Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Stableford: Ranfurlie: Medal: T Pastuska (29) 40.

   AUSTRALASIAN: Stroke: B Hendry (14) 62.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: D Frew (9) 69. I Child (33) 74.

   BARHAM: Medley: Stableford: M Cook (21) 35.

   BENDIGO: Men: Stableford Yellow: R Black (20) 37.

   BOX HILL: Mxd: Par White: A: R Mascali (14) 2 up cb. B: D Maher (17) 4 up.

   CAMBERWELL: Stroke: A/Medal: J Reilly (13) 61. B: C Monson (19) 65. C: B McGuinness (27) 64.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: R D'Arcy (13) sq.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: A: N Nakhala (12) 33. Mxd: Stableford: Waverley: L Smona (7) 39 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: I Sartori (21) 39.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: J Darbyshire (34) 35 cb. Men: Stableford White: A: C Tahche (14) 39. B: A Shipham (25) 38.

   COROWA: Stableford: T Addison (7) 37.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S McPherson (11) 36. B: D Braver (15) 33 cb. C: J Levine (23) 34. Medal Sep: S McPherson (11) 36.

   CURLEWIS: Stableford: M McFarlane (8) 36.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: L Gorton (22) 27.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: J Catton (22) 62.

   EASTERN: Mxd: Stableford: East: B Sinclair (10) 42. B Sinclair (10) 42.

   EASTWOOD: Stableford: A: D Lord (11) 37. B: A Ling (20) 39 cb. C: D Craig (21) 34. Women: J Webb (8) 30.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: Matchplay: C Fitchet bt D MacCallum 3-2. Stableford: A Pondard (10) 39.

   FINLEY: Stroke: B Fahey (29) 69. Women: E Bain (20) 72.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par: J Henderson (20) 9 up.

   GISBORNE: Medley: Stableford: A Gordon (12) 38.

   GLEN WAVERLEY: Par: M Williams (9) 4 up.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: D Watson (14) 36. B: H Ezzat (21) 38.

   GREEN ACRES: Stableford: J Kennedy (17) 40. Women: Stableford: S Shannon (14) 36.

   GROWLING FROG: Stableford: B Hartigan (36) 43.

   HARP: Mxd: Stableford: A: F Lee Ack (16) 36. B: J Leydon (24) 42. C: P Brophy (34) 39.

   HEIDELBERG: Women: Stableford: H Parke (20) 36 cb. Men: A: N Box (9) 41. B: S Brumale (17) 36 cb. C: G Hunt (23) 38.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (4) 39.

   HOWLONG: Stableford: G Dundas (9) 40. Women: Stroke: M Seddon (29) 70 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: C Hansen (9) 38. Women: S Narita (41) 31.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: S Goldsworthy (21) 38.

   KEYSBOROUGH: Stableford: A Bamber (16) 39. Women: Stableford: Y Banks (24) 34. Men: Par Father/Son Trophy: J Woods (21) M Woods (17) 6 up.

   KOORINGAL: Par A: M Wood (2) 1 down. B: C Mola (13) 1 down cb. C: K Peachey (20) 1 up. Women: Par: T Tyrrell (43) 1 up.

   KYNETON: Stroke: A/Medal: J Harris (8) 68. B: P Clohesy (16) 72. C: W Dodd (22) 75. J Coley (15) 288 cb.

   LATROBE: Stableford 4B: S O'Connell (6) J Perrin (26) 50. Women: Par: S Woon (23) sq. Men: Par A: J Smith (12) 2 up. B: H Pearson (26) 5 up.

   LORNE: Stableford: P Ironmonger (26) 33.

   MALLACOOTA: Women: Stableford: G Weeks (30) 38. Men: 3B: G Hopkins (13) S Pooley (14) O Liedtke (17) 75.

   MANDALAY: Mxd: Par: M Smith (16) 4 up.

   MARYSVILLE: Par: Medal: M Kuan (14) 3 up. Women: Medal: M Page (22) 1 down.

   MEDWAY: Par: A: R Rodriguez (13) 1 up. B: I Liddle (24) 2 up.

   MIDLANDS: Stroke: A: M Mennen (12) 74. B: P Agnew (13) 73. C: B Waters (19) 72.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: G Williams (2) 30. Legends: S Cotton (20) 35.

   MURRAY DOWNS: Mxd: Stableford: A: D Rickard (15) 34. B: J Free (30) 36.

   NEPEAN: Stroke: A/Medal: M Vanderpass (13) 62. B: R Smith (23) 66.

   NORTHERN: Men: Stableford White: A: B Turner (12) 39. B: M Emery (18) 40 cb. C: K Brockwell (28) 44 cb. Women: Stableford: V Agius (5) 33 cb.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: J Hutcheon (15) 39.

   PATTERSON RIVER: Stableford: A: J Black (15) 34. B: S Burke (24) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula South: A: C Smart (6) 37. B: J Vertigan (21) 41. Women: Stableford: D McCartney (14) 31. Kingswood: Y Jang (15) 32.

   POWERGRIP SOCIAL at Flinders: Stroke: A: J Smith (17) 64. B: N Baker (30) 67.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A Larkins (20) 31 cb.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: L Murray (15) 43. B: M Lord (25) 42.

   RIVERSIDE ESSENDON: Stableford: A: C Bowles (10) 38. B: F Callery (30) 36.

   RIVERVIEW: Stroke: B Sandars (25) 64.

   ROSANNA: Men: Stableford: F Campbell (22) 44. Women: J Zhang (17) 38.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: East: L Ianu (4) 37.

   ROSSDALE: Men: Stableford: K Soros (28) 38. Women: A Thomson (42) 34 cb. Medley: C'ship: D Brown (11) C Brown (8) 42.

   ROYAL PARK: Stroke: Ambrose: P McLeod P Leahy 55.25.

   SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: R Gorman (11) 37.

   SETTLERS RUN: Women: Stableford Green: H Woodall (45) 24. Men: Gold: R Kerr SNR (23) 40.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: Div 1: G Thorpe (12) C Meade (19) 43. Div 2: M Felkel (35) V Hoyland (39) 49.

   SOUTHERN: Medley: Stableford: A/Medal: M Collett (14) 42. B: D Teh (18) 38 cb.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: A Kelly (9) 39. B: R Moore (32) 37. Women: J Fraser (34) 36.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: E Koren (17) 65. B: B Hose (21) 68. C: D Gibbs (29) 73. Medal Sep: E Koren (17) 65.

   SUNSHINE: Men: Stableford: B Mitrevski (19) 34 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: Div 1: R Stevenson (22) 37. Women: Div 1: M Ghirardello (19) 27.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Evans (26) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Mxd: Stableford: R Boyd (34) 32 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Creek: A: T Doherty (8) 34 cb. B: R McCarthy (14) 38.

   TOCUMWAL: Par: N Brosnan (19) 2 up. Par Gold: R Eaton (28) 5 up. Women: Par: J Hills (16) sq.

   TORQUAY: Stableford: J McKay (14) 39.

   VICTORIA: Stableford: S Cameron (23) 36 cb. Women: K Schenk (18) 41. 4B: K Schenk (18) K Newham (9) 45.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: K Lee (13) 4 up. B: M Lonsdale (31) 1 down.

   WESTGATE: Stroke: Medal: C Kouvelis (2) 63.

   WHITTLESEA: Mxd: Stableford A: J Steenson (5) 35.

   WODONGA: Medley: Stroke: Ambrose: E Whitehead D McLeish (4.75) 64.25.

   WOODLANDS: Stableford: A: M Seedsman (12) 41. B: P Fitzgerald (16) 43. Women: B Hill (4) 35.

   YARRA YARRA: Stableford: R Wood (16) 41. Women: K Michalova (35) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford: Murray: K Watts (11) 41. Women: I Cocks (27) 34.

   YERING MEADOWS: Stableford: Nursery: D Caton (15) 40. Women: H Kasai (27) 24.

23 June 2018
Australians are prominent in tournaments across the world today, headed by Scott Hend at the BMW International in Germany. Read more
23 June 2018
David Micheluzzi’s bold run in the British Amateur came to an end in the quarter-finals at Dundee in Scotland yesterday. Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria