Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A: A Wiesniewski (11) 37. B: D Saunders (15) 37 cb. Women: J Jaksic (16) 29 cb.

   APOLLO BAY: Par: B Coller (16) 3 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stroke: Ambrose: R Longmuir (24) J Longmuir (22) L Chapman (15) K Waller (28) 54.875.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Bennett (28) 40. Women: A Fleischer (23) 36.

   BARHAM: Par: G Beveridge (36) sq.

   BENDIGO: Stableford: B Evorall (8) 37.

   BERWICK MONTUNA: Par: B Head (16) 4 up.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: B Cooper (4) 38. B: R Meldrum (24) 39.

   CAMBERWELL: Stableford: A: R Sorani (14) 42. B: G Brooker (18) 42 cb. C: J Whitehead (35) 45. Trophy: G Brooker .

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: P Murcott (24) 39 cb.

   CERBERUS: Mxd: Stableford: 4B: S Drummond (3) M Thornell (27) 41.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: J Liao (2) 40. Churchill Park: C Phengsavath (17) 35 cb.

   COHUNA: Par: W Robinson 5 up. Women: W Woods (31) 1 down.

   COMMONWEALTH: Women: Par: J Gray (21) 3 up. Men: Par White: A: R Howells (5) 5 up. B: K Homewood (24) 3 up cb.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stroke: R Martin (23) 73.

   CRANBOURNE: Mxd: Stroke: American Foursome: A Landes J Landes (12.75) 72.25. Men: Par: A: B Davis (6) 3 up. B: A Paul (17) 2 up cb. C: G Martin (22) 4 up. Women: W Beron (24) 2 up.

   CYPRIOT: Stableford: A: W Kershaw (11) 27. Men: Stableford Gold: B/Medal: L Chang (23) 35. C: G Alexandrou (31) 34.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: J Sharrock (8) 41.

   EASTERN: Mxd: Par: South: F Wong (9) 4 up. North: W Grandal Jnr (15) 3 up. East: S Tibb (14) 4 up.

   EASTWOOD: Stableford A: A Whitfield (10) 41. B: D Goldsmith (16) 44. C: A Brush (21) 41. Women: Yellow: T Zwagerman (39) 30. Stroke: Foursome C'ship: V Laurito J Versteegen 171.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: P McGhee (23) 56.

   FINLEY: Women: Stableford: J Delmenico (21) 30. Men: M Percy (29) 41.

   GARDINERS RUN: Medley: Stableford: R Kinsella (11) 42 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: P McNeish (8) 36.

   GISBORNE: Stableford: T Deveny (18) 42. Women: A Cordell (15) 32.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: S Williams (14) 66.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: B Banks (24) 47.

   GREEN ACRES: Stableford: A: G Ooi (15) 37 cb. B: D Murray (23) 46. Women: A Quinn (19) 38. Men: Stableford PM: White: S Carroll (8) 37. Women: Stableford: J Goldsmith (31) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: Q Sear (20) 37.

   HARP: Mxd: Stableford: A: T Tanmahapran (16) 33. B: J Nunan (32) 35. C: P Brophy (34) 34.

   HEIDELBERG: Par: A: C George (9) 5 up. B: A Pratt (17) 3 up. C: J Parrertt (25) sq cb. Women: C Dorrat (39) 2 up.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: B Murphy (25) 38.

   HILLTOP TATURA: Mxd: Stableford: 4B: M Jeffers (31) S Jeffers (33) 49.

   HUNTINGDALE: Stableford: N Ward (2) 36. Women: K Smith (22) 37.

   KERANG: Stroke: B Gillingham (17) 61. Women: J Martin (26) 68.

   KEW: Stableford: Y Masahide (17) 37 cb. Women: S Hua (27) 37.

   KEYSBOROUGH: Stableford: J Dalton (21) 40. Women: Stableford: T Small (20) 43.

   KOORINGAL: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: M Jones (14) R Jones (38) 74.5. Men: Par White: A: Q Do (3) 4 up. B: S Marchewka (16) 3 up. C: H Muller (36) 5 up. Women: Yellow: H Wilson (19) 1 up.

   LATROBE: Medley: Stableford: 4B: S McCarthy (1) W Howard (24) 46.

   LORNE: Stroke: R Dalziel (32) 67.

   MARYSVILLE: Mxd: Stroke: Y Kuan (12) 70. Women: M Page (22) 77.

   MEDWAY: Stableford: A: M Ryan (10) 42. B: L Farrugia (18) 42. C: I Liddle (25) 38. Women: A: S Newham (23) 35.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: J Clements (6) 35.

   MIDLANDS: Stableford: A: R Sawyer (11) 41. B: R Castles (14) 40. C: D DiCesare (40) 40. Women: P Bandy (10) 36.

   MOE: Stableford: A Bassman (scr) 38.

   MORNINGTON: Stableford: 4B: S Upfield M Stephens 45 cb.

   MYRTLEFORD: Stableford: 4B: A Scr: N Schneider V Saunders 40. T Laitch (12) D Leitch (25) 42.

   NEPEAN: Par: A: T L'Huillier (12) 5 up. B: F Frendo (17) 1 up. Trophy: T L'Huillier (12) 6 up.

   NORTHERN: Stableford: A: F Agius (11) 38 cb. B: L Gallant (15) 39 cb. C: N Britt (19) 42. Women: M Turner (15) 34 cb.

   PAKENHAM: Mxd: Par: M Hogan (16) 2 up.

   PAMBULA MERIMBULA: Mxd: Stableford: Irish Team: M McArdle (14) N McArdle (23) E McErlain (13) P McErlain (26) 109.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: S Morris (1) 38.

   PENINSULA KINGSWOOD: Par: Kingswood: A: S McMahon (11) 7 up. B: C Steedman (22) 1 up cb. C: P Walsh (29) 2 up. Women: Y Jang (16) 1 down. Men: Stableford Peninsula South: White: A: J Brown (9) 39. B: S Tickell (19) 35 cb. C: G Moran (25) 35. Women: Stableford: E Tickell (20) 33.

   PETERBOROUGH: Stroke: Medal: H Huffadine (3) 65.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: K Hradsky (15) 67.

   RIVERSDALE: Stableford: A: M Gao (8) 40 cb. B: R Tang (24) 46.

   RIVERVIEW: Stableford: R Rubira (21) 34.

   ROSANNA: Par: A: P Bulic (12) 5 up. B: K Siede (20) 7 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Stableford East: G Schonewille (6) 38 cb. Women: Stableford: M Knudson (19) 30.

   ROSSDALE: Men: Stableford: A Macquire (21) 39 cb. Women: L Chapman (19) 31. Mxd: 4B: C Thorne (22) G Thorne (13) 47.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: L Elliot (5) sq. B: V Hau (11) 1 up. C: H Jung 3 up cb.

   SANDHURST: Par: North: A: A Laub (11) 2 up. B: K Khor (19) 3 up. Women: M Sumithran (13) sq. Medley: Stableford: Champions: K Vendy (5) 35.

   SETTLERS RUN: Stableford Gold: A: G Roscoe (9) 36. B: M Hatch (13) 35. C: R Cattanach (22) 36. Women: Green: M Patterson (40) 32.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: J Turnor (20) E Johnston (30) 45.

   SOUTHERN: Stableford: A: G O'Callaghan (1) 37. B: M Lomas (18) 42. C: S Sismanoglou (24) 43.

   SPRING VALLEY: Stableford: J Drysdale (27) 41. A: R Simmons (3) 41. B: D Phelan (22) 41.

   STRATHALLAN: Stableford: E Koren (18) 40. A: P Gaut (7) 33 cb. B: G Britton (17) 36. C: S Walker (24) 37.

   SUNSHINE: Stableford White: A: D Nguyen (17) 42. B: T Aue (18) 42. Women: Stableford: N Crouch (44) 38.

   THE DUNES: Stableford: The Dunes: B Sison (26) 40.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: A: N Ilic (9) 37. B: B Blaschka (12) 37. C: P Kakolyris (25) 36. Women: Div 1: A Okumura (23) 33.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: P Thompson (22) 3 up.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Creek: A: B McDonald (8) 35 cb. B: V Logan (26) 33 cb.

   TORQUAY: Stableford: B Chandley (18) 40. Visitor: A Cations (4) 39.

   VICTORIA: Stableford: P Smith (8) 37 cb. Women: S Lovf (26) 42. 4B: S Lovf (26) Y Gunther (22) 46.

   WATTLE PARK: Stroke: R Grant (16) 64. C'ship: R Grant (16) 131.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: G Box (10) 36. B: S O'Brien (20) 36.

   WESTGATE: Stableford: A: G Ravenscroft (14) 35. B: K Holden (26) 35.

   WHITTLESEA: Mxd Par: I Finlayson (14) 1 up.

   WODONGA: Medley: Stableford: D Gill (+2) 38 cb.

   WOODLANDS: Medley: Stableford: P McEniry (10) W McEniry (16) 42. Men: A: D Stevenson (7) 41. B: G Tweedly (15) 41. C: L Broughton (19) 38. Women: Stableford: H Norton (29) 37.

   YARRA YARRA: Stableford: K Fuller (21) 36 cb. Women: V Ko (25) 34 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Murray: A: D Wegener (4) 38. B: J Ramsdale (17) 36. Women: A Castles (20) 34.

   YERING MEADOWS: Women: Stableford: Nursery: E Maroney (16) 31 cb. Men: L Morabito (17) 40.

 

 

 




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

16 October 2017
Entries are now open for the 2017 Men's & Women's Port Phillip Open Amateur (Inc. Victorian Amateur Qualifying Rounds). Read more
16 October 2017
Golf Victoria played host to 16 Special School PE teachers for the first MyGolf Schools teacher PD for Special/Special Development schools in ... Read more
16 October 2017
AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: G Visscher (14) 38 cb. B: J Williams (18) 39 cb. Women: H Sims (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria