Victorian club golf results - Thursday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: S Taukilo (4) 19.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: B Grazules (9) 42. B: A Taylor (18) 38.

   AXEDALE: Stableford div 1: J Richardson (13) 43. Div 2: G Kerr (20) 44. Div 3: B Perkins (27) 40. 54-hole Trophy: D Lubke (22) 113.

   BACCHUS MARSH: Stableford: M Dickson (10) 41 cb.

   BARWON HEADS: Stableford: M Palmer (14) 40. Red: B Merriman (17) 43. W: M McIvor (25) 40. Green: N Doncaster (43) 36.

   BENALLA: Women Stableford A: B Dobson (17) 37. B: A Briggs (28) 34.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: W Jame (26) 46.

   BOX HILL: Stableford A: B Clark (11) 40. B: J Reddock (19) 39. C: M Ransom (27) 42. D: D Dallimore (29) 37.

   BRIGHT: Stableford: K Collier (19) 43.

   BRIGHTON: Stableford: C Meehan (9) 44.

   CAMBERWELL: Par A: A Leggett (21) 5 up cb. B: D Cardamone (30) 4 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Par A: T Crowe (9) 8 up. B: G James (25) 4 up cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G McQuillan (12) 38.

   CENTENARY PARK: Mxd Ambrose: J Hoy N Stickland L Bremner T Donald (8-1/8) 57-7/8.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: A Charmings (14) 38. B: T Farrar (21) 39. C: G Goodwin (22) 41.

   CHELTENHAM: Stableford: J Graham (13) 39.

   CHURCHILL PARK: Stableford: A Bennie (15) 43. Snr: R Curren (31) 42.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: J Gati (25) 42.

   COBRAM BAROOGA: Stableford West A: P Hollands (16) 42. B: T Munro (26) 40. W: E Weisniewski (17) 35.

   COHUNA: Stableford: H Bird (20) 44. Hole-in-one: B Majick at 11th.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Martin (12) 44. B: M Umbers (18) 43. C: P Cahill (26) 45.

   COROWA: Stableford: J Taylor (11) 43. W: C Linklater (32) 35.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: S Cowle (22) 40. B: B Bejer (26) 40.

   DENILIQUIN: Women Stroke: J Hussey (28) 70.

   EASTWOOD: Stableford A: T Badrock (10) 42. B: C Fildes (13) 39. C: D Jenkins (24) 38. W: C Birney (29) 33. Women Snr 12-hole: P Lemon (41) 25.

   FLINDERS: Par A: P Armstrong (14) 2 up. B: A Robinson (17) 2 up. C: N Brasch (26) 4 up. Women Par: B Plaisted (23) 2 up.

   GARFIELD: Stableford A: W O'Hara (16) 41. B: N Watson (26) 40 cb.

   GISBORNE: Stableford A: F Tadic (11) 43. B: R McKibbin (17) 39 cb. C: R Scown (23) 42.

   GLEN WAVERLEY: Par A: A Brown (16) 1 up. B: C Mitchell (34) 3 up.

   GROWLING FROG: Women Stableford div 1: P Sellers (24) 35. Div 2: H Hulett (37) 33.

   HILL TOP TATURA: Stroke: A Serra (18) 68.

   HOWLONG: Silvercolts Stableford A: M Walter (15) 45. B: J Van Nispen (24) 41. C: N Yates (33) 46.

   HUNTINGDALE: Stableford: D Kinder (23) 41. W: M Kelly (36) 36 cb.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stroke: A Mitchell (13) 74.

   KEW: Stableford: P McCrone (16) 43. W: L Barnes (31) 39 cb. Snr 9-hole: B Llewellyn (34) 24.

   KILMORE: Stableford: K Frost (11) 36.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: P Nicholas (17) 40. B: P Robinson (32) 40.

   LANG LANG: Stableford: D Bertolotti (19) 40.

   LEONGATHA: Stableford A: R McRobert (14) 37. B: A Borg (19) 37. C: A Sperling (24) 37.

   MANSFIELD: Stableford div 1: O Shaw (9) 41. Div 2: N Jones (23) 43. Gold: B Curtis (24) 43. Women 9-hole: B Skinner (28) 18.

   MEDWAY: Stableford A: M Davidson (9) 41. B: R Madden (16) 44. C: P Vosti (21) 46.

   MEENIYAN: Stableford: B Betts (33) 37.

   MELBOURNE AIRPORT: Par A: D Oreo (18) 3 up. B: S Culakovski (19) 4 up. C: G Patterson (35) 4 up.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: B Lloyd (17) 33.

   MENTONE: Women Team: S Simpson (43) L Mann (33) J Roberts (25) L Doutch (34) 42.

   MIRBOO NORTH: Stableford: P Kearns (15) 44.

   MOONAH LINKS: Stableford A: M Altmann (4) 40 cb. B: A Barry (26) 40 cb.

   MOOROOPNA: Stableford: K Bover (18) 44.

   MURRAY DOWNS: Par A: J Thompson (10) 1 up. B: G Slater (24) 3 up.

   NEANGAR PARK: Par A: P Scown (14) 6 up. B: A Hughson (36) 5 up.

   NEPEAN: Women Trophy A: P Price (18) 43. B: J Freidin (32) 36. C: S Frankl (38) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: A Villani (17) 38 cb. B: L Robertson (35) 40.

   NUMURKAH: Stableford: A Macfadyen (23) 42.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole 4B Stroke: T Farrar (9) M Stephens (14) 24.

   PARKVIEW: Women Stableford: A Smale (43) 45.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Mobbs (13) 44. Women A: H Phipps (20) 36. B: P Dwyer (26) 40.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula North: M Hosking (16) 40. Women Foursome: K Neuhold P Thorpe bt C Streader J Hill 3-2.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: P Crothers (8) 39.

   PORTARLINGTON: Stableford: M Gordon (18) 44. W: J Peppard (16) 35.

   PORTLAND: Stableford A: D Burke (8) 40 cb. B: I McDonald (18) 41.

   PORTSEA: Stableford A: T Richards (10) 40. B: N Pope (16) 42. C: P O'Connor (29) 40 cb.

   RACV HEALESVILLE: Par: H Vaughan (15) 3 up.

   RICH RIVER: Stroke A: J Ridge (11) 68. B: E Grumont (14) 65. C: C Tabone (23) 68.

   RINGWOOD: Women Team: Captains 10 bt Presidents 9. 9-hole Veteran Stableford: P McLaws (25) 22.

   RIVERSDALE: Par A: C Parkinson (12) 1 up cb. B: M Lockwood (17) 6 up. C: H Smith (21) 3 up cb.

   ROSANNA: Stableford A: G Cuff (9) 43. B: G Duncan (16) 40. C: E Oehlmann (29) 40.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford East A: S Giles (22) 38. B: J Price (43) 40.

   ROSEBUD PARK: Par: R Beaton (22) 3 up.

   ROSSDALE: Stableford: I Burt (16) 41 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: M Boland (17) 38. West: M Creelman (13) 41.

   SANDHURST: Stroke A: T Barry (8) 71. B: T Green (13) 67. C: A Thomas (21) 67.

   SETTLERS RUN: Stableford: R Smith (21) 41. W: J Anderson (23) 41.

   SHEPPARTON: 4B: D Grafton (21) C Zeeno (12) 14 up.

   SOUTH PINES: Women 4B Agg: R Saul (21) V May (24) 60.

   SOUTHERN: Stableford: D Marsh (33) 47. W: J Parton Carro (45) 42 cb.

   SPRING PARK: Par: B Thomas (11) sq.

   SPRING VALLEY: Women Stableford A: T Hagarty (20) 35. B: R Martin (25) 39.

   STRATHALLAN: Women Stableford: L Gorey (23) 37. Snr 9-hole: W McQuillan (32) 17.

   SUNSHINE: Par A: R Te Paa (3) 1 up. B: T King (14) 4 up. C: P Ellis (28) sq cb.

   THE DUNES: Women Stableford div 1: T Stewart (14) 38 cb. Div 2: R Moore (26) 38. The Cups div 1: S Barlow (15) 35 cb. Div 2: P Flood (33) 40.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: P Goodwin (5) 40. Long Island: J Bauman (13) 41.

   THE SANDS TORQUAY: Ambrose: D Smith G Saunders (6) 63. W: S Stewart S Browne (6-1/2) 68-1/2.

   TORQUAY: Veteran Stroke: P Atherden (Anglesea 20) 65. Scr: J Richards 81. Women Stableford: J Laidler (26) 39.

   TRENTHAM: Stableford A: C Wilson (10) 42. B: M Hinneberg (21) 45.

   VICTORIA: 4B: G Shanks (14) J Marchese (19) 50. Indiv: J Marchese (19) 45. White: J Nathan (27) 36 cb. W: A Cosgriff (27) 39.

   WARRAGUL: Women 4B: D Sanders (41) K Golding (16) 49.

   WATSONIA RSL: Stroke: T Morris (36) 66.

   WERRIBEE PARK: Par A: W Kennedy (9) 3 up. B: B Koto (17) 4 up. C: D Fish (28) 7 up.

   WONTHAGGI: Stableford: G Callister (27) 43. Snr 9-hole: D Brown (18) 20. Hole-in-one: D Crellin at 2nd.

   WOODLANDS: Stableford A: W Drummond (6) 41. B: S McCormack (14) 38. C: R Squires (31) 41.

   YALLOURN: Stableford A: W Jones (13) 43. B: P Cunningham (19) 42.

   YARRA VALLEY: Stableford: E Tricone (27) 42.

   YARRA YARRA: Stableford: M Slade (14) 40. Yellow: B Cirej (31) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Lake A: J Colla (19) 44. B: G Cunningham (26) 45. Murray A: D McGrillen (16) 45. B: P Kyriakou (28) 40 cb. Veteran 9-hole 4B: N Knott (9) J Borg (12) 4 up. Red: M Birchall (10) C Rosser (7) 5 up.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: L Ramadge (10) 42. W: J Woodham (22) 29.

18 November 2018
Mary Thomson said it was the first time she’d been handed a trophy in 20 years, “and the last time was when Peter and I won the B grade foursomes at ... Read more
17 November 2018
On Episode 72, we recap round 3 #AusOpenGolf from The Lakes Golf Club. Mark Hayes, Ali Whitaker and John Huggan are in the host seats. Read more
18 November 2018
ALEXANDRA: Men: Stroke White: A: D Silverman (81) 67. Medal of Medallists: B/Medal: R Hocking (25) 67. Women: Stroke: B Dodge (30) 74. Read more
MyGolf
Golf Victoria