Victorian club golf results - Sunday

 

   APOLLO BAY: Men: Stroke: A: C McKenzie (9) 61. B/Medal: L Thomas (27) 57.

   AUSTRALASIAN: Men: Stableford: M Willis (31) 41.

   BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: T Sharp (11) 42. J Newell (31) 38.

   BARHAM: Mxd: Stableford: 4B: M Cook C Letheby 45. Men: C Veldman (27) 36 cb.

   BARWON HEADS: Men: Stroke Black: A: S Jones (13) 61. B: D Shier (22) 68. 36-hole: A Scr: J Owen (0) 148. S Jones (13) 133. Women: 9-hole: Yellow: A Scr: M Poole 56. D Johnston (12) 45. Men: Black: A: S Vederkley (14) 69. B: L Wordsworth (22) 66.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: P Wood (19) 42.

   BLACK BULL: Stableford: G Seymore (19) 43.

   BOX HILL: Stroke: A: J Edney (6) 68. B: C Thompson (21) 62. Women: L Adgemis (27) 76.

   CAMBERWELL: Stroke: A: C Monson (18) 67. B/Medal: L Underwood (22) 62. C: K Taylor (25) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Par: M Tarley (9) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Stableford: Rowville: S Foster (13) 43. Women: Endeavour Hills: L Markby (34) 39. Men: V Sourintha (29) 38.

   COBRAM BAROOGA: Medley: Stableford: 2B Agg: A: F Messner (16) R Messner (23) 65 cb.

   COHUNA: Men: Stableford: K Crane (7) 38. Women: K Peace (21) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: J Nicholson (16) 42. B: G Kerr (21) 41. Women: P Werrett (38) 47.

   CRANBOURNE: Men: Stableford Star Medallist: Black: E Meyerowitz (19) 37. Women: Stableford: M Withers (27) 32. Men: Stableford Black: A: M Ruben (9) 35. B: G Boland (17) 38. C: J Choong (21) 42. Women: Stableford: J Richter (34) 37.

   CURLEWIS: Mxd: Stableford: J Richards (21) 43.

   DORSET: Mxd: Stroke: A: G Lehman (9) 67. B/Medal: T Johnston (15) 61. C: M Walker (32) 67.

   EAST MALVERN: Mxd: Stroke: A Bidychak (23) 56.

   EASTERN: Stableford: South: C Charlot (8) 42. North: T Huang (36) 42. East: D Rattle (13) 39.

   EASTWOOD: Stroke: A/Medal: L Jensen (5) 65. B: C Young (19) 70. C: P Kirby (23) 67. Women: Medal: V Laurito (4) 69. Stableford Yellow: Y Xia (45) 36.

   ELSTERNWICK PARK: Men: Stableford: A Hartley (16) 35. Stroke: Cup: A McAuliffe bt T Buchanan 4-3.

   FINLEY: Men: Stroke: B Wilson (16) 66. Women: H Daniel (20) 69.

   GARDINERS RUN: Mxd: Stableford White: N Mantini (11) 42.

   GARFIELD: Medley: Stableford: M Jusic (22) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A Gordon (11) 39. Women: B Glover (20) 35.

   GREEN ACRES: Women: Stableford: C Matthews (26) 37. Men: P Heesterman (26) 40.

   HARP: Mxd: Stableford: A: F Lee Ack (14) 37 cb. B: I Mollasi (23) 38. C: L Thomas (36) 43.

   HEIDELBERG: Stroke: A/Medal: A Williams (12) 63. B: D Pickavance (14) 66. C: G Appriou (22) 63. Women: Medal: M Bolger (25) 71.

   HEYWOOD: Mxd: Stableford: 2B Agg: S Rigg (24) A Rigg (10) 79.

   HIDDEN VALLEY: Stableford: R Goodrope (22) 40.

   KEW: Medley: Stableford: A: P Mescher (19) 39 cb. B: C Leong (23) 43.

   KOORINGAL: Stroke: A: N Martir (8) 70. B: A Thomas (15) 64. C: M Butler (22) 68. Women: Medal: V Bartlett (22) 72.

   LAKES ENTRANCE: Medley: Stableford: A Bertram (29) 35 cb.

   LATROBE: Stableford: A: D Thomson (8) 38. B: W Connelly (15) 43. C: D Nguyen (21) 44. Women: A: A Justice (15) 35. B: J Pearson (40) 34. Jnr: Medal: J Perrin (14) 41.

   LONSDALE: Medley: Stableford: J Christophersen (30) 44.

   LORNE: Par: 4B: P Ironmonger (26) J Bliss (29) 10 up.

   MARYSVILLE: Stroke: Medal: R Jones (16) 70. Women: Medal: H Jenkins (20) 74.

   MIDLANDS: Men: Stroke: A: J Vorstenbosch (7) 71. B: S Merrett (13) 68. C: S Dawson (23) 67. 36-hole: A Scr: C Boucher 145. Hcp: A: J Vorstenbosch (7) 142. B: R Wilson (21) 139. Women: V Hackett (31) 70.

   NEPEAN: Stroke: A/Medal: T Wheeler (13) 61. B: R Robinson (17) 63.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: T Pratt (9) 41.

   PATTERSON RIVER: Men: Par: Challenge: A: S Dewhurst (9) 4 up. B: F Kavanagh (18) 2 up. Women: A Warburton (20) 5 down.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stableford: Kingswood: M Snaddon (28) 34 cb. Men: Stableford White: A: M Pietralla (8) 39. B: J Ruzicka (17) 41. C: T Greenall (24) 33. Peninsula Composite: A: T Gray (3) 38. B: S Jenkinson (18) 39. C: B Gibbs (31) 35. Women: Stableford: K McCullough (26) 37.

   PETERBOROUGH: Snr Stableford: J Brown (26) 45.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: D Pilcher (9) 43.

   RANFURLIE: Men: Par White: A: N Christides (9) 2 up cb. B: S Dillon (21) 6 up. Women: E Eichner (24) 1 down.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: M Yuen (15) 44. B: N Simoni (23) 44 cb.

   RIVERVIEW: Stableford: F Wiley (14) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford: North: D Meyer (14) 43. Women: J Eaton (20) 40.

   ROSSDALE: Men: Stableford: J Higgs (18) 40 cb. Women: S Ferguson (39) 35.

   ROYAL PARK: Stroke: Cup: M Boulton B McNeil (16) 54. Shield: S Headey B Headey (18.5) 63.5.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: A: M Smith (5) 41. B: J Sutton (12) 39 cb. C: J Pahlke (18) 39. Women: Stroke: Medal: K Curmi (14) 73.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: D Reddy (7) 3 up. B: J Roberts (16) 8 up. Women: J Templeton (27) 3 down.

   SETTLERS RUN: Par: A: A Chadwick (11) 5 up. B: A Haggett (13) 3 up. C: J Thomas (35) 5 up. Women: S Janssens (33) 2 up.

   SOUTH PINES: Mxd: Stableford: 4B: M Felkel (30) V Hoyland (39) 47.

   SOUTHERN: Medley: Par: Div 1/Medal: A Stefanakis (13) 7 up. Div 2: D Griff (19) 7 up. Div 3: G Goss (27) 4 up cb.

   SPRING VALLEY: Mxd: Stableford: Irish Team: T Rodgers P Rodgers M Delahunty R Hsu 104. Men: A: L Vun (13) 40. B: L George (36) 45. Women: C Trist (39) 42.

   STRATHALLAN: Stroke: Medal: D Gibbs (30) 62. A: R Rezuk (13) 65. B: G Britton (17) 66. C: T Mahmoud (26) 69. Women: J Lumsden (29) 70 cb.

   THE HERITAGE: Men: Stableford: Henley: A: M Dean (0) 39 cb. B: C Simari (13) 40. C: A Bozikis (20) 41 cb. Women: B Karalis (31) 35.

   THE SANDS TORQUAY: Medley: Stableford: C Baldock (17) 42.

   TOCUMWAL: Stroke: A: M Cooper (34) 68. B: K Morey (21) 66. C: P Maughan (34) 67. Women: N Whiteford (30) 77. Men: Stroke Gold: G Sharp (31) 73. Stroke: Medal: K Morey (21) 66.

   TORQUAY: Men: Stableford: J Bishop (19) 40 cb. Women: J Bell (20) 31. Men: Visitor: R Hogg (RACV Cape Schanck GC) (26) 41. Women: C Moran (Peninsula Country GC) (35) 34 cb.

   WERRIBEE PARK: Mxd: Stableford: A: M Finnigan (16) 40. B: V Oorschot (26) 38.

   WESTGATE: Men: Stroke: Medal: G Baxter (19) 60.

   WODONGA: Medley: Stableford: S Byrnes (9) 36.

   WOODLANDS: Men: Par: A: G Crawford (8) 4 up. B: A Woolley (17) 8 up. C: S Charleston (27) 3 up. Women: S Downey (21) 6 up.

   YARRA YARRA: Stableford: S Sam (20) 41. Women: M Rossato (38) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Mxd: Stableford: 4B: Lake: J Dawes (5) S Dawes (1) 46.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: M Smith (15) 43. Women: L Kenway (33) 33.

20 June 2018
The family of Australian golfing great Peter Thomson announce his passing on Wednesday 20 June 2018. Read more
20 June 2018
On Episode 48, we wrap up the US Open including Phil’s penalty controversy and Shinnecock’s course set-up. We’re also joined in-studio by National ... Read more
20 June 2018
ALTONA LAKES: Snr Stroke: 9-hole: J Lee (11) 35. Read more
MyGolf
Golf Victoria