Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: A: J Young (10) 37. B: T Lehmann (21) 41. Women: R Cochrane (14) 32 cb.

   APOLLO BAY: Stableford: B McKenzie (17) 35.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: Team: P Lacey M Canly D Bennett J Fleischer 128.

   BARHAM: Mxd: Stableford: J Gould (42) 37.

   BENDIGO: Men: Stableford White: B Wilson (2) 40.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: R Young (8) 37 cb.

   BOX HILL: Stableford: A: T Smyth (15) 41. B: A Mathers (21) 36.

   CAMBERWELL: Stroke: Trophy: J McLaren (15) 63. A: J McLaren (15) 63. B: K Johns (22) 69 cb. C: W Maguire (27) 69.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: G Jollands (6) 36.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Medal: Waverley: D Hicks (10) 39 cb. Churchill Park: L Choummanivong (20) 38.

   COHUNA: Men: Par: D Pearce (21) 8 up. Women: L Richardson (23) 1 up.

   COMMONWEALTH: Stableford: A: B Phelan (11) 40 cb. B: R Richards (26) 39. Women: A Hughes (37) 41.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S Leigh (12) 37. B: R Brown (15) 39. C: M Lipschitz (20) 37. Women: I Komesaroff (21) 33.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: R Kershaw (18) 39.

   CYPRIOT: Stableford: A: M Klerides (15) 34. B: G Georgiou (26) 31. C: S Newton (28) 30. Stroke: Matchplay: P Chrisanthou bt C Kokkinos 6-5. W Kershaw bt L Chang .

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford G Coventry (17) 39.

   EASTERN: Stroke: Matchplay: South: C Smith M Nerantzoulis bt L Cawood J Moodie 2-1. Mxd: Stableford: R Bonsak (31) 38. North: T Iedema (5) 36. East: J Mackay (12) 38.

   EASTERN SWARD: Par: 4B: B Brunsdon (23) K Thomas (14) 6 up cb. C'ship: R Clasby J Matthews 12 up.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: P Crockett (10) 39. B: P Webb (18) 37. C: A Brush (21) 30 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A Costanzo (13) 34.

   FINLEY: Mxd: Stableford: 4B: P Shand (13) V Chisholm (Berrigan 21) 40.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: D Miles (20) 43.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: S Kohut (8) 37. B: P Ryan (19) 31.

   GISBORNE: Stableford: L Rae (23) 36 cb.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: S Avaa (25) 39.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: C Tanwangco (12) 40. B: R Dunbar (22) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: A: P Jordan (16) 43. B: M Mazzocato (24) 33 cb. Women: A Quinn (18) 34 cb.

   GROWLING FROG: Stableford: S Rr (22) 39.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal: A: D Hickleton (14) 67 cb. B: J Hoey (29) 65. C: P Brophy (35) 72.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: D Mac (10) 43. B: D Hartney (13) 41. C: G Cates (19) 41. Women: B Looner (20) 37.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: B Murphy (23) 37.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: A Howell (16) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford A: A Senkic (6) 35. B: S Goldsworthy (21) 35.

   KEW: Women: Stableford: A Byrne (36) 35. Men: S Batterham (23) 42.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: S Thompson (16) 44. B: B Conners (19) 41. Hole in one: M Bennett at 12th. Women: L Hilet (20) 36 cb.

   KOORINGAL: Men: Par: A: M Wood (2) 3 up. B: R Ford (23) 1 up cb. Women: V Bartlett (21) 1 down.

   LATROBE: Men: Stableford: A: S O'Connell (7) 36. B: M Canty (17) 40. C: J Perrin (32) 41. Women: A: L Nguyen (20) 31. B: M Hodgins (27) 34.

   MARYBOROUGH: Mxd: Stroke: Ambrose: M Shortall (1) A Maggs (5) P Jennings (14) B Patten (20) 55. Scr: S Sheedy A Smith R Prendergast J Williams 61.

   MEDWAY: Men: Par: A: J Mackenzie (8) 4 up. B: A Magazzu (17) 3 up. C: J Leury (24) 1 up. Women: M Ryan (14) 1 down.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford: P Tudor (10) 37.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: M Sterling (6) 36.

   MIDLANDS: Men: Stableford: W McKenzie (13) 37.

   MORNINGTON: Men: Par: M Duff (12) 2 up cb. Women: A Coombes (29) 2 up.

   NEPEAN: Men: Stableford: A: N Monaghan (10) 38. B: M McDonald (16) 38.

   NEWRY: Stroke: A: G Smith (16) 71. B: B Adams (21) 69.

   NORTHERN: Men: Par: A: D Wright (4) 6 up. B: G Smith (17) 6 up. C: L Ramalinga (23) 4 up. Women: B Culakovski (35) 3 down. Mxd: Stroke: Foursome: M Saunders C Simpson (22.5) 140. Foursome C'ship: D Walters V Agius 166.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Lewin (29) 35.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: J Brown (8) 39. B: M Shaw (20) 37. Women: G Kramme (15) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood: A: V Mignone (13) 40. B: T Burrows (22) 37 cb. C: R Melnjak (31) 41. Stableford: Y Jang (16) 35.

   POWERGRIP SOCIAL at Flinders: Stroke: A: J Smith (17) 64 cb. B: N Baker (30) 67.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: L Xin (11) 41 cb. B: S Fieldsend (21) 44. Hole in one: G Marshall at 12th.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: 2B: R Perez (23) B Hardigan (29) 47.

   RIVERVIEW: Stableford: R Poa (17) 37.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: T Morgan (10) 36 cb. B: C Landy (18) 40. Women: I Mooney (23) 36 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford East: C Chevallier (8) 40 cb. Women: M Scott (35) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: C Thorne (22) 40. Trophy: S Foots (20) 33. Women: E Vinton (26) 34. Trophy: E Vinton (26) 34.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: D Tamatea (8) 6 up. B: G Phillips (10) 1 up. C: P Malone (24) 1 up.

   SETTLERS RUN: Mxd: Stableford: 4B Agg: M Verbi (13) M Johnston (9) 74.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: K Anandeswaran (12) 40 cb. Div 2: G Bryce (18) 37. Div 3: F Valasis (24) 42.

   SPRING VALLEY: Stableford: A Petric (29) 35 cb. P McAlary (10) 38 cb. S Child (27) 40.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Hook (27) 36. A: E Koren (16) 35. C: P Reidy (31) 35.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: C Marsters (10) 41. B: T Black (16) 40. C: P Marsters (21) 38. Women: D Darch (28) 33.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: B Lucas (20) 35.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: G McDonald (25) 44. Women: A Okumura (21) 33 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: L Horswood (4) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Creek: A: J Spalding (5) 36. B: S Burbury (13) 41. C: A Gillon (24) 37 cb.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: H Jankov (11) 43. B: W Porczak (16.6) 38. C: L Rickard (23.5) 41. Women: H Crilly (11.4) 36.

   TORQUAY: Men: Stableford: M O.Malley (27) 41.

   VICTORIA: Men: Stableford: D Peters (0) 41. Women: M Nowlan (23) 41. 4B: K Newham (9) A Brandt (17) 44. Men: Hole in one: S Mahar at 19th.

   WATTLE PARK: Men: Stroke: Medal Aug: R Grant (16) 65 cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par A: R Gutterson (15) 2 up. B: K Lee (22) 9 up.

   WESTGATE: Men: Par A: N Joyce (9) 2 up. B: R Jelesic (17) 5 up. C: K Holden (25) 3 up. Trophy: P Tomal (4) 4 up.

   WHITTLESEA: Mxd: Stroke: T Romari (7) 71.

   WOODLANDS: Medley: Par: J Barr (3) C Stone (3) 6 up. Men: A: B Ellison (6) 4 up. B: M Todd (12) 3 up. C: I Hackett (19) 5 up. Women: W Ford (27) 1 down cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: B Wein (8) 38 cb. Women: L Deakin (21) 37.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: G Stone (14) 41. Women: J Anwin (21) 38.

   YERING MEADOWS: Women: Par: Nursery: V Meade (25) 2 down. Men: T Farren (17) 3 up.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
18 October 2018
ALEXANDRA: Women: Stableford: D Richardson (14) 35. Read more
MyGolf
Golf Victoria