Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: K Turner (13) 14.

   ANGLESEA: Women: Stroke: Ambrose: R Lockyer L Elliott J Stewart J Coombes (9) 64.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: D Leversha (17) 42. Div 2: F Harrop (31) 42.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford: D Bristow (20) 36.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: P Lessels (13) 36 cb. B: I Templeton (17) 37 cb.

   BARHAM: Men: Stableford: A: S Wall (13) 37. B: B Eaton (25) 39.

   BARWON HEADS: Women: Stableford: J Gailbraith (17) 38.

   BENDIGO: Women: Stroke: Medal Jul: Medal: J Bilkey (9) 71. L Lindsay (28) 74 cb.

   BERWICK MONTUNA: Mxd: Stableford: J Davis (30) 39.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: M Gardner (14) 68 cb. B: J Burke (23) 65. C: R Ball (35) 69.

   BRIGHTON: Mxd: Par: J Henderson (15) 4 up.

   CAMBERWELL: Stableford: 4B Agg: J Chandler (24) A Robins (36) 71.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stableford: J Simons (3) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Men: Par: G Euhus (25) 3 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stroke: T Strong (17).

   CENTENARY PARK: Men: Par: D Collins (33) 6 up. Women: L Bremner (25) 2 down cb.

   CHELTENHAM: Men: Par: J Heaton (19) 6 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stableford: Rowville: B Mills (23) 41. Women: M Holden (30) 36. Endeavour Hills: T Davies (25) 38.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: M Wakeling (24) 44.

   COHUNA: Men: Stableford: L Lucas (24) 42.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: A Pienaar (8) 35. B: P Milesi (14) 34 cb. C: R Wilson (31) 46.

   COROWA: Men: Stableford: B Hunt (11) 39 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: A: Z Giddings (18) 36 cb. B: N Patrizi (27) 35.

   DENILIQUIN: Women: Stableford: Team Agg: C Fuller S Cohen P Grant 75.

   DEVILBEND: Women: Stableford: J Rosenbrock (22) 27.

   EASTWOOD: Men: Stableford: A: G McGibbon (9) 35. B: B Bullock (16) 30. C: G Getto (25) 33 cb. Women: B Riches (35) 29.

   FLINDERS: Mxd: Stroke: Medal: A: I Holderness (12) 65. B: G Dedman (23) 70.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Perry (12) 40. B: C Hardy (20) 38.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: G Paterson (10) 36. B: P Kozicki (23) 46.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: P Borstelmann (19) 65 cb. B: D Stephen (23) 68.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: P Buchanan (10) 38. Women: A: B Holmes (28) 34. B: E Balaam (34) 33.

   HEPBURN SPRINGS: Stableford: 12-hole: N Bruce (13) 26.

   HILLTOP TATURA: Stableford: T Allen (17) 39.

   HORSHAM: Women: Stableford: Doris Chambers Foursome: T Mills (17) J Geue (33) 38.

   HOWLONG: Stableford: Veteran Men: A: N Brown (13) 41. B: L Ashford (20) 39. C: J Foley (29) 43.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford: T Hoare (15) 40. Women: F Werdier (24) 30.

   IVANHOE: Women: Stroke: L Green (38) 66.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stroke: Pinehurst: M Pane (26) D Murphy (8) 67.

   KERANG: Men: Stableford: J McNeil (27) 42.

   KEW: Medley: Stableford: R Sloan (32) 41. Stroke: T Sloan (17) 78. Stableford: 9-hole: P Blundell (31) 18.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Par: W Wood (19) 1 up cb.

   KILMORE: Men: Stableford: J Roberts (20) 32.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: 4B: D Kinnon (30) M Loughnan (25) 47.

   KOORINGAL: Men: Stableford: A: I McCleary (2) 39. B: A Bartlett (18) 37. C: G Scott (20) 39.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford: A: P Prendergast (8) 37. B: T McDonough (19) 37. C: D Griffiths (32) 36.

   LANG LANG: Men: Stableford: N Welsh (22) 39.

   LEONGATHA: Stableford: A: M Thomas (1) 33. B: F Smedley (26) 35. C: C Sperling (35) 38.

   MAFFRA: Women: Stableford: A: V McConnell (20) 39. B: D Lanigan (33) 36 cb.

   MALVERNDALE: Women: Stableford: Trophy: A: M Pond (27) 34 cb. B: M Salmon (34) 38. C: M Watchorn (41) 37.

   MANSFIELD: Men: Stableford: Div 1: S Wade (9) 38. Div 2: D Haslam (29) 40. Gold: G Lowry (31) 44.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: J Bartucca (4) 36 cb. B: V Roccisano (41) 41 cb. C: W McLaughlan (22) 39.

   MEENIYAN: Men: Stableford: B McGeary (14) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford: R Loughnan (19) 33. S Toy (12) 32.

   MELTON VALLEY: Snr Stroke: 9-hole: J Bonnici (18) 35.

   MENTONE: Women: Stableford: Grandmothers Trophy: A: V Bolch (G) (26) 31. B: S Davis (29) 28. C: G Rankin (40) 32.

   MIRBOO NORTH: Stableford: P Draper (10) 35.

   MOE: Men: Stableford: A: K Jennings (15) 37. B: S Hibbs (21) 35.

   MOONAH LINKS: Mxd: Stableford: Legends: D Bennetto (5) 40.

   MOOROOPNA: Men: Stableford: Trophy: V Kanizay (29) 43.

   MURRAY DOWNS: Stableford: A: C Hodgson (14) 34. B: J Goodley (21) 33.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: C Prowse (33) 32.

   NEANGAR PARK: Men: Par: A: T White (11) 4 up. B: J Vanderveer (26) 2 up cb.

   NEPEAN WOMENS: Women: Stableford: A: T Killmister (17) 39. B: Y Lord (28) 33. C: M Naidoo (44) 33.

   NEWRY: Veteran: Stableford: A: P Duncan (17) 37. B: G Simpson (22) 39.

   NORTHERN: Stableford: Foursome: M Montgomery (45) M Marchesi (38) 37.

   NUMURKAH: Men: Stableford: A Newby (19) 42.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: J Kelly (8) 32 cb. T Duggan (7) 32. T Seneviratne (8) 32. B: W D'Couto (15) 31. T Rankin (18) 32 cb. J Chadwick (18) 32.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: R Maxwell (15) 29. B: J Blake (24) 30.

   PAKENHAM: Women: Stableford: C Beard (33) 23.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: J Rae (23) 42. Women: A: A Clausen (20) 33. B: L Ellis (38) 32.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stroke: Medal: Peninsula South: L Timms (25) 69. Jun: G Scantleton (24) 76. Men: Stableford: A: J Van Echteld (12) 39 cb. B: T Catchlove (21) 40. Women: Stroke: A: D McCartney (14) 70. B: L Timms (25) 69. C: S Badwi (36) 79.

   PHILLIP ISLAND: Medley: Stableford: R Davison (12) 38.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: I Davis (26) 38. Women: C Noble (37) 32.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: P Kerin (11) 34 cb. B: S Thomson (16) 37. Men: B Riley (17) 37.

   RACV CAPE SCHANCK: Mxd: Stableford: I Goldsmith (30) 35.

   RANFURLIE: Men: Par: A: R Kapitz (11) sq. B: G Cowasji (19) 1 down cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford: East: A: A Eacott (11) 43. B: J Wagstaff (16) 39. C: I Hutton (35) 39.

   RINGWOOD: Women: Par: 9-hole: M Wells (37) 3 up. A: A Jayasinghe (20) 1 up. B: D Seehusen (31) sq.

   RIVERSDALE: Men: Stableford: A: C Smedley (0) 37. B: M Hunter (18) 44. C: R Urquhart (35) 38.

   ROSANNA: Par: A: P Beecroft (13) 4 up. B: L Philippi (20) 3 up. C: K Welsh (22) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: N Geary (20) cb.

   ROSEBUD PARK: Men: Par: J Martell (12) 4 up.

   ROSSDALE: Men: Stableford: V Wotherspoon (8) 41. Hole in one: D Brown at 3rd.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par: West: S Corrigan (19) 4 up. East: N Noall (26) 3 up.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T McAdam (25) 18.

   SANDHURST: Men: Stableford: Medal: Champions: A: B Croaker (8) 38. B: T McAuliffe (11) 39. C: J Sapet (22) 37.

   SCOTCHMANS CREEK: Men: Stableford: Trophy: R Chong (20) 37.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: S Dawson (14) 36. Women: M Cooke (23) 26 cb.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: D O'Callaghan (16) 40. B: P Stevenson (31) 44.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: J Parton (6) 37.

   SPRING PARK: Men: Stroke: Ambrose: B Thomas (14) G Mason (31) P Frisken (22) 61.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: American Foursome: J Drysdale (24) R Martin (22) 78.75 cb.

   STRATHALLAN: Women: Stableford: S Cassidy (13) 31. 9-hole: J Smith (34) 19.

   SUNSHINE: Men: Stableford: A: J Gale (5) 35 cb. B: L Chard (24) 38.

   TARRAWINGEE: Men: Stableford: 9-hole: P Nolan (23) 15 cb.

   THE DUNES: Women: Stableford: 9-hole: The Cups: J Keegan (42) 15 cb.

   THE HERITAGE: Women: Stableford: Henley: A: T Fraser (14) 31 cb. B: K Tjangdjaja (29) 33. C: S Hawker (32) 28 cb.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Par: L Reade (22) sq. M Whitnall (32) 3 down.

   TRENTHAM: Par: A: G Durham (13) 6 up.

   VICTORIA: Men: Par: 4B: A Gilchrist (12) G Dodd (22) 10 up. J Rotstein (23) 2 up. White: J Nathan (29) 2 down. Women: S Iafrate (20) 2 down.

   WANGARATTA: Women: Stableford: S Chatfield (16) 36 cb. 9-hole: G Townsend (28) 19.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: L Greening (12) 38. B: G Campbell (33) 38.

   WATSONIA RSL: Men: Stroke: R McGregor (19) 71.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: A Sandles (12) 40. B: J Hennessy (18) 38. C: R Nackashian (26) 39.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Langford (3) 34. B: B Bilston (30) 35.

   WONTHAGGI: Men: Stableford: G Linguey (15) 37. Snr 9-hole: D Brown (23) 18.

   WOODLANDS: Par: A: W Green (8) 3 up cb. B: C Fletcher (14) 3 up cb. C: J Pitts (25) 6 up. S Thomas (26) sq cb.

   YARRA VALLEY: Stableford: S Walker (17) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: R Krall (12) 41. Yellow: G McLeod (21) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford: Murray: A: P Buckley (17) 39. Lake: A: G Moore (15) 41. B: B McCallum (22) 41.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stableford: 9-hole: P Dowie (14) 20. S Rempec (7) 18.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: A Morris (2) 39. Women: L Gilzean (27) 29.

Golf Month
17 October 2018
Patterson River Golf Club is more than playing its role in helping Golf Australia's #Vision2025 become a reality. Read more
16 October 2018
On Episode 65, we talk Leish, Lucas and the LPGA before welcoming Jan Stephenson and Harrison Endycott to the show. Mark Hayesy is joined by Jo ... Read more
17 October 2018
HUNTINGDALE: Women: Stroke: Medal of Medallists: F Gozzo (19) 76. Trophy: L Crowe bt M Clarke 3-2. M Batrouney bt B Yang 6-5. Stableford: M Mann (42) ... Read more
MyGolf
Golf Victoria