Victorian club golf results - Thursday

ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: G Roberts (10) 18.

   ANGLESEA: Par A: J Talbot (13) 1 up. B: M De Vries (21) Scr. C: H Jillard (44) 1 down.

   BAIRNSDALE: Stableford A: F Jackson (14) 37. B: M Manning (26) 40 cb.

   BARWON HEADS: Women Stableford: S McKillop (41) 44.

   BENALLA: Women Stroke A: N Cavedon (17) 70. B/Medal: R Foletta (30) 69.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Thomas (20) 42 cb.

   BOX HILL: Stableford A: D McFarlane (13) 43. B: R Mensink (20) 39. C: I Singleton (21) 41. D: J Wilhelm (36) 42.

   BRIGHTON: Par: J Mills (14) 5 up.

   CAMBERWELL: 4B Agg: M de Carteret (20) M Giles (25) 80.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: L Martin (12) 41. B: R Ruth (17) 39.

   CASTLEMAINE: Stableford A: L Smith (11) 40. B: R Ashby (22) 39.

   CENTENARY PARK: Par A: L East (19) 6 up. B: G Smith (25) 2 up. W: L McConville-Brain (20) 4 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: C Vearubg (12) 39. B: A Mahoney (13) 39.

   CHELTENHAM: Par: M Stewart (8) 3 up cb.

   COHUNA: Stableford: D Majic (28) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: A White (9) 42. B: I Reeve (18) 41. C: M Shah (20) 42.

   COROWA: Stableford: A Wood (13) 42.

   EASTWOOD: Stableford A: T Cameron (8) 38. B: J Farley (17) 36. C: B Wheatley (35) 42. Women A: H Knopp (19) 34. B: G Murphy (23) 37.

   FLINDERS: Stableford A: T Haines (13) 38. B: G Scoffern (15) 37. C: J Fogden (23) 38. Women A: J Lawson (25) 30. B: J Duboudin (36) 34.

   GARFIELD: Stableford A: R Fielding (12) 42. B: D Eastick (18) 38. C: J O'Brien (21) 42.

   GISBORNE: Stableford A: M Power (6) 41. B: M McCormick (16) 41. C: J Reptik (23) 38.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: N Cook (19) 34. B: H Wallace-Mitchell (27) 39.

   GREEN ACRES: Stableford: P Packard (19) 35 cb. Women A: J Scott (19) 35. B: L Henry (23) 37. C: J Bennett (35) 33.

   GROWLING FROG: Women Stableford div 1: R DeCata (30) 28. Div 2: L Lierse (34) 28.

   HORSHAM: Women Irish 3B: S Howden (30) S Wynne (16) P Muszkieta (23) 78.

   HOWLONG: Silver Colts Stableford A: P Smith (18) 45. B: D Charles (22) 42. C: R Bassmann (30) 41.

   HUNTINGDALE: Stableford: J Bourke (23) 40. W: R Stewart (24) 37.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stroke A: M Jones (9) 73. B: R Farrell (29) 70.

   KEW: Stableford: J Pitt (9) 42. Women A: J Tucker (25) 37. B: L Cramer (31) 37. Snr 9-hole: J Harris (39) 22.

   KILMORE: Stableford: K Frost (11) 39.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: R Sperring (14) 40. B: C Dostine (19) 41. C: W Ross (27) 35.

   LANG LANG: Stableford: W Christiansen (25) 41 cb.

   MANSFIELD: Stableford A: S Daikin (17) 41 cb. B: M Irwin (26) 42. Gold: R Britton (33) 39.

   MEDWAY: Stroke A: C Shaw (12) 65. B/Medal: K Tranter (15) 64. C: R Murdoch (21) 67 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke A: P Liedke (18) 67. B: S Culakovski (20) 68 cb. C: E Weston (30) 71.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: C McCarthy (15) 32 cb.

   MENTONE: Women Irish Team: J Finlayson (20) B Young (27) W Dudley (25) L Doutch (34) 83.

   METROPOLITAN: Stableford: C Smith (11) 32.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Hughes (14) 40 cb.

   MOE: Stableford A: S Bruce (6) 40. B: P Spiteri (24) 40.

   MOOROOPNA: Stroke: B Morris (14) 66.

   MORACK: Women Stroke A: C Warfield (26) 75. B: S Fairlie (36) 64. C: G Carruthers (40) 66.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: W Wisby (4) 39. B: B Macumber (12) 38. C: J Higgins (22) 39.

   MYRTLEFORD: Women Stableford: A Bryant (44) 33. PM: B Welch (25) 20.

   NEANGAR PARK: Stableford A: G Whybrow (15) 42. B: N Wells (24) 44.

   NEPEAN: Women Par A: F Harvey (23) 3 up. B: J Freidin (33) 6 up. C: J Burrows (41) 2 up.

   NEWRY: Veteran Stableford: H Boss (21) 36.

   NORTHERN: Women 4B: A: L Galtieri (9) C Wild (21) 43. B: J Bakker (24) J Doherty (28) 45.

   NUMURKAH: Stableford: D Downs (23) 47.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A: E Smith (7) 17. B: T Rankin (15) 16.

   PATTERSON RIVER: Stableford: M Connolly (25) 42. Women Team: J Robinson L Beagley C West S Woodward (19) 90.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Pirouet (25) 32.

   PORTARLINGTON: Stableford: B Clarke (20) 45. W: J Peppard (17) 36.

   PORTLAND: Stableford: G Dawson (21) 42.

   RICH RIVER: Stableford A: B O'Neil (12) 43. B: J Beitch (26) 48.

   RINGWOOD: Snr Pennant: Ringwood Gold 11 bt Australasian Gold 1, Centenary Park White 9 bt Ringwood Blue 3. Women Par A: P Perry (26) 4 up. B: A Timms (31) 6 up. 9-hole Veteran: D Miller (20) 4 up.

   RIVERSDALE: Gentsome: P Byrne (18) P Kent (20) R Pearce (24) N Maginness (3) 105.

   ROSANNA: Stableford A: L Baxter (13) 39 cb. B: S Singh (16) 38 cb. C: G Roderick (19) 41.

   ROSEBUD PARK: Canadian Foursome: S Gardiner B Gardiner (scr) 65.

   ROSSDALE: Stableford: S Alves (12) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West: D Rouse (16) 43. East: I Carew-Reid (12) 37.

   SALE: Veteran Stableford: N Evans (30) 18 cb. W: L Foreman (14) 19.

   SANDHURST: Stroke North A: L Del Rosario (9) 70. B: I Bowley (17) 70. C: T Pinwill (25) 70.

   SETTLERS RUN: Stableford: B Wapshott (29) 43. W: L Megyeri (22) 32.

   SOUTH PINES: Women Stableford: N Raissis (24) 72.

   SOUTHERN at Woodlands: Stableford div 1: A McMahon (10) 37. Div 2: K Scott (15) 38. Div 3: T Chester (22) 37. W: C O'Leary (17) 35 cb.

   SPRING PARK: Par: M Parks (28) 2 down.

   SPRING VALLEY: Women Stroke A: X Liu (15) 76 cb. B: S Jackson (22) 73. C: M Platt (32) 77. C'ship A: H Noble 249. Hcp: T Wanigasekera (15) 222. B: N Arthur 285. Hcp: P Carlson (20) 228. C: M Ryan 334. Hcp: M Platt (32) 248.

   STRATHALLAN: Women Stableford: S McColl (28) 39. Snr 9-hole: A Hibbert (45) 16.

   SUNSHINE: Stableford A: W Lynch (11) 39. B: J Sidak (18) 38. C: T Battaglia (23) 41.

   TAMBO VALLEY: Women 27-hole Stroke A: J Murray (Maffra 24) 103. Scr: S Marshall 129. B: M Owen (Orbost 32) 102. Scr: T Rogers (Maffra) 144.

   TARRAWINGEE: Stableford: J Vescio (26) 32.

   THE DUNES: Women Stableford div 1: M Sherman (20) 38. Div 2: F Robertson (30) 40.

   THE HERITAGE: Women 4B St John: L Collier (25) E Jones (37) 45.

   THE NATIONAL: Par Moonah: A Arnel (18) 6 up. Long Island: G Tourgelis (15) 2 up.

   TRENTHAM: 4B: N Aplin (28) G Durham (15) 10 up.

   VICTORIA: 4B: P Brearley (22) G Dodd (17) 47. Indiv: P Brearley (22) 40. White: J Kay (24) 41. W: P Challis (25) 39.

   WANGARATTA: Women Stableford: B Thomas (25) 34 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: G Patterson (33) 39.

   WERRIBEE PARK: Ambrose: A Pengelly J Wood R Davidson G Starpins (8-3/4) 57-1/4.

   WODONGA: Women Stableford A: H Triglione (20) 37. B: H Herbert (36) 40.

   WONTHAGGI: Stableford: I Baker (3) 40.

   WOODLANDS at Southern: Stableford A: M Meneghini (7) 42. B: G Houston (13) 42. C: D Lee (32) 38. W: M Foster (3) 32.

   YALLOURN: Stableford A: H Connell (10) 40. B: D Madden (19) 36.

   YARRA VALLEY: Stableford: G Doyle (32) 45.

   YARRA YARRA: Stableford: A Schultz (scr) 38. Yellow: D Bowen (24) 34.

   YARRAWONGA MULWALA: Stroke Lake A: J Conway (14) 71 cb. B: J Lynch (17) 64. Murray A: P Abbott (8) 69 cb. B: J Wilkinson (18) 65. Veteran 9-hole Stableford: D Ferguson (11) 24. Red: G Burgess (7) 19.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: D Ryan (18) 39. W: H Denelzen (18) 31.

22 June 2018
Victorian David Micheluzzi is into the quarter-finals of the British Amateur at Royal Aberdeen in Scotland. Read more
21 June 2018
Pat Giles (The National) & Judy Langford (Wodonga) have set the pace at the 2018 Tocumwal Senior Amateur Read more
22 June 2018
ANGLESEA: Women: Stroke: Foursome: S McGibbony (32) J Power (32) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria