Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr 9-hole Stableford: R Bodger (16) 15.

   AMSTEL: Stableford Ranfurlie A: R Capper (14) 37 cb. B: O Ashworth (16) 33 cb.

   AXEDALE: Stroke: A: R Minne (12) 65. B: J Randles (24) 63.

   BACCHUS MARSH: Stroke: R Closter (23) 67.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford A: G Fry (9) 37. B: J Smits (16) 39. C: D Broomfield (30) 37.

   BARHAM: Stableford A: S Fullerton (11) 41. B: E Whelan (20) 37 cb. Women Stroke: P Taylor (20) 75. Medal of Medalists: G Lake (36) 74.

   BARWON HEADS: Stroke A: J Brodie (1) 66. B: T Ward (18) 67. Women Stableford: H Fitzpatrick (17) 37. Green: J Cave (39) 33.

   BERWICK MONTUNA: Stableford: W Hammond (17) 40 cb.

   BOX HILL: Mxd Stableford A: P Giderson (14) 39. B: T Etheridge (18) 37 cb. C: G Shaw (24) 39. D: G Simmonds (27) 39.

   BRIGHT: Stableford A: R Williams (16) 39. B: J O'Shea (20) 40.

   BRIGHTON: Mxd Par: D Barrett (20) 4 up.

   CAMBERWELL: Stroke A: T Drew (20) 62. B: M Tuomy (28) 67. Trophy: T Drew.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: D Moseley (13) 39. PM: L Ankers (26) 40.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: W Vicum (26) 37.

   CASTLEMAINE: Stableford: I Vorbach (17) 37.

   CENTENARY PARK: Stableford A: R Newman (19) 38 cb. B: H Boucek (29) 38. W: Y Everitt (16) 38.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: P Kerber (9) 36. B: P Dohnt (13) 35. C: G Pugh (22) 33.

   CHELTENHAM: Stableford: G Shannon (11) 35.

   CHURCHILL WAVERLEY: Snr Stroke Waverley A: R Ward (19) 68. B: A Fraser (33) 71. C'ship: B Harvey 163. Stableford Churchill Park A: P Cunningham (20) 40. B: W Bennett (26) 34.

   CLIFTON SPRINGS: Medley Stableford: K Johns (28) 38 cb.

   COBRAM BAROOGA: Women Stableford West A: A Manuel (11) 38. B: S Klaver (29) 36.

   COMMONWEALTH: Stableford A: I Erwin (12) 39. B: D Bristow (18) 40. C: J Bull (22) 38.

   COROWA: Stableford: B Greer (18) 37 cb.

   CRANBOURNE: Stableford A: A Sombekke (10) 39. B: R Smith (16) 43. C: B Brooks (26) 40 cb.

   DROUIN: Stableford A: J Stirzaker (10) 40. B: B Mapleson (22) 36.

   EASTWOOD: Stableford A: B Hanley (1) 36 cb. B: R Clifton (19) 36. C: I Nash (34) 39. W: E Peebles (21) 33.

   ESVGA: Stableford A: D Ropgers (12) 33. B: P Pearson (20) 38. C: R Cross (32) 34.

   EUROA: Women Bowl: Broadford 96. Indiv A: D Stuart 35. B: A Anglin 34. C: V Clements 35.

   FLINDERS: Stableford A: B Wilson (8) 35. B: J Peachey (16) 37. C: I Sheldrick (21) 36. W: S Gilbert (21) 39. C'ship: B Wilson (8) 114.

   GARFIELD: Stableford: A: M Atkins (17) 39. B: N Howe (22) 38.

   GISBORNE: Par A: R Piper (10) 2 up. B: F Adornetto (17) 2 up. C: G Dickson (21) 4 up cb.

   GLEN WAVERLEY: Par A: S Lee (18) 2 up. B: J Browell (24) sq.

   GREEN ACRES: Stableford A: L Purcell (12) 37. B: A Johnson (23) 39. C: G Spencer (33) 40. White: M Connell (17) 38.

   HORSHAM: Women Stableford A: S Jones (20) 32. B: P Boyd (33) 37. PM A: K Smith (22) 33. B: J Krahe (24) 30 cb.

   HUNTINGDALE at Woodlands: Stableford: M Choi (plus 3) 34. W: S McPherson (18) 33.

   IVANHOE: Women Medal: B Jenkin (29) 68.

   JUBILEE WANGARATTA: Women Stableford A: C Myles (21) 36. B: J Fogarty (25) 33.

   KERANG: Stableford: J Murphy (21) 40.

   KEW: Women Par: L Fielding (37) 4 up.

   KILMORE: Stableford: G Harding (17) 33.

   KINGSTON HEATH: Stableford: A: L Krulis (11) 34. B: M Cookes (21) 33. C: J Browne (31) 30 cb.

   KYABRAM PARKLAND: Stroke A: R Curtis (13) 54. B: S Marsh (16) 54. C: B Clark (23) 52. Scr: P Myers 63. Women A: R Cox (20) 56. B: H Caldwell (24) 51. Scr: D Atkinson 74.

   LAKES ENTRANCE: Stableford A: W Fry (16) 37. B: A McManus (19) 39. C: L Willet (26) 37.

   LANG LANG: Stableford: T Marotti (2) 39.

   LEONGATHA: Par: A: K Castwood (18) 1 up. B: B Fennessy (30) 1 down cb.

   MAFFRA: Stableford A: J Murnane (15) 37 cb. B: D Hunt (21) 42.

   MALVERNDALE: Women Foursome: J Macfarlane M Watchorn (38.5) 71.5. C'ship: F Leggett V McIlwaine 187. Hcp: G Davenport H Schiller (23) 152.

   MANSFIELD: Stableford A: W Parsons (15) 37 cb. B: G Barker (20) 39 cb.

   MEDWAY: Stroke A: A Damolis (4) 71. B: L Rossitto (17) 69. C: G Carr (20) 69.

   MELBOURNE AIRPORT: Stableford A: R Tulloch (15) 35. B: S Culakovski (20) 35. C: B Wentworth (29) 40.

   MELTON VALLEY: O-55 9-hole Stroke: F Bonnici (9) 32.

   METROPOLITAN: Stableford: P Ansell (6) 34.

   MONA VALE: Stableford A: N Hosking (20) 39. B: M Key (28) 37 cb. C: G Easton (45) 38.

   MOONAH LINKS: Stableford Open A: T Weatherill (6) 36. B: C Holland (14) 34. W: T Roth (17) 25.

   MOOROOPNA: Stableford: G Cooney (17) 41.

   MURRAY DOWNS: Par A: R Hastings (8) 1 down. B: D Rickard (17) sq. C: J Goodley (20) 6 up.

   NEANGAR PARK: Stroke A: M Barnes (3) 71 cb. B: P Scown (16) 64. C: I Hadden (27) 67.

   NEWRY: Veteran Stableford A: G Shingles (12) 40. B: J Malvern (25) 39.

   NORTHERN: Women Stableford A: D Stewart (17) 34. B: D Reardon (35) 35.

   NUMURKAH: Stableford: C Stone (25) 37.

   OAKLEIGH: Veteran Stroke A: W Falloon (6) 26. B: E Smith (10) 28. B/Medal: F Gabriel (11) 28.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stableford A: P Atkins (15) 31. B: T Moore (24) 34.

   PAKENHAM: Grandmother's Trophy: Y Tisdale (28) 28.

   PAMBULA MERIMBULA: Stableford div 1: R Fleming (8) 40. Div 2: T Claffey (26) 41. Div 3: G Burgess (16) 41.

   PATTERSON RIVER: Stableford : A Schmidt (19) 40. Women A: H Rawson (24) 32. B: B Lewis (42) 31.

   PENINSULA KINGSWOOD: Stableford Peninsula Composite: R Peck (19) 36 cb. Women Stroke A: R Nakayama (14) 75. B: M Beaurepaire (36) 84. Women Peninsula 36-hole Stroke: R Nakayama (14) 155 L Meehan (25) 155. Snr Veteran 36-hole Stableford Trophy: M McGaughay (32) 58.

   PHILLIP ISLAND: Medley Stableford: J Hammon (15) 36 cb.

   PORTARLINGTON: Stableford A: N Evans (15) 38 cb. B: P Menzies (Harvey Bay 25) 36. W: C Watson (37) 37.

   PORTLAND: Stableford: A: D Hein (14) 37 cb. B: R Stuart (21) 40.

   PORTSEA: Mxd Stroke A: K Sheppard (9) 70. B: C Thomson (3) 75. C/Medal: A Summerfield (27) 69. Medal of Medalists: B Phillips (16) 73.

   RACV HEALESVILLE: Par: C Tucker (16) 3 up.

   RICH RIVER: Stableford West A: A McKinlay (10) 40. B: M Roberts (14) 40. C: L Whitehead (24) 40.

   RINGWOOD: Women Stableford: A: C Dyer (19) 38. B: P Brydon (35) 41. Stroke Medal: M Kohut (24) 76. Stableford: 9-hole: P Boulter (43) 17.

   RIVERSDALE: Stroke A: A McCleery (11) 72 cb. B: S Tan (18) 68. C: R Cleary (22) 68. Stableford: R Urquhart (31) 41.

   ROSANNA: Par A: R Harvey (13) 6 up. B: M Bloom (20) 5 up. C: B Bennett (21) 5 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Women 4B South: M Davies (31) S Neville (40) 42.

   ROSEBUD PARK: Par: J Harper (27) 4 up.

   ROSSDALE: Stableford: G Taffs (36) 40.

   ROYAL MELBOURNE: Par West: D Rouse (17) 1 up. East: M Creelman (15) 2 up.

   SALE: Veteran 9-hole Stableford: D Wright (8) 20. W: I Stephenson (36) 18.

   SANDHURST: Stroke North A/Medal: W Aigner (9) 70. B: B Saunders (11) 71. C: C Chin (26) 73 cb.

   SOUTH PINES: Women 4B A: V Kilmartin (25) J Hunt (32) 44. B: S Scott (44) Y Ward (39) 42.

   SOUTHERN: Mxd 4B: R Bailey (14) R Kum (13) 44 cb.

   SPRING PARK: Mxd Stroke: M O'Niell (23) 64.

   SPRING VALLEY: Par Div 1: C Angland (14) 2 up. Div 2: M Lyons (24) 1 down.

   STRATHALLAN: Women Stroke: S Cassidy (16) 76.

   SUNSHINE: Stableford A: P Wiggins (11) 37 cb. B: N Costa (19) 37. C: V Kaucic (21) 36.

   THE HERITAGE: Women Par Henley: L Powell (31) sq.

   THE NATIONAL: Medley Stableford Long Island: J Bauman (16) 38.

   THE SANDS TORQUAY: Women Stableford Gold: S Stewart (10) 36.

   VICTORIA: 4B: P Dore (24) B McBriar (19) 44. Indiv: B McBriar (19) 38. White: G Upton (24) 36. W: K Payne (29) 41.

   WANGARATTA: Women Stableford: G Dodson (13) 33. 9-hole: M Mcleish (24) 14.

   WATSONIA RSL: Stableford: B Shea (27) 33.

   WERRIBEE PARK: Stroke A: A Boyd (11) 73. B: H Gosney (21) 70. C: P Wright (26) 73.

   WOODLANDS at Huntingdale: Stableford A: B Smith (6) 34 cb. B: M Browne (14) 36. C: J Rout (27) 37. W: M Paterson (24) 27.

   YARRA VALLEY: Stableford: M Cirone (36) 42.

   YARRA YARRA: Stableford: G Lakes (28) 38 cb. Yellow: G O'Neill (32) 37 cb.

   YARRAWONGA MULWALA: Veteran 9-hole Stableford: G White (11) 21. Red: C Pendergast (8) 16.

   YERING MEADOWS: Stableford Nursery: M Taylor (11) 37. W: H Barker (23) 32.

13 December 2017
Stephanie Bunque from Victoria GC and Metropolitan’s David Micheluzzi have won the 2017 Women’s and Men’s Victorian Amateur Championships. Read more
12 December 2017
The finalists for the Men's and Women's Victorian Amateur Championships have been decided, with the final matches to take place tomorrow over ... Read more
12 December 2017
FAIRWAY: at Box Hill: Men: Stableford: A: A Erskine (4) 35. B: D Stevens (14) 38. C: G Wheeler (28) 38. Visitor: M Cowell (The National 17) 38. Medal ... Read more
MyGolf
Golf Victoria