Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie:A: A Wiesniewski (7) 41. B: T Cheles (16) 42. Women: M Murphy (22) 37.

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: R Stone (16) 62. B/Medal: D McGrath (26) 63.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: A: D Frew (8) 39. B: D Lessels (23) 37.

   BARHAM: Medley: Stableford: H McClelland (15) 39.

   BENDIGO: Men: Stableford White: B Duncan (10) 36.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: R Young (7) 42.

   BLACK BULL: Men: Stroke Visitor: Black: G Andreasen (14) 69. Women: Stroke: C Mcdonald (17) 71.

   BOX HILL: Men: Stroke: A: L Ladlow (13) 66. B: G Burton (29) 68. Women: C Stribbles (23) 72 cb.

   CAMBERWELL: Par: A: D Williams (13) 4 up. B: C Samuel (19) 5 up cb. C: M Hurley (33) 5 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: L Wong (29) 9 up.

   CERBERUS: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: N Sigge T Sigge 89. A: D Northcote C Northcote (23.5) 68.5.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: P MacNoe (20) 38. Waverley: A: M Kresinger (11) 38 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: J Brown (31) 103. F Brown (4) 103. N Anderson (32) 103. M Brown (12) 103.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: P Power (41) 37. M Mitchelson (14) 38.

   COHUNA: Men: Stableford: 2B multi: T Farrant (14) W Millar (15) 87. Women: S Hancock (21) W Horridge (22) 66.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: D Johnstone (13) 4 up cb. B: E Fouche (19) 2 up cb. Women: R Pearson (18) 2 up.

   COROWA: Men: Stroke: J Swale (14) 67.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: J Yee (9) 36 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: A Meier (5) 36. B: D Braver (15) 39 cb. C: M Dayan (31) 40. Women: S Stone (40) 39. Mxd: Stroke: Foursome: G Oechsle K Oechsle (15) 74.

   CURLEWIS: Stableford White: M McFarlane (8) 41.

   CYPRIOT: Men: Stableford 4B Agg: White: P Chrisanthou (29) A Gorrell (33) 76. A: G Sandler (20) 41. B: C Savva (22) 40. C: A Gorrell (33) 41. Medley: Medal of Medallists: P Blok (28) 41.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: R Hastings (9) 42.

   EASTERN: Mxd: Stableford: North: B: G Cousins (33) 49. A: C Payne (11) 45.

   EASTWOOD: Men: Par: A: D Lord (8) 5 up cb. B: A Jansen (17) 5 up cb. C: A Grant (22) 4 up. Women: A: T Zwagerman (35) 2 up. Stroke: A: N Stoer (12) 73.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: T Buchanan (25) 39. 36-hole: R McKenna (8) 74.

   FINLEY: Men: Stableford: T McCaw (10) 40. Women: J Dean (17) 37.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: M Sinclair (24) 44 cb.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: B Edwards (Pakenham 16) 37. B: D Drake (Pakenham 26) 39.

   GISBORNE: Stableford White: L Coundon (18) 45. D Lock (44) 41. Stableford: D Lock (44) 41.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: R Luiz (24) 37.

   GOONAWARRA: Medley: Stableford: A: M Halpin (12) 41. B: T Castagnini (23) 37.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: T Bednarski (15) 42. B: A Preston (27) 41. Women: Stableford: R Dodd (33) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: R Millar (18) 39.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Nov: A: G Sykes (18) 64. B: R Drew (29) 67. C: K McDonald (35) 71.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: B Robinson (12) 43. B: R Timms (14) 44. C: J Bremmer (20) 40 cb. Women: C Dorrat (31) 41 cb.

   HEYWOOD: Men: Stroke Pinehurst: White: T Albert (9) K Pasque (16) 69-5/8. Mxd: Stroke: W Rogers (17) W Rogers (13) 67-6/8.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: S Kerr (18) 42.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: S Pinyopusarerk (27) 40 cb. Women: Stroke: A: K Do (3) 72. Stableford: J Cook (29) 35 cb.

   JUBILEE WANGARATTA: Stableford: N Hogan (8) 40.

   KEW: Men: Stableford: A: C Whitehead (13) 41. B: R Palazzo (20) 42. Women: J Tucker (26) 35.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: T Stygall (9) 42. B: M Sivell (26) 40. Women: Stableford: J Stanley (26) 39.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: L Wardle (10) 43. B: D Bovalina (13) 41 cb. C: J Forrester (22) 41. Women: Stroke: A: A Phanuruk (13) 73. B: H Wilson (21) 71. C: G Wallace (31) 76. Medal of Medalists: A Phanuruk (13) 73.

   LATROBE: Women: Par: A: R Flynn (18) 3 up. B: C Dunne (25) 1 down. Men: A: D Dyson (5) 3 up. B: M Longo (18) 3 up. C: J Holroyd (23) 6 up.

   LEONGATHA: Mxd: Stroke: Canadian Foursome: A Scr: A Thorson M Thomas 77. B Scr: K Bear C Bear 98. A: A De Bondt (21) I Murchie (15) 71.5. B: J Steer (30) T Steer (20) 69.25.

   MEDWAY: Men: Stroke: A: P Alilovic (11) 65. B: A Bent (13) 68. C: G Cooper (19) 69. Women: A: B Nixon (25) 76.

   METROPOLITAN: Mxd: Par: Canadian Foursome: P Morgan (21) N Postma (24) 6 up.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: A Clarke (2) 39. B: D Bodey (17) 43. C: H Murphy (23) 37. Women: G Barnett (26) 37.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends: White: M Gray (20) 36. Open: S Karnas (20) 35.

   MURRAY DOWNS: Men: Stroke Black: A: G Ford (7) 70. B: D Rogers (12) 75. C: G Moloney (19) 72.

   NEPEAN: Men: Stroke: A: D Leggett (4) 61. B: M Moriaty (24) 65.

   NEWRY: Women: Stableford: R Whitelaw (16) 35. Men: P Brown (22) 38.

   NORTHERN: Men: Par: A: P Randles (12) 5 up. B: F Mott (18) 6 up. C: A Nathan (21) 3 up. Women: J Righton (22) 1 up. Mxd: Stroke: Ambrose: U Ali (6) R Lata (1) A West (23) J West (23) 56.375.

   PAKENHAM: Men: Stableford White: S Barrett (10) 42.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: A: D Jones (12) 10 up. B: P Williams (20) 3 up. Women: J Fisher (24) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: A Henry (14) 40. B: T Pratt (18) 36. C: J Morahan (27) 37. Women: Stableford: C Dyer (31) 37. Par: Kingswood: A: M Rawlings (30) 2 down. Men: Par White: A: N Cormick (16) 4 up. B: G Naylor (22) 2 up.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke White: H Huffadine (2) 59. Women: Stroke: M Ryan (18) 68.

   POWERGRIP SOCIAL at Waterford Valley: Men: Stroke White: A: J Smith (14) 67. B: S Wyatt (33) 66.

   QUEENSCLIFF: Men: Stroke: A: G Welsh (14) 68. B: R Henschke (25) 71.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: P Rocke (19) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: G Urquhart (14) 41.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: S Waller (24) 39. Women: V Opie (36) 37 cb. Mxd: Stroke: Foursome: P Fisher (8) M Beaton (4) 71. Foursome C'ship: P Fisher (8) M Beaton (4) 162.

   ROSSDALE: Men: Stableford: K Soros (26) 42. Women: J Baron (26) 37.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Canadian Foursome: A Bradbury (17) P McLeod (13) 64.75.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stroke: A: A Franklin 70. B: G House 75. C: C Quin 90. S Piper 94.

   SANDHURST: Medley: Stableford: Champions: A: K Soliven (2) 39. B: A Forde (21) 43. North: R Rojo (12) 42. Men: A: A Laub (6) 41. B: S Richardson (14) 39. C: S Falahey (20) 41. Women: L Ames (25) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Par Yellow: A: J Hughes (11) 8 up. B: K Smith (13) 2 up. C: A Johnson (21) 9 up. Women: Green: C Hinkley (28) 2 down.

   SORTINO: at Rosebud Country: Men: Stableford Matchplay: White: V Cirelli (12) bt M Sedano (13) 1up. J Rio (13) 42. L Cellante (25) 35.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: J Chittick (11) 43 cb. Div 2: K Rafter McGoven (16) 42. Div 3: F Plavin (34) 48.

   SPRING VALLEY: Men: Par White: A: A Van Bakel (10) 3 up. B: G Colantuono (21) 5 up. Women: Par: A Miller (16) 1 up. Men: Stroke: C'ship: A Scr: C Dyer bt S Hooper 2-1. A: B Sorensen bt B Kreymborg 2-1. B: K Mico bt J Ostermeyer 19th. C: S Smythe bt G Whannell 4-2. D: M Burke bt J Connell 1up. Mxd: Stableford: 4B: M Labb (27) P Labb (25) 46. Men: Stableford PM: White: S Blackburn (14) 38. Women: Stableford: P Carlson (21) 37. Team Agg: Captains bt Presidents.

   STRATHALLAN: Mxd: Stableford: 2B Agg: W Guild (18) D Clark (21) 72.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: P Papadopulos (4) 41. B: N Corrigan (21) 43. Women: E Batten (22) 30.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: I Raines (8) 36. B: A Guglielmi (17) 34. C: K Smith (33) 42. Women: H Stewart (23) 42.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: A Pantsoglou (17) 39 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford White: A Hartley (10.0) 38 cb.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: M Graham (5) 36. B: L Bath (9) 37. C: P Trentini (16) 38.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: 4B: A: T Stokes/Lovelace (14.2) 59. B: D Frost/Simm (15.7) 60. Women: Stableford: A: P Wilmot (16.3) 32.

   TORQUAY: Men: Stableford: P Wills (19) 40 cb. Visitor: L Freshwater (Mandalay 21) 44. Women: S Lambert (Yarra Yarra 25) 39.

   VICTORIA: Men: Par: A Amos (6) 6 up. Women: K Robinson (24) 3 up. Medley: 4B: P Marsh (11) A Miltins (16) 9 up cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: S McGarrigle (17) 40. B: S O'Brien (23) 48.

   WESTGATE: Men: Par: A: C Brown (13) 8 up. B: J Black (27) 3 up. Hole in one: B Rigby at 1st.

   WHITTLESEA: Par: A: T Bland (20) 2 up.

   WODONGA: Men: Stroke: Foursome C'ship: A Scr: J Hayes J Gamble 74. Medley: Stableford: J Barker (24) 43.

   WOODLANDS: Medley: Par Trophy: White: H Commins (17) P Goodear (24) 12 up cb. Mxd: Par: PM: P Downie (20) 5 up.

   YARRA YARRA: Women: Stroke: A Leigh (14) 68. Men: Stableford: S Batliwalla (15) 39 cb. Women: C Fraser (20) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: A: A Fenn (9) 40. B: T Rice (20) 39 cb. Women: K Overington (14) 40.

   YERING MEADOWS: Women: Par: Nursery: E Quelch (23) 3 up. Men: A Maclean (22) 7 up.

22 July 2018
Australia’s hopes at The Open were effectively reduced to two after a Tiger Woods-inspired third round of high-octane scoring at a near-defenceless ... Read more
21 July 2018
Australia’s two young lions Lucas Herbert and Cameron Davis both made the cut and comparative veteran Adam Scott made a run. Read more
22 July 2018
ALEXANDRA: Stableford: B Newton (14) 36. Women: M Fahey (14) 34. Read more
MyGolf
Golf Victoria