Victorian club golf results - Thursday

ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: R Bodger (17) 16.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: I Sweeney (5) 34. B/Medal: S Milne (17) 39.

   ANGLESEA: Women Stroke A/Medal: A Stokes (18) 80. B: R Holland (20) 85. C: I Haintz (33) 88 cb.

   AXEDALE: Stableford A: P Pyke (7) 36. B: M Fitzgerald (16) 37. C: A Clements (20) 36.

   BACCHUS MARSH: Stableford: G Geyer (17) 38.

   BAIRNSDALE: Stroke A: R Lucas (7) 71. B: E Logan (14) 69. C: J Holbook (34) 66.

   BARHAM: Stableford A: J Morris (14) 42. B: B Venn (21) 40.

   BARWON HEADS: Women Foursome: S Lansdell C Swinton ( 18) 70. Scr: H Brodie J Warnock.

   BOX HILL: Stableford A: D Davenport (10) 40. B: G Hoskin (19) 42. C: N Dinnison (22) 42. D: G Burton (29) 40.

   BRIGHTON: Mxd Stroke: T Spence (20) 61.

   CAMBERWELL: Stroke A: M De Carteret (19) 64. B: L Filippin (25) 67.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford M Kiely (13) 38.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: W Berger (6) 74.

   CASTLEMAINE: Stableford: I Gilmour (13) 43.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford A: D Dunford (11) 33. B: P Gemmola (14) 34. C: T Elgood (16) 34.

   CHELTENHAM: Stableford A: J Burggraaff (13) 40. B: B Slade (21) 39. Scr: B Millar 35.

   CHUCHILL WAVERLEY: Stableford Churchill Park: M Benlian (24) 38. Snr: B McDonald (23) 35. Waverley: R Prior (21) 37. Women: J Thomas (28) 34.

   CLIFTON SPRINGS: Medley Stableford: K Fear (14) 36.

   COBRAM BAROOGA: Stableford West: R Bill (18) 37. W: J Hughes (29) 31.

   COMMONWEALTH: Stableford A: R Larsson (4) 38. B: D Gill (18) 40. C: P Brooksbank (34) 40.

   COROWA: Stableford: S Plunkett (10) 41.

   CRANBOURNE: Women Stroke A/Medal: A Bydder (10) 70. B: L Jessop (21) 74. C: S Mongelli (38) 71. 9-hole Stableford: R Hausler (42) 11.

   CURLEWIS: Women Stroke A: K Cummings (20) 73. B: P Beggys (32) 75.

   DENILIQUIN: Women Stroke A: P Lloyd (10) 75. B: D Wharton (25) 72.

   EASTWOOD: Par A: T Smith (plus 1) sq. B: A Paull (18) 1 up. C: R Smith (21) 1 down. W: L Garfield (32) 2 down.

   FLINDERS: Stableford A: B WIlson (10) 42. B: P Smith (16) 37. C: I Sheldrick (21) 37. Women A: M Murphy (17) 32 cb. B: T Best (30) 32.

   FOSTER: Stableford: J Mathers (20) 34.

   GARFIELD: Stableford A: T Langmaid (13) 40. B: G Van Den Essen (28) 36.

   GISBORNE: Stableford A: T Scoble (2) 39. B: T O'Connell (17) 35. C: G Dickson (21) 36.

   GLEN WAVERLEY: Par: R Waymouth (23) 3 down.

   GREEN ACRES: Stableford: T Cox (5) 36.

   HORSHAM: Women Ambrose: H Greenaway A Plowright G Phillips (8-1/2) 60-1/2.

   HOWLONG: Stableford A: P Revell (14) 37. B: L Wilson (25) 35.

   HUNTINGDALE: Stableford: S Thompson (11) 37. W: K Wood (30) 35.

   IVANHOE: Women Par: J Hansson (22) 3 down.

   JUBILEE/WANGARATTA: Women Stableford: V Moorhead (27) 34.

   KERANG: Stableford: G Williams (17) 33.

   KEW: Women Stableford: L Fielding (40) 40.

   KINGSTON HEATH: Women Stroke A: R Dudfield (14) 75. B/Medal: R Batten (24) 71. C: B Ward-Ambler (32) 73 cb. Stableford: J Marget (28) 33.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: D Murrell (13) 36 B: B Ross (27) 41. W: B Wall (19) 34.

   LANG LANG: Mxd Stableford: W Kennedy (5) 37.

   LEONGATHA: Stableford A: N Hughes (12) 34. B: C Hams (16) 36. C: J Renwick (23) 37.

   MAFFRA: Women Stroke A: M Wrigglesworth (22) 73. B/Medal: M Killen (41) 66.

   MALVERNDALE: Women Medal: R Appleton (24) 73.

   MANSFIELD: Stableford: D Robertson (plus 1) 39.

   MARYBOROUGH: Women 4B: H Cuthbertson (33) T Martin (21) 37.

   MEDWAY: Stroke A: M Bozinov (11) 70. B: B Harding (17) 68. C: L Camilleri (29) 69.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: R West (18) 38. B: C Price (21) 38. C: B Wentworth (30) 36.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: B Byrne (20) 36.

   MENTONE: Women Stroke A: K Naoumidis (17) 72. B/Medal: C Rogers (32) 69. C: G Banham (37) 72.

   METROPOLITAN: Stableford: M Ramsden (17) 35.

   MILDURA: Stableford Medal: M Sette (14) 39 G Smart (20) 39 to playoff.

   MOOROOPNA: Medley Stableford: L Jakobs (20) 35.

   MORACK: Women Medal A: C Dethick (28) 81 S Findlay (33) 81 to playoff. Stroke B: G Carruthers (42) 85.

   MORNINGTON: Women Foursome: K Van Der Net B Adams (25.5) 77.5.

   NEANGAR PARK: Stableford: S Hardy (18) 39 cb.

   NEPEAN: Women Stroke A: S Rowell (21) 75. B: J Gustavsen (33) 77. C: S Torrance (39) 80.

   NEWRY: Veteran Stableford A: H Voss (21) 43. B: B Tanner (24) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: J Wilkinson (22) 36. B: M Cope (25) 38.

   NUMURKAH: Stableford: P Stonehouse (11) 41.

   OAKLEIGH VETERANS: 9-hole Stroke A: J Lowndes (7) 28. B: N Coon (12) 27.

   PARK VIEW: Women Stableford Medal: P Wise (29) 29.

   PATTERSON RIVER: Stableford: R Leon (15) 42. Women Stroke A: C West (9) 73. B/Medal: L Duncan (28) 73. C: L Beagley (30) 77.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: J Albery (20) 43. Women Irish Team: M Takle (16) J Downing (18) L Keily (24) E Tickell (22) 107.

   PHILLIP ISLAND: Par: D Ablett (23) 4 up.

   PORTARLINGTON: Stableford: M Gatehouse (22) 39 cb. W: O Bowman (45) 37.

   PORTLAND: Stableford A: M Finck (12) 41. B: A Hawke (17) 35.

   PORTSEA: Mxd Stableford A: B Nettlefold (12) 37. B: J Mack (20) 38.

   RACV HEALESVILLE: Par: A Harris (24) 1 up.

   RICH RIVER: 4B: T Chadwick (31) R Holmes (18) 49.

   RIVERSDALE: Stableford A: H Wang (11) 39 cb. B: M Brown (18) 39. C: M Huang (22) 38 cb.

   ROSANNA: Stableford A: F Berra (9) 40. B: D Johnston (15) 40. C: G Brown (22) 39. D: G Downes (27) 43.

   ROSEBUD COUNTRY: Women Stableford West A: G Kelly (17) 36. B: M Sargeant (26) 38. C: K Brady (33) 34.

   ROSEBUD PARK: Stableford: M Sadler (26) 45.

   ROSSDALE: Stableford: G Wright (22) 40.

   ROYAL MELBOURNE: Par West: A Johnston (17) 5 up. East: M Walter (9) 1 up.

   SALE: Veteran 9-hole Stableford: J Waysz (12) 17.

   SANDHURST: 2B: P Neville (13) V Bellier (13) 44.

   SOUTH PINES: Women Medal: M Raissis (24) 77.

   SOUTHERN: Stableford A: K Roberts (12) 37. B: G Hughes (23) 36. C: C Lucas (36) 41.

   SPRING PARK: Stableford: M O'Neil (23) 35.

   SPRING VALLEY: Women 4B: S Eggleshaw (32) H Peters (8) 46.

   SUNSHINE: Stableford A: M Mudie (10) 38. B: P Georgas (19) 37 cb. C: D Rodder (20) 42.

   THE DUNES: Women Ambrose: J Simon A Scott (11.5) 68.5. The Cups: W Redpath J Jones (14.5) 68.6.

   THE HERITAGE: Women Stableford Henley A: M Ayres (13) 35. B: G Pau (25) 34. C: J Mitchell (34) 33.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Ocean: C O'Brien (7) 37.

   THE SANDS TOQUAY: Women Stroke: J Swain (22) 77.

   TRENTHAM: Stroke A: C Wilson (12) 72. B/Medal: G Ford (16) 70. C: I Power (23) 72.

   VICTORIA: Team: J McArdle (29) P Winter (17) W Myers (27) L Flynn (23) 89. Indiv: J McArdle (29) 37 cb. White: I Marks (29) 39. W: M Mateer (26) 35 cb.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Gibbs (19) 34.

   WERRIBEE PARK: Stableford A: W Kennedy (9) 38. B: R Pettersen (15) 35. C: K Moulin (30) 38.

   WODONGA: Women Stableford: M Peters (4) 33.

   WONTHAGGI: Stableford: A Hooton-Shandley (19) 40. Snr 9-hole: J McEachern (17) 18.

   WOODLANDS: 4B: N Wilson (17) C Bruce (12) 41 cb. W: D Fothergill (23) L Merrick (15) 41. Indiv A: K Skelton (5) 43. B: J Dowling (16) 38 cb. C: M Ocean (20) 40.

   YARRA VALLEY: Stableford: A Iezzi (32) 34.

   YARRA YARRA: Stableford: R Atkinson (17) 40 cb. Yellow: B Stubberfield (30) 36.

   YARRAWONG MULWALA: Veteran 9-hole Stableford: C Rosser (8) 18.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: R Glide (5) 35. W: C Brooks (21) 33.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

23 October 2017
Victoria’s Sue Wooster leads the Australian Women’s Senior Amateur after round one, three strokes ahead of seven-time champion Sylvia Donohoe. Read more
23 October 2017
Eastern Golf Club duo Jane Neale & Lorraine Watson have backed up their win at The Metropolitan Final two weeks ago to take out the 2017 Royal ... Read more
23 October 2017
BAIRNSDALE: Mxd: Stableford: J Sing (40) 42. R Oakley (17) 39. Read more
MyGolf
Golf Victoria