Victorian club golf results - Sunday

 

   AMSTEL: Men: Stableford Ranfurlie: A: P Lloyd (7) 42. B: G Young (18) 42. Women: C Thompson (13) 39.

   APOLLO BAY: Stableford: A: D O'Meara (17) 38. B: L Thomas (29) 45.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: M Farrelly (17) 34 cb. Women: J Gibbs (25) 39.

   BARHAM: Medley: Stableford: G Weaver (19) 43.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: B Bett (19) 41 cb. Stableford Black: D Callan (15) 38 cb. Women: P Webb (15) 40.

   BENDIGO: Men: Stableford M Taylor (12) 40.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: N Angelopoulos (13) 46.

   BLACK BULL: Mxd: Stableford: N Skewes (5) 43.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: Trophy: S Hepworth (31) I Hepworth (20) 88. A: G Cavil (17) 42. B: J Biviano (20) 39 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: G Fellow-Smith (15) sq. B: R Cuevas (22) 3 up cb. C: W Maguire (30) 1 up cb.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: Irish Team: J Black (14) B Fiddes (16) S Russell (36) P Hamilton (16) 93.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Waverley: A: W Ma (14) 66. B: E Wilson (22) 63. Stableford: Churchill Park: D Hall (Cape Schanck 29) 44.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: M Mitchelson (13) 39.

   COHUNA: Men: Stableford: 4B: G Morley (21) R Callen (30) 48. Women: J Johnson (22) S Hancock (21) 41.

   COMMONWEALTH: Women: Stableford: M Goodman (17) 37 cb. Men: M Forsterling (10) 41. D Christie (23) 42 cb.

   COROWA: Medley: Stableford: J Taylor (12) 39.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Stableford: P Speel (14) 39.

   CURLEWIS: Men: Stableford: T Singleton (9) 41.

   DORSET: Mxd: Par: A: A Morton (12) 5 up. B: A Lau (18) 6 up. C: J Gallagher (24) 15 up.

   EAST MALVERN: Mxd: Par: J Sharrock (8) 3 up cb.

   EASTERN: Mxd: Par South: J Rickard (15) 8 up. North: J Davie (17) 7 up. East: D Thomas (25) 9 up. Stableford 9-hole: Green: J Dixon 24.

   EASTWOOD: Men: Par: A: M Tynan (10) 6 up. B: G Gowans (13) 7 up cb. C: G Kennedy (24) 4 up. Women: L Fleming (21) 2 up. Yellow: Y Xia (45) 6 up.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: I Proudfoot (21) 45.

   FINLEY: Medley: Stableford: S Simpson (19) 37.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stroke: A: W Hart (11) 67 cb. B: C Doyle (19) 64.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: M Atkins (17) 40. B: P Miles (24) 37.

   GISBORNE: Men: Stableforde: W Lawson (17) 38 cb. Women: M Stoettrup (13) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: R Luiz (23) 40.

   GREEN ACRES: Men: Stableford A: A Hamit (11) 41 cb. B: M Paidoussis (27) 41. Women: S Lenzi (36) 40.

   GROWLING FROG: Stableford: W Apps (11) 40.

   HEIDELBERG: Stableford: C Dorrat (30) 41. A: T Rogers (11) 40 cb. B: K Fraser (16) 42. C: I Parrett (19) 45.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stroke: D Onslow (16) 64.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: B Arnold (25) 46. Women: C Dao (40) 41 cb. Hole in one: R Berzins at 15th.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford A: J Wohlers (8) 36. B: D Leitch (25) 35.

   KEW: Men: Stableford White: R Palazzo (19) 40. Women: J Young (26) 39 cb.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: B Stanley (17) 45. Women: S Mann (30) 39 cb.

   KILMORE: Men: Stroke: K Thalassinos (11) 70 cb.

   KOORINGAL: Men: Stroke: Foursome C'ship: D Tyrrell (6) M Wood (+1 won in playoff) 74. Medal of Medallists: B Newman (14) 70. A: S Denman (4) 71. B: B Newman (14) 70. C: A Thomas (19) 70. Women: B Black (15) 77.

   LATROBE: Men: Stableford A: G Pellow (6) 40. B: J Mitton (15) 44. C: D Wong (23) 43. Women: A: K Stewart (11) 38. B: M Hodgins (25) 36.

   MARYSVILLE: Men: Stableford: B Krueger (20) 44. Women: H Jenkins (23) 38.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: I Aldridge (11) 32.

   MIDLANDS: Men: Stableford: A: M Taylor (5) 40. B: G Wilson (17) 45. C: C Pilcher (33) 44. Women: J Tocchet (34) 38.

   MOE: Mxd: Stroke: American Foursome: L Bates (16) G Wilson (10) 66.25.

   NEPEAN: Men: Stableford: President's Trophy: R Robinson (21) 45.

   NEWRY: Stableford: B Adams (20) 42.

   NORTHERN: Stableford: A: J Zoch (15) 38. B: J Minenko (25) 41. Women: M Turner (15) 35. Mxd: Stroke: Ambrose: F Agius M Saunders J Agius P Constable 58.625. Men: D Pell J Pettitt M Culvenor X Crone 50.625.

   PAKENHAM: Men: Stableford: S Barrett (10) 46.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: P Dewhurst (11) 40. B: B Anderson (30) 40. Women: J Maggs (16) 36.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford: Kingswood: A: B Chalk (13) 39. B: N Caulfield (19) 38. Women: S Cooper (16) 34. Hole in one: K Barcelon at 13th. Men: Stableford Peninsula South: A: J Carlisle (13) 38 cb. B: M Rathgeber (16) 42. C: J Stuckey (29) 37 cb. Women: A Bailey (14) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stableford: D Mounsey (12) 41.

   RACV CAPE SCHANCK: Stableford: S Noy (41) 40.

   RIVERSDALE: Men: Stableford A: P Damyon (9) 44. B: T Pham (18) 45 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: B Sandars (24) 41.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: G Sheane-Smith (13) 41. B: S Russell (17) 40. Women: R Brydon (34) 46.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: South: S Etheridge (14) 40. Women: E Kutcher (22) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: R Vinton (31) 46. Women: J Azzopardi (24) 46.

   SANCTUARY LAKES: Women: Stableford: Medal: J Tey (26) 37. Men: Stroke: A: R Koers (5) 69. B: A Ambelas (14) 66. C: S Snopczynski (25) 67.

   SANDHURST: Medley Stableford American Foursome: North: S Laurie S Holbrook (9) 40. Champions: B Warren (27) 36.

   SETTLERS RUN: Men: Par A: C Berechree (7) 2 up. B: G Thompson (14) 3 up. C: R Sta Maria (20) 7 up. Women: C Bell (32) 3 up.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: C Heaney (14) 40 cb. Div 2: D Bunnett (18) 43. Div 3: A Soldatos (21) 42.

   SPRING VALLEY: Stableford: S Leppert (18) 44 cb. 2B: I Bellaart (21) S Box (6) 40.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: A Crawford (27) 43. B: K Sing (17) 40. C: D Hook (24) 42.

   SUNSHINE: Men: Stableford: K Vongkham (14) 39 cb. Women: E Tricklebank (35) 33.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: A Birch (8) 34.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: R Sandy (6) 42. B: P Eberhard (15) 37. C: A Scott (19) 37. Women: S Kennington (13) 40.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Van Straaten (32) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: A Thiele (23) 37 cb. Men: Black: R Siketa (0) 38.

   THIRTEENTH BEACH: Mxd: Stableford: Beach: A: M Gelic (8) 36 cb. B: M Bagley (11) 38. C: M Patrick (33) 40.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: R Sidebottom (6) 36. B: J Wilson (17) 38. Gold: N McKay (33) 46. Women: T Frost (21) 35.

   TORQUAY: Mxd: Stableford: P Garland (15) 39. Visitor: L Suisuiki (19 Sunshine) 35.

   VICTORIA: Men: Par: A Olliver (20) 5 up cb. Women: M Armour (32) 4 up. Medley: 4B: H Burge (16) D Nowlan (24) 11 up.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: C Mernone (2) 42. B: D Warren (26) 43.

   WESTGATE: Men: Par: Trophy: S Merkovski (20) 7 up.

   WHITTLESEA: Stableford: J Gomez (7) 41.

   WODONGA: Medley: Stableford: L Nelson (9) 38.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: D Hampton (21) 42. Women: S Ezerins (23) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Lake: C Whitelock (28) 41 cb. Women: S Dawes (3) 39.

   YERING MEADOWS: Men: Nursery: H Moon (23) 44. Women: J McKay (18) 41. 

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
17 October 2018
HUNTINGDALE: Women: Stroke: Medal of Medallists: F Gozzo (19) 76. Trophy: L Crowe bt M Clarke 3-2. M Batrouney bt B Yang 6-5. Stableford: M Mann (42) ... Read more
MyGolf
Golf Victoria