Victorian club golf results - Thursday

 

   ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: T Baxter (6) 19.

   AMSTEL: Men: Stroke Ranfurlie: Black: A: M Clayton (8) 65. B: R Grant (26) 68.

   ANGLESEA: Women: Stableford: A: V Connelly (16) 40. B: J Cotter (21) 40. C: J Inman (29) 42.

   AXEDALE: Men: Stableford: A: R Connelly (13) 38. B: D Leversha (17) 40. C: G Hamilton (27) 39.

   BACCHUS MARSH: Men: Stableford White: R Brown (10) 42.

   BAIRNSDALE: Snr Stableford: A: W Prior (9) 35. B: B Bugg (18) 37. C: C Dumbleton (24) 39.

   BARHAM: Men: Stableford White: A: J Brunt (12) 39. B: G Lake (15) 42. C: A Hipworth (20) 41.

   BARWON HEADS: Men: Par: R Edge (13) 6 up. Par Black: D Murphy (18) 3 up cb. Women: Par: J Koch (36) 2 up cb. Par Green: N Doncaster (43) 3 down.

   BERWICK MONTUNA: Men: Stableford: R Young (9) 43.

   BOX HILL: Stableford: A: K Parker (10) 42. B: P O'Brien (16) 42. C: K Krishnan (23) 39. D: P Beveridge (30) 38.

   BRIGHT: Men: Stableford White: A: T Milne (2) 37. B: C Richardson (23) 39.

   BRIGHTON: Men: Stroke White: K Kumar (17) 57.

   CAMBERWELL: Men: Stroke: A: S Holmes (15) 60. B: A Watson (28) 63.

   CARDINIA BEACONHILLS: Mxd: Stroke: A: L Fielder (8) 68. B: R Dixon (15) 66. C: G Robida (25) 68 cb.

   CARRINGTON PARK at Eagle Ridge: Stableford: T Sanders (18) 38.

   CASTLEMAINE: Medley: Stableford White: A: M OBrien (3) 37 cb. B: T Williams (32) 40 cb.

   CENTENARY PARK: Men: Stroke: Medal Feb: A: T Robinson (17) 69 cb. B: J McMahon (33) 69. Women: Medal: B Lacey (34) 66.

   CHALAMBAR ARARAT: Stableford: A: P Gemmola (16) 41. B: L Grice (20) 42. C: G Pugh (22) 40.

   CHELTENHAM: Men: Par: A Wooden (34) 7 up.

   CHURCHILL WAVERLEY: Mxd: Stableford: Waverley: A: T May (27) 44. Y Daniel (34) 40.

   CLIFTON SPRINGS: Stableford: T Passlow (18) 41.

   COBRAM BAROOGA: Men: Stableford White: A: A Liepaskalns (18) 42. B: M Pearce (21) 42. Women: E Wisniewski (19) 36.

   COHUNA: Men: Stableford White: J Taylor (14) 45.

   COMMONWEALTH: Men: Stableford White: A: R Loewy (9) 41. B: M Rahilly (15) 39. C: H Boon (35) 39 cb.

   COROWA: Men: Stableford: B Mlinaric (12) 43.

   CRANBOURNE: Women: Stableford: 4B: R Levy (32) A Smorgon (29) 46.

   CURLEWIS: Stableford: A: C McKay (14) 38. B: A Den Besten (21) 37. C: M Scudamore (34) 41.

   DENILIQUIN: Stableford: A: G Coulter (28) 37.

   DROUIN: Men: Stroke: A: M Foote (7) 63. B: G Burns (15) 66. C: R Woodward (21) 63.

   EASTWOOD: Stableford: A: T Smith (3) 36 cb. B: A Paull (19) 44. C: G Tucker (34) 41. Women: A: H Knopp (21) 38. B: T Zwagerman (38) 36. Snr: J Wooding (25) 27.

   FLINDERS: Men: Stroke: Medal Feb: A: M Parker (10) 64 cb. B: A Buchanan (31) 65.

   GARFIELD: Men: Stableford: A: R Perry (12) 42. B: L Madden (20) 42. C: R McGlone (25) 44.

   GISBORNE: Men: Stableford: A: N Walford (11) 43. B: P Barlow (15) 41. C: R Sago (29) 40. Trophy: N Walford (11) 43.

   GLEN WAVERLEY: Men: Stableford: A: P Hill (20) 40. B: B Trump (30) 43.

   GREEN ACRES: Men: Stableford White: C Symes (28) 40 cb. Women: A: J Brooksbank (20) 36. B: L Taylor (28) 37. C: R Goutz (38) 40.

   GROWLING FROG: Women: Stroke Div 1/Medal: S Mcdowall (27) 73. Div 2: C Hughes (38) 74.

   HEATHCOTE: Men: Stroke Div 1/Medal: B Pianta (11) 65. Div 2: M Sims (28) 73.

   HILLTOP TATURA: Par White: A Speed (18) 4 up.

   HORSHAM: Women: Stableford: A: M Moore (20) 40. B: R Gebert (25) 40. C: J McCabe (43) 41.

   HOWLONG: Veteran: Stableford: A: N Paech (16) 42. B: J Fairweather (23) 40. C: J Gibbs (27) 42.

   IVANHOE: Women: Stableford: M Kidd (38) 42.

   JUBILEE WANGARATTA: Women: Stableford: D Murphy (8) 40.

   KERANG: Men: Stableford: R Holmberg (14) 43 cb.

   KEW: Men: Stableford White: R Evans (20) 40 cb. Women: A: J Simpson (27) 43. B: J Nairn (37) 44.

   KEYSBOROUGH: Mxd: Stableford White: G Gunn (21) 42.

   LANCEFIELD: Women: Stroke: Medal: D Brennan (25) 69.

   LANG LANG: Mxd: Stableford White: W Christensen (14) 41.

   LEONGATHA: Stableford: A: C Leaver (6) 40. B: D Vorweg (18) 37. C: K Sirk (24) 35.

   MALVERNDALE: Women: Stroke: Canadian Foursome: M Salmon (37) H Roberts (35) 65.

   MANSFIELD: Men: Stableford White: Div 1: F Rogers (13) 40 cb. Div 2: R Healy (16) 40. Div 3: A Smith (24) 40 cb. Gold: Div 1: G Smith (30) 49. Women: Stableford: Div 1: D Sedgman (17) 21.

   MEDWAY: Men: Stroke: Trophy: A: S Buckley (9) 62. B: J Griffiths (18) 63. C: J Bloss (22) 65.

   MEENIYAN: Mxd: Stableford White: B Betts (28) 42.

   MELBOURNE AIRPORT: Men: Par White: A: J Staltaro (18) 4 up. B: E Nagudo (20) 7 up. C: G Higgins (33) 3 up.

   MELTON VALLEY: Veteran: Stroke White: J Bonnici (26) 29.

   METROPOLITAN: Stableford White: R Dunn (22) 40.

   MIRBOO NORTH: Stableford: J Robbins (24) 43.

   MOE: Men: Stableford: A: B Goodwin (9) 40. B: M Mathews (27) 46.

   MOONAH LINKS: Men: Stroke: Medal Feb: Open: B Croker (-2) 73 cb. Women: A Barry (25) 83.

   MOOROOPNA: Medley: Stableford: S Haigh (1) 41.

   MORACK: Women: Stroke: Medal Feb: A: C Dethicks (29) 74. B: M Chadwick (37) 72. C: G Carruthers (40) 69.

   MURRAY DOWNS: Men: Stableford Black: A: S Holt (9) 37. B: D Roberts (24) 36.

   MYRTLEFORD: Women: Stableford: G Smith (20) 40.

   NEANGAR PARK: Men: Stableford: A: T Riley (18) J Lindsay (13) 87 cb.

   NEPEAN WOMEN'S: Women: Stableford: A: B Anderson (22) 34. B: M Clemens (33) 36. C: F Box (35) 37.

   NEWRY: Stableford: Veteran Men: A: B Morgan (14) 38. B: J Alen (35) 43.

   OAKLEIGH: Veteran: Stroke: 9-hole: A: B Fitzpatrick (8) 30 cb. B: D Rieger (12) 25.

   PAKENHAM: Women: Stroke: Medal Feb: L Barker (31) 65.

   PATTERSON RIVER: Men: Stableford: J Clark (22) 41 cb. Women: A: J Rais (21) 37. B: E Worland (31) 37.

   PENINSULA KINGSWOOD: Men: Stableford Peninsula Composite: White: A: T Angwin (1) 39. B: M Carley (21) 40. C: P Sinn (27) 37 cb. Women: Stableford: Team: J Newham (27) W Noal (35) H Carr (31) A Rivett (23) 47.

   PHILLIP ISLAND: Medley: Par White: J Hendrickson (30) 5 up.

   PORTARLINGTON: Men: Stableford: B King (16) 42. Women: S Plummer (22) 40.

   PORTSEA: Medley: Stableford White: A: P Giudice (10) 37. B: C Bassett (23) 36. Men: Gold: T Fatouros (31) 37.

   RACV HEALESVILLE: Stableford: B Caldicott (14) 44.

   RIVERSDALE: Men: Stableford White: A: B Wright (8) 44. B: M Ager (14) 42. C: D Pitts (21) 42.

   ROSANNA: Stableford: A: G Charman (10) 39. B: D Brown (17) 38. C: J Youings (21) 42. D: C Moodie (36) 45.

   ROSEBUD COUNTRY: Women: Par: South: A: S Gabriel (19) 3 up. B: S Heskin (28) sq cb. C: J Price (35) 3 up.

   ROSEBUD PARK: Men: Stroke: Medal Feb: C Jackson (22) 60. Scr: B Dorsett 75.

   ROSSDALE: Men: Stableford White: E Macquire (22) 42 cb.

   ROYAL MELBOURNE: Men: Stableford East: White: S Anderson (17) 38. West: H Brayshaw (18) 41.

   SANDHURST: Men: Par: North: A: C Budden (5) 3 up. B: C Mouritz (11) 5 up. C: M James (20) 5 up.

   SHEPPARTON: Men: Stableford: A: R Giri (10) 41. B: B Simpson (25) 43.

   SOUTH PINES: Stableford: A: A Pincott (34) 38. B: A Guy (36) 37.

   SOUTHERN: Mxd: Stableford: 4B: Div 1: K Warner (19) A Hill (9) 48 cb. Hole in one: W Eden at 3rd.

   SPRING PARK: Mxd: Stableford: M O'Niell (23) 36.

   SPRING VALLEY: Women: Par: 4B: J Fraser (33) K Doran (34) 7 up cb.

   SUNSHINE: Men: Stableford White: A: P Papadopoulos (2) 39. B: P Battaglia (18) 40. C: D Holmes (31) 41.

   THE DUNES: Women: Stroke: The Dunes: A/Medal: D Hudd (20) 67. B: G Noonan (33) 72. Brooch: The Cups: A/Medal: J Wilson (21) 69. B: S Johns (42) 76.

   THE NATIONAL: Medley: Stroke: Long Island: S Pitcher (13) 68.

   TRENTHAM: Stroke A/Medal: C Wilson (13) 58. B: R Palmer (19) 64. C: K Sheedy (21) 64.

   VICTORIA: Men: Stableford: 4B: A Williams (7) K McNamee (19) 45 cb. M Stone (11) 39 cb. Stableford White: I Marks (27) 41. Women: Stableford: R Henderson (35) 35 cb.

   WANGARATTA: Women: Stableford: J Halbwidl (31) 33. 9-hole: C Leitl (28) 22.

   WATSONIA RSL: Men: Stableford: R McGregor (17) 42 cb.

   WERRIBEE PARK: Men: Stableford White: A: R Rowe (11) 39. B: D Burt (17) 41. C: S Hutchings (22) 39.

   WONTHAGGI: Men: Stableford White: G Crawford (14) 42. Snr 9-hole: R Hender (20) 21.

   WOODLANDS: Men: Par: 4B: G Presnell (12) G Pridham (16) 11 up. Women: E Hutchings (28) L Dickens (25) 11 up.

   YARRA VALLEY: Men: Stableford: R Altman (28) 41 cb.

   YARRA YARRA: Men: Stroke: C Pattison (4) 70. Medal: T Thiele (8) 75. Stableford Yellow: B Sheedy (25) 35.

   YARRAWONGA MULWALA VETERANS: Men: Stroke: 9-hole: A: G Bayley (6) 30. B: D King (16) 31.

   YERING MEADOWS: Men: Stableford: S Shade (6) 35. Women: M Morgan (35) 36.




October is Golf Month. Share the golf bug to win the ultimate golf bug adventure to Barnbougle, Cape Wickham and Ocean Dunes courtesy of Air Adventure Golf Tours.


Head to www.golfmonth.com.au for more details.

20 October 2017
#22: Tiger, Snake and the Shark. Read more
19 October 2017
The second & final Doris Chambers State Final was played today at the picturesque Keysborough GC, which was presented in wonderful condition. Read more
20 October 2017
ALTONA LAKES: Snr Stableford: 9-hole: J Rees (6) 19. Read more
MyGolf
Golf Victoria