Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A/Medal: A Scott (7) 39. B: D Saunders (15) 37 cb. Stroke Medal of Medallists: Black: J Bridge (8) 71. Women: Stableford: Medal: J Jaksic (16) 33.

   AUSTRALASIAN: Stroke: Medal: A Felix (15) 58.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: A McKee (24) 37. P Holmes (34) 39. K Mccormick (6) 36. R Engel (45) 34.

   BALLAN: Mxd: Stroke: Medal: A: A Moore (12) 64. B: M Di fiore (14) 64. C: G Mc aloon (25) 65. Jnr: S Myers (33) 62.

   BARHAM: Medley: Stroke: Ambrose: P Doherty (11) D Bibby (16) A Carter (8) T Hardy (2) 56.4.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: T Varghese (21) 45.

   BLACK BULL: Stableford: J Mccully (+4) 38.

   BOX HILL: Par: G Jackson (15) 3 up cb. Mxd: C Bigley (31) 2 up.

   CAMBERWELL: Stableford: A: G Hill (17) 37 cb. B: E Wee (22) 42 cb. C: D Cheung (27) 37. Medal: C Monson (18) 42.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: R Godber (27) 43.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford Churchill Park: White: L Carvalho (12) 34 cb. Men: Stableford: Waverley: A: M Samardzija (10) 41 cb. B: T Murphy (26) 43.

   COHUNA: Stableford: D McGlone (12) 39. Women: R McGraw (13) 32.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stableford: 4B: P Spry (7) D Morgan (8) 40. PM: T Sterck (20) B Sterck (24) 41 cb.

   COROWA: Stroke: 27-hole Foursome c'ship: B Taylor T Von arx 124.

   CRANBOURNE: Stableford: A: C Lovejoy (10) 39. B: A Chew (13) 39. C: A Coughlan (20) 40. Women: Medal: M Withers (24) 36.

   CURLEWIS: Stableford: P Sheedy (14) 38 cb.

   DEVILBEND: Medley: Stableford: T Pickles (20) 39. Women: N Robinson 33.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: R Scott (17) 32 cb. East: P Van der Zant (21) 37 cb. Stroke: Foursome C'ship: South: A Day Stoer 176 K Steel White 159.

   EASTWOOD: Mxd: Stroke: Ambrose: P Ball (17) R Ball (18) 64.25. Stableford: A: M Smith (7) 38. B: R Simons (13) 41. C: K Granger (36) 44.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: P McGhee (22) 41.

   FINLEY: Stableford: M Percy (33) 38. Women: E Bain (18) 35.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: A West (1) 8 up. B: M Hickox (12) 6 up.

   GISBORNE: Stableford: A Gordon (12) 39. Women: A Cordell (16) 40.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: M Opdam (20) 37.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: N Shoesmith (9) 39. B: D O'Connell (13) 37. C: A Steenberg (25) 43.

   GREEN ACRES: Par A: M Liszukiewicz (13) 2 up. B: R Allen (19) 2 up. Women: A Jordan (11) 2 down cb.

   GROWLING FROG: Stableford: D Heinert (24) 33.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal: A: K Heard (18) 62. B: W Robinson (25) 67. C: P Brophy (34) 66.

   HEATHCOTE: Mxd: Stableford: 4B: G Boyes (27) M Sims (37) 42.

   HEIDELBERG: Mxd: Stroke Foursome C'ship: Black: S Cashen (14) J Cashen (14) 150.50. M Stuart (4) T McLachlan (4) 163. Men: Stableford: A: P Giannelis (12) 39. B: S Clayton (16) 34. C: A Mchugh (25) 41 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: J Fusco (10) 39. Women: K Henningsen (7) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: S Goldsworthy (19) 34.

   KEYSBOROUGH: Par: D Lewis (14) 4 up cb. Women: K Naoumidis (16) 2 up.

   KOORINGAL: Stableford A: D Tyrrell (4) 39 cb. B: C Mola (13) 39. C: T Seychell (36) 41. Women: A/Medal: K Doerner (16) 38. B: T Burke 30 cb.

   LATROBE: Stableford: A: D Fairless (12) 41. B: R Giddings (15) 39. C: B Jones (36) 39. Women: A: E Liang (11) 36. B: S Thomson (22) 38.

   LORNE: Par: P White (11) 1 up.

   MANDALAY: Mxd: Par: R Blake (8) 2 up.

   MARYSVILLE: Par: P Jeffery (14) 4 up. Women: B Bellman (35) 1 up.

   MEDWAY: Stableford: A: A Deery (7) 39. B: G Harrison (14) 39. C: N Humphreys (24) 37. Women: Stroke: A: J Cooper (13) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: J Dupont (14) 36 cb.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: C Smith (10) 34.

   MIDLANDS: Stroke: A: M Petrie (10) 65. B: J Bourke (18) 67. C: D Rickard (19) 67. Women: T Benoit (25) 72.

   MOE: Medley: Stableford: P Majak (19) 35.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Legends: White: A Woff (10) 35 cb. G Anderson (17) 39. Open: M Munafo (6) 39.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: G Bailey (8) 38. B: L Shipsides (12) 38. C: T Miceli (18) 36. Women: N Wilson (27) 36.

   NEPEAN: Stroke: A: G Liddy (9) 65. B: P Alexander (23) 63.

   NEWRY: Stroke: R Toma (16) 72.

   NORTHERN: Stableford: A: P Lane (9) 40. B: J Harris (14) 41. C: P Gibson (19) 40 cb. Women: K Schenk (17) 36.

   PAMBULA MERIMBULA: Mxd: Stroke: American Foursome: L McBean I Ashton (7.5) 76.5.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: D Schmidt (16) 41. Men: B: G Lysaght (36) 37. Women: S Bull (24) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par: Kingswood: M Howell (30) sq cb. Par White: A: M Wilson (8) 2 up. B: S Gabriele (20) 8 up. C: P Hawkins (27) 1 up. Stableford: Peninsula South: A: T Smith (3) 41. B: L Senior (16) 37 cb. C: K Pratt (24) 38. Women: D Catchlove (27) 36 cb. Hole in one: T Smith at 10th.

   PETERBOROUGH: Stroke: Medal: P Sinnott (10) 61.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: P Mathieson (12) 41.

   RIVERSDALE: Stableford A: P Williams (11) 41. B: A Byrne (30) 42. Jnr: Par A: D Godfree (23) 5 up. Men: Stroke: Foursome C'ship: A: H Fewell C Chierego bt J Jacobs T Munn .

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke: Trophy: K Vickery (23) 63. A Scr: M Smith 78.

   RIVERVIEW: Stableford: 4B: A Loren (16) S Ashby (7) 43.

   ROSANNA: Stroke: A: R Templeton (10) 68. B: J Owen (20) 70. Women: L Hastie (23) 68.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East: G Wilson (-2) 39. Women: C Mowthrope (14) 35.

   ROSSDALE: Stableford: T Hynes (28) 40. Women: M Robinson (9) 35 cb.

   RUSHWORTH: Stroke: A: J Perry (12) 64. B/Medal: G Campbell (20) 63.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: D Kim (3) 37. B: M Choo (14) 39. C: B Hermosilla (20) 39.

   SANDHURST: Medley: Stableford 2B Agg: Champions: S Verma (12) N Verma (25) 33.

   SETTLERS RUN: Stableford Gold: A: G Emmitt (8) 37. B: D Buck (17) 36. C: R Cattanach (23) 42. Women: Green: J Hawke (35) 35.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1: S Blackburn (12) 40 cb. Div 2: D Teh (19) 41. Div 3: B Duggan (22) 43.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: B Kreymborg (8) 39. B: S Metcalfe (18) 41 cb. Women: C Pezet (8) 41.

   STRATHALLAN: Stroke: Medal: P Heenan (19) 64. A: C Baker (13) 69. B: S Workman (18) 69. C: A Wilson (23) 69. Women: S Lowerson (23) 75.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: H Ho (9) 43. B: J Stringer (23) 10.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: J Mazzoletti (11) 37.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: P Allen (4) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Par: Beach: A: A Boyd (5) 2 up cb. B: P Whyte (10) 2 down cb. C: B Andrew (17) 4 up.

   TOCUMWAL: Stroke: Medal: A: M Conway (9) 72. B: T Kelly (14) 69. C: J Conrad (20) 73. Women: A: T Frost (18) 75.

   TORQUAY: Stableford: T Fitzpatrick (8) 40. Visitor: D Smith (19 RACV Cape Shank) 39.

   VICTORIA: Stableford: M Whitehead (19) 37. Women: N Patel (19) 37. Medley: N Patel (19) A Brandt (16) 45.

   WATTLE PARK: Stableford: R Grant (16) 37.

   WESTGATE: Par: Medal: F Pulis (24) 5 up.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford: M Allen (19) 38.

   WOODLANDS: Stableford A: P Mason (5) 40. B: C Sinclair (12) 44. C: F Athaide (19) 41. Jnr: Medal: E Akckerman (17) 37. Women: Stableford: L Richards (18) 40.

   YARRA YARRA: Par: H Tan (20) 2 up. Women: K Smith (17) 1 down.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Par: 4B: Lake: P Abbott (10) C Abbott (24) 9 up. Men: Stableford: G Hoffman (20) 37.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: Medal: B Clark (9) 6 up. Women: T Saunders (21) 2 down cb.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
16 October 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: G Visscher (14) 38 cb. B: J Williams (18) 39 cb. Women: H Sims (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria