Victorian club golf results - Thursday

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: K Turner (14) 16 cb.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: J Hausselberger (8) 36 cb. B: M Russo (36) 38 cb. Medal: J Roberts (19) 38. Medal of Medallists: P Grafton 72 cb.

   ANGLESEA: Women Par A: V Connelly (13) 4 down. B: C Fowlston (27) 2 down. C: R Trevaskis (29) sq.

   APOLLO BAY: Women Par A: J McKenzie (23) 1 up. B: M Deppeler (27) 1 down.

   AXEDALE: Stableford div 1: T Phelan (13) 41. Div 2: J Keely (25) 38.

   BACCHUS MARSH: Stableford: B McDowell (20) 37. Hole-in-one: B McDowell at 10th.

   BAIRNSDALE: Stableofrd A: G Piera (11) 35. B: J Cugley (14) 36. C: T Hollingsworth (24) 38.

   BARHAM: Stableford A: K Windridge (4) 41. B: G Sholl (27) 38 cb.

   BARWON HEADS: Stableford: Z Brookes (10) 36. Green: C Oakley (45) 34.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: D Baker (3) 40.

   BOX HILL: Par A: T Giderson (16) 6 up. B: B Smyth (17) 5 up. C: G Norton (22) 3 up. D: P Randles (34) 4 up cb. Midweek matchplay f: R Edwards bt B Short 2 up.

   BRIGHT: Stableford: R Ousley (8) 37.

   BRIGHTON: Stableford: M Oglethorpe (13) 44.

   CAMBERWELL: Stroke A: F Delaney (17) 62. B: L Taylor (31) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford A: S Allen (2) 41. B: R Darlison (19) 41 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Medal: J Hewitt (18) 75.

   CASTLEMAINE: Stableford A: C Bean (17) 38. B: T Olsson (20) 38.

   CENTENARY PARK: Stroke A: S McConville (13) 68. B: G Cassell (25) 71. W: J Hewlett (31) 73 cb.

   CHELTENHAM: Par: G Bird (17) 4 up.

   CHURCHILL PARK: Stableford: S Sua (26) 44. Snr: H Hayes (22) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Women Stableford: A Jinks (28) 41.

   COBRAM BAROOGA: Par A: P Barrie (14) 1 up cb. B: P Steenbuck (21) 3 down cb. W: H Hall (33) 5 down.

   COHUNA: Stableford: R Nichols (21) 44.

   COMMONWEALTH: Stableford A: D Ellett (9) 37 cb. B: I Richards (16) 41. C: J Horgan (29) 42.

   CRANBOURNE: Women Stroke A: V Templeton (11) 71. B: M Ahern (24) 75 cb. C: T Hanvey (31) 74. 9-hole Stableford: N Carrick (45) 15.

   DENILIQUIN: Women Stroke A: M Menadue (18) 75. B/Medal: E Bolton (37) 72.

   EASTWOOD: Stableford A: T Pirzas (8) 42. B: R Marshall (13) 37. C: B Donovan (31) 41. W: J Elliott (21) 37 cb.

   EUROA: Veteran Stableford A: H Vos (19) 39. N Bennett (35) 25.

   FLINDERS: Stableford A: C Hosking (9) 39. B: D Osmond (16) 39. C: T Mayer (24) 37. W: V Kruze (29) 34 cb.

   GARFIELD: Stableford A: S Croker (Warragul 12) 36. B: P Skinner (17) 38. C: E Harvie (22) 38.

   GISBORNE: Stableford A: F Manago (7) 37 cb. B/Cup: P Brideson (12) 41. C: R Daly (20) 38 cb.

   GLEN WAVERLEY: Stableford: L Welch (19) 37.

   GREEN ACRES: Medley Stableford: M Sheahan (11) 37 cb. W: K Morris (27) 34.

   GROWLING FROG: Women Medal: E Ralston (28) 79.

   HORSHAM: Women Stroke A: J Newman (12) 74. Scr: J McRae 84. B: D Scott (27) 73. Scr: D Farr 97. C: M Howison (42) 73. Scr: F O'Brien 106. 72-hole C'ship: J McRae 334. Hcp: P Mills (14) 303.

   HOWLONG: Silvercolts Stableford A: V Lees (18) 35 cb. B: T Jelbart (22) 40. C: J Green (32) 39 cb.

   HUNTINGDALE: Stableford: G Smith (6) 40. W: A Ridgway (27) 42.

   KERANG: Stableford: W Cook (24) 40.

   KEW: Stableford: S Martin (30) 40.

   KILMORE: Stableford: M Russell (16) 37.

   KINGSTON HEATH: Women Stroke A: C Sayer (9) 77 cb. B/Medal: M Bade (21) 70. C: R Hill (32) 76. Stableford: P King (31) 35.

   KOORINGAL: Stableford A: C Milverton (2) 38 cb. B: J Butkiewicz (14) 40. C: P Grey (19) 40.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: N Garden (15) 41. B: A Chester (24) 37. C: G Ereaut (32) 37. Hole-in-one: N Carden at 11th.

   LANG LANG: Stableford: R Stewart (19) 38.

   LEONGATHA: Stableford A: J Hall (5) 34 cb. B: C Martin (20) 38. C: N Mackenzie (22) 36 cb.

   MAFFRA: Women Stableford A: D Mulcahy (16) 40. B: T Rogers (22) 36. C: L Dunsmuir (39) 34 cb.

   MALVERNDALE: Women Medal: S Crumlin-Shugg (20) 69 K Harris (38) 69 to play off. Stroke: P Maginness (31) 72.

   MANSFIELD: Stableford div 1: P Dolling (18) 41. Div 2: A Smith (20) 39. Gold: K Millott (29) 42. Women 9-hole: P Abbott (37) 16.

   MEDWAY: Modified Stableford A: F Hardwick (12) 53. B: B Blake (18) 46 cb. C: R Spillane (20) 42 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Stroke A: L Barratt (18) 70. B: G Pattinson (22) 68. C: R Oakley (31) 68.

   MELTON VALLEY: 0-55 9-hole Stableford: F Bonnici (10) 18.

   MENTONE: Women Stroke A: S Kirkman (15) 69. B: J Tierney (30) 69. C: S Venna (37) 74.

   METROPOLITAN: Par: R Dunn (21) sq cb.

   MOE: Stableford A: D Collings (11) 40. B: P Coad (20) 38.

   MOONAH LINKS: Stroke: M Barrow (25) 67. Medal: G Konstantinidis (10) 72 cb. Women Medal: T Roth (18) 76.

   MOOROOPNA: Stroke: A Blake (scr) 66.

   MORACK: Women Stroke A/Medal: A Eagland (32) 78. B: G Carruthers (40) 85.

   MURRAY DOWNS: Stableford A: R Hastings (7) 40. B: T McEwan (16) 34. C: I Ray (28) 39.

   MYRTLEFORD: Women Stableford: H Kermond (26) 28.

   NEANGAR PARK: Stableford A: K Bell (12) 40. B: S Benbow (19) 44. C: C Rix (25) 44 cb.

   NEPEAN: Women Stroke A/Medal: E Witchell (23) 72. B: C Schmoll (28) 76. C: J McInnes (37) 75.

   NORTHERN: Women Stableford A: D McCormack (17) 34. B: S Abraham (25) 34.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stableford A: D Stow (7) 18. B: W D'Couto (18) 18.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: Stableford A: M Wallis (18) 35. B: M Brown (24) 42.

   PAKENHAM: Women Stroke A: Y Barrot (21) 78. B: J Horne (30) 77. C/Medal: N Kerslake (44) 74.

   PARKVIEW: Women Stableford: J Schneider (42) 38.

   PATTERSON RIVER: Stableford A Van (21) 38. Women: Stroke A/Medal: N Batten (18) 75. B: J Rais (21) 75. C: V Jones (35) 77.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women Par Peninsula A: E Stawell (19) 1 up. B: K Kormendy (22) 1 down. C: L Downing (30) sq.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: B Hunter (20) 38 cb.

   PORTARLINGTON: Stableford: D O'Callaghan (30) 49. W: F Stone (33) 30.

   PORTLAND: Stableford A: R Angelino (8) 38 cb. B: B McGennisken (18) 38.

   RACV HEALESVILLE: Par: G Stephens (34) 3 up.

   RICH RIVER: 4B: M Mitchell (13) B Collins (20) 48.

   RINGWOOD: Women Stroke A: M Day (14) 73. B: J Hill (32) 72 cb. Medal: J Hill (32) 72 P Dorizzi (33) 72 to playoff. Veteran 9-hole: R Hay (33) 37.

   RIVERSDALE: 4B: P Richardson (19) B Craike (19) 9 up.

   ROSANNA: Stableford A: P Money (10) 40. B: R McWilliams (12) 42. B: S Amore (19) 42. D: F Gaylard (26) 39.

   ROSEBUD COUNTRY: Women stableford East A: S Saunders (14) 34. B: RJ Davey (22) 35. C: J McDonnell (34) 34 cb.

   ROSEBUD PARK: Medal: B Anderson (32) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford East: S Corrigan (18) 41. West: M Rada (32) 39.

   SANDHURST: Par A: N Chom (4) 2 up. B: R Lee (12) 3 up. C: S Morris (20) 4 up.

   SETTLERS RUN: Stableford: J King (19) 42. W: J Ferguson (33) 38.

   SHEPPARTON: Stableford A: S Kelly (15) 37 cb. B: B O'Reilly (19) 40.

   SOUTH PINES: Women Medal: G Sinclair (23) 76 cb.

   SOUTHERN: Medley Stableford div 1: N Felmingham (18) 38. Div 2: B Goode (26) 37. W: R Cocker (21) 41.

   SPRING PARK: Stableford: B Thomas (12) 35.

   STRATHALLAN: Women Snr 9-hole Stableford: A Hibbert (45) 17.

   SUNSHINE: Stableford White A: S Loccisano (11) 39. B: W Turczyniak (15) 41. C: J Whelan (22) 39.

   THE DUNES: Women Stroke A/Medal: J Cornwell (11) 72. B: A Jude (26) 78. The Cups div 1: J Cummins (28) 69. Div 2/Medal: V Mcdonald (38) 62.

   THE HERITAGE: Women Stableford A: T Fraser (11) 34. B: J Allen (17) 35. C: B May (41) 39.

   THE NATIONAL: Par: S Whytcross (13) sq. Long Island: C Kensell (21) 4 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women Medal: J Constance (26) 73.

   TRENTHAM: Stroke A: J Bell (10) 66. B/Medal: A Purvinas (19) 66.

   VICTORIA: Team: J Rotstein (18) J Swanell (27) J Smyth (19) G Ward (20) 18 up. Indiv: W McTigue (21) 5 up. White: G Symon (24) sq. W: S O'Donahoo (22) 3 up.

   WANGARATTA: Women Medal: S Chatfield (16) 75.

   WATSONIA RSL: Stableford: W Monohan (20) 35.

   WAVERLEY: Stableford: D Pearce (17) 40.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: R O'Connor (12) 38. B: D Hocking (15) 35. C: L Whiting (21) 33.

   WODONGA: Women Stroke A/Medal: R Pitargue (19) 69. B: J Ryder (34) 75.

   WONTHAGGI: Stableford: G Crawford (12) 35. Snr 9-hole: B Cornelis (20) 21.

   WOODLANDS: 4B: K Cheong (14) J Francis (14) 7 up cb. W: E Hutchings (28) M Cushion (24) 2 up cb. Indiv A: M Doutch (4) 4 up. B: P Towan (13) 2 up. C: B Conroy (19) 2 up.

   YARRA VALLEY: Stableford: K Eddison (20) 37.

   YARRA YARRA: Stableford: R Mackintosh (4) 41. Yellow: G Miller (24) 36.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray A: G Da Costa (11) 37. B: J Redpass (22) 33. Lake A: J Stapleton (6) 44. B: S Burke (26) 38. Veteran 9-hole Stroke: B Shepherd (15) 30. Red: P Gregory (11) 36.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

25 October 2017
Woodlands Golf Club was the host for the Ladies, Super Senior and Guests section in the morning field, where Geoffrey Ingram (New Zealand) has again ... Read more
24 October 2017
Marc Leishman's breakout year in America has left him on the cusp of the world's top 10 for the first time in his career. Read more
24 October 2017
CAMBERWELL: Stableford: A: L Filippin (24) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria