Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: Medal: R Coleman (21) 36. Women: Medal: J Jaksic (16) 30. Hole in one: C Adams at 7th.

   AUSTRALASIAN: Stroke: Medal: J Zapantis (14) 58.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: 4B: C Michael (22) H Jordy (6) 45.

   BALLAN: Stroke: A: M Di Fiore (13) 65. B: D Mayne (24) 70. Jnr: K McGreoger (19) 63.

   BARHAM: Mxd: Stableford: 2B: G May (13) J Wall (+1) 40.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: P Wood (22) 38.

   BOX HILL: Mxd: Par: C Kapetanakis (11) G Burton (32) 12 up.

   CAMBERWELL: Stableford: A/Medal: J McLaren (17) 42. B: J Kemp (20) 41. C: D Weymouth (27) 34.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: K Timmins (2) 35.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: B Rawlings (The SGA) (17) 41. Waverley: B Ong (12) 39.

   COHUNA: Stableford: P Richardson (13) 34. Women: L Richardson (23) 28.

   COMMONWEALTH: Par: A: B Mackenzie (17) 1 up cb. B: G Gale (19) 1 up. Stableford: Trophy: N Patching (18) 142.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: A Gibson (16) 34 cb.

   CRANBOURNE: Par: A: J Rucinski (9) 1 up. B/Medal: R Brown (15) 3 up. C: W Brouze (27) 2 down cb.

   CURLEWIS: Par: N Unsworth (9) 2 up cb.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: L Dale (21) 34.

   EASTERN: Mxd: Par: South: E Ng (16) 3 up.

   EASTERN SWARD: Par: A: G Bell (15) sq. B: P Thomson (20) sq. C/Medal: T Prosser (25) 1 up. D: K Wild (28) 1 down.

   EASTWOOD: Mxd: Stableford: A: A Stephens (11) 40. B/Medal: S Hawkless (16) 43. C: E Herbet-Allan (28) 37.

   ELSTERNWICK PARK: Stableford: S Dagher (19) 41.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: S Gillan (9) 42.

   GARFIELD: Medley: Stableford: R Calderara (11) 33.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: M Williams (10) 65 cb.

   HARP at Yarra Bend: Mxd: Stableford: A: F LeeAck (17) 36 cb. B: H Jansen (25) 32. C: T Anderson (40) 24 cb.

   HEATHCOTE: Stroke: Medal: M Green (22) 67.

   HEIDELBERG: Stroke: Medal: A: L Aylen (-2) 71. B: J Tyrell (14) 72. C: A Zanon (22) 68. Women: Stableford: Medal: J Pavy (20) 35.

   HUNTINGDALE: Par: M Pond (16) 4 up.

   KEW: Women: Stableford: A Draschler (17) 35. Men: R Pascoe (16) 46. Women: PM: W Reynolds (17) 37. Men: H MacKinnon (29) 39 cb.

   KEYSBOROUGH: Stableford: T Fonti (23) 39 cb. Women: D Smith (6) 33.

   KOORINGAL: Men: Stableford: 4B: M Buckley (11) J Buckley (16) 40. Stableford White: A: M Doolan (11) 34. B: M Lu (15) 36 cb. C: M Farrugia (28) 38. Women: Stableford: C Turner (25) 33 cb.

   LATROBE: Stableford: A: W Chong (10) 38. B: F Haleem (23) 39. Women: Stroke: A: R McLaugnlin (18) 73. B: M Hocking (26) 73. Scr: A Giddings 84.

   MARYSVILLE: Medal: A Littlejohn (21) 69. Women: Medal: G Leigh (9) 70.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: J Portelli (15) 33.

   MIDLANDS: Stroke: A: D Both (14) 69. B: B Klein (17) 70.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Legends: C Rees (36) 41. W Hatch (10) 23.

   NEPEAN: Stroke: A: T L'Huillier (13) 59. B: B Walker (18) 64.

   NORTHERN: Stableford: A: A Lazenby (9) 37. B: A Lorenzi (18) 36. C: G Tarallo (21) 36. Women: J Ryan (24) 34.

   OLINDA: Stableford: 36-hole: A: J Smith (15) 66. B: J Ellerbock (21) 62.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: S Bloomfield (23) 34.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Dann (12) 36. B: B Kennedy (24) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: P Soon-Shiong (18) 30. Men: A: P Ball (7) 36. B: A Chauhan (19) 36. Stableford Peninsula South: White: A: C Manning (5) 34. B: S Chan (24) 32 cb.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (14) 37.

   RIVERSDALE: Stroke: P Lee (14) 64.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: President's Trophy: A: C Bowles (10) 35. B: D Michalowski (19) 39.

   RIVERVIEW: Stableford: M Fry (5) 37.

   ROSANNA: Stableford: G Russell (2) 36 cb. Women: C Odgers (6) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Par: East: L Polo (18) 1 up.

   ROSSDALE: Stableford: A Mason (Peninsula Kingswood 18) 31 cb.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: L Keenan (6) 37. B: M Scott (13) 36. C: S Piper (17) 35.

   SANDHURST: Stableford: Champions: S Cheng (22) 38. Women: J Lim (28) 31.

   SETTLERS RUN: Par Gold: M Wade (26) 4 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: B Curran (25) 36.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: Div 1/Medal: C Martin (12) 38. Div 2: R Smith (21) 38.

   SPRING VALLEY: Stableford: B Dolman (14) 40.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: D Patterson (15) 38. A: P Gaut (8) 36. B: T Lumsden (21) 30. C: M Hodgson (28) 35.

   SUNSHINE: Stableford: W Marshall (8) 37. Women: A Hing (11) 33.

   THE HERITAGE: Stableford: Henley: B Blaschka (10) 37. Women: E Pokeng (37) 30.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Moonah: M Di Camillo (8) 37. Ocean: S McMillan (8) 19. Long Island: M Wilson (7) 36.

   TOCUMWAL: Stroke: Medal of Medallists: Medal: J Sacco (19.2) 76. A: G Brooks (9.4) 90. B: B Cavanagh (15.5) 98. Women: A: K Conrad (14.7) 80.

   TORQUAY: Stableford: R Drury (18) 36. Visitor: D Jaques (-1 Barwon Valley) 34.

   VICTORIA: Stableford: T Witherow (13) 36. Women: G Ruffels (+2) 32. 4B: M Trebilcock (13) Y Cupples (23) 38.

   WATTLE PARK: Stableford: 4B: G Tomazic (18) B Haikal (26) 37.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: S Hardwick (12) 34. B: T Jansen (19) 38.

   WESTGATE: Stableford: A: S Smyth (8) 37. B: J Dessmann (22) 37. C: K Holden (26) 37. Trophy: G Ravenscroft (14) 107. S Smyth (8) 107. S Smyth (8) 107.

   WOODLANDS: Par: A: D Roberts (11) 1 up cb. B: G Brown (22) 2 up. Women: K Smith (12) 3 down cb. Jnr: Medal: M Ricco (24) 3 down.

   YARRA YARRA: Stableford: K Brooks (3) 36 cb. Women: D Simmons (32) 26 cb.

   YERING MEADOWS: Par: Nursery: K Dunkley (12) 1 up. Women: J Kennedy-Borg (3) 6 down.

23 November 2017
All the elements of what could potentially be a great golf tournament emerged on cue for the Emirates Australian Open today. Read more
23 November 2017
NSW’s Cameron Davis leads the morning field after round one Read more
23 November 2017
CURLEWIS: Men: Stableford: A: J Vrbovski (5) 39 cb. B: G Leonard (13) 39. C: P Noonan (21) 48. Green: B Sharp (35) 44. Read more
MyGolf
Golf Victoria