Victorian club golf results - Sunday

 

AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A: D Prior (11) 35. B: G Murray (21) 35. Women: R Cochrane (14) 30.

   AUSTRALASIAN: Stableford: Trophy: Medal: P MacBean (32) 43.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: A Fleischer (23) 68. L Kitt (33) 73.

   BENDIGO: Men: Stableford White: R Winzar (25) 41.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: L Reedman (14) 41.

   BLACK BULL: Stableford Black: G Soutter (7) 36.

   BOX HILL: Mxd: Stableford 4B: White: K Wilson (26) C Pearson (33) 49. L Rogan (9) 34.

   CAMBERWELL: Stableford: A: M Burke (17) 44. B: G Brooker (18) 42. C: E Shaw (31) 41.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: G Hamilton (5) 39.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: P Atkinson (17) 40. Churchill Park: X Paredes (14) 36 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: D Barry (16) 39. Women: B Barry (20) 33.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: D Bryant (33) 35 cb. Men: Stableford White: A: L Sioros (17) 39. B: T Wilson (25) 37.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Mxd: Stroke: D Lindrea (12) 71.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: P Morgan (7) 40. B: M Dubuisson (13) 39. C: M Joel (27) 38. Women: R Grusd (22) 36.

   CURLEWIS: Mxd: Par White: A: A Hickey (10) 3 up.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford White: M Dale (16) 39. K Stuart (29) 26 cb.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford: G Coventry (16) 38.

   EASTERN: Mxd: Par: South: J Glenn (21) 1 down. North: B Hawker (26) 1 up. East: P Lennon (21) sq cb.

   EASTWOOD: Men: Par White: A: P Farrell (6) 3 up cb. B: M Lumsden (18) 3 up. C: G Oakley (36) 4 up. Women: Par: A Holmes (20) 3 down cb.

   FINLEY: Women: Stableford: J Dean (19) 30. Men: B Fahey (28) 36. Cock o' Walk: B Fahey (28) 36.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: A: M Scott (8) 41 cb. B: B Stallworthy (19) 47.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Atkins (15) 37.

   GISBORNE: Stableford White: C Saunders (11) 37. Stableford: K Brites (34) 33.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: S Bird (22) 71.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: M Portelli (10) 34. B: D Wild (13) 43. C: B Campbell (19) 35 cb.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: R Cairns (8) 38. B: R Dow (20) 38. Women: Stableford: I McInerney (27) 35.

   GROWLING FROG: Stableford: M O'Brien (6) 38.

   HARP at Sandringham: Mxd: Stableford: A: F LeeAck (17) 38. B: J Hoey (29) 39. C: H McLennan (38) 33.

   HEIDELBERG: Stableford Medal A: S Cashen (2) 36. B: D Hartney (14) 38. C: G Selkrig (18) 40. Women: Stableford: J Pavy (21) 35.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Foursome C'ship: K McNamara D Maginness bt B Reiter C Pascoe 5-3. Stableford: S Green (10) 37. Women: L Smith (24) 36.

   KEW: Men: Stableford: P Ahern (21) 46. Women: K Yagi (20) 34.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: S Brezic (14) 43. B: R Tonkin (21) 41. Women: D Smith (8) 35. Hole in one: S Rankine at 3rd.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: B Hall (10) 35. B: A Zelez (18) 37. C: T Foley (26) 42. Women: Stableford: V Cleary (21) 34 cb.

   LATROBE: Men: Stroke: Foursome C'ship: C Page C Downes 156. Stableford A: G Mann (12) 35. B: T Tardio (15) 39. C: P Gillen (21) 40. Women: A: A Giddings (10) 36. B: R Cyyne (29) 35.

   LORNE: Men: Par: P White (11) 3 up.

   MARYSVILLE: Par: S Coker (21) 2 up. Women: G Leigh (10) 1 down.

   MEDWAY: Par: A: F Cooray (16) 7 up. B: S James (24) 3 up. Women: C McMillan (11) sq.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: K Pridham (16) 40.

   MIDLANDS: Stableford: A: B Stevens (10) 40. B: D Foy (16) 37. C: D Bodey (24) 45. Women: J Morrison (9) 35.

   MIRBOO NORTH: Stableford: 4B Agg: S Bright (14) D Bright (42) 61.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: L Mclean (15) 49. B: R Sylvester (21) 40.

   NEPEAN: Stableford: A: N McCartin (9) 35. B: M McGill (26) 37.

   NEWRY: Stableford: A: C Seymour (15) 39. B: B Miller (20) 37.

   NORTHERN: Par A: B Monkcom (12) 7 up. B: J Gulifa (17) 5 up. C: P Walker (19) 6 up. Women: A Burgess (17) 3 up.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: S Bloomfield (24) 38.

   PAMBULA MERIMBULA: Medley: Stableford: 4B: A Lavender (20) P Lavender (16) 45.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Driscoll (3) 37. B: A Biggs (20) 40. Women: A Wood (37) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: P Neuhold (8) 37. B: S Lombardo (23) 41. C: D Chenery (36) 39. Women: V Young (32) 32. Men: Stableford Peninsula South: White: A: F Andrews (11) 39. B: M Wilson (20) 37. C: D Ritchie (25) 33. Women: Stableford: K Smith (30) 34.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stroke: M Hay (25) 66.

   RIVERSDALE: Stableford: A: B Craine (14) 41. B: H Huang (18) 40 cb.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stroke: Foursome: C Bowles (11) M Bagg (12) 67.5.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: F Wiley (13) 68.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: S Lim (14) 40. B: N Buszard (16) 39 cb. Women: J Robertson (30) 34 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par East: White: J Eaton (9) 1 up. Women: Par: D Ludlow (18) 1 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford: P Leahy (13) 42. Women: J Azzopardi (40) 35 cb.

   RUSHWORTH: Stableford: R Geisler (16) 38.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford White: A: R Koers (4) 38. B: M Scott (12) 40. C: I Viney (17) 41. A: R Koers (4) 38. B: M Scott (12) 40. C: I Viney (17) 41.

   SANDHURST: Women: Stableford: North: J Boyd (26) 32. Men: A: B Hudson (11) 39. B: P Camilleri (14) 40. Medley: Champions: N Paterson (18) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: G Withers (6) 36. B: N Fullerton (18) 35. C: D Schaede (27) 39. Women: Green: M Johnson (21) 35.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: C Langdon (14) 2 up cb. Div 2: G Hobbs (15) 2 up. Div 3: T Blair (27) 1 up cb.

   SPRING VALLEY: Stableford: G Robinson (7) 37 cb. H Chan (25) 39. L Ristic (17) 37 cb.

   ST ANDREWS BEACH: Mxd: Stableford White: J Popplestone (13) 35.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: K Sing (19) 67. A: L Nicholls (15) 69. B: T Lumsden (21) 72. C: T Mahmoud (27) 69. Women: L Gorey (25) 75.

   SUNSHINE: Women: Par: E Tricklebank (36) 5 down. Men: Par White: A: T Le (17) 4 up. B: G Whinney (25) 3 up cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: H Hooper (3) 39. B: R Gilson (16) 34. C: Z Zhou (20) 32. Women: M Ghiradello (17) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: T English (24) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: T Roberts (19) 32.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Creek: A: B McDonald (6) 37. B: E Thomas (23) 39.

   TORQUAY: Mxd: Par: R Drury (19) 1 up. Men: Visitor: P Palimaka (12) 7 down.

   VICTORIA: Men: Stableford: M Fennessy (18) 38. Women: S Iafrate (21) 35. Men: 4B: K Halpin (10) L Schmidt (36) 43.

   WATTLE PARK: Stableford: R Grant (16) 37.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: A Simpson (9) 35. B: P Haberecht (22) 42.

   WESTGATE: Stableford: A: O Stubberfield (14) 39. B: L Graham (23) 43. Stroke: Matchplay: J Matthews bt J Brown 5-4.

   WHITTLESEA: Mxd: Par Hcp: White: A: G Fitzgerald (18) 2 up.

   WOODLANDS: Men: Par: A: B Smith (4) 5 up cb. B: A Mirams (13) 4 up. C: J McConville (29) 5 up. Women: A: M Itschert (16) sq. Medley: 4B: M Fothergill (19) T Fothergill (21) 6 up.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: M Bygrave (21) 41. Women: Stableford: L Mather (32) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: G Browning (19) 38. Women: W Hennessy (11) 32 cb.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: R Peraic (18) 39 cb. Mxd: Par: 4B: L Kenway (36) G Kenway (14) 9 up cb. Team Agg: M Jury (39) A Jury (14) M Mair (23) B Marshall (8) 9 down.

22 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Keysborough Golf Club today. Read more
22 February 2018
Jasper Stubbs and Alizza Hetherington will captain Team Victoria as the state’s top twelve juniors head to Western Australia in April. Read more
22 February 2018
ALEXANDRA: Women: Par: B Doyle (17) 4 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria