Victorian club golf results - Sunday

 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: D Carroll (25) 42. J Murray (27) 41.

   BENDIGO: Men: Stableford White: J Chamouras (16) 43.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Ralston (23) 44.

   BOX HILL: Mxd: Stroke White: A: B Tschudin (13) 64. B/Trophy: A Kong (19) 63. C: R Cheetham (23) 65 cb. Women: Trophy: S Burns (10) 69.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: S Russell (36) 44.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: A/Medal: M OBrien (4) 66. B: V Harding (31) 68.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Churchill Park: K Lee (28) 39 cb. Par: Waverley: A: B Campbell (12) 7 up. B: M Benilian (25) 7 up cb. T Borman (28) 2 up.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: P Corby (6) 40.

   COHUNA: Men: Stableford: S Beattie (5) 40.

   COMMONWEALTH: Par: L Sanft (4) 3 up cb. A: T Stow (14) 6 up. B: C Bottomley (26) 6 up.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Black: A: E Mohseni (11) 44. B: M Bruce (18) 42. C: G Oshlack (24) 41. Women: Stableford: L Rotberg (35) 43.

   CURLEWIS: Stableford White: A: M Villeda (15) 41. B: D Tudor (20) 42.

   DORSET: Mxd: Stroke White: A/Medal: G Lehman (10) 59. B: E Banko (15) 62. C: W Kaa (20) 61.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: D Smith (14) 41 cb.

   EASTERN: Par: North: A: A Hayman (4) 4 up cb. B: F Ng (19) 8 up.

   EASTWOOD: Men: Stroke: Medal Dec: K George (21) 75. Mxd: Medal Jan: L Jensen (8) J McDonald (21) 66 to playoff. Men: A: L Jensen (8) 66. B: C Aughterson (17) 68. C: J McDonald (21) 66. Women: G Wilson (12) 70. Mxd: Stableford Yellow: P Zwagerman (35) 43 cb.

   ELSTERNWICK PARK: Stroke: Medal: J Hunter (25) 77.

   FINLEY: Medley: Stableford: R Makkinga (26) 40.

   GARDINERS RUN: Mxd: Par White: A: C Jury (9) 7 up. B: P Rohrmann (16) 6 up.

   GARFIELD: Men: Stableford: Plate: C Hunter R Perry M Van Der Horst R Falcone (Garfield 1) 112.

   GISBORNE: Men: Stableford White: A: B Smithies (11) 39. B: R Horvat (15) 41. Women: Stableford: A: K Peterson (11) 40. B: J Silver (32) 42.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: S Auvaa (19) 66.

   GOONAWARRA: Men: Par Black: A: J O'Conner (8) 2 up. B: J Braddy (15) 1 up. C: H Van Pelt (22) 2 up. Women: White: C Price (26) 1 up.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: A: S Hopkins (17) 42. B: M Brown (20) 42. Women: J Weel (16) 40.

   GROWLING FROG: Stableford: A Ondracek (12) 41.

   HEIDELBERG: Men: Stableford: A: P Doyle (10) 40 cb. B: D Hartney (14) 41 cb. C: S Warusevitane (21) 43 cb. Women: H Parke (17) 39 cb.

   HOWLONG: Men: Stableford: A: C Harmer (6) 40. B: C Rolfe (24) 44. Medley: C Barton (15) 44.

   HUNTINGDALE: Women: Stableford: A Holden (17) 35 cb. Men: C Fleming (25) 45. Medley: Cup: C Fleming (25) 45.

   JUBILEE WANGARATTA: Men: Stableford White: A: M Van Rhee (14) 37. B: I Mills (19) 37.

   KEW: Medley: Stableford: A: H Khaw (13) 43 cb. B: S Gunzburg (25) 43.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: A: D McPherson (18) 42 cb. B: T Vaughan (33) 45. Women: Stroke: M Fitzgerald (30) 70 cb.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: C Zelez (12) 44. B: C Jackson (13) 41. C: T Warnock (22) 40 cb. Women: A: B Kelly (24) 41. B: T Tyrell (34) 36. Stableford: Medal: J Morgan (12) 38.

   LANG LANG: Men: Stableford White: P Perkins 39.

   LEONGATHA: Stableford: B Sword (14) 38.

   LONSDALE: Stableford A: J Christophersen (12) 42. B: J Perrett (18) 42. C: M Pratt (23) 42. Women: K Evans (17) 38.

   MEDWAY: Men: Par: A: A Bent (11) 6 up. B: R Sanders (18) 5 up. C: K Cooper (21) 4 up. Women: L Vincent (13) 1 up.

   METROPOLITAN: Mxd: Stableford: L Coyle (11) 38.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: C Haase (0) 67. B: D Foy (15) 68. C: B Waters (20) 66. Women: J Marshall (11) 75.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: I Scarpa (14) 40. Legends: P Adams (13) 41. D Lacy (19) 42.

   MURRAY DOWNS: Medley: Stableford: J Leschke (10) 10.

   NORTHERN: Stableford: A: S Good (9) 43. B: C Pett (13) 42. C: R Holmes (23) 42. Women: J Williams 38.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford White: R Cheyne (32) 43.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Houston (11) 42. B: D Seedsman (21) 43. Women: N Asami (13) 39.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula South: White: A: B Uren (10) 42. B: C Plumridge (16) 43. C: D Walker (26) 46. Women: K Smith (27) 41. Men: Kingswood: A: R Henricks (15) 39. B: P Bruce (22) 41. C: J Scott (28) 38. Women: A: B Yandle (11) 35 cb. B: M Howell (32) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: R Gyton (27) 42.

   RACV HEALESVILLE: Mxd: Stableford: G Urquhart (12) 45.

   RANFURLIE: Men: Stroke A/Medal: M Presland (9) 65. B: P Steer (23) 65. Women: A/Medal: C Clifford (21) 73. Men: Hole in one: Black: B Greenough at 15th.

   RIVERSDALE: Mxd: Par: 4B: A: A Lyons (24) G Lyons (21) 12 up cb. Men: Stableford White: A: D Besley (12) 46. B: B Jacobs (17) 45.

   RIVERSIDE ESSENDON: Medley: Stableford White: A: L Rogan (5) 38. B: V Raines (28) 46.

   RIVERVIEW: Par: 4B: A Loren (17) A Beath (18) 12 up. Stroke: Medal: J Hopkins (18) 62.

   ROSANNA: Men: Stroke: A: G Warren (11) 62. B: M Anderson (25) 63. Women: M Hazeltine (19) 72.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: A: T Romania (7) 42. B: D Jackson (20) 42. Women: A: J McFarlane (21) 39. B: M Kavanagh (26) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford: G Charnley (3) 44. Women: J Howe (15) 39.

   ROYAL PARK: Men: Stableford: T Kirley (19) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Par: A: A Kruljac (7) 5 up. B: M Waugh (16) 9 up. C: B Wallis (17) 8 up. Bisque: S Yang M Fahey 8 up.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: R Nicholls (3) 4 up. B: K Leeds (19) 5 up. C: P Mckenna (25) 3 up. Women: M Levy (12) sq.

   SOUTHERN: Mxd: Par: Div 1: M Stefanakis (8) 3 up cb. Div 2: R Hayes (16) 7 up cb. Div 3: C Wallace (20) 8 up.

   SPRING VALLEY: Stableford: R McKinnon (8) 39. I Sinclair (36) 42 cb. L Cai (20) 38.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Gibbs (31) 47. A: R Miles (14) 38. B: G Britton (20) 38. C: E Klidomitis (23) 46. Women: M Hodgson (28) 38.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: G Andoniadis (8) 43. B: R Hatton (17) 39 cb. C: H Le (24) 38. Women: J Tse (40) 36.

   THE DUNES: Mxd: Stableford: The Dunes: J Leaver (17) 44.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: St John: A: B Blaschka (10) 38. B: T Lee (18) 40. C: T Chan (25) 37 cb. Women: M Chen (8) 40 cb.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: M Hall (21) 9 up. Moonah: A Suvoltos (17) 4 up cb. Ocean: A Price (13) 7 up. Old: M Glenn (20) 5 up.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: S Humphreys (28) 47. Men: E Giudice (14) 42.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: A: H Jankov (9) 68. B: B Adams (16) 68. C/Medal: R Hehir (34) 66. Stroke Gold: L Gilbee (32) 77. Women: Stroke: T Frost (19) 74.

   TORQUAY: Men: Par: A: B Green (7) 3 up. B: J Dyer (16) 5 up. C: B Makin (21) 9 up. Women: R Beacom (14) sq. Mxd: Visitor: R Dalton (Bannockburn 5) 4 up cb.

   VICTORIA: Men: 4B: N Ellsmore (16) A Lachal (25) 46. Stableford: P Lansley (21) 40. Women: K Geard (29) 36.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: B Hemming (15) 42. B: B Towers (33) 47. Women: J Williams (10) 36.

   WATTLE PARK: Men: Stableford: P Haikal (18) 44.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: R Brzozek (16) 42. B: R Hopkins (21) 38.

   WHITTLESEA: Par: A: H Ryan (7) 5 up. B: D Simpson (18) 3 up.

   WODONGA: Medley: Stableford: K Garner (11) 41.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: M Ryan (5) 40 cb. B: M Huber (17) 45. C: G Shields (29) 42. Women: K Caridiakis (5) 40 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: C Thick (22) 41 cb. Women: A Kaiser (6) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: J Dawes (5) A Castles (18) 46. 

Golf Month
23 October 2018
She’s been close before, but Kim Burke finally broke through for a memorable claim to fame today at the Australian Women’s Senior Championship in ... Read more
23 October 2018
Twelve of the world’s leading all abilities golfers from seven different countries will compete in the ISPS HANDA Disabled Golf Cup during the ISPS ... Read more
24 October 2018
KEYSBOROUGH: Men: Stableford White: B Bracun (18) 36 cb. Women: A: D Smith (7) 37. B: R Rhodes (30) 35 cb. C: A Stanley (39) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria