Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: J Sagona (5) 16 cb.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: J Steny (9) 38. B: P Sims (15) 38.

   ANGLESEA: Women Stroke Div 1: H Stewart (21) 76. Div 2: L Elliott (24) 76.

   AXEDALE: Stroke A: W Andrea (15) 66. B: J Taylor (22) 64.

   BACCHUS MARSH: Stableford: G Adams (11) 38.

   BAIRNSDALE: Stableford: P Davidson (7) 36 cb. B: I Templeton (18) 40.

   BARHAM: Stableford A: S Kresojevic (8) 41. B: D Mortlock (20) 39.

   BARWON HEADS: Women Foursome Stableford: E Nicholson J Spraigue (24) 34.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: J Scanlan (20) 41.

   BOX HILL: Stroke A: B Cassidy (14) 66. B: G Halliday (16) 69 cb. C: L Cavanagh (25) 66. D: C McLeod (28) 69. Tankard: L Cavanagh.

   BRIGHT: Stableford: D Pangrazio (22) 38.

   BRIGHTON: Stableford: J Henderson (16) 40.

   CAMBERWELL: 4B agg: K Johns (23) G Davis (16) 70.

   CARDINIA BEACON HILLS: Stableford A: T Lobjoit (15) 41. B: D Cook (28) 40.

   CENTENARY PARK: Par A: J Fraser (15) 3 up. B: L McWilliam (23) 3 up. W: R Pelzer (20) 1 up.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: D Dunford (10) 35. B: P Goudie (19) 36.

   CHELTENHAM: Stableford: G Sargent (15) 41.

   CHURCHILL PARK: Stableford: R Taylor (25) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: L Smith (22) 38.

   COMMONWEALTH: Stableford A: M Pallett (8) 38. B: R Murray (14) 36. C: M Spartels (26) 36 cb.

   COROWA: Stableford: B Ketchell (35) 42.

   CRANBOURNE: Women Stableford A: S Cameron (9) 33 cb. B: B Bejer (26) 40. C: B Picker (42) 38. Silver Spoon: B Beijer (26) 40.

   DENILIQUIN: Women Par: A Ferguson (36) sq.

   EASTWOOD: Stableford A: P Killick (8) 37. B: N Cummings (13) 34. C: J Robertson (24) 30. W: D Nagel (12) 39.

   FLINDERS: Stableford A: A Smith (7) 39. B: B Wilson (19) 37. C: T Dyer (21) 37.

   GARFIELD: Stableford A: G Vitiritti (16) 38. B: G Thorp (28) 35.

   GISBORNE: Stableford A: V Richardson (13) 40. B: R Baird (24) 36.

   GLEN WAVERLEY: Stroke: D Mitchell (24) 69.

   GREEN ACRES: Medley Stableford: P Skidmore (21) 43. W A: V Cashmore (28) 40. B: N Coxon (32) 33 cb. 4B KO f: D Kelleher-Dixon J Randles-Simpson bt P Thomas L Ryans 1 up.

   HUNTINGDALE: Stableford: S Thompson (12) 37. W: R Nakayama (12) 34.

   IVANHOE: Women Stableford: M Jones (25) 31.

   KERANG: Stableford: R Holmberg (15) 40.

   KEW: Stableford: G Palavos (17) 36 cb. Women Stroke: K Corcoran (29) 73 cb.

   KILMORE: Stroke: BJ Johnston (20) 58.

   KINGSTON HEATH: 4B: M Wilson (13) C Middle (28) 43 cb.

   KOORINGAL: Stableford A: D Cron (3) 39 cb. B: K Brumby (17) 41. C: L Abbey (21) 40.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: C Lesiw (17) 36. B: W Ross (28) 37.

   LANG LANG: Stableford: B Harkness (14) 39.

   LEONGATHA: Stableford A: P Brownlie (15) 42. B: P Luck (29) 44.

   MAFFRA: Women 4B: L Templeton (20) L Dunsmuir (38) 46. C'ship: L Templeton (20) L Dunsmuir (38) 86.

   MALVERNDALE: Women Stableford A/Trophy: V McIlwaine (18) 37. B: J Seymour (29) 30. C: J Williams (36) 30.

   MANSFIELD: Stableford: M Slack (11) 41.

   MARYBOROUGH: Team: J McPhee (8) M Stoettrup (13) L Wells (23) 91. Indiv A: G Skinner (8) 39. B: G Keilar (21) 39. C: C Hooper (31) 28.

   MEDWAY: Par A: A Ternar (5) 2 up cb. B: C Grey (15) 3 up cb. C: G Mills (19) 3 up.

   MEENIYAN: Stableford: B McGeary (15) 38.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: R Rothwell (18) 38. B: P Taylor (19) 38. C: G Skewes (26) 35.

   MENTONE: Women Stableford A: B Kennedy (16) 38. B: J Hunt (28) 40. C: S Venna (37) 30.

   METROPOLITAN: Stableford: D Farquharson (3) 34.

   MIRBOO NORTH: Stableford: S Bickerton (10) 41.

   MOE: Stableford: C Moody (31) 38.

   MOONAH LINKS: Stableford Legends A: D Coleman (5) 44. B: G Hainsworth (35) 47.

   MORACK: Women Stableford A: C Dethick (25) 31. B: E Waud (34) 34.

   MURRAY DOWNS: Par A: D Grant (4) 1 up. B: J Tripodi (16) 1 up. C: R Smith (19) 3 up.

   NEANGAR: Par A: W Baird (17) 4 up. B: H Hatton (22) 4 up.

   NEPEAN: Women Veteran Stableford A: T Killmister (20) 39. B: S McEniry (28) 29. C: G Vallati (39) 38.

   NEWRY: Veteran Stableford A: R Miller (19) 35. B: N Bennett (24) 35.

   NUMURKAH: Stableford: R Smith (13) 35.

   OAKLEIGH: Veteran Stroke 9-hole: W Falloon (8) 27.

   OLD BOYS SOCIAL at Chelsea: Stableford A: K Cannings (20) 43. B: B Hare (26) 45.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Mobbs (14) 39. W A: G Kramme (14) 34. B: B: B Lewis (42) 35.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Kingswood: G Hall (24) 38.

   PHILLIP ISLAND: Stableford: N Firth (16) 41.

   PORTARLINGTON: Stableford: R Perry (11) 38 cb. W: S Keaton (31) 36.

   PORTLAND: Stableford A: P Reid (15) 41. B: S Rickard (16) 40.

   PORTSEA: Stableford A: A Colliver (6) 37. B: A Redman (16) 39. Gold: B Grant (27) 36. Hole-in-one: J Carr at 7th.

   RACV HEALESVILLE: Par: R Jones (16) 4 up.

   RICH RIVER: 4B: F Harrison (16) N Speight (7) 50. Hole-in-one: P Arthur at 3rd.

   RIVERSDALE: Stableford A: J McCleery (9) 39. B: D Besley (14) 44. C: T Heenan (21) 42.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford West A: S Saunders (14) 32. B: P Wallace (39) 32.

   ROSEBUD PARK: Par: B Hutton (9) 5 up.

   ROSSDALE: Stableford: K Saber (35) 39.

   ROYAL MELBOURNE: Stableford: T Wilds (4) 37. East: M Riddell (5) 37.

   SALE: 9-hole Stableford: K Rose (21) 17. W: R Brown (17) 19.

   SANDHURST: American Foursome: M Di Iorio B Garbutt (6-3/8) 68-5/8.

   SOUTHERN: Mxd Stableford Div 1: G Rollo (10) 40. Div 2: J Carter (30) 39 cb.

   SPRING PARK: Stableford: M O'Neil (20) 35.

   SUNSHINE: Stableford A: B Ebeyer (8) 38. B: V Loccisano (13) 38. C: P Ly (26) 35.

   TATURA HILLTOP: Stroke: C Barlow (18) 69.

   THE DUNES: Women 4B: B Miller (23) D Wilkinson (19) 45. Cups: R Galloway (29) D Clothier (31) 35.

   THE HERITAGE: Stableford St John A: O Lewis (6) 38. B: D Barr (26) 36. C: J Zhang (33) 31.

   THE NATIONAL: Par: D Payne (19) 5 up. Stableford Long Island: J Harvey (12) 39.

   THE SANDS TORQUAY: Women Ambrose: M Hales C McDonald S Morris (9-2/3) 61-1/3.

   TRENTHAM: Stableford A: R Wilson (8) 39. B: I Grant (19) 35.

   VICTORIA: 4B: C Nobes (10) J Matthews (16) 8 up cb. Indiv: A Williams (8) 3 up. White: G Brandbury (31) 5 up. W: P Ackings (20) 3 up.

   WARRAGUL: Stableford: J Forbes (36) 41.

   WAVERLEY: Stableford: T Buick (20) 43.

   WODONGA: Women Stableford: C Maddison (22) 31.

   WONTHAGGI: Stableford: G Hewlett (10) 36. Snr 9-hole: V Tuddenham (28) 17.

   WOODLANDS: Par A: M Smith (9) 2 up cb. B: H Commins (16) 3 up. C: G Lockhart (21) 3 up. W: L Merrick (17) 3 down.

   YARRA YARRA: Stableford: A Clark (18) 40. Yellow: B Cirej (29) 43.

   YARRAWONGA MULWALA: Stableford Murray: D Hiskins (9) 44.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: S Shade (7) 35. W: H Barker (24) 33.

X-GOLF Knox: Wednesday X-League Round 1

NFIs 1 (+14) lost to Wallace & Co. 2 (+12)

Swingers Club 3 (+1) defeated Peter Armstrong 0 (+18)

Briggins 2.5 (-1) defeated Gardners 0.5 (+3)

Unique Courtyards 0.5 (+2) lost to Vermont Choppers 2.5 (-7)

X-GOLF Malvern: Wednesday X-League Round 2

More Rongs 2 (-4) defeated Wolfpack 1 (-8)

Rongs 1 (+7) lost to Snipers Den 2 (even)

The Bandits 3 (even) defeated GenYGolf 0 (even)

Porridge The Sequel 1 (-3) lost to Moore Magic 2 (-1)

The Beak 2 (+2) defeated Buoys 1 (+9)

X-GOLF Ringwood: Wednesday X-League Semi-Final

Eastwood Boozers 1 (+10) lost to Kayser 2 (-3)

Badger Creek 2.5 (-21) defeated Faders 0.5 (-13)
 

--

Daniel Ong
Operations Manager, X-GOLF Australasia


+61 3 9822 0355  | +61 411 403 060 |www.XGolf.com.au | daniel.ong@XGolf.com.au

For all the latest X-Golf updates: FacebookTwitterInstagram

22 February 2018
The Vic Four-Ball qualifying circuit moved to Keysborough Golf Club today. Read more
22 February 2018
Jasper Stubbs and Alizza Hetherington will captain Team Victoria as the state’s top twelve juniors head to Western Australia in April. Read more
22 February 2018
ALEXANDRA: Women: Par: B Doyle (17) 4 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria