Victorian club golf results - Sunday

 

   ALEXANDRA: Men: Stroke: A Scr: J Hynes 71. B Scr: M Fountain 70. C Scr: R Thompson 69. A: P Phillips (7) 68. B: C Thomas (12) 71. C: C Long (22). M Wills (5) 68.

   AMSTEL: Men: Stroke Medal Nov: Ranfurlie: Black: A: M Peterson (11) 68. B: A O'Connor (28) 62. Women: Stroke: A/Medal: B Levan (20) 69. Medal of Medallists: C Thompson (14) 72.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: K Rixon (9) 64. B: L Thomas (29) 68.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: B Vinecombe (15) 41. B: S Matheson (16) 36 cb. Women: H Crowley (15) 37. Mxd: Stroke: Canadian Foursome: S Lilley M Lilley (10.875) 70.125.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Par: J Brown (24) 1 up.

   BLACK BULL: Medley: Stableford: T Johnston (16) 39.

   BOX HILL: Men: Par White: A: D Shaw (4) 4 up. B: C Stone (27) 3 up. Women: Par: J Waltham (26) 2 up.

   CAMBERWELL: Men: Stroke White: A: G Brooker (16) 72 cb. B: R Fatnowna (22) 65. C: D Cheung (26) 64 cb.

   CAMPERDOWN: Men: Stroke: C'ship: A: T Stephens (7) 66. B: M Hassett (14) 68. C: N Swayn (21) 74 cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: M Deans (21) 5 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: White: D Ziebell (35) 38. Men: Waverley: A: J Lim (5) 39 cb. B: D Nielsen (23) 41. Women: C Lackenby (19) 38.

   COHUNA: Men: Stableford: Irish Team: J Siderow (15) P Richardson (13) K Horridge (21) 81. Women: M Smith (16) P Bird (18) K Peace (20) 69.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: B Rogers (5) 40. B: J Bull (20) 39. Women: A Engelhardt (26) 36.

   COROWA: Stableford: C Buchanan (10) 38.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: J Baiocchi (3) 37.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: B McGill (2) 38. B: E Meyerowitz (18) 38. C: J Landes (21) 38. Medal Nov: B McGill (2) E Meyerowitz (18) J Landes (21) 38. Women: Z Mymin (36) 37 cb. Medal Nov: Z Mymin (36) 37 cb.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford White: A Burns (35) 43.

   DORSET: Mxd: Stroke Medal Nov: White: A: J Gagnon (4) 63. B/Medal: G Doyle (15) 59. C: M Walker (34) 60.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: R Hyde (16) 61.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: P Tato (18) 43. East: S Brimmer (16) 44.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Nov: A/Medal: N Evans (9) 68. B: M Hynes (20) 70. C: G Oakley (33) 69. Women: N Stoer (13) 71.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: Medal: J Caspar (19) 36. Stroke: 54-hole C'ship: A Scr: T Douge 208. B Scr: B Bowey 226. C Scr: P Lalor 249.

   FINLEY: Men: Stableford: N Pyle (12) 38. Women: S Pyle (16) 39 cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: P Rohrmann (18) 8 up.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: P McNeish (5) 36. B: R Taylor (23) 36 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford White: C Wood (15) 40. Women: M Gordon (26) 41.

   GLEN WAVERLEY: Men: Par: C Rowe (17) 2 up.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: B Hunter (6) 36. B: J Rea (23) 39.

   GREEN ACRES: Men: Stableford 4B: White: I Lenton (24) R Jacobson (28) 47. Mxd: P Johnston (17) A Johnston (34) 45. Women: A Ross (23) H Cameron (28) 42.

   GROWLING FROG: Stableford: T Cummins (7) 36.

   HARP: Mxd: Par: A: F LeeAck (15) 4 up. B: H Jansen (26) sq. C: H McLennan (36) 1 down.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: S Cashen (3) 41. B: B Hooper (16) 41. C: S Bath (25) 44. Women: D Jones (7) 42.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: O Marzouk (25) 43 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: R McNamara (12) 45. B: D Nothrop (32) 39 cb. Women: J Kingshott (21) 39.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: R Sadon (Yarra Yarra 13) 39. Women: M Goa (41) 37.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: G Allan (1) 39. B: C Henwood (20) 37.

   KEW: Men: Stableford: J Nelson (20) 44. Women: A Draschler (16) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: L Johnson (30) 6 up cb. Women: Par: D Stone (22) 3 up.

   KILMORE: Men: Stroke: Medal Nov: A: B Archbold (18) 67. B: R Williams (21) 64. Women: C Andersen (9) 34.

   KOORINGAL: Men: Stroke White: A: D Browning (9) 66. B: R Castelo (18) 70 cb. C: G Zahra (19) 64. Women: Medal: T Ly (19) 71.

   LATROBE: Men: Stableford White: A: D Thomson (8) 39. B: P Crowe (15) 41. C: P Gillen (19) 39. Women: Stroke: Medal of Medallists: A: S Deason (12) 72. B: M Hocking (24) 69.

   MARYSVILLE: Men: Stroke Medal Nov: White: R Thomas (27) 72. Women: H Jenkins (25) 73.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: K Wong (12) 68 cb. B: F Laverick (18) 66. C: J Honey (19) 69 cb. Women: S Newham (23) 77.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: J Sinclair (22) 39.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: Legends: G Hainsworth (32) 43. R Wheeler (20) 39.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford: J Webb (15) 35. Women: S McLellan (20) 40.

   NEWRY: Men: Stroke: B Morgan (17) 67. Women: Stableford: L Morgan (20) 37.

   NORTHERN: Men: Par White: A: S Turner (9) 5 up. B: A Phelan (13) 7 up. C: J Spence (32) 6 up. Women: Par: O Clements (45) sq.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: D Manning (14) 36.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: C Nim (8) 34. B: A Warburton (19) 37. Women: R Morrison (29) 34.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford: Kingswood: M Rawlings (31) 36. White: A: P Sansom (13) 35 cb. B: L Twirdy (19) 41. C: I Gunnis (24) 36. Men: Peninsula South: A: H Smiles (2) 38. B: G Let (20) 39. C: N Yandle (28) 35 cb. Women: A Tsindos (21) 38.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke: Medal Nov: J Watene (16) 57.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: S Icke (14) 41 cb. B: M Holmes (21) 46.

   RIVERVIEW: Stableford: A Loren (17) 39.

   ROSANNA: Men: Stableford: A Hewson (4) 43. Women: G Cook (17) 37.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: J Utano (32) 39. Women: A Harwood (15) 38.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Smith (16) 40 cb. Women: J Cooke (29) 38 cb.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford White: A: L Keenan (7) 44. B: G Banks (15) 44. C: T Richards (26) 45. Women: S Law (30) 36.

   SANDHURST: Men: Stableford North: White: A: C Dupen (7) 39. B: L Wanless (14) 39. Women: M Harms (30) 34. Medley: Par: Champions: M Allman (8) 6 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: M Slender (11) 39. B: W Slade (15) 39. C: G Boorer (20) 40. Women: Green: L Megyeri (24) 34 cb.

   SOUTH PINES: Mxd: Par: M Felkel (33) 3 up. J Treasure (26) 3 down.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: F Piccolo (16) 4 up cb. Div 2: D Kumar (23) 5 up.

   SPRING VALLEY: Men: Stroke White: A: M King (14) 68 cb. B: M Treloar (19) 61. Hole in one: M Dorahy at 3rd. Women: Stroke: H Noble (5) 74.

   STRATHALLAN: Men: Par: T Mahmoud (30) 4 up cb. A: R Rezuk (14) 2 up. B: M Hack (18) 2 up cb. C: B Ellis (26) 4 up.

   SUNSHINE: Men: Par: A: T Pulis (12) 4 up. B: P Battaglia (JR) (19) 3 up cb. C: B Jackson (21) 2 up. Women: A: D Darch (25) 2 down.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: J Brutovic (10) 38. B: D Taylor (16) 35. C: L Cheng (19) 41. Women: S Kennington (16) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: P Paraskevas (16) 37.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: P Whyte (11) 40. B: I McCallum (18) 36.

   TORQUAY: Men: Par: A: S Grayson (15) 7 up. B: R Cronin (20) 5 up. Visitor: A Ellis (Riversdale 15) 4 up. Women: M Joyner (22) 1 down.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: M Nevett (23) M Astley (10) 45 cb. M Nevett (23) 38. Women: C Cameron (22) 37.

   WARRAGUL: Women: Stableford: A: J De Jong (18) 37. B: J Nelson (33) 34.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford White: A: W Monohan (20) 37. B: B Shea (29) 40.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: C Temby (19) 33. 9-hole: C Temby (19) 24. Women: F Thomson (32) 35.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: C Moore (13) 43. B: S Hutchings (19) 39.

   WESTGATE: Men: Stroke: A: S Stuart (10) 62. B: B Sullivan (20) 61. C: F Pulis (24) 57. Medal of Medallists: C Kouvelis (2) 65.

   WHITTLESEA: Stableford: J Hassall (8) 37.

   WODONGA: Mxd: Stroke: Ambrose: B Wynd C McGriffin C Bosley D Lacey (8) 55.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: H Davies (10) 41 cb. B: G Morris (14) 38. C: T Greaney (27) 40. Hole in one: P McEwin at 5th. Women: D Edwards (26) 38.

   WOORAYL: Men: Stroke: C'ship: A: I Balfour (7) 73. B: R Gourlay (15) 71. C: E Poole (20) 71 cb. D: B Wilson (27) 71.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: B Rogers (30) 39 cb. Stableford: K Smith (14) 35 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: N Page (11) 46. B: T Brewer (14) 42. C: S Burke (32) 42. Women: R Ryan (13) 33.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: R Taylor (21) 44. Women: E Maroney (18) 41.

Golf Month
25 September 2018
June Song and Daniel Gill lead their respective fields at the 2018 Victorian Boys and Girls Championships after 36 holes at Moonah Links. Read more
24 September 2018
The leaderboards for the Victorian Boys and Girls Championships are tight at the top after round 1 at Moonah Links Golf Club today. Read more
25 September 2018
BARHAM: Medley: Stableford: 9-hole: S Macmillan (30) 22. Read more
MyGolf
Golf Victoria