Victorian club golf results - Thursday

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: D Bajada (13) 36. B: P Van't Hoff (23) 34 cb.

   ANGLESEA: Women 4B: D Williams (42) N Dumbrell (15) 41.

   APOLLO BAY: Women 4B: N Begley (23) J Farlow (21) 36.

   AXEDALE: Par: A Clements (21) 3 up.

   BACCHUS MARSH: Stableford: D Cox (22) 68 cb.

   BAIRNSDALE: Stableford A: R Dare (4) 37. B: M Hellessey (17) 37. C: N Bambury (19) 34.

   BARHAM: Stableford A: P Laughlin (13) 42. B: J Morris (16) 40. C: G Sholl (27) 40.

   BARWON HEADS: Women Par: F Tan (34) 2 down cb.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Speedie (35) 40.

   BOX HILL: Stableford A: R Bishop (14) 40 cb. B: R Foote (18) 41. C: K Stevens (24) 40. D: T Fritz (29) 39.

   CAMBERWELL: Ambrose: L Filippin W Strangwick B Bourke T Angus (10-3/8) 54-5/8.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: A Barcham (9) 38. B: B Lowery (19) 39.

   CASTLEMAINE: Stableford A: M Lang (15) 40. B: J Morris (30) 39.

   CENTENARY PARK: Par A: T Robinson (19) 6 up. B: J Segota (34) 3 up. W: J Hawkins (46) 4 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: A Passalick (5) 38. B: J Shaw (12) 38. C: B Coxall (18) 38.

   CHELTENHAM: Medal: R Doyle (13) 6 up.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: F Tatasciore (21) 40.

   COBRAM BAROOGA: Stableford West A: P Sefton (13) 38. B: DL Woods (25) 33.

   COHUNA: Stableford: I Sartori (16) 45.

   COMMONWEALTH: Stableford A: P Rainey (11) 39 cb. B: W Sanst (17) 40. C: D Rak (20) 41 cb.

   COROWA: Stableford: M Hooper (12) 40.

   CRANBOURNE: Women Foursome: K Oechsie K Hewitt (22) 71. C'ship: G Smith V Templeton 169. Hcp: D Lee T Duncan (23-1/2) 145. 9-hole Stableford: R Hausler (42) 18.

   CURLEWIS: Women Stroke A: V Harris (10) 75. B: J Brown (22) 75.

   DENILIQUIN: Women Stroke A: J Armytage (23) 69. B: P Larcombe 932) 68.

   EASTWOOD: Stableford A: P Kirby (9) 40 cb. B: E Crookes (13) 40. C: J McGowan (36) 37. W: J Saunders (30) 38. Snr Women 12-hole: R Boxshall (32) 23.

   FLINDERS: Stroke A: M Parker (11) 69. B: K Culley (27) 70. Stableford A: R Cowan (10) 31. B: D Cowen (27) 32.

   GARFIELD: Stableford A: T Langmaid (12) 37. B: P Marquis (20) 41.

   GISBORNE: Stableford A: R Simpkins (11) 33. B: N Morgan (15) 41 cb. C: R White (18) 43. Hole-in-one: G Cooper at 16th.

   GLEN WAVERLEY: Stroke A: K McLeish (20) 67. B: K Brady (21) 65.

   GREEN ACRES: Stableford: R Warren (36) 39. Women Par A: J Pilling (18) 1 up. B: M Evans (22) sq cb. C: B Hudson (38) sq.

   HORSHAM: Women 4B Classic: B Hawkins (22) J Kemp (35) 11 up.

   HUNTINGDALE: Par: R Barrington (Howlong 21) 3 up. W: E Rutherford (33) sq cb.

   IVANHOE: Women Stroke: M Young (30) 66. C'ship A: H Elliot 276. B: S Grant 314 M Young 314 C Beet 314 to play off. C: L Ryan 328. Hcp: L Hendry (41) 205.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stroke: J O'Brien (13) 74.

   KERANG: Stableford: D Ellwood (23) 39 cb.

   KEW: Stableford: R Pascoe (19) 39. Women A: J Wormald (12) 38. B: P Frost (34) 36.

   KILMORE: Stroke: D Austin (20) 65.

   KINGSTON HEATH: Women C'ship f A: C Stevens bt C Cazaly at 20th. B: A Klingberg bt A Forbes 5-3. C: C Lloyd bt N Reggeiro 4-3.

   KOORINGAL: Stableford A: G McLaws (8) 37. B: P Buck (12) 40. C: B Muscat (17) 41. D: J Potter (23) 43. 72-hole C'ship f: J Potter (23) 150.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: R Murray (15) 34. B: P Nicholas (16) 38. C: B Kramme (36) 36.

   LAKES VIEW: Women 9-hole Par: M Kirk (19) sq.

   LANG LANG: Stableford: N Zunnaberg (17) 36.

   LEONGATHA: Par A: D Clark (15) 2 up. B: N Mackenzie (23) 2 up.

   MAFFRA: Women Par A: S Marsden (17) 3 up. B: K Barbour (26) 2 up. C: S Horsford (31) 4 up.

   MALVERNDALE: Women Stroke A: J Olney (26) 66. B: J Seymour (30) 66. C/Trophy: J Garner (38) 62.

   MANSFIELD: Stableford A: A Parrott (12) 41. B: P Hunt (28) 46. Gold: R Britton (33) 44. Women 9-hole: P Abbott (37) 14.

   MEDWAY: Stableford A: M Bozinov (9) 40 cb. B: P Branigan (14) 45. C: R Stockman (23) 43.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: R Ashdowne (16) 42. B: D Richardson (19) 43. C: J Smales (32) 39.

   MELTON VALLEY: 0-55 9-hole Stableford: M Craig (15) 21.

   MENTONE: Women Foursome: S Stanton P Bastin (42) 36.

   METROPOLITAN: Stableford: O Wang (30) 44.

   MIRBOO NORTH: Stableford: R Thompson (21) 41.

   MOE: Stableford: J Banfield (22) 38.

   MOONAH LINKS: Stableford A: C Simitsis (10) 34 cb. B: B Martin (19) 38.

   MOOROOPNA: Par: L McGee (20) 4 up.

   MORACK: Women Stroke A: B Bartling (29) 74. B: M Chadwick (35) 74. C: S Merrigan (42) 75.

   MORWELL: Women Stroke div 1: J Thorburn (19) 73. Div 2: M Ray (31) 68. Div 3: J Romari (44) 78. C'ship: M Morgan 260. Hcp: J Thorburn (19) 229. B: C Trembath 311. Hcp: M Ray (33) 235 cb. C: S McAuliffe 346 in playoff: Hcp: R Whitehead (42) 222.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: A Petersen (7) 39. B: G Wilkes (12) 39. C: R Cox (18) 37.

   MYRTLEFORD: Women Stableford A: A O'Shaughnessy (Huntingdale 14) 36. B: G Smith (Beechworth 19) 34. C: S Egan (Commercial 29) 31.

   NEANGAR PARK: Stroke A: T Thompson (14) 69 cb. B: D Trewarne (30) 66.

   NEPEAN: Women Stableford A: V King (25) 38. B: C Linklater ((32) 33 cb. C: A Abbott (36) 37.

   NEWRY: Veteran Stableford A: Hooft (17) 37. B: I Whitelaw (24) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: J Fisher (11) 38. B/Medal: J Muir (35) 39.

   NUMURKAH: Stableford: B Heard (Sunshine 22) 38.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A: T Seneviratne (8) 18. B: F Gabriel (10) 20.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: 4B: M Brown (24) J Dunstan (27) 9 up.

   PAKENHAM: Women 4B: L Garvey (35) M Watts (31) 46.

   PARKVIEW: Women Stroke: M Ritchie (26) 69.

   PATTERSON RIVER: Stableford: J Rae (23) 43. Women A: M Howard (23) 44. B: W Pickering (36) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Stroke Peninsula A/Medal: S Twopeny (15) 73. B: P Shaw (23) 77. C: J Donegan (30) 83. March Medal: D Goetz (21) 84.

   PORTARLINGTON: Stableford: J Cleary (32) 41. W: S Issell (37) 39.

   PORTLAND: Stableford: J Thomas (17) 39.

   PORTSEA: Stroke A: J King (11) 74 cb. B/Medal: N Schlipalius (22) 70 cb.

   RACV HEALESVILLE: Par: G Cooper (33) 2 up.

   RICH RIVER: Stableford A: S Tonkin (12) 42. B: M Davidson (17) 40. C: I Siede (21) 38.

   RINGWOOD: Women Foursome: C Dyer M Lee (18) 69. C'ship: C Dyer M Lee 174. Hcp: S Stanley S Goddard (32) 151. Veteran 9-hole Stroke: P McLaws (25) 36.

   RIVERSDALE: Par A: K Yan (9) 4 up. B: K Watson (17) 5 up. C: H Tan (25) 5 up.

   ROCHESTER: Women 4B: C Prigg (23) P Humbert (26) 40.

   ROSANNA: Stableford A: T Schwarz (11) 41. B: C Gamble (16) 41. C: B Cracknell (20) 39 cb. D: K Welsh (22) 38 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford North A: L Taylor (17) 37 cb. B: J Price (38) 33.

   ROSEBUD PARK: Canadian Foursome: B Anderson C Gamble (19) 39.

   ROSSDALE: Stableford: L Van Beveren (30) 38.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford West: D Ryan (23) 40. East: P Molloy (20) 35.

   SALE: Veteran 9-hole Stableford: K Neilson (23) 17 cb. W: S Kirkpatrick (31) 19 cb.

   SANDHURST: Stableford A: J Cowling (Rosebud Country 2) 37. B: G Ashton (12) 41. C: K Winsor (24) 39.

   SETTLERS RUN: Stableford: P West (13) 37. W: J Ferguson (34) 34.

   SHEPPARTON: 4B: M Dawber (24) N Mcleod (23) 51.

   SOUTH PINES: Women Ambrose: M Marshall G Sinclair (10) 73.

   SOUTHERN: Stableford A: K Balm (10) 40. B: F Piccolo (21) 41. W: J Jorgensen (39) 39.

   SPRING PARK: Par: F Jackson (20) 1 up.

   SPRING VALLEY: Women Stroke A: C Pezet (13) 73. B/Medal: A Watson (27) 72. C: P Doran (29) 74.

   STRATHALLAN: Women Stableford: L Gorey (22) 33. Snr 9-hole: W McQuillan (33) 18.

   SUNSHINE: Stableford A: M Dennehy (11) 36. B: N Deluca (19) 38. C: P Browne (33) 37.

   THE DUNES: Women Par: S Stephenson (16) 4 down. Cups A: M Seward (27) sq. B: V McDonald (39) 2 up.

   THE NATIONAL: Stableford Moonah: P Morgan (7) 36. Long Island: L Pimm (10) 39.

   TRENTHAM: Stableford: C Hansen (20) 40 cb.

   VICTORIA: 4B: S Gole (3) N Mangos (12) 45 cb. Indiv: N Mangos (12) 38 cb. White: I Marks (29) 38. W: S Mehrengs (22) 42.

   WANGARATTA: Women Stableford: L Madden (25) 35.

   WARRAGUL: Stableford: J Bundle (13) 39.

   WATSONIA RSL: Stroke: G Patterson (32) 75 cb.

   WERRIBEE PARK: 4B: A Bailey (27) B Gosney (27) 46.

   WODONGA: Women Stableford A: T Quinlivan (16) 35. B: G Smeaton (25) 32.

   WONTHAGGI: Stableford: J Wade (23) 38.

   WOODLANDS: Stableford A: B Coletta (plus 4) 37. B: B Andrews (16) 38. C: P Lambis (26) 41. W: H O'Sullivan (33) 38.

   YARRA VALLEY: Stableford: A Drummond (26) 42.

   YARRA YARRA: Stableford: G Day (20) 42 cb. Yellow: B Sirej (30) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: 4B Murray: A O'Connor (13) V Slattery (7) 49. Lake: D Prighell (21) J Futcher (20) 47.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: P Dineen (15) 35. W: M Jury (45) 29.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

21 October 2017
Players from all across Victoria have converged on the Axedale Golf Club to take part in the 2017 Victorian Men's Country Teams Championships this ... Read more
20 October 2017
Australia's Su Oh was already having a great day at the Swinging Skirts LPGA Championship in Taipei when she walked up the 18th fairway today; a ... Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria