Victorian club golf results - Thursday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: B McKinnon (6) 18.

   AMSTEL: Par Ranfurlie A: B Coyne (10) 6 up cb. B: D Morrison (30) 5 up. Wednesday A: W Ellery (12) 9 up. B: J Williams (16) 8 up.

   AXEDALE: Stroke div 1: J Shaw (30) 65 cb. Div 2: M Dunne (20) 69. Div 3: J Murdoch (22) 67.

   BACCHUS MARSH: Par: C Mettrick (16) 3 up cb.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: M McLeod (18) 42 cb.

   BAIRNSDALE: Stroke A: J Hocken (10) 67. B: L Mosele (22) 68. Medal: T Jones (13) 68 cb. Women A: L Kurrle (16) 70. B: S Ward (27) 71. C: J Murray (36) 72.

   BALLARAT: Women Stableford A: L Molesworth (11) 41. B: L Titheridge (28) 38. C: M Paton (36) 38.

   BARHAM: Stableford A: B Lindsay (16) 46. B: E Whelan (19) 42 cb. Women Stableford A: J Wall (scr) 36. B: J Craig (28) 34.

   BARWON HEADS: Par: W Evans (18) 5 up. Black: P Swan (12) 3 up. Women Stableford: L Bayliss (30) 43. Green: M McLennan (26) 38.

   BENALLA: Women Stableford A: M Watson (7) 42. B: T Barry (21) 37. C: M Clarke (32) 36. Men A: I Wise (7) 39. B: L Thompson (15) 41. C: R Brown (25) 41.

   BOX HILL: Stableford A: K Parker (9) 40. B: C Langkau (17) 41. C: I Singleton (22) 41. D: N Milicia (27) 46.

   BRIGHT: Stableford: M Guiney (20) 40. W: J Richter (18) 35. Men

   BRIGHTON: Stableford: P Nowak (16) 39 cb.

   CAMBERWELL: Stableford A: D Mullin (19) 44. B: J Kerseboom (30) 40.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stroke A: A Barcham (9) 64. B: A Besley (11) 67. C: C Radings (18) 65. Wednesday Medal: B Mars (34) 65.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: 2B Agg: J Hewitt (19) B Mansell (9) 70.

   CASTLEMAINE: Stableford A: L Brown (16) 46. B: P Rotteveel (24) 43.

   CENTENARY PARK: Stableford A: I Ridley (18) 41. B: T Donoghue (24) 39. W: R Pelzer (21) 39.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: M Schoo (9) 38. B: R Pearse (12) 39. C: K Hurnall (13) 38. D: H Page (26) 42. Women 4B Multi: J Coxall (20) L Durha (16) 68.

   CHELTENHAM: Stableford: P McGann (19) 41.

   CHURCHILL PARK: Stableford: F Murray (14) 43. Snr: J Powell (18) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford A: K Woodward (24) 36. B: S Fifer (25) 36. C: N McBride (43) 35 cb.

   COBRAM BAROOGA: Par West A: S Vaenuku (7) 3 up. B: J Berd (32) sq. W: H Hall (34) 3 down. Women Old A: H Miller (22) 3 up. B: J Toohey (37) 3 up.

   COLAC: Stroke A: N Black (14) 67 cb. B/Veteran: B Foster (25) 63.

   COMMONWEALTH: Stableford A: P Barrie (9) 41. B: N Patching (17) 38. C: P Butselaar (22) 40 cb.

   COROWA: Stableford: M Bain (12) 39.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: S Cameron (9) 38. B: L Harding (27) 40. C: S Roth (34) 39. Men A: C Boyle (12) 45. B: P Muir (13) 39. C: J Borowski (30) 40 cb.

   DENILIQUIN: Stableford A: F Conallin (3) 39. B: G Collins (22) 37.

   EASTWOOD: Stableford A: L Walker (18) 37. B: B Korosa (27) 39 cb. Women Snr 12-hole: S Woodcock (37) 25. Wednesday A: J Kilby (8) 38. B: C Fildes (15) 40 cb. C: R Murdoch (23) 39.

   EUROA: Stableford A: B Sargood (18) 43. B: G Vincent (21) 42. W: B Asquith (26) 37.

   FLINDERS: Stableford A: P Lovell (14) 40. B: K Waterson (18) 40. C: B Pascoe (33) 44. Women A: M Hewitt (16) 36. B: V Ashton (28) 40.

   FOSTER: Women Canadian 2-Stroke: R Knee M Ellis (18-6/8) 68-2/8.

   GARFIELD: Stableford A: R Fielding (13) 42. B: N Goldsworthy (23) 44.

   GISBORNE: Stableford A: G Johnstone (8) 36 cb. B: G Ford (17) 39 cb. C: P Kozicki (18) 44. Women Stroke A: M Ivory (16) 69. B: R Gilmore (27) 71. C: M Kelsey (32) 74.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: R Smith (20) 36. B: M Howard (21) 37 cb.

   GREEN ACRES: Stableford: P Davey (20) 39. Women A: I Armer (19) 36. B: C Hart (27) 40. C: A McQualter (32) 37.

   GROWLING FROG: Women Stableford div 1: C Skepper (24) 32. Div 2: H Ng (42) 36.

   HAMILTON: Par A: M King (12) 2 up. B: W Wathen (28) 5 up. C: H Beattie (32) 6 up.

   HEATHCOTE: Women Stableford: J Roberts (36) 36.

   HILL TOP TATURA: Par: A McGrath (24) 3 up. Women Stableford A: J Baker (21) 33. B: J Hayward (29) 34.

   HORSHAM: Women Pinehurst: M Pilmore J Fechner (17-5/8) 73-3/8.

   IVANHOE: Medal: C Baxter (36) 59.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stroke: K O'Shea (7) 70. Men Stableford A: J Moore (11) 41. B: S Ievenieks (12) 37. C: C Ryan (21) 39.

   KERANG: Stableford: G Williams (19) 43.

   KEW: Stableford: M Same (16) 41. Women A: S Stockley (18) 36. B: L Brumley (22) 38. C: C Gray (41) 36.

   KEYSBOROUGH: Victorian Lefthanders Stableford: N Alldis (15) 41. Vis: M Kemp (32) 40.

   KILMORE: Veteran Stableford: J Sharpe (16) 43. W: M Weatherall (30) 38.

   KINGSTON HEATH: Women Stroke A/Medal: P Mackenzie (17) 71. B: A Derham (23) 76. C: H Dillon (30) 74. Stableford: E Preston (36) 39.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: K Bauerle (11) 48. B: J Bauerle (17) 51. C: H Teasdale (21) 50.

   KYABRAM VALLEY VIEW: Women Stableford A: L Busch (14) 31. B: T Wade (26) 39.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: L O'Keefe (14) 37. B: M Martino (18) 37. C: H Heathcote (36) 38. Women A: J Kennedy (16) 39. B: S Marshall (36) 34.

   LAKES VIEW: Women 9-hole Stableford: M Kirk (23) 22.

   LANG LANG: Stableford: S Spray (17) 41.

   LEONGATHA: Stableford A: K Castwood (15) 39 cb. B: J Brewer (19) 45. C: P Horman (31) 38.

   MAFFRA: Women Stroke A: A Renehan (8) 69 cb. B: J Gay (27) 68. C/Medal: J Robbins (32) 64. Wednesday Stableford A: S Murray (11) 42. B: G Sanders (Churchill & Monash 16) 38. C: H Hooft (20) 41 cb.

   MALVERNDALE: Women Stableford A: J Ashby (26) 41. B: K Rawlings (29) 38. C: M Watchhorn (42) 39.

   MANSFIELD: Stableford A: M Walsh (13) 42. B: W Vaughan (29) 41. W: G Richardson (28) 39.

   MARYBOROUGH: Stableford A: A Turner (14) 36. B: J Purcell (19) 40. C: D Waters (23) 35.

   MEDWAY: Par A: B Rowan (8) 4 up. B: P Hall (14) 8 up. C: C Bell (28) 6 up.

   MEENIYAN: Stableford: F Peile (33) 46.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: M Barnes (9) 41. B: P Robinson (26) 42. C: E Weston (30) 36.

   MELTON VALLEY: 9-hole Stroke: G Kaeser (11) 31. Stableford A: D Spence (16) 46. B: S Herbert (21) 42.

   METROPOLITAN: Stbaleford: P Ansell (6) 37.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Thompson (25) 45.

   MOE: Stroke A: A Williams (19) 69. B/Medal: B Wallis (41) 68.

   MOONAH LINKS: Par A: T Hook (6) 3 up. B: M Jones (19) 5 up.

   MOOROOPNA: Stroke: G Heneghan (25) 70 cb. Women Par div 1: H Kiss (21) 2 up. Div 2: L Wood (27) 1 down.

   MORACK: Women Stableford: B Gray (29) 36.

   MURRAY DOWNS: Par A: D Carmichael (11) 2 up. B: A Wallace (12) 7 up. C: I Runciman (22) 8 up.

   MYRTLEFORD: Women Stableford: S Piazza (19) 39. Men Stableford A: N Shirley (14) 39. B: P Veldman (22) 39.

   NEANGAR PARK: Stroke A: C Phillips (12) 65. B: K Bell (13) 62. C: N Wells (25) 65.

   NEPEAN: Women Stableford A: S McEniry (24) 38 cb. B: M Clemens (33) 36. C: A Cobham (45) 40.

   NEWRY: Veteran Stableford: H Hooft (20) 42.

   NORTHERN: Women Stroke A: J Kircher (14) 66. B: C Canty (26) 64.

   NUMURKAH: Stableford: R Smith (12) 40. W: L Craig (37) 37.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Medal A: P Miller (8) 26. B: N Hendrickson (10) 28.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: Stableford A: M Wallis (20) 37. B: R Joy (22) 37.

   PARKVIEW: Stroke: J Reimers (24) 73.

   PATTERSON RIVER: Stableford: G Lewis (27) 44. Women A: N Patten (17) 35. B: S Howard (31) 36.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Lang (18) 40.

   PORTARLINGTON: Stableford: N Ryan (17) 42. W: F Stone (30) 39. Wednesday Women Stableford A: L Brown (14) 41. B: D Roede (22) 39. C: M Mascoll (26) 40.

   PORTLAND: Stableford A: J Ferguson (9) 40. B: J Thomas (15) 39 cb. C: A Hawke (21) 42. Women A: S Stewart (8) 40. B: L Miller (22) 41. C: S Sharp (39) 44.

   PORTSEA: Stroke A: G Bush (15) 67. B/Medal: B Phillips (19) 65.

   RACV HEALESVILLE: Par: D Kee (31) 8 up.

   RICH RIVER: Par A: W Campbell (9) 4 up. B: A Hausler (19) 5 up. C: T Chadwick (29) 3 up.

   RINGWOOD: Women Stableford A: M Day (15) 39. B: E Sauvola (29) 37. C: S Luby (36) 41. 9-hole Veteran: B Pollock (29) 19 cb.

   RIVERSDALE: Par A: J Ford (1) 5 up. B: M Malizia (17) 6 up cb. C: G Machell (27) 6 up.

   ROSANNA: Par A: J Keeble (13) 6 up. B: D Holloway (17) 5 up. C: J Kelly (20) 4 up cb. D:: L Richards (31) 6 up. Women Stableford A: J Riley (11) 40. B: J Watt (25) 42. C: L McWhinnie (31) 41. D: H Hillard (37) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Women 4B: J Anderson (36) B Marshall (27) 45 cb. Stableford South: E Miller (31) 35.

   ROSSDALE: Stableford: S Alves (13) 44 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Par West: M Barrowcliffe (5) 5 up. East: S Woodcock (18) 5 up.

   SALE: Stroke A: D Lambourn (10) 66. B: A Taylor (14) 68. C: R Minster (22) 67 cb.

   SANDHURST: 2B Agg: C Thorn (6) J Cowling (2) 77.

   SHEPPARTON: Par A: P Lloyd (8) 6 up. B: L Gould (18) 7 up cb.

   SOUTH PINES: Women Stroke div 1: S Faithfull (25) 76. Div 2/Medal: M Sampson (30) 73.

   SOUTHERN: 4B: N Roberts (21) K Scott (16) 48. Holes-in-one: H Wakeham B Fish at 16th.

   SPRING PARK: Par: V Lunder (13) 2 up.

   SPRING VALLEY: Women Stableford A: M Goddard (18) 36 cb. B: R Martin (26) 42.

   STAWELL: Women 4B Agg: K Ellen (21) J Kuypers (19) 70. C'ship: J Alborough (25) T Dignan (27) 143.

   STRATHALLAN: Women Stableford 9-hole: W McQuillan (34) 19.

   THE DUNES: Women Stableford div 1: S Rigutto (12) 39. Div 2: L Whyte (27) 38. 4B The Cups: P Flood (32) B Van Amerongon (33) 48.

   THE HERITAGE: Stableford A: S Kennington (14) 34. B: H Ericson (20) 38. C: L Cutterham (31) 36.

   THE NATIONAL: Stableford Old: E Kane (21) 36. Long Island: R Sill (22) 41.

   TOCUMWAL: Stableford A: P Olsen (8) 40. B: B Hadley (17) 42. C: K Morey (19) 39. D: J Carroll (26) 39.

   TRENTHAM: Stableford A: B Kerr (12) 42. B: J Conway (23) 44.

   VICTORIA: 4B: P Sheehy (15) D Brophy (15) 46. Indiv: P Sutton (21) 41. White: D Coomes (30) 40. W: T Oliver (40) 38.

   WANGARATTA: Women 9-hole Stableford: C Dodson (4) 19.

   WARRNAMBOOL: Women Stroke A: J Carmody (11) 69. B: S Kelson (29) 69. C: A Lumsden (33) 69.

   WATSONIA RSL: Stroke: J Stephen (35) 72 cb.

   WODONGA: Stroke A: A Foote (16) 71. B/Medal: M Barnes (26) 70.

   WONTHAGGI: Stableford: G Linguey (17) 46. Snr 9-hole: K Cuman (24) 20.

   WOODLANDS: Stableford A: K Foley (8) 42. B: S Simpson (13) 39 cb. C: A Milledge (19) 37. W: L Merrick (17) 36.

   YALLOURN: Stableford A: H Thomas (9) 39. B: P Buckman (17) 44.

   YARRA VALLEY: Stableford: G Manos (26) 39 cb.

   YARRA YARRA: Stableford: S Gall (18) 41. Yellow: J Tucker (33) 39.

   YARRAWONGA MULWALA: Par Lake A: T Wells (8) 6 up. B: I Pritchard (23) 5 up. Murray A: R Mountney (15) 5 up. B: M Miller (27) 6 up. Veteran 9-hole Stableford A: B Hidson (7) 20. B: J Hall (13) 20.

   YERING MEADOWS: Stableford Valley: S Shade (7) 42. W: R Harper (19) 29.

23 July 2018
Helen Pascoe (Buninyong) and Rebecca Thomas (Leongatha) have won the Victorian Women's Country Foursomes Championship at Yarrawonga-Mulwala Golf Club ... Read more
23 July 2018
A band of Aussies should be both justifiably proud of their efforts, yet at the same time leaving Carnoustie wondering what might have been. Read more
23 July 2018
APOLLO BAY: Stroke: A: J Nankervis (18) 64. B: P Forbes (23) 63. Read more
MyGolf
Golf Victoria