Victorian club golf results - Sunday

 

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: D Wagstaff (9) 64. B: D Ivens (19) 54.

   AXEDALE: Mxd: Stroke Ambrose: Black: R Jacobs A Strybosch S Cornelius T Windridge (7.375) 51.625. Women: White: M Evans J McPhee J O'Connor L Frew (7) 61.

   BAIRNSDALE: Par: D Shelton (17) 2 up. Women: M McCallum (19) 2 up.

   BARHAM: Mxd: Stroke: Pinehurst: S Windridge K Windridge (12) 69.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Chand (15) 39.

   BLACK BULL: Men: Par: M McLeod (6) 5 up.

   BOX HILL: Stroke: C'ship: M Lukas (+5) 132. Jnr: J Chrystie (0) K Ciupek (+2) P Campbell (+2) 139 to playoff. Women: C'ship: M Strauss (+2) 141.

   CAMBERWELL: Men: Stableford: A: L Boarotto (18) 36 cb. B: C Samuel (19) 41. C: N Grigoriadis (33) 42. Cup: C Samuel (19) 81.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: S Chandler (21) 45.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Rowville: W Stewart (29) 42 cb. H Richards (24) 38. Men: Endeavour Hills: L Carvalho (15) 38. Women: M Eliadis (29) 35.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (14) 37. Women: J Curran (17) 36.

   COHUNA: Stableford: W Robinson (13) 39.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: G Clay (16) 40. B: K Homewood (22) 42. Women: T Biggin (19) 38 cb.

   CRANBOURNE: Men: Stableford: A: S McPherson (9) 35. B: A Range (17) 38. C: H Murray (24) 34 cb. Women: W Beron (22) 35.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: M Villeda (14) 42.

   CYPRIOT: Men: Stableford: A: C Savva (20) 41. B: P Chrisanthou (28) 44. C: J Skliros (29) 33. Medley: Medal Feb: P Chrisanthou (28) 44.

   DEVILBEND: Mxd: Stableford: T Pickles (18) 39 cb. L Dale (16) 34.

   DORSET: Men: Stableford: A: M Macnamara (12) 39. B: G Doyle (14) 41. C: A Robertson (23) 40.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: A Reeve (18) 57.

   EASTERN: Mxd: Stableford: South: S Dolphin (10) 42. North: J Dixon (14) 42 cb. East: C Johnson (15) 42.

   EASTWOOD: Jnr: Stroke: C'ship: T Crouch (9) 171. A Gombos (30) 146. Men: Par: A: P Kirby (7) 6 up. B: J Gould (16) 6 up. C: A Kozma (26) 6 up. Women: D Christians (24) 2 down. Par Yellow: C Carter-Dams (44) 1 up.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: J Hunter (21) 38.

   FINLEY: Medley: Par: J Pyle (15) 2 up cb.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: S Doughty (9) 44. B: R McLean (18) 44.

   GARFIELD: Medley: Stableford: A: D Needham (10) 41. B: L Kelly (28) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: I Mutimer (21) 63 cb.

   GOONAWARRA: Medley: Par: A: A Malkoun (14) 5 up. B: M Cerini (30) 6 up.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: M Sacchetta (17) 44. Women: E Balaam (32) 41.

   GROWLING FROG: Stableford: D Matthews (11) 40.

   HARP: Mxd: Stroke: Medal Feb: A: B Beynon (13) 63. B: H Eustace (31) 65. C: P Bishop (36) 59.

   HEIDELBERG: Stableford: A: G De Gier (9) 41. B: S Brumale (16) 43. C: J Schipano (20) 40. M Bolger (26) 43.

   HIDDEN VALLEY: Mxd: Stableford: E Laferlita (3) 41.

   HOWLONG: Medley: Stableford: D Barnett (25) 39. Men: Ambrose: R Hall T Britton 57.5.

   HUNTINGDALE: Mxd: Stroke: Foursome: M Bellion (2) E Smith (3) 74. Women: Stableford: L Lee (22) 33. Men: N Stone (6) 39 cb.

   IVANHOE: Men: Stableford: E Crohan (8) 37.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Wong (14) 42. B: K Meadows (28) 44.

   KEYSBOROUGH: Men: Stableford: A: L Tamblyn (11) 44. B: J Locke (28) 40 cb. Women: Stroke: J Meggs (28) 70.

   KOORINGAL: Mxd: Stableford: 4B: D Thorpe (16) N Thorpe (27) 47. Men: A: D Webster (10) 42. B: C Mola (15) 40 cb. C: R Harris (19) 43. Women: T Ly (18) 36.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: 4B: A: P Nicholas (16) S Gilmore (25) 46. B: A Duddridge (26) K Liedke (27) 44.

   LATROBE: Men: Stableford: A: D Allender (10) 43. B: M Muir (15) 45. C: K Symes (31) 42. Women: A: L Morgan (14) 41. B: S Carroll (25) 37.

   LEONGATHA: Stableford: D Ruffin (21) 33.

   LONSDALE: Men: Stroke: G Quine (10) 64.

   LORNE: Men: Stableford: D Ridgeway (11) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: K Pridham (15) 36.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: G Hainsworth (28) 39. M Lever (0) 40. Legends: R Plummer (22) 43.

   MORNINGTON: Mxd: Par: 4B: M Howell (36) Y Howell (31) 6 up. Hole in one: G Conlon at 16th.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: A Robertson (13) 37. B: T Kap (19) 42.

   NEPEAN: Men: Stableford: A: K Stout (11) 42 cb. B: A Vince (22) 45 cb.

   NEWRY: Men: Stroke: A/Medal: B Adams (19) 69. B: R Cameron (21) 70 cb. Women: Stableford: L Morgan (19) 36.

   NORTHERN: Jnr: Stroke: Matchplay: R Lata 2up. Men: H Wootton (10) 1up. Stableford: A: P Constable (8) 40. B: J McCrorey (16) 43. C: M Mooney (20) 43. Women: A Burgess (16) 39.

   PAKENHAM: Men: Stableford: D Drake (23) 43.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: B Orologas (8) 39. B: R Jona (22) 43. Women: S Cooper (14) 29.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Kingswood: A: S Watt (11) 41. B: M Vine (21) 40. C: P Balmano (24) 34. Women: A Hawkins (18) 34. Men: Peninsula Composite: A: J Catchlove (13) 40. B: C Montague (18) 37. C: M Emery (36) 36. Women: D McCartney (12) 35.

   PETERBOROUGH: Snr Stableford: P Sinnott (10) 39.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: A: E Cooper (26) 40.

   RANFURLIE: Men: Stableford: A: M Casey (14) 40. B: M Sumanada (15) 40. Women: C Thompson (12) 38. Mxd: Stroke: Foursome: B Greenough K Urmston 169.

   RIVERSDALE: Mxd: Stableford: 4B: A: N Sudholz (33) J Sudholz (25) 50. Men: Stableford: A: T Sztefek (13) 37. B: J Pearse (22) 43.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stableford: A: C Sgro (14) 42. B: S Morton (30) 39.

   RIVERVIEW: Stroke: N O'Shannassy (25) 64.

   ROSANNA: Mxd: Stableford: A: M Cleeve (13) 42. B: D Demaria (21) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Par: North: D Wakeling (19) 5 up. Women: S Scholtz (25) 1 up.

   ROSSDALE: Women: Stableford: K Soros (37) 37 cb. Men: I Brockwell (23) 43 cb.

   ROYAL PARK: Men: Stroke: Foursome: B Harry M Holcombe (14) 63. Mxd: R Metcalfe C Meegan (31) 65.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: A: Y Kim (8) 42. B: H Kotsonis (13) 40. C: T Mann (24) 40.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: P Wokulski (0) 39. B: J Hawley (15) 39. C: P Lo (26) 40. Women: L Dawson (23) 32.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: O Smith (16) 45. Women: Green: R Curtain (14) 31.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford 4B: N Kilmartin (31) V Kilmartin (22) 41.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: Div 1: D Lappage (9) 42. Div 2: A Kirkwood-Scott (16) 47. Div 3: D Fernandez (20) 44.

   SPRING VALLEY: Par: S Annangi (12) 6 up. G Mayne Stewart (22) 6 up. L Morris (32) 12 up. Stroke: Foursome C'ship: W Van Bakel A Van Bakel (34) 68.

   STRATHALLAN: Men: Stableford: D Clark (19) 43. A: C Baker (13) 42. C: P Curtis (25) 39. Women: L Lorenz (31) 35.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: L Denys (16) 42. B: J Palatsides (25) 38. Women: A: E Batten (20) 30.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: G Dickson (8) 39 cb. B: M Wilkinson (17) 39. C: S Golding (22) 46. Women: C Atkinson (30) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: M Johnston (10) 42.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: R Brooker (3) 40.

   TOCUMWAL: Men: Stableford: A: K Clark (14) 40. B: B Benbow (21) 43. C: J Inness (26) 36. Gold: G Sharp (32) 42. Women: N Mullins (26) 44.

   TORQUAY: Men: Stableford: A: P Palimaka (11) 41 cb. B: T Butler (19) 46. Women: C Branch (36) 38. Men: Visitor: B Pavlovic (23) 41.

   VICTORIA: Men: Par: L Ferrari (13) 4 up cb. Women: M Burd (27) 7 up. Mxd: 4B: K Halpin (12) Y Cupples (21) 11 up.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Par: A: J Daddy (17) 3 up. B: P Fisher (22) 3 up.

   WESTGATE: Men: Par: A: D Dillon (15) 5 up. B: K Holden (23) 4 up.

   WHITTLESEA: Stroke: A Greenough (24) 65.

   WODONGA: Medley: Stableford: M Vaughan (13) 39.

   WOODLANDS: Mxd: Par: 2B Agg: A Mirams (14) S Mirams (31) 5 up. Men: A: G Stutterd (10) 7 up. B: B Hibbert (14) 4 up cb. C: H Plucinski (23) 5 up. Women: T Fothergill (22) 2 up cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: J Collyer-Lewis (26) 40 cb. Women: C Fraser (13) 36 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Stableford: Lake: A Castles (17) 35 cb. Men: G Churchin (13) 46. 

18 June 2018
Douglas Francis (Metropolitan) & Helen Pascoe (Bunniyong) take overnight leads in Shepparton Read more
17 June 2018
Ian McCleary (Kooringal) and Helen Pascoe (Buninyong) have taken out top place in their respective fields at the Heathcote Senior Amateur Read more
18 June 2018
BAIRNSDALE: Mxd: Par: A Fleischer (22) 3 down. Read more
MyGolf
Golf Victoria