Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford: Ranfurlie: A: J Bridge (11) 41. B: P McCashney (23) 40 cb. Women: A: M Cochrane (20) 35.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A Scr: D Wagstaff (10) 68. B: R Dimieri (14) 65. C: R Matthews (20) 71. 54-hole C'ship: A: A Hill (8) 230. B: R Dimieri (14) 232. C: R Matthews (20) 273.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39.

   BENDIGO: Men: Stroke: A Zegelin (9) 71.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: R Young (9) 37.

   BLACK BULL: Men: Par: R Carroll (18) 1 up.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: 4B Trophy: H Stone (17) C Stone (28) 49. Hole in one: J Sinko at 6th.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A/Trophy: D Barker (16) 61. B: R Cuevas (22) 64. C: G Downes (25) 62 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A Barcham (9) 68.

   CERBERUS: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: M Thornell S Drummond 87. Hcp K Kelly P Kelly (18.75) 75.25.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford Churchill Park: L Carvalho (15) 41. Stableford: Waverley: R Wright (18) 44. T Ong (30) 34 cb.

   COMMONWEALTH: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: C Perry J Flaherty (0.5) 155. Men: Par: A: D Sleep (15) 6 up cb. B: J Bull (22) 3 up. Women: M Rothfield (23) 1 down cb.

   COROWA: Medley: Stableford: A Love (2) 41.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Stableford: T Marszal (16) 37.

   CRANBOURNE: Men: A: C Goldman (11) 40. B: G Martin (19) 38. C: A Mcmillan (24) 42. Women: M Goldman (35) 35

   CURLEWIS: Mxd: Stableford 9-hole: S McNamara (4) 22.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: T Pickles (18) 39. D Warden (21) 36.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: A Hoad (10) 65. B: M Macnamara (13) 63. C: A Robertson (26) 64.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford W Gale (12) 43 cb.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: T Phanivong (28) 39. North: P Murray (31) 40. East: C Charlot (9) 41.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: J Reid (7) 36. B: T Tilly (19) 38. C: G Welsford (22) 37. Women: J Chan (14) 32.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: I Proudfoot (22) 76.

   FINLEY: Men: Stroke: A: R Ross (16) 67. B: B Smith (22) 65. Medal: A Scr: D Brockie 71. B Smith (22) 65. Cock o' Walk: B Smith (22) 65. Women: H Daniel (21) 66. Brooch: H Daniel.

   GARDINERS RUN: Men: Stroke: Foursome C'ship: D Case (0) M Such (3) 150. Mxd: Stableford: D Allen (19) 41 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Van Derhorst (18) 42.

   GISBORNE: Medley: Stableford: A Ly (18) 41. Women: Stroke: D Dunn (20) 69.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: G Ridout (28) 40 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: M Casey (12) 40. B: D Lang (22) 40.

   GREEN ACRES: Men: Par D Small (20) 9 up. Women: A Minter (32) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: M Russell (6) 31.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Oct: A: F Lee Ack (15) 66. B: H Jansne (25) 70. C: C Corry (36) 63.

   HEIDELBERG: Stableford: A: L Aylen (+1) 39. B: G Thorneycroft (15) 39. C: J Parrett (24) 39.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: J Gentile (23) 39 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: Q Cooke (6) 40. Women: H Sarau (24) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stroke: Cup: R Berzins (6) H Travers (14) bt N Oates (8) M Maclure (21) 2-1. Stableford: J Watkins (5) 40 cb. Women: M Clarke (11) 39 cb.

   KEW: Men: M Tuohey (20) 41. Women: S Gebert (29) 42

   KEYSBOROUGH: Men: Par: C Diplock (17) 5 up. Women: C Horwood (14) 2 up cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: K Tardrew (5) 41 cb. B: G Cooney (13) 40. C: C Javier (27) 48. Women: A: V Bartlett (22) 38. B: D Phillips (33) 38.

   LATROBE: Men: Stableford: A: A Russo (11) 38. B: B Anderson (13) 42. C: P Simmons (21) 46. Women: A: L Nguyen (21) 44. B: J Sedawie (33) 38.

   LORNE: Men: Stroke: R Dalziel (31) 66.

   MANSFIELD: Men: Stroke: Div 1: R Penny (8) 71 cb. Div 2: P Dolling (22) 71.

   MEDWAY: Men: Par: A: C Adams (12) 4 up. B: G Shegedyn (16) 4 up. C: R Hutchison (21) 9 up. Women: F Allie (22) sq.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: P Guerra (19) 37.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford 2B multi: Legends: P Tarbolton I Ross 71. Stableford: Open: J Twine (19) 34. Legends: D Nijam (14) 38. Stableford White: R Vosjan (17) 35 cb.

   MURRAY DOWNS: Medley: Stableford Gold: A: M Kiley (18) 39.

   NEPEAN: Men: Stableford A: D Corrin (16) 40 cb. B: C Bekaris (27) 37.

   NEWRY: Stableford: R Toma (18) 43.

   NORTHERN: Men: Stableford: A: B Vocale (9) 42 cb. B: F Agius (13) 43. C: S McCann (25) 43. Women: J Bakker (28) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: D Manning (14) 34.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: A Young (7) 40. B: S Burke (22) 40. Women: A: C Sales (21) 29. Men: Stroke: C'ship: A: J Jacobsen (1) 305. B: L Adamson (14) 360. C: D Collier (20) 390. Women: R Thomas (4) 250.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: V Mignone (11) 41. B: P Snaddon (20) 34 cb. C: D Cunningham (28) 35. Women: A: K Barcelon (16) 32 cb. B: E Hanley (42) 33. Men: Peninsula South: A: J Catchlove (13) 40. B: B Harris (35) 35 cb. C: A Wright-Smith (25) 40. Women: D Catchlove (26) 37.

   PORTLAND: Men: Stroke: Ambrose: S Cocks (7) R Dehaas (7) 64. Mxd: B Koenig J Foster (6.75) 63.25. Women: A White (7) J Sandeman (7) 69.

   POWERGRIP SOCIAL: Men: Stroke: A: D Ladds (23) 59. B: G O'Brien (29) 65.

   RAAF WILLIAMS: Mxd: Stroke Ambrose: J Briscoe G Wood A Wood S Thompson (11.625) 52.375.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: S Layton (23) 67. Stableford: R Gardner (11) 40.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: G Dyer (27) 89. Medal of Medallists: S Nickelson (17) 81.

   RIVERVIEW: Stroke: O Madigan (25) 64.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: A Henderson (7) 39 cb. B: G Feben (17) 39. D Malcolm (19) 40 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: K Davis (10) 46. Women: J Eaton (20) 34 cb.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Smith (17) 38. Women: K Soros (39) 36 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: West: D Brereton A Hetherington 151.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: C'ship: A: T Catoggio (3) 216. B: P Busch (9) 228. C: P Almeida (20) 246. D: T Constable (23) 260.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: S Kennedy (3) 45. B: I Viney (16) 42. C: S Zhang (21) 45 cb.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: C Hutchinson (6) 43. B: S Gribble (20) 37. Women: M Sumithran (13) 39. Medley: Stroke: Trophy: Champions: F Presbury C Reddy bt J Steel C Steel .

   SETTLERS RUN: Men: Par Gold: A: D Black (6) 1 up. B: D Buck (18) 2 up. C: D Mahony (20) 2 up. Women: Green: D Saker (32) 3 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Teh (14) 42. Div 2: G Evans (22) 41 cb. Stroke: Foursome: J Henderson E Henderson (17) 69. C'ship: A Oliver R Kum 143.

   SPRING VALLEY: Men: Stableford: A: G Ong (15) 38. B: N Stewart (24) 41. Women: H Noble (5) 37. Jnr: 9-hole: E Davison (45) 25.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: T Lumsden (22) 43. A: E Koren (16) 37 cb. C: D Clark (22) 39 cb.

   SUNSHINE: Men: Stroke: A: L Cran (4) 73. B: H Le (33) 72. Women: A Hing (11) 85.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: S Filipovic (8) 38. B: C Pezzimenti (11) 38. C: M Crabbe (22) 40. Women: H Stewart (23) 35 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Lang (14) 40.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: D O'Keefe (5) 38. B: S Bourke (13) 36.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: K McCormack (12.3) 38. B: W Yardy (18.1) 36. C: G Jones (29.8) 38 cb. Gold: A: N McKay (31.3) 34. Women: S Davis (19.3) 35.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: J Corcoran (16) 42. B: K Scott (17) 43.

   VICTORIA: Men: Stroke: Matchplay: Div 1: K Ciupek bt J Sandic 3-2. A: B Gallagher bt K Skehan 2-1. B: P Ficken bt T O'Brien 3-2. C: B Lovf bt J Joyce 2-1. Women: A: K Matsumoto bt B Chignell 6-5. B: S Iafraite bt S Hosking 1up. C: E Halpin bt E Harford 8-7.

   WARRAGUL: Medley: Stableford: 4B: J Witschi (9) M Stephenson (14) 47 cb. A Manley (1) B Unstead (14) 91.

   WATTLE PARK: Men: Stroke: Medal of Medallists: A McDonald (9) 63.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: P Spiteri (12) 2 up. B: T Westhead (22) 4 up.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: K Holden (25) 57.

   WODONGA: Men: Stableford: S Nusser (6) 40.

   WOODLANDS: Mxd: Par: Trophy: M Doutch (4) J Doutch (23) 12 up. Men: A: P Reeves (7) 5 up. B: M Amon (20) 6 up. Women: M Taylor (26) 1 up. Hole in one: T Bleasby at 5th.

   YARRA YARRA: Mxd: Stableford 4B: R Atkinson (16) M Love (17) 45. Men: Stableford: G Downes (22) 39. Women: P Green (42) 33.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: K Parkes (19) 39. Women: D Payne (17) 37.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: A Leardi (21) 5 up. Women: Nursery: K Brooks (14) 3 up. Men: B Stallworthy (20) sq cb.

22 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Keysborough Golf Club today. Read more
22 February 2018
Jasper Stubbs and Alizza Hetherington will captain Team Victoria as the state’s top twelve juniors head to Western Australia in April. Read more
22 February 2018
ALEXANDRA: Women: Par: B Doyle (17) 4 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria