Victorian club golf results - Thursday

ANGLESEA: Par A: S Britnell (16) sq. B: M De Vries (20) 1 up. C: W Callahan (27) 1 up.

   AXEDALE: Stableford div 1: R Connelly (13) 36. Div 2: S Bilardi (15) 39. Div 3: D Yum (22) 40.

   BACCHUS MARSH: Par: M Lynch (18) 7 up.

   BACCHUS MARSH WEST: Stableford: B Fordyce (21) 44.

   BAIRNSDALE: Stroke A/Medal: C Savage (10) 65. B: M Farrelly (17) 67. C: M Davidson (19) 68.

   BARHAM: Stableford A: M Martin (12) 39. B: P Laughlin (14) 39. C: C Wheeler (21) 42.

   BARWON HEADS: Stableford A: R Brookes (14) 43. B: B Provan (23) 43. W: Par: M Bennett (20) 5 up. Green: M Grogan (37) 1 up.

   BENALLA: Women Stroke A: J Rubira (19) 72. B: P Mitchell (21) 67. C: J Baker (27) 74.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: V McGill (8) 41 cb.

   BOX HILL: Stableford A: J Amos (12) 40. B: M Ransom (18) 39 cb. C: M Green (25) 42. D: C Taylor (27) 40. Hole-in-one: BC Tan at 11th.

   BRIGHTON: Irish Stableford: M Robinson (7) 87.

   CAMBERWELL: Stableford A: G Roberts (12) 40. B: B Hains (27) 37.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: B Crowley (6) 40. B: E Nash (25) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: G Mullen (18) 33.

   CASTLEMAINE: Stableford: P Rotteveel (20) 41 cb.

   CENTENARY PARK: Stableford A: J Fraser (17) 39. B: H Bovcek (30) 43. W: D Seiffert (31) 39.

   CHELTENHAM: Par: J Mackenzie (29) 6 up cb.

   CHURCHILL PARK: Stableford: J Ware (17) 47. Snr: J Dimasi (22) 37 cb.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: A McGrath (13) 43.

   COHUNA: Stableford: H Bird (18) 39.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Tovey (8) 40. B: B Umbers (17) 41 cb. C: P Butselaar (19) 41.

   COROWA: Stableford: P Smith (21) 38.

   CRANBOURNE: Women: J Richter (29) P Shapiro (32) M Katz (24) 119.

   CURLEWIS: Women 4B: K Bowman (28) E Daniels (41) 50. PM: A Allen (24) T Colbert (20) 45 cb.

   DROUIN: Stableford A: D Gorman (13) 41. B: R Koppe (19) 39. C: R Crook (27) 39.

   EASTWOOD: Stableford A: T Smith (1) 39. B: R Cook (14) 40. C: S Steer (31) 40. Women A: R Ball (19) 39. B: B Riches (29) 34 cb.

   FLINDERS: Women Irish Team: M Wilson (33) M Gerdler (25) L Esipoff (26) H Plant (36) 86 cb.

   GARDINERS RUN: Snr Par: G McIllrian (20) 7 up.

   GARFIELD: Stableford A: S Kohut (7) 39. B: G Roberts (20) 41. C: P Smith (21) 40.

   GLEN WAVERLEY: Stableford A: B Scott (18) 34 cb. B: H Mitchell (26) 35 cb.

   GREEN ACRES: Women Stableford A: I Armour (18) 37. B: M Alexander (24) 39. C: S Axelson (32) 34 cb. Medley: T Ivic (12) 37 cb.

   HILLTOP TATURA: Stableford: J De Ieso (23) 41.

   HORSHAM: Women 4B: J Krahe (23) A Jackson (21) 8 up.

   HUNTINGDALE: Medal: S Spencer (14) 72 D Zanic (6) 72 D Pidwell (23) 72 to play off. Stableford: B Elliott (18) 39. W: F Gozzo (18) 33.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stableford A: P Mercer (22) 35. B: L Gent (24) 35.

   KILMORE: Stableford: T Garvey (12) 37.

   KOORINGAL: Stableford A: A Saliba (3) 42. B: D Stephenson (11) 41. C: P Millington (15) 39. D: P Carroll (19) 40.

   LAKES VIEW: Women 9-hole Par: P Collins (22) 5 up.

   LANG LANG: Stableford: R Smith (12) 40.

   LEONGATHA: Stableford A: G McDonald (11) 39. B: A Henley (18) 41. C: B Cathie (26) 38.

   MAFFRA: Women Foursome div 1: J Sellen J Vardy (12-1/2) 70-1/2. Div 2: D Olston J Robbins (34) 73. C'ship: J Sellen J Vardy 161. Hcp: J Sellen J Vardy (12-1/2) 136.

   MANSFIELD: Stableford A: G Payne (11) 39 cb. B: J Drew (20) 41. Gold: G Richardson (28) 44. Women 9-hole: A Marsden (9) 18.

   MEDWAY: Stableford A: S Burriss (9) 39 cb. B: A Ghossani (14) 41. C: T Scidone (32) 43.

   MEENIYAN: 4B: P Riddle (22) D Gregg (20) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: N Sander (18) 38. B: C Price (21) 40. C: G Skewes (28) 41.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: D Willox (11) 30.

   MENTONE: Women Stableford A: J Watts (26) 42. B: T McArdle (29) 42. C: S Venner (38) 39.

   METROPOLITAN: Par: J Griffiths (28) 5 up.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J McFarlane (15) 39.

   MOONAH LINKS: Stableford A: M Gwizdek (6) 37. B: R Barry (19) 39. W: A Hartley (19) 30.

   MORACK: Women Stroke A: S Steer (29) 73. B: B Bartling (30) 69. C: J Cousland (39) 61.

   MURRAY DOWNS: Par A: C Merritt (13) 2 up. B: N Selleck (20) 4 up.

   MYRTLEFORD: Women Stableford: J Roseby (19) 41.

   NEANGAR PARK: Stableford A: M Alford (16) 41. B: T Thompson (17) 38. C: C Rix (26) 38.

   NEPEAN: Women Stableford A: E Witchell (22) 33. B: P Carney (31) 32 cb. C: J Cook (35) 35.

   NEWRY: Veteran Stableford A: B Morgan (16) 45. B: B Kirby (35) 39.

   NORTHERN: Women Par A/Medal: A Villani (16) 3 up. B: B Anderson (25) 2 up. March Medal: J Glen (21) 1 up.

   NUMURKAH: Stableford: R Grandell (22) 38.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Medal A: T Rebrovic (3) 28. B: N Coon (10) 31.

   OLD BOYS SOCIAL at Australasian: Stableford A: T Jones (18) 42. B: G Higgins (22) 40.

   PATTERSON RIVER: Par: A Van (22) 6 up. Women: A: G Arnold (21) 5 up. B: L Son Hing (26) 1 up.

   PHILLIP ISLAND: Par: I Young (19) 4 up.

   PORTARLINGTON: Women Stableford: J Cogger (17) 37.

   PORTLAND: Stableford A: D Burke (7) 41 cb. B: D Heaphy (17) 43.

   PORTSEA: Stroke A/Medal: P Jay (8) 69. B: T Jewell (17) 70. Stableford: B Grant (27) 37.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: P Moseley (36) 45.

   RICH RIVER: Stableford A: D Carey (6) 39. B: A Williams (16) 42. C: D Hubble (21) 38.

   RINGWOOD: Women American Foursome: H King P Happ (18-3/4) 73-1/4. Veteran 9-hole Stableford: M Hearn (37) 17. Snr Pennant: Ringwood Blue 8 bt Centenary Pk White 4, Australasian Gold 9 bt Ringwood Gold 3.

   RIVERSDALE: 4B: S Cholaj (25) B Pasley (35) 49.

   ROSANNA: Par A: G Charman (9) 4 up. B: R Stephen (13) 3 up. C: J Hymus Snr (18) 4 up. D: G Dunn (23) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford North A: M Gorman (29) 40. B: D Mitchell (30) 35.

   ROSSDALE: Stableford: G Smith (20) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Par East: H Sayers (10) 7 up. West: D Picking (10) 8 up.

   SALE: Women Stroke div 1: J Ballinger (6) 72. Div 2: D Goodison (29) 72.

   SANDHURST: Stroke North A: J Helm (4) 69. B: B Saunders (10) 68. C: J Bicchierai (20) 70.

   SETTLERS RUN: Stableford: R Smith (20) 40. W: H Haringcaspel (9) 40.

   SHEPPARTON: 4B: R Tallis (23) G Adams (35) 48.

   SOUTH PINES: Women Foursome div 1: A Pincott D Grosvenor (29-1/2) 72-1/2. Div 2: J Hobson M Dawson (33) 74.

   SOUTHERN: Stableford A: E Henderson (11) 39. B: A Richards (27) 40 cb. W: P Minihan (32) 42.

   SPRING PARK: Par: P Sanger (28) 4 up.

   SPRING VALLEY: Women Team: J Sheldrake K Goodwin F Langford M Anderson 86.

   STRATHALLAN: Women Stableford: W Guild (15) 34. Snr 9-hole: V Williams (45) 16.

   SUNSHINE: Stableford A: K Vongkham (10) 34 cb. B: M Mudie (13) 38. C: V Phan (21) 34 cb.

   TARRAWINGEE: Stableford: G Stone (25) 33.

   THE DUNES: Women Par div 1: L Whyte (17) 3 up. Div 2: A Hammel (39) 3 up. The Cups div 1: C Salvado (28) 1 up. Div 2: H Wilson (32) sq.

   THE NATIONAL: Stableford Old: M Fitzsimon (14) 41 cb. Long Island: S Buchanan (7) 40.

   THE SANDS TORQUAY: Women Stableford: W Muller (16) 36.

   TRENTHAM: Stroke A/Medal: D Wilkinson (13) 62. B: T O'Connell (23) 65.

   VICTORIA: 4B: W Meckiss (14) M Christian (22) 51. Indiv: B McBriar (18) 45. White: A Bravo (33) 37 cb. W: D Lewinsky (43) 36 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Knight (18) 41.

   WAVERLEY: 4B: P Walsh (27) G Smith (22) 49.

   WERRIBEE PARK: Stroke A: A Frame (5) 70. B/Medal: G Jackson (20) 69. C: P Spurgo (25) 72.

   WODONGA: Women Stableford A: M De-Wit (14) 39. B: D Tracy (31) 36.

   WONTHAGGI: Stableford: W Tabbiner (17) 43. Snr 9-hole: S Tiziani (15) 22.

   WOODLANDS: Par A: G Boland (13) 4 up. B: B Andrews (16) 4 up. C: C Rogers (34) 3 up.

   YALLOURN: Stableford: R Dent (12) 40. B: D Madden (18) 40.

   YARRA VALLEY: Stableford: P Fletcher (18) 47.

   YARRA YARRA: Stableford: B Upjohn (12) 42. Yellow: G O'Neil (30) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Veteran 9-hole Stableford: P Byrne (13) 23. Red: T Hackett (6) 17.

   YERING MEADOWS: Stableford Homestead: D Sargeant (20) 38. W: C Brooks (21) 28.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria