Victorian club golf results - Sunday

 

   BAIRNSDALE: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: J Gannon S French D Pollard J Wylie 127 to playoff.

   BARHAM: Men: Stableford: A: N Walle (31) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: S Matheson (14) sq cb. B: M Scriven (22) 5 up. Stroke: J Austin (PAR 3) (8) 47. Women: 36-hole: A Scr: H Brodie 155. B Scr: S Smith 190. C Scr: C Bell 206. Hcp: S Gorton (15) 146.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: S Chand (37) 39.

   BLACK BULL: Par: N Ciavarella (27) 1 up. Women: T Chacksfield (15) 5 down cb.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: W Killeen (14) 41. B: J Castricum (25) 41 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par White: A: M Dunkley (10) 5 up. B: L Boarotto (19) 5 up. C: J Allcock (26) 6 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: D Read (18) 38.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stroke: Rowville: A: T Lee (23) 67. Men: Stableford: Endeavour Hills: L Thyagarajan (17) 41. Women: L Atchison (27) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Mxd: Stableford: Team: A Jinks (29) C Jinks (37) B Brennan (28) J Tilton (42) 91.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: J Hrdina (13) 40.

   COHUNA: Mxd: Stableford: D Love Smith 49. R Ballard Bird 40.

   COMMONWEALTH: Men: Par: A: R Howells (7) 3 up cb. B: P Morgan (22) 2 up. Women: M Slattery (40) 2 up.

   CRAIGIEBURN WILLMOTT: Men: Par: D Cheetham (6) sq.

   CRANBOURNE: Men: Stroke C'ship: Black: A Scr: J Rasmussen 302. A: T Stewart (8) 224. B Scr: J Rucinski 259. B: R Moss (18) 215. C: J Hall (20) 97. P Bywaters 243. R Moss (18) 109. J Rasmussen 231. M Cook (14) 109. Stableford A: B Corrigan (12) 35. B: B Hyams (15) 35. C: J Steg (20) 36. Women: Stableford: C Williams (15) 35.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: C Rakic (8) 39.

   DORSET: Mxd: Stableford: A: M Macnamara (12) 40. B: C Eccles (15) 41. C: T Ralph (24) 41.

   EAST MALVERN: Mxd: Stableford White: P Diviny (22) 42.

   EASTERN: Mxd: Par: East: D McGillivray (15) 5 up cb.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: T Purdy (8) 40. B: K George (19) 41. C: J Caffyn (31) 41. Mxd: Matchplay: P Webb J Webb bt T Christians D Christians 5-3. Women: V Laurito bt J Chann 11-10. Stableford: L Garfield (28) 40.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stroke: T Douge (5) 60.

   FINLEY: Medley: Stableford: A: P Pinnuck (8) 35 cb. B: M Piggin (19) 35.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford: A: P Bartling (10) 39 cb. B: A Catarinozzi (24) 42 cb.

   GISBORNE: Men: Stableford: J Lindberg (18) 40. Women: J Day (24) 36.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: D Senadipathy (25) 66 cb.

   GREEN ACRES: Men: Par White: A: I Gutierrez (7) 5 up cb. B: N Hilton (20) sq. Women: Par: T White (20) 3 up.

   GROWLING FROG: Stableford: D Onslow (14) 32.

   HARP: Mxd: Stableford: A: G Bearzatto (17) 37. B: R Drew (25) 40. C: C Marks (41) 36.

   HEATHCOTE: Men: Stroke: Medal: Div 1/Medal: A Goudie (9) 66. Div 2: G Cutting (18) 67. Women: Stableford: B: H Carlin (27) 33. C: J Roberts (35) 34.

   HEIDELBERG: Par: A: T Shaw (12) 3 up. B: R Vavra (13) 6 up. C: G Stafford (18) 6 up. J Cashen (23) 4 up.

   HOWLONG: Medley: Stableford: A: S James (7) 41. B: G Curtis (28) 38.

   HUNTINGDALE: Men: Par: G Angwin (10) 2 up cb. Women: C Dao (39) 4 down. Mxd: Stroke: Foursome C'ship: M Bellion E Smith bt O Smith J Do 2-1.

   KEW: Medley: Stableford: S Hall (35) 49.

   KEYSBOROUGH: Men: Par White: P Schmidt (21) 11 up. Women: Par: L Shannon (15) 3 up. Mxd: 4B: P Small (24) T Small (19) 9 up cb.

   KINGSTON HEATH: Men: Stroke: C'ship: A Scr: A Lautee bt M Dunne. A: D Logan bt S Friebe. B: S Sampson bt W Shand. C: W Macafee bt G Jackson. Women: A Scr: A Hall bt L Brown. A: L Johns bt T Marget. B: H Thompson bt M Cookes. C: T Weir bt H Pyman.

   KOORINGAL: Men: Stableford White: A: J Orton (12) 40. B: G Walmsley (17) 41 cb. C: J Macrae (30) 38. Women: Yellow: A: M Robertson (20) 36. B: T Tyrell (31) 36.

   LATROBE: Men: Par: A: L Dunn (9) 3 up. B: A Brown (13) 6 up. C: G Kerimidas (21) 8 up. Women: A Ray (19) 1 up. Mxd: Stableford White: D Parkinson (34) 48. W Parkinson (14) 48.

   LEONGATHA: Stableford: W Taberner (15) 30 cb.

   LORNE: Men: Stableford: G Couper (15) 44.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: S Korkliniewski (11) 40. B: E Richards (15) 38. C: S Houston (20) 39. Women: A: S Herrald (15) 33.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: P Tudor (9) 36.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford Open: White: T Horner (17) 40. D Goodall (21) 38. Legends: A Bowling (9) 30 cb.

   NORTHERN: Men: Stroke: Ambrose: A: B Bailey 51.875. S Booth 51.875. J Macmillan 51.875. F Mount 51.875. Mxd: A: S Gibson 56.5. N Newell 56.5. P Gibson 56.5. A Aiello 56.5.

   PAKENHAM: Mxd: Par White: R Hewitt (23) 1 up cb.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: A: D Atkins (13) 39. B: T Salamouras (20) 39. Women: A Smith (25) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Mxd: Par: 4B: Kingswood: P Whiting (16) J Carlisle (12) 10 up cb. Father/Son Trophy: J Robertson (31) R Robertson (20) 10 up. Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: T Gray (3) 37. B: M Butler (22) 40. C: D Walker (25) 36. Women: L Timms (24) 34.

   PETERBOROUGH: Men: Stroke Medal of Medallists: White: B Hesketh (18) 63.

   QUEENSCLIFF: Stableford: A: S Croxford (12) 42.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: N Anderson (33) 33.

   RACV HEALESVILLE: Stroke: B Caldicott (15) 62.

   RIVERSDALE: Men: Stroke: C'ship: A Scr: H Fewell (0) 294. A: D Grdunac (11) bt P Marks (10) 5-4. B Scr: P Doan bt W Taylor 8-6. B: G Irving (13) bt S Martin (16) 3-1. C Scr: I Millard bt A Loughridge 19th. C: S Barnett (24) bt P Hehir (22) 6-4. Stableford White: A: M Yuen (16) 40. B: G Bertuch (20) 41.

   RIVERSIDE ESSENDON: Men: Stroke: Medal Feb: S Kimpton (18) 65 cb. Masters: D Lukey (17) 65 cb.

   RIVERVIEW: Stroke: Medal: R White (25) 62. C'ship: A: S Ashby 288. B: J Ryan 323. C: M Bracegirdle 350. Hcp: S Ashby (7) 262.

   ROSANNA: Stroke: A: C Briggs (8) 71 cb. B: J Hazelton (18) 67. C Janson (24) 70.

   ROSEBUD COUNTRY: Mxd: Stableford: South: S Colahan (24) 42. Men: North: T McManus (21) 40. Women: M Knudson (22) 36.

   ROSSDALE: Men: Stableford: P Fischer (RACV 29) 39 cb. Women: M O'Flaherty (31) 32 cb.

   ROYAL PARK: Stroke: Ambrose: V McNamara B Linton (4.75) 58.25.

   SANCTUARY LAKES: Men: Stableford: A: D Cameron (7) 38. B: G Ho (16) 40. C: M Brown (20) 38. Women: K Hughes (11) 35. Mxd: 4B: T Wesley (1) 37. A Pugh (23) 37.

   SANDHURST: Women: Stableford: Champions: L Cochrane (12) 32. Men: A: J Marshall (9) 39. B: J Hawley (13) 40.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford Gold: A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. A: M Johnston (9) 44. B: L Isheev (16) 39. C: P McEvoy (21) 43. Women: Green: H Haringcapsel (8) 35.

   SORTINO at Racv Cape Schanck: Men: Stableford: M Orsillo (30) 40 cb. R Maiale (25) 40. T Rio (28) 39.

   SOUTHERN: Stableford: A: C Verstandig (13) 41. B: A Meyerthal (14) 37 cb. C: J Zhu (26) 43.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stroke: Foursome C'ship: D Wanigasekera T Wanigasekera 163. Foursome: A Van Bakel (22) W Van Bakel 138. A Cheng (21) C Chen 69. Men: Par White: A: L Vun (12) 5 up cb. B: J Still (27) 4 up.

   STAWELL: Mxd: Stroke Ambrose: White: T Coffey (7-4/6) T Dignan K Dignan 57-2/6.

   STRATHALLAN: Men: Stroke: D Gibbs (30) 66. A: D Patterson (16) 68. B: M Pillai (20) 68. A: B Conlin (29) 67 cb. Women: D Ryan (22) 68.

   SUNSHINE: Women: Stableford: D Darch (29) 33. Men: B Dale (7) 40.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: S Filipovic (9) 42 cb. B: M Broadhouse (12) 36. C: S Smith (36) 40. Women: C Atkinson (29) 39.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: B Sampson (13) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: B Gilligan (9) 34 cb.

   TOCUMWAL: Men: Par White: A: R Medland (9) 4 up. B: F Rossborough (18) 3 up. C: W Brady (33) 4 up. Gold: L Rickard (27) 1 up. Women: Par: H Crilly (13) 1 down.

   TORQUAY: Men: Stableford: R Schofield (21) 39. Visitor: C Morgan (RACV 5) 34. Women: K Potter (29) 29.

   VICTORIA: Men: Par: F Cameron (19) 7 up. Women: S Brealey (28) 3 up.

   WARRAGUL: Men: Stableford: 4B: G Webster (14) J O'Brien-Reiter (4) 47 cb. Women: B Best (27) T Cusden (33) 43. Mxd: A Weir (30) J Weir (45) 47. Medley: 36-hole: A Barnes (22) P Faithful (19) 93.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford White: A: D Nixon (13) 43. B: V Iyer (22) 39.

   WESTGATE: Men: Stableford White: A: R Lewis (7) 39. B: R Jelesic (17) 40. C: L Davies (26) 42. Stroke: Matchplay: S Smyth P Te Hukiweeds bt R Burrell C Kouvelis 5-3.

   WHITTLESEA: Stableford: B King (15) 40.

   WODONGA: Medley: Stableford: T Barnes (21) 39.

   WOODLANDS: Men: Stableford: A: M Seedsman (9) 43. B: D O'Brien (14) 40. C: M Turner (23) 41. Women: T Singham (4) 34 cb. Mxd: 4B: P Waddell (24) J Waddell (18) 43. 9-hole: G Vorrath (29) 20 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: S Lonsing (8) 40. Women: C Fraser (13) 34. Mxd: Stableford Gentsome: D McGrady (12) B Upjohn (15) M Fettes (10) P Campbell (21) 103.

   YARRAWONGA MULWALA: Women: Par: Lake: K Skase (29) 3 up. Men: K Stevenson (9) 4 up cb.

   YERING MEADOWS: Men: Par: Valley: I Peter-Budge (8) 3 up cb. Women: Nursery: R Pears (34) 2 up. Men: Stroke Black: G Roza (5) 72. Stroke: P Naughton (18) 70. Stroke C'ship: Black: A Scr: G Roza (5) 315. A: M Robinson (11) 327. Stroke: B: P Naughton (18) 369. C: C Morgans (25) 410. Stableford Challenge: White: D Meredith (26) 117. 

Golf Month
20 September 2018
Round 1 is underway at Curlewis and Barwon Heads. Read more
19 September 2018
On Episode 61 – the big wrap of Australians’ card chases, drama at the Evian, Karis Davidson from Japan and course design guru Mike Cocking reports ... Read more
20 September 2018
ANGLESEA: Stableford: A: J Mooney (8) 39 cb. B: C Jarratt (17) 38. C: B Gibbons (25) 36. Read more
MyGolf
Golf Victoria