: D Hickleton (14) 66. B: M Donnelly (25) 69. C: P Corry (40) 68 cb.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: N Box (10) 3. B: R TImms (13) 4. C: T Know (24) 5 cb. Women: Par: T McLachlan (7) 3 up.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (4) 37 cb.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: G Dundas (10) 41. B: J Walker (20) 37 cb.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: N Harvey (17) 40. Women: S Park (8) 29 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford: A: G Allan (+1) 38.

   KEW: Men: Stableford: J Knight (34) 45. Women: K Anastasiou (37) 38.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: M Holloway (9) 40. B: A Ziegler (18) 40. C: C Gomez (22) 42. Women: A: M Robertson (24) 37. B: K Buckley (36) 40.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: B Mathews (10) 41. B: D Clyne (14) 44. C: A Duske (33) 41. Women: J Lau (14) 38.

   MALLACOOTA: Men: Stableford: Trophy: B Gaudion (23) 40. Women: E McKay (31) 35.

   MANSFIELD: Mxd: Stableford: 9-hole: B Stone (15) 17.

   MARYSVILLE: Men: Stroke: S Coker (21) 72. Women: H Jenkins (23) 73.

   MEDWAY: Men: Par: A: P Bozinov (12) 3 up. B: B Tyrell (18) 3 up. C: D Duggan (30) 2 up. Women: S Herrald (13) 1 down.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: S Sinclair (13) 35 cb.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: L Davidson (9) 37. B: D Foy (17) 40. C: J Savage (24) 42. Women: P Bandy (10) 32.

   MORNINGTON: Men: Stableford: J Vogel (17) 39. Women: C Paterson (34) 37 cb.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: T Templeton (12) 38. B: L Evans (29) 38.

   NEPEAN: Men: Par A: M Vanderpas (12) 4 up. B: M Moriarty (22) 5 up.

   NEWRY: Stroke: A: B Dooley (11) 72. B: L Boyle (23) 71.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Manning (10) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Weston (17) 38. B: L Vocale (20) 40. Women: J Ritchie (28) 33.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: A: D Jones (9) 42. B: H Crofts (26) 32. Men: A: M Gimore (14) 37. B: M Morris (19) 36 cb. C: B Gibbs (36) 38. Women: Peninsula South: A Bokor (22) 34. Men: Stableford A: S Watkins (12) 43. B: D McCullough (17) 40. C: G McMahon (24) 37.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: L Tormey (12) 41.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: N Man Faat (10) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Par: A: J Lai (15) 3 up. B: P Paglusio (19) 7 up.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal May: R Poa (18) 63.

   ROCHESTER: Men: Stroke: 27-hole: A Scr: L Hicks 113. B Scr: B OHare 126. C Scr: C White 130. A: T Kuiper 108.5. B: K Cheong 106.5. C: A Christie 108. A: G Hose 74. B: B Major 74. C: R Campbell 70.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: P Kendall (11) 41. B: C Langman (23) 43. Hole in one: P Lum at 15th. Women: G Cook (17) 38 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: 2B Agg: East: P Foulds (19) C McVicar (13) 76.

   ROSSDALE: Men: Stableford: C Stewart (Cape Schanck 16) 44. Women: C Maggio (7) 36.

   RUSHWORTH: Men: Stableford: A Geisler (12) 40. J Perry (12) 38.

   SANDHURST: Men: Stableford: Champions: A: C Hutchinson (5) 36 cb. B: B Bishop (15) 43. C: R Gascoigne (27) 39 cb. Women: S Shreer (18) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: G Withers (6) 39. B: M Fyfe (17) 38. C: L Hoogenboom (30) 36. Women: Green: L Vague (24) 33.

   SORRENTO: Men: Stableford: A Whittaker (9) 36. Women: J Elliott (41) 34.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: Team: D Kable (9) P Morgan (28) K Tormey (12) 36.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: B Evans-Smith (13) 40. Div 2: S Taylor (20) 40 cb. Div 3: M Kark (24) 44.

   SPRING VALLEY: Stableford: Div 1: D Liang (2) 39. Div 2: G Clayton (16) 41 cb. Women: A Grewar (10) 36.

   STRATHALLAN: Mxd: Stroke: P Heenan (19) 65. Men: A: R Rezuk (12) 66. B: S Workman (18) 71. C: T Pratt (25) 67. Women: L Gorey (22) 78.

   SUNSHINE: Men Stableford: A: R Wilson (17) 36. B: T Aue (19) 38. Women: N Crouch (45) 36.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Runje (6) 37 cb. B: S Eskildsen (14) 36 cb. C: B Kakolyris (26) 34. Women: A Hamilton (30) 36.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: P Mavroidakos (13) 41. Moonah: S Graf (11) 38 cb. Old: T Dear (14) 36. Ocean: B McCauley (8) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Par: Beach: A: P Dolder (10) 2 up. B: G Chapple (22) 4 up. Women: A: F Scott (15) 1 down.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: A: B Rein (6) 69. B: R Tyler (16) 73. C: R Bourke (20) 72. Women: M Field (4) 69.

   TORQUAY: Men: Stableford: J Magliano (9) 41. Visitor: R Foulstone (17) 36. Women: L Beltrame (38) 34. Visitor: D Lee (38) 27.

   VICTORIA: Men: Stableford: C O'Malley (17) 38 cb. Women: K Newham (9) 35. Medley: 4B: C Armour (15) K Denison (39) 43.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: K Gutterson (6) 40. B: D Ferry (19) 40.

   WESTGATE: Men: Par: T Nguyen (15) 3 up.

   WODONGA: Men: Stableford: C Buchanan (8) 38.

   WOODLANDS: Mxd: Stableford: A Stone (24) 40. Medley: A Grange (9) 41.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: M Cirone (36) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: D Wegener (4) H Briggs (17) 49.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: J Kruyer (5) 34. Valley: A Leardi (22) 38 cb. Women: E Maroney (16) 30 cb.

18 June 2018
Douglas Francis (Metropolitan) & Helen Pascoe (Bunniyong) take overnight leads in Shepparton Read more
17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
18 June 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Par: A Fleischer (22) 3 down. Read more
MyGolf
Golf Victoria