Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: G Lally (7) 18.

   AMSTEL: Men: Par Ranfurlie: White: A: P Williamson (13) 1 up. B: V Aanensen (17) 5 up.

   ANGLESEA: Stroke: A: S Britnell (17) 73. B: M DeVries (21) 74. C: L Burgess (37) 73.

   BACCHUS MARSH: Par: R Dellios (18) 3 up.

   BAIRNSDALE: Snr Stroke: Medal Nov: A: G Fry (8) 72 cb. B: T Trimnell (13) 66. C: B Hills (30) 68.

   BARHAM: Men: Stableford: A: K Windridge (4) 42. B: A Knight (19) 44.

   BARWON HEADS: Men: Stableford Black: P Johnston (10) 37. Red: P Hawthorne (19) 39. Women: Par Green: J Cave (39) 2 up. Par: A Waite (35) 1 up.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: K Lawrence (21) 43 cb.

   BOX HILL: Mxd: Stroke: A: E Fitzwilliam (12) 61. B: J Rolfe (20) 62. C: L Cavanagh (23) 63. Scr: L Bolton 70 cb. Men: C'ship: K Whitford (15) 139.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: N McIntyre (15) 38. B: P Dingle (23) 44.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: A Mercuri (22) 61 cb.

   CAMBERWELL: Men: Par: A: D Barker (17) 5 up. B: A Watson (30) 8 up.

   CARDINIA BEACONHILLS: Men: Stroke: A: D Moseley (12) 61. B: R Millard (19) 65.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Par: B Jenkins (23) 3 up.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford: K Gardner (12) 40 cb.

   CENTENARY PARK: Men: Stableford: A: D Barber (15) 41. B: P McConville (21) 43. Women: K Lorkin (19) 40 cb.

   CHELTENHAM: Men: Stableford: L Holman (8) 40.

   CHURCHILL WAVERLEY: Men: Stableford: Churchill Park: A: K While (25) 40. Mxd: Waverley: D Neilson (29) 43 cb. Women: J Ward (18) 37.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: M Taylor (34) 45.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: F Barton (7) 39. Stableford: B: R Lacy (25) 40. Women: H Hall (39) 37.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: H Fitzpatrick (11) 40. B: P Munn (14) 35 cb. C: W Watkins (21) 40.

   COROWA: Men: Stableford: G Clinch (10) 40 cb.

   CRANBOURNE: Women: Stroke: A: Y Kim (10) 70 cb. B: R Gelbart (24) 64. C: M Goldsmith (33) 69. Medal of Medalists: J Pearsall (26) 73.

   DENILIQUIN: Women: Stroke: A Scr: P Davis (16) 67.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: B Hanley (2) 40 cb. B: A Young (13) 41. C: T Clugston (30) 38 cb. Women: Yellow: A: E Peebles (21) 38. B: M Chiu (43) 38. Stableford: 12-hole: J Jenkins (32) 25 cb.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Male (8) 41. B: P Skinner (17) 42. C: P Lazarus (26) 41.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: M Lovitt (11) 38. B/Medal: C Mullins (14) 42. C: A Ly (18) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Borstelmann (20) 40. B: D Meade (27) 42.

   GREEN ACRES: Men: Stableford: D Matotek (9) 40. Women: Stroke: Ambrose: B Pinchbeck (15) C Giomi (26) H Judd (14) M Doidge (18) 61.875.

   HORSHAM: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: T Hobbs (13) 74. B: L Sleep (23) 78. C: L Mitchell (31) 78 cb.

   HOWLONG: Stroke: A: K Rampling (17) 64. B: B McKenzie (22) 63. C: S Sang (28) 64.

   HUNTINGDALE: Men: Stableford Trophy: White: G Jackson (3) 41. Women: Stableford: R Stewart (25) 39.

   IVANHOE: Women: Stroke: Medal of Medalists: D Biggs (26) 68.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: R White (17) 36.

   KERANG: Men: Stableford: D Ross (8) 39 cb.

   KEW: Men: Stableford: T Rush (17) 44.

   KILMORE: Men: Stableford: K Hurley (16) 35.

   KINGSTON HEATH: Women: Stroke: Medal Nov: A/Medal: D Stockdale (17) 71. B: S Jackson (25) 74. C: N Ruggiero (30) 77. Medal of Medalists: C Cookes. Stableford: M Otto (34) 34.

   LAKES ENTRANCE: Men: Par White: A: N Garden (16) 2 up. B: J Coleman (20) 3 up. C: P Robinson (34) 4 up.

   LANG LANG: Mxd: Stableford White: B Merrigan (14) 14.

   LEONGATHA: Men: Stableford: 4B: A: I Barlow (21) B Fennessy (29) 45, D McDonald (17) C Hams (15) 43 cb. Women: J Howson (23) E Gedye (45) 40.

   MAFFRA: Stroke: Medal of Medalists: A: J Murray (20) 70. B: J Robbins (33) 66.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: A: E Hall (27) 65. B: K Rawlings (29) 67. C: J Macfarlane (38) 65.

   MANSFIELD: Men: Stableford: A: A Eustace (17) 42. B: K Fisher (28) 46.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: C Purcell (8) 39 cb. B: G Shegedyn (15) 41. C: J Ronquillo (21) 38.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: J Hyett (36) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford White: A: B Jardine (10) 39. B: D Hurley (22) 44. C: F Chy (32) 41.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford: 9-hole: C McCarthy (16) 20.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: M Hales (27) 39.

   MOE: Men: Stableford White: A: P Rodaughan (14) 44.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: A Levesque (7) 40 cb. B: B Hanson (21) 42. Women: Stableford: A Holland (24) 40.

   MOOROOPNA: Men: Stableford White: C Moreland (29) 47.

   MORACK: Women: Stableford: A: R Mackwell (22) 40. B: S Findlay (34) 39. C: S Melhart (45) 34.

   MT MARTHA: Women: Stableford: Bowl: D Gipp (23) C Ronalds (23) J Bowman (41) C Hogan (26) 87.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Gold: A: R Prockter (12) 36. B: G Foster (30) 38.

   NEWRY: Men: Stableford: J Rogers (19) 40.

   NORTHERN: Women: Stableford: A: M Randles (24) 39. B: J Bakker (29) 38.

   NUMURKAH: Men: Stableford White: P Myers (15) 40.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: E Smith (9) 26. B: T Farrar (11) 26.

   OLD BOYS SOCIAL at Edithvale: Stableford: A: S Jolley (15) 36. B: B Haggett (22) 37.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal of Medalists: Div 1/Medal: K Jones (22) 77. Div 2: H Aurish (30) 74. Div 3: J Rawson (41) 84.

   PATTERSON RIVER: Stableford: D Florence (14) 40. Stroke: A: G Kramme (14) 73. B: J Thomson (22) 75. Medal Nov: C: J Appleton (56) 68.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: F Womersley (30) 46. Women: Stableford: Irish Team: H Hall (27) C Wilson (20) I Van Der Griend (37) J Berry (26) 50.

   PHILLIP ISLAND: Stableford White: D Theriault (22) 42.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: T Fiteni (18) 45. Women: H McDonald (19) 34.

   PORTLAND: Stableford: A: G Clayton (14) 39 cb. B: W Stephens (20) 40.

   PORTSEA: Mxd: Par White: A: A Hoyle (12) sq cb. B: N Schlipalius (17) 4 up.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: A: B Miller (18) 46. B: R Harris (22) 43.

   RICH RIVER: Men: Stableford 4B: East: White: D Zadow (27) B Suffolk (18) 50.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: D Miller (22) 39. B: D Seehusen (39) 42 cb.

   ROSANNA: Par: A: S Leggett (11) 6 up cb. B: G Randall (14) 6 up. C: B Whiffin (21) 6 up. D: D Armstrong (22) 4 up cb.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Stableford: East: A: C Mowthorpe (11) 36. B: S Heskin (31) 41.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Nov: G Nagle (10) 66.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: V Wotherspoon (11) 41.

   SANCTUARY LAKES: Mxd: Stableford: P Cristiano (21) 30.

   SANDHURST: Men: Stableford: North: A: G Forsyth (9) 37. B: J Brown (15) 42. C: D Windlow (21) 39. A: G Forsyth (9) 37. B: J Brown (15) 42. C: D Windlow (21) 39.

   SOUTH PINES: Women: Stableford: Shield: M Edwards (39) 37 cb. Div 1: D Grosvenor (27) 33. Div 2: M Edwards (39) 37 cb.

   SOUTHERN: Stableford: A: L May (18) 39 cb. B: G Hughes (23) 41.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: B Thomas (14) 42.

   SPRING VALLEY: Women: Stroke: A: J Bevan (18) 73. B: T Hagarty (23) 71. C: J Hepenstall (33) 69. Medal of Medalists: J Bevan (18) 73 cb.

   SUNSHINE: Men: Par White: A: J Sayer (2) 3 up. B: J Sadowy (18) 5 up. C: M Braden (21) 6 up.

   THE HERITAGE: Women: Stroke: Henley: A: J Chen (12) 71. B: M Gorman (22) 72. C: L Newman (33) 73. Stableford: S Mansfield (22) 32.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: D Turek (15) 68. Old: Y Yu (9) 74.

   TRENTHAM: Stableford: A: R Wilson (8) 41. B: M Aston (27) 42.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: G Black (26) H Trakal (22) 48. A: B Simpson (13) 39. Stableford White: B: N Zantuck (27) 37. Women: Stableford: L Stephens (31) 40.

   WANGARATTA: Women: Stroke: A: M Price (21) 74. B: M Thompson (32) 72. Medal: L Adams (28) 68.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: K Littler (20) 39.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford: A: L Fitzpatrick (6) 39. B: R Tardrew (20) 41. C: P Sharp (21) 45.

   WODONGA: Women: Stableford: A: J Langford (22) 42. B: F Meijer (35) 44.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: C Wilkinson (15) 38.

   WOODLANDS: Mxd: Stableford Cup: White: H Grant (34) 40. Men: A: M Smith (7) 39. B: D Walsh (17) 37 cb. C: H Grant (34) 40. Women: Stableford: K Caridakis (8) 36.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford White: L Killeen (27) 40.

   YARRA YARRA: Men: Stableford White: T Groves (17) 42 cb. Yellow: D Bowen (21) 42.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Murray: White: A: B Kruger (6) 36. B: K Allen (19) 35. Lake: A: G Andreasen (11) 36 cb. B: G Jarrad (27) 36.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Veteran: Stroke: P Rosenboom (12) 29.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: M Taylor (10) 40. Women: K Blackley (37) 40.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
19 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
BROADFORD: Men: Stableford White: L McDonald (15) 42. G Hanson (6) 41. Women: Stroke: C'ship: A: A Hackett (15) 87. B: S O'Connor (20) 71. C: Y ... Read more
MyGolf
Golf Victoria