Victorian club golf results - Thursday

 

ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: P Miles (2) 18.

   AMSTEL: Men: Stroke Medal Jan: Ranfurlie: Black: A/Medal: P Tomkins (11) 66. B: M Hatch (13) 68. C: J Raudino (21) 68.

   ANGLESEA: Medley: Stableford: A: D Sagor (14) 39. B: C Jarratt (15) 37. C: P Taylor (22) 41.

   AXEDALE: Men: Stableford: Div 1: S Bilardi (16) 44. Div 2: C Cowled (28) 39.

   BACCHUS MARSH: Men: Par White: G Philpot (10) 8 up.

   BAIRNSDALE: Men: Stableford: A: P Elliott (9) 41. B: T Jones (16) 38. C: C Blackwood (35) 42 cb.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: B James (14) 40. B: E Whelan (20) 49.

   BARWON HEADS: Men: Par: A: M Burrowes (14) 6 up. B: D Jarman (18) 6 up. Women: Stableford: F Robertson (29) 40.

   BENALLA: Women: Stableford: A: M Cowan (23) 37. B: J Milner (41) 37.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: A: P Cropley (16) 41. S Bryant (31) 44.

   BOX HILL: Mxd: Stableford: A: J Punturer (11) 41 cb. B: A Padbury (20) 46. C: I Singleton (22) 47. D: T O'Brien (28) 42.

   BRIGHT: Men: Stableford: A: N McIntyre (14) 40. B: D Pangrazio (22) 47.

   BRIGHTON: Mxd: Stroke White: J McCreery (14) 61.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: W Thorpe (22) 59. B: F Pezzin (34) 62.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stableford: A: D French (6) 41. B: B Hampson (13) 42. C: S Russell (36) 48.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford White: W Burgess (12) 44.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: J Shaw (14) 39. B: L Grice (20) 40. C: W Coxall (22) 40.

   CHELTENHAM: Men: Par: M Brennan (19) 3 up cb.

   CLIFTON SPRINGS: Medley: Stableford: R Stewart (22) 41.

   COBRAM BAROOGA: Men: Par White: A: R Elleray (5) 4 up. B: B Grinham (13) 6 up. C: G Kerr (20) 5 up. Women: M Hoog (25) 4 up.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: D Ackerman (7) 41. B: R Coull (13) 40. C: M Ryan (21) 39.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: P Grodski (37) 40 cb.

   CURLEWIS: Women: Stableford: A: A Collis (22) 39. B: E Barker (25) 39.

   DROUIN: Men: Stroke: A: M Johnson (12) 70. B: M Corby (18) 65. C: A Bright (31) 67.

   EASTWOOD: Men: Stableford White: A: G Long (10) 42. B: G Badrock (14) 43. C: K Granger (34) 42. Women: Yellow: A: A Holmes (19) 40. B: J Elliot (23) 39.

   FLINDERS: Men: Stableford: A: C Batrouney (13) 41. B: S Harrison (16) 40. W Clark (21) 45 cb. Women: A: G Chapman (24) 37. B: J Batrouney (29) 36.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: T Langmaid (11) 42. B: D Keysers (18) 43 cb. C: D Thorp (21) 46.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: G Johnstone (9) 42. B: N Morgan (15) 42. C: S Donnan (22) 41. Trophy: G Johnstone (9) 42.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: I Flett (14) 42. B: M Howard (21) 41.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: R Yoo (20) 46. Women: A: E Yeun (28) 41. B: J Lewis (30) 36.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: K Smith (21) 33. B: J Krahe (24) 36. C: J Radford (34) 31 cb.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: R Mathews (13) 40. B: D Poole (20) 42. C: J Addicot (29) 46.

   HUNTINGDALE: Men: Par White: R Whelan (11) 3 up cb. Women: B Yang (36) 2 up.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: A Mitchell (17) 38.

   KERANG: Men: Stableford: T Hall (16) 38.

   KEW: Men: Stableford: J Pitt (9) 41. Women: A: J Burke (29) 41. B: J Knights (42) 17.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: L West (26) 44 cb.

   KILMORE: Men: Stableford: B Cunningham (13) 38.

   LAKES ENTRANCE: Men: Stableford White: A: A Campisi (10) 38. B: L O'Keefe (16) 41. C: H Heathcote (36) 39.

   LANG LANG: Men: Stableford White: N Christides (14) 40. Hole in one: C Clark at 5th.

   LEONGATHA: Mxd: Stableford: A: T Traill (13) 41. B: P Brownlie (15) 37. C: E Jenkins (19) 40. D: K Scott (35) 40.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: B Grant (8) 45. Div 2: D Smithwick (15) 41. Div 3: D Clutterbuck (27) 42. Gold: K Millott (32) 49. Women: M Foster (30) 20.

   MEDWAY: Men: Stableford: Trophy: A: G Gregory (12) 41. B: D Krajina (14) 40. C: N Humphreys (19) 44.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: P Wilson (21) 39.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Stableford 4B: White: G Skewes (25) P Woodward (32) 49.

   MELTON VALLEY: Snr Stableford White: J Stantin (11) 22.

   METROPOLITAN: Men: Stableford: C Smith (14) 37.

   MIRBOO NORTH: Stableford: A: J McFarlane (15) 41. B: R Thompson (24) 39. Women: N Allen (19) 40.

   MOONAH LINKS: Men: Stableford Legends: White: A: S Visser (12) 44. B: B Reid (28) 45. Medal Jan: J Brock (18) 44. Women: Stableford: A Holland (23) 40 cb. Mxd: Stableford Open: White: S Visser (12) 42 cb.

   MOOROOPNA: Men: Par White: Div 1: R Burgess (17) 4 up cb. Div 2: J Kittlety (24) 8 up.

   MURRAY DOWNS: Men: Par Gold: A: C Mathieson (10) 5 up. B: M Warren (12) 2 up. C: M Lenton (32) 7 up.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: A Bryant (44) .

   NEWRY: Stableford: Veteran Men: A: C Arscott (15) 40. B: N Bennett (25) 40.

   NUMURKAH: Men: Stableford Black: K Collins (22) 42.

   OAKLEIGH: Veteran: Stableford: 9-hole: A: N Wight (5) 20 E Smith (8) 18. B: R Williamson (13) 21. Women: W D'Couto (18) 21.

   OLD BOYS SOCIAL: Stableford: A: T Moor (16) 40. B: G Hollins (22) 39.

   PAKENHAM: Mxd: Stableford: A Donovan (35) 37.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: B Gray (12) 43. Women: Stroke: A: L Slorach (8) 73. B: P Hughes (20) 74. Medal Jan: C: E Worland (32) 72.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: J Breden (23) 44. Women: J Swinstead (21) 38 cb.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: A: P Newland (9) 40. B: P Robotham (26) 44. Women: J Pearson (15) 39.

   PORTLAND: Stableford: A: T Venten (7) 41. B: S Rickard (13) 41. C: A Cleary (26) 51.

   PORTSEA: Mxd: Stableford White: A: J King (8) 39. B: P Giudice (13) 39. C: O Thomas (28) 42.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: B McMicking (23) 42 cb.

   RICH RIVER: Men: Stableford East: White: A: W Campbell (11) 44. B: N Lynch (15) 47. C: B Bryant (22) 46.

   RINGWOOD: Women: Stableford: A: P Happ (25) 38. B: P Brydon (34) 46.

   RIVERSDALE: Stableford White: A: K Yan (12) 41. B: K Irwin (19) 40 cb. C: J Sudholz (25) 43.

   ROSANNA: Par: A: P Beecroft (12) 4 up. B: R Penning (16) 3 up cb. C: P Cheesewright (19) 4 up. D: O Raits (22) 6 up.

   ROSEBUD COUNTRY: Men: Stableford East: White: V Gigiotti (12) 39. Women: A: M McLean (21) 35. B: R Mitchell (29) 35.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: K Pride (26) 41 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Par West: White: T Gillard (12) 2 up. East: J Paterson (16) 2 up.

   SANCTUARY LAKES: Par: C Dimopoulos (29) 7 up C Pattison (11) 6 up F Katsarelias (11) 5 up.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: T Taylor (9) 3 up. B: A Bertoli (14) 4 up. C: P Brown (24) 3 up.

   SETTLERS RUN: Men: Stableford: A: G Palmer (12) 40. B: S Trinder (15) 42. C: M Callaghan (27) 41. Women: L Megyeri (21) 38.

   SHEPPARTON: Men: Stableford 2B multi: White: P Lott (17) M Crespan (15) 98.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: A: C Sherman (21) 43 M Bannan (13) 39 cb. B: L Bates (24) 42 A Tapim (28) 41.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: E Caulfield (28) 40.

   SPRING VALLEY: Stableford: A: J Yong (21) 37 cb. B: N Patel (31) 40.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: W Marshall (6) 39 cb. B: I Kane (15) 42 cb. C: M Masendycz (21) 48.

   THE HERITAGE: Women: Par: Henley: A: S Kennington (14) 5 up. B: M Wong (28) 4 up. C: L Thomas (37) 1 up.

   THE NATIONAL: Medley: Stableford: Long Island: A Kardinaal (10) 41.

   THIRTEENTH BEACH: Men: Stableford: Beach: A: M Paramanov (9) 38. B: D Waldron (14) 38.

   TOOLEYBUC: Men: Stableford: Trophy: I Dodd (5) 41.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: P Bailes (19) S Hay (9) 51. P Bailes (19) 48. White: N Griffiths (24) 39 cb. Women: H Wang (33) 43.

   WARRAGUL: Men: Stableford: A: G Jarvis (9) 40. B: R Elliott (29) 45. Women: P Scott (26) 37 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: R Rowe (13) 42. B: D O'Shea (14) 42. C: S Kerr (23) 42.

   WODONGA: Women: Stableford: A Foote (20) 42. B: D Tracy (32) 37.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: D Crellin (3) 40. Snr 9-hole: J McEachern (16) 21.

   WOODLANDS: Men: Stableford White: A: M Ledger (2) 41. B: M Thornton (12) 38. C: P Herbison (20) 41. Women: T Fothergill (24) 34.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: G Gray (29) 50.

   YARRA YARRA: Men: Stableford: G Harris (8) 44. Stableford Yellow: G Murray (25) 38.

   YARRAWONGA MULWALA: Men: Stableford Lake: Yellow: A: J Ashby (8) 39. B: S Blackley (14) 45. C: B Van Eeken (19) 38. Murray: A: A Mott (14) 41. B: G Hicks (17) 41. C: K Murrell (27) 37.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: G Green (7) 31 J Borg (11) 29.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: Nursery: J Birrell (30) 45. Women: J Manche (28) 43.

17 January 2018
Applications for 2018 VIS and Golf Victoria Elite Player Golf Programs are now open. Read more
17 January 2018
Follow the Australian Amateur Championship, presented by Swinging Skirts, live from Wanneroo and Lake Karrinyup in Perth. Read more
17 January 2018
EASTWOOD: Women: Par: A: A Holmes (17) 1 up. B: J Luck (25) 1 up. C: J Knowles (28) 1 up. Yellow: R Boxshall (28) 3 up. Read more
MyGolf
Golf Victoria