Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: S Mackey (9) 18.

   AMSTEL: Men: Stroke: Ranfurlie: Black: A: N Worthington (14) 71 cb. B/Medal: R Urmston (24) 68.

   AXEDALE: Men: Par: A: B Retallick (15) 4 up. B: D Leversha (19) 5 up cb. C: D Lubke (24) 4 up.

   BACCHUS MARSH: Stableford: L Hickman (-2) 39.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: T Jackson (3) 38. B: R Estoppey (18) 36. C: J Brown (29) 40.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: I Bennett (13) 47. B: R Leggett (23) 39.

   BARWON HEADS: Men: Stableford: A: P Robins (10) 41. B: A Scott (25) 40. Women: Team Aggregate: P Plowman (15) C O'Brien (21) J Burton (20) J Koch (39) 128. J Koch (39) 38.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: M Richardson (26) 47.

   BOX HILL: Stroke: A: R Balnorn (13) 69. B: N Dinnison (21) 65. C: D Foggarty (23) 69. D: S Cave (27) 71 cb.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: G Badrock (15) 43. B: J O'Shea (18) 40.

   BRIGHTON: Mxd: Stableford White: K Pearce (9) 42.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: G Davis (19) 66 cb. B: W Strangwick (24) 61.

   CARDINIA BEACONHILLS: Stableford: A: M Tarley (10) 40. B: P Lipshut (29) 42.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stroke: B Mansell (15) 69 cb.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: A: T Strong (15) 39 cb. B: R Graham (34) 44.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: A: T Schmidt (18) 70 cb. B: K Foxall (23) 66. Women: B James (44) 69.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: I Tucker (16) 37. B: N Brehaut (25) 37.

   CHELTENHAM: Men: Par: P Finlay (9) 3 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: M Pedrola (16) 43. Snr P Senini (27) 39. Waverley: V Wall (20) 41.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: G Forder (20) 40.

   COHUNA: Men: Stableford: I Smith (23) 40.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford: A: R Wines (7) 34. B: J Tzefer (13) 39. C: C Blain (19) 39.

   COROWA: Stableford: H Elliot (22) 44.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: I Komesaroff (18) 71 cb. B: J Pearsall (27) 67. C: M Goldsmith (34) 71. Medal Nov: J Pearsall .

   EASTERN: Women: Stableford North: Yellow: A: W Ji (19) 32. B: S Lee (23) 40. C: F Barnett (30) 40.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Nagel (11) 40. B: R Freemantle (17) 40. C: T Luscombe (33) 44. Women: Yellow: A: A Holmes (21) 40. B: J Saunders (32) 39.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: A Robinson (14) 40 cb. B: E Uren (19) 38 cb. C: T Bateman (21) 38. Women: L Pilkington (28) 33.

   GARDINERS RUN: Women: Stableford Gold: D Stephens (29) 38 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Langmaid (13) 38. B: P Bogart (20) 41. C: R McGlone (25) 39.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: H Campbell (8) 38. B: N Tonkin (16) 38 cb. C: D Jones (18) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stroke: A: P Borstelmann (20) 70. B: M Howard (22) 66. Medal Nov: M Howard .

   HORSHAM: Women: Stroke: A: S Wynne (20) 71. B: J Gross (24) 73. C: J Munn (29) 74. Trophy: S Wynne .

   HOWLONG: Men: Stroke: A: K Rampling (18) 65 cb. B: R Newman (23) 66. C: M Hurley (32) 66.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford White: E Crawford (25) 39. Women: Stableford: O Mackenzie (19) 39.

   IVANHOE: Stableford: J Skene (33) 38.

   KERANG: Men: Stableford: J Murphy (20) 42.

   KEW: Men: Stableford: G Auton (28) 39. Women: Stroke: A/Medal: H Hodgetts (10) 72. B: M Cerini (33) 72 cb. Stableford: L Fielding (37) 41. 9-hole: P Miller (26) 18.

   KILMORE: Men: Stroke: White: T Paul (17) 68.

   KINGSTON HEATH: Women: Stableford: 4B: J McDonald (29) A Peters (29) 44.

   KORUMBURRA: Men: Stableford: D Enbom (22) 37.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: C Lesiw (15) 40. B: E Banks (17) 37 cb. C: R Mockett (26) 37 cb.

   LANG LANG: Mxd: Stableford White: P Colgan (33) 37.

   LEONGATHA: Stableford: A: A Smith (14) 37. B: M Stubbs (21) 34. C: T Roberts (31) 40.

   MALLACOOTA: Men: Stableford: 4B: T Nolan (25) E Donald (27) 46. Women: O Bryant (32) P Bobbin (37) 49.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: V McIlwaine (18) 70. B/Medal: L Buntine (30) 67. C: K Harris (37) 68.

   MANSFIELD: Men: Stableford: A: D Ryan (15) 43. B: P Gooding (26) 44. Stableford Gold: P Healy (29) 39.

   MEDWAY: Men: Stableford: A: G Crowe (8) 42. B: P Branigan (16) 39. C: R Farrell (21) 38 cb.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Par White: A: R Tulloch (15) 4 up. B: S Munro (20) 3 up. C: M Breen (32) 4 up.

   MELTON VALLEY: Stroke: A: A Piorkowski (15) 66. B: T Barrass (29) 64. Snr 9-hole: J Darcy (16) 48.

   MENTONE: Women: Par: A: K Robinson (23) 1 up. B: M Kenny (30) 4 up. C: J Addison (36) 1 up.

   METROPOLITAN: Stableford: B Cupitt (9) 37.

   MOE: Men: Stableford: A: T Donnison (12) 40. B: J Bennett (16) 37.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke Medal Nov: Legends: Black: B Aitken (16) 72 cb. Women: Stroke: Medal: R Moore (24) 72. Men: Stableford Visitor: White: M Connell (18) 35.

   MOOROOPNA: Men: Par White: F McIntyre (9) 7 up.

   MORACK: Women: Stroke: A: S Steer (28) 72 cb. B: A Eagland (34) 72 cb. C: M Gibbon (39) 70. Medal: M Gibbon.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: R Hastings (8) 34. B: J Alexander (15) 40. C: G Slater (22) 43.

   NEPEAN: Women: Stableford: A: A Thomas (25) 37. B: J Freidin (33) 36. C: C DeKievit (39) 36.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: G Church (23) 38. B: L Kerr (25) 42.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: P Stonehouse (10) 39.

   OAKLEIGH: Veteran: 9-hole Stroke: A/Medal: D Stow (9) K Archibald (4) 27 to playoff. B: E Smith (10) 27.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stroke: American Foursome: P Aitkins W Koerning (16.88) 68.13.

   PAKENHAM: Women: Stableford: 4B: L Barker (29) L Davey (45) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Par White: P Marshall (28) 4 up. Women: Par: A: K McLeod (21) 2 down. B: P Bowers (29) 3 up.

   PENINSULA KINGSWOOD: Women: Stroke: Peninsula Composite: A: G Rew (18) 72. B: K Hosking (19) 75. C: L Timms (28) 76. Medal of Medalists: A Rivett (25) 79. Men: Stableford: T Gilder (13) 39.

   PHILLIP ISLAND: Par White: K Sinclair (28) 5 up.

   PORTLAND: Mxd: Stableford White: A: G Jensz (12) 40. B: M Barry (27) 38.

   PORTSEA: Mxd: Stableford: A: G Hay (7) 37 cb. B: J McCormack (19) 37.

   QUEENSCLIFF: Men: Stableford: G Strasser (35) 44.

   RACV HEALESVILLE: Men: Stableford: T Thompson (28) 41.

   RICH RIVER: Men: Stableford West: White: A: W Campbell (10) 40. B: H Moerenhout (17) 39. C: J Fairservice (26) 42.

   RIVERSDALE: Men: Par White: A: D Walker (12) 2 up cb. B: L Berglie (19) 4 up cb. C: K Taylor (22) 5 up. Stroke Matchplay: D Edwards bt R Hando 3-2. Veteran: B Wight bt K Hart 3-2.

   ROSANNA: Men: Stableford: A: J Cuff (7) 43. B: D Burns (17) 39. C: C Thorn (21) 41. D: R Llyod (29) 39 cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stroke: Ambrose: North: P Fisher (8) W Winnett (31) J Johansson (13) R Davey (20) 62.

   ROSEBUD PARK: Men: Stableford White: N Kean (25) 39.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: T Wood (8) 41.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford: West: P Jeffery (13) 37. East: T Carty (15) 35.

   SALE: Veteran: Stableford: 9-hole: T Hickling (30) 18.

   SANCTUARY LAKES: Stableford: R Smith (16) 34.

   SANDHURST: Men: Par: Champions: B: I McDonald (18) 4 up. C: A Tan (22) 2 up. White: W Aigner (7) 2 up. Hole in one: G Wilson.

   SHEPPARTON: Men: Stableford White: A: M O'Meara (12) 44. B: M Woodier (20) 44.

   SOUTH PINES: Women: Stroke: Medal Nov: G Sinclair (23) 67.

   SOUTHERN: Stableford: A: P McGaughey (21) 36 cb. B: A Davies (36) 44.

   SPRING PARK: Mxd: Par: B Thomas (14) 1 up.

   SPRING VALLEY: Women: Stableford: Team Aggregate: J Pitcher (14) L Wilson (24) M Lyons (23) 79.

   SUNSHINE: Men: Stableford: White: A: P Wiggins (10) 40. B: B McGuinness (14) 45. C: L Dellit (23) 40.

   TARRAWINGEE: Stableford: A Simmons (33) 38.

   THE NATIONAL: Medley: Par: Long Island: J Collins (13) 5 up. Moonah: M Jebb (10) 4 up.

   THE SANDS TORQUAY: Women: Stroke: Ambrose: L Reade (25) P Payne (27) S Stewart (10) M Bridgart (23) 59.375.

   TOCUMWAL: Men: Stroke: R Loversidge (23) 44. Women: G Edwards (31) 46.

   TRENTHAM: Stroke: Medal: A: M Walker (9) 70. B: A Purvinas (20) 65. C: T South (33) 64. Medal of Medalists: A Purvinas (20) 65.

   VICTORIA: Men: Stableford: Team: G Forster (19) P Hart (12) D Reynolds (19) W Cheeseman (30) 90. G Forster (19) 38 cb. Stableford White: J Burrows (28) 39. Women: Stableford: E Dwyer (32) 37.

   WANGARATTA: Women: Stableford: B Lang (43) 36.

   WARRAGUL: Women: Stroke: A: J Marriott (14) 76 cb. B: W McKeown (24) 74. C: M Williams (45) 72. Medal Nov: M Williams. Stableford: A: I Thomas (14) 32.

   WATSONIA RSL: Stableford: J Inglis (19) 43.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: A Mc Millan (9) 41. B: W Eldridge (17) 42. C: J Crookes (24) 41.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Holwell (22) 41. B: K Korju (26) 43.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: M Browne (13) B Donaldson (22) 4 up cb. A: A George (4) 2 up. B: R Mactaggart (17) 1 up cb. C: E Harder (26) sq cb. Gold: P Swannie (24) 2 down. Women: 4B: P Benstead (27) M Evans (31) 5 up cb.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: J Lew (31) 41.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: B Mitchell (20) 38 cb. Yellow: G Murray (26) 35.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stroke Ambrose: Murray: White: J Dawes (6) R Knights (29) R Hogg (4) B Castles (11) 54.75. Lake: A Long (1) A Clark (10) L Clark (22) W Hall (12) 55.375.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: F Ollaik (15) 38. Women: T Saunders (18) 36 cb.

20 February 2018
The Kooringal Senior Amateur got underway today, with a small contingent of locals leading the way for the field. Read more
20 February 2018
Ballarat, Port Fairy and Portsea have hosted regional qualifying rounds early this week for the Vic Four-Ball. Read more
20 February 2018
BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: B Perumal (19) 38. Read more
MyGolf
Golf Victoria